Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Liriodendron tulipifera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Liriodendron tulipifera

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Liriodendron tulipifera
    Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 01:26


Dali netko ima iskustvo s uzgojem ovog stabla iz sjemena?
Kakva su vaša iskustva s ovim drvetom?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 10:05
Klijavost je jakooo losa.Mozda 2-3 %.Ja sma sijala ne znam ni broja koliko sam imala sjemeneki proklijjale dvije i na kraju mi i one uginule.Ja sam kupila odraslu sadnicu blizu 2 m visine.Mene isto zanima kada ce cvjetati?
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 11:37
Ovo prvi put vidim, prekrasno je, volim stabla koja cvatu. Da li ovo stablo raste negdje kod nas i gdje nabavljate sjemenke?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 12:03
Drvo raste kod nas tako da je do sjemenke relativno lako nabaviti. Prvi problem je što je klijavost jako niska a drugi je što biljka traži dosta vlage.
Provjeriti ću sve detalje u bukvaru pa ih napišem.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 12:34
Preferira duboke, bogate i vrlo vlažne zemlje, ne u izobilju, niti je to pravilo. Korijen je mesnat. Rast je prilično brz. Tipičan oblik krošnje je konusan.

Stablo raste iz sjemena odmah, sjeme treba sijati u finu mekanu zemlju, a smrznutome je klijavost upitna. Ako se sije u jesen, niće u proljeće, ali ako se sije u proljeće često ostaju godinu dana u zemlji. Sjemenke s najviših grana starog stabla najbolje klijaju. Trebalo bi se lako razmnažati reznicama.

Ovo sam pronašao na netu a jedno stablo raste kod nas, u gradskom parku pa ako imaš želju da pokušaš s uzgojem, javi.
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 12:42
WOW! Ubijate me u pojam s tim biljkama! Sva sam unezvijerena od silnog naručivanja i kupovanja i staaaaalno nešto novo! Božikovine jel se mogu ja javiti za sjeme ako nije problem?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2008 u 12:51
Pronjuškat ću oko stabla, drži palčeve da nađem sjemenke i da im hladnoća nije naudila.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 16:13
ne isplati se uzgoj iz sjemena, jako je težak a ima za kupiti sadnice.Ja sam vidjela čak kod Peveca. Cvate navodno nakon 25g starosti
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 18:00
Najjednostavnije je kupiti gotovu biljku, ali tu nema gušta.
Znam da je uzgoj iz sjemena jaaaako težak i treba puuuuno vremena do cvatnje. Ostaje da isprobam uzgoj reznicama i tu je još margotiniranje, bonsai metoda.
Kad to sve isprobam i ako nebude rezultata, možda svratim u Pevec.   
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 18:15
ok, i ja volim iz sjemena dobiti biljku. Mislila sam da ti se žuri dobiti odraslo stablo pa sam rekla gdje ga ima - sretno sa uzgojem
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 18:33
Ma dajte kakvih 25 godina tko vam to rece.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 16:00
enciklopedije
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2008 u 00:48
Pribavio sam par reznica koje ću pokušati zakorjeniti. Budu li rezultati očekivani biti će biljčica za podjelu.
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2008 u 12:49

A može se to uzgojiti kao topiar, znaš ono stabalce sa okruglo šišanom krošnjom?

Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2008 u 14:17
A svima priraslo za srce tulipanovac.Zaista ima lijep cvijet, eh sada kada cu docekati pa da se pohvalim.smile162
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2009 u 08:39
Ovo je moj tulipanovac kojeg sam kupila prosle godine.
Imam i mladih iz sjemena koje sam ove godine sijala ali jos ih nisam slikala.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2009 u 08:40
Zaboravih upitati, kada bi se mogla nadati cvjeticima?
Na vrh
Zrinka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zrinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2009 u 11:35
Pozdrav svima :-)

Tulipanovac je stablo koje naraste 40 (60) m visine, ima lijepe uspravne cvjetove koji izgledaju poput tulipana (otuda i naziv) , cvjeta od ožujka do lipnja. Važno je spomenuti da su svi dijelovi biljke otrovni, posebno kora i drvo.

Lijepe primjerke možete vidjeti u Arboretumu Opeka, a i u Varaždinu je zasađen mladi drvored tulipanovca.
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2009 u 18:18
gdje je to zasađeno u Varaždinu?
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
Zrinka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zrinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2009 u 13:16
U Varaždinu kod onog novog parka za mlade, preko novog Mercatora. 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.