Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ružmarin
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ružmarin

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 9>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 11:21
...ova ti se tema više baš ne čita- ljekovito bilje .... a pitanje ti je više uzgojnog tipa... mislim... možda bi više ljudi na temi gdje se uzgaja bilje vidjelo upit i znalo odgovor....

...... a  ako saznaš javi..... baš mi ga je tužno vidjeti takvog.... ovo će vjerijatno zvučati totalno glupo, ali ja bih mu okružila nešto uokolo ruku da ga podupire, da ne padaju na pod pod težinom i pritiskom.... u zemlju mu  ukopala što više humusa i natrpala ga i na dijelove grana bliže zemlji jer mi se nekako čini da su ti dijelovi pod pritiskom i jako ogoljeni... pa mu je možda i zima...a možda i od pritiska ti diejlovi ne mogu provoditi u vršne krajeve hranjive tvari.....
....ali ja ti se uopće ne razumijem u uzgoj i pitaj ljude koji nešto znaju...... :(((((

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2008 u 13:05
Možeš pokušati i sad prikratiti iako je trebalo odmah.U svakom slučaju biljka će se lakše izboriti ako ima manje grana za prehraniti.Trebala bi je prikratiti što više ali da svakako ostane zdravih listova pri dnu jer kolikogod list treba korijen da ga hrani toliko i korijen treba list da bi se razvijao.Smile
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2008 u 00:50
...evo da stavim sliku...imam ih kao veliku dugu ogradu ali jedan na sjeveru još uvijek cvate....a to mi baš čudno, ovi na jugu ne toliko  a on da :))

Na vrh
Suzizana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 15 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 80
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Suzizana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 12:13
molim pomoć, živim u Zg i neki dan sam dobila par grančica ružmarina. sve stranice sam prolistala a li nisam vidjela da li ih mogu već sad posaditi u zemlju ili je vani još hladno. da li je bolje da ih prvo stavim u vodu da puste korjenčiće ili ih samo upiknem. sveki mi je rekla da je još prerano. žao mi ih bacit.
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 12:32
NIkako nemoj za sada vani saditi. Ja sam ga ožilila u vodi, pa ti neznam reći za varijantu direktno u zemlju. I ja sam iz Zg, imala sam vani ogroman grm, ali sam ga po najjaćoj zimi prekrivala. Jedne godine dok sam bila na službenom putu, naglo je zahladilo, naravno nitko drugi iz kuće nije reagirao i moj se jadničak vjerojatno smrznuo, jer se nakon toga posušio. Sad imam onog šašavog, visećeg u tegli, pa je preko zime u podrumu uz prozor, prepun pupoljaka koji su se zametnuli još jesenas.
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Suzizana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 15 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 80
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Suzizana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 13:41
hvala na odgovoru. a kad bi ga otprilike mogla posaditi van pod uvjetom da ima korjenčiće. kolika bi trebala vani biti temperatura. e da još nešto, kolko granama treba da puste korijenje?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 00:06
... ma ja živim u Riejci i tu je sasvim druga klima i priča .... ali sa ožiljavanjem u vodi bilo čega nisam baš imala sreće..... da sam na tvome mjestu skuhala bih jaki čajić od kamilice, ohladila ga i u posude za cvijeće ( mora biti posađen duboko!! stavila sloj pjeska pa zemlju sa pjeskom) zasadila ružmarin i zalila obilno čajem od kamilice i ostavila ga u zatvorenom prostoru ( na hodniku)...negdje gdje ne prži radiator...ali gdje je dosta svijetla!!...i kads e zakorjeni...ili čak na jesen, baciš ga van...... a ako ne uspije, zoveš mene, pa ti pošaljem nove reznice :)


koliko treba da puste krjenje??.... mjesec?? nemam pojma, ja to odmah u zemlju... ali korjenčići iz vode i korječići iz zemlje su sasvim drugačija stvar ( piše o tome negdje na cvijeću...ja ne zmam...)
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 08:26
@Griva1978, ovo sa kamilicom zvuči sjajno, moram to isprobati! Thumbs%20Up
 
@Zuzizana, iskreno više se ne sjećam koliko je trajalo zakorijenjivanje u vodi, činilo mi se cijelu vječnost. Grivin savjet je super, svakako učini tako
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Suzizana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 15 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 80
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Suzizana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 08:31
budem, hvala!
Griva jednom kad uloviš vremena, reci mi koja je poanta kamilice, nisam nikad čula za to.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 19:35
..ja ti to gledam ovako.... biljke su živa bića.... ljudi su živa bića-ljudi kad su bolesni ili uznemireni, u panici..bla bla piju npr kamilicu jer ih to smiruje..... životinje su živa bića... macama kad su prehlađene dajem kamilicu, pomaže im kod respiratornih problema,kada su im bolesne oči perem ih kamilicom ( prvo se jako bune ali posliej se nauče)...tada je u zakhanu kamilicu potrebno staviti par zrna soli....... i još na mnoge načine sa drugim biljem.....

...biljke su živa bića... pogotovo divlje! :))).....kad ih presađujemo u njima se javlja panika i strah, kada ih sadimo rez ih boli, nova zemlja im je strana, novo mjesto više nije ono gdje su navikli i bili u društvu ostalih biljaka ( isto kao životinje koje su cijeli život živjele u čoporu a sad ih se izolra i od njih traži točno određena stvar, određena forma...).... i onda tu možemo djelovati biljem......
...ja osobno kamilicu ( ili kantarion - po "feelingu" stanja biljke) koristim kod presađivanja jer osim tog utjecaja smirivanja i utjehe.... kamilica će pomoći i da se ne razvije plijesan, gljivice...bla.... i ojačati samu biljku....

.....naravno bitno je i kakva je kamilica!! :))))  izrazito je bitno kakvo je bilje i kako je brano ( a pogotovo kod ljudi) ......

...danas se zna i znanstveno je dokazano da kad se životinja kolje da sav njen strah i očaj, agonija prelaze u krv i meso.... najviše se javno priča o adrenalinu.....
...mislim da je identična stvar i sa biljkama samo što smo mi preveliki seljaci i mislimo da smo glavne  gazde na Zemlji.... a u poretku svijeta svaka vlat trave je isto bitna kao i čovjek...sve jedna "velika inteligencija" vodi i nema pomaka niti životnog vremenskog toka od milisekunde da to nije netko "odobrio"....

...eto, toliko o kamilici :)))


Na vrh
Suzizana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 15 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 80
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Suzizana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2009 u 09:48

hvala griva, ima logike u tvojoj teoriji Clap

Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 15:02
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 22:35
Sočnooo!! :))))))))))  baš je krasan :)))))))))
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2009 u 10:53
Ovo ljeto sam kupila na sajmu u Samoboru poveliki ružmarin (pa ima u njemu oko metra, mjere mi nikad nisu išle tak da to uzmite s rezervomWink) i jako je razgranat. I prekrasno izgleda u limenoj kanti za mužnju kravaBig%20smile. E sad se pojavio problem- kuda s njim a da opstane do proljeća? Garaža mi nema prozor, u kući je pretoplo. Da li je prekasno za posadit ga u vrt ili je to veliko rizik jer živim u okolici Zagreba pa je pitanje jel bu preživel zimu. Mislila sam ga preseliti, oko njega nasipati malč i možda slamu, a prekrit ga s nekakvom vrećom. Imate pametan savjet? Hvala unaprijed!Clap
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2009 u 11:02
Draga moja, moj ružmarin preživljava već treću zimu vani u plastičnoj tegli, kad sam ga prvi put pokušala staviti u kuću počeo se sušiti i onda sam teglu stavila natrag van i evo živ je i zdrav. Ja sam u Čakovcu.
 
A ako sve ovo napraviš Mislila sam ga preseliti, oko njega nasipati malč i možda slamu, a prekrit ga s nekakvom vrećom - preživljavanje je zagarantirano
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2009 u 11:15
hvala na odgovoru...tak sam si nekak to i zamislila...presadit ću ga ovih dana dok je još zemlja vlažna i okolo nasipati malč dok ne nabavim slamu. Samo me je bilo strah jer sam mislila da sam to trebala napraviti ovo ljeto s obzirom na njegovu veličinu. Da ga mraz ne ubije dok je friško presađen...
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 22:18
Nadam se da sam našla dobro mjesto za ovu temu, ak ne nek moderator premjesti Smile ..

Evo ovako imam ružmarin star nekih 5 godina i čisto se dobro drži s obzirom da sam u Zagrebu.Uglavnom, kako je ove godine napadalo dosta snjega dosta ga je spljoštilo a i neke grane su se smrzle pa i osušile ..ništa strašno no opet bi ga htjela nekako obrezati a neznam jel smijem ..E i vidjela sam da ga netko ima oblikovanog kao drvo.Jel ga mogu ja isto tako nekako ili bi on to sam trebao tako narast?Malo sve ovo tupasto zvuči ali na netu fakat nemrem niš konkretnoga nać ..
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 07:05
Ružmarin možeš, smiješ i moraš jako orezivati jer inače tvori drvenaste grane i nema bujnu krošnju. Sve što ti je uništeno ili osušeno slobodno oreži i formiraj.
Biljke se kao male formiraju u oblik drva tako da se pušta osnovna grana na željenu visinu, a onda orezuje vrh pa grane dok se ne dobije željena forma. Mislim da je to za tvog kasno ili možda nije ako je prirodno tako krenuo - ubaci nam sliku pa ćemo možda nešto više moći reći.
 
I lako se zakorjenjuje reznicama tako da to što ga ošišaš probaj zapiknuti u zemlju i eto mladih ružmarina.
Tko ima "zašto" zbog kojeg živi, može se nositi s gotovo bilo kojim "kako"
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 17:02
ovo je inače slika, http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/ruzmarin/3329.aspx ..pa sad neznam, nit je veliki a nije baš ni mali jel ..tu se baš ne vidi, ali ima neku kao deblju granu odozdo pa sad neznam jel bi ga uspjela formirat u drvo ..al dobro, bitno da ja sad njega mogu orezati bez brige :) ..što se tiče malih ružmarina, razmišljala sam možda zapiknuti jednoga u teglicu da mi bude u kuhinji na dohvat ruke jer ga često koristim a i imala sam neku ideju staviti teglicu ružmarina, teglicu bosiljka i tak ..pa neznam, oće on htjet rasti u teglici?
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 22:54
Ma ja bi njega pustila da raste kao grmić, a s drugim eksperimentirala. Smile
 
I hoće, rast će on i u teglici, ali barem ljeti ćeš ga morati malo staviti van jer je to ipak vanjska biljka i nisam sigurna koliko bi baš volio cijelo vrijeme biti zatvoren u kući Wink 
Tko ima "zašto" zbog kojeg živi, može se nositi s gotovo bilo kojim "kako"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,205 sekundi.