Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lavanda
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lavanda

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 14>
Korisnik
Poruka
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2014 u 20:47
Eh, ne mogu ti puno pomoći. Ja ih imam tri, sve tri su ljubičastog cvata, ali nemaju nazubljeno lišće. Donijela sam ih iz Dalmacije i ne znam niti toj vrsti ime. Meni je lavanda - lavanda. Embarrassed Ili mediteranska ili kontinentalna. Ali, sigurno će se javiti netko tko bolje pozna taj premirisni, prelijepi grmić.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 18:10
Evo jedne od mojih
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 18:11
I jedna ispelcana na kraju prošlog ljeta
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 18:59
Na žalost ni ja ne znam o kojim vrstama se točno radi.

ps. bugice ja bih ovu ispelcanu lagano pincirao da se bolje razgrana i postane gušća i kompaktna.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 19:09
Budem, nikako da mi kiša dozvoli da napravim sve ono što želim po cvjetnjaku i vrtu. Velika već ima pupiće. Heart
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 21:32
Imam i ja takvu kao ti bugice.hvala tebi i administratoru na odgovorima.pokusat cu nac na internetu imena svih nasih lavanda pa javim.pozz
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 20:19
I jedna je bolesna? Možda netko zna što poduzeti?
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 07:35
Originalno poslano od člana dea78 dea78 napisao:

Haj.danas sam dobila dvije lavande.obadvije imaju nazubljeno lisce.jedna ima manji cvijet druga veci.jel netko zna vrste.donesene s Korcule.nemrem stavit slike
nasla sam jednu!!!zove se DENTATAClap
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 10:59

Ja se borim sa tim lavandama, razne su mi propadale. Moram otići u G. kotar na jednu plantažu gorske lavande i tamo kupiti za to podneblje.

Pogledaj ovdje više o tome.

http://lavanda.mokricki.info/36-lavanda/o-lavandi

http://www.lavanda-lavandin.com/Karakteristike_lavande_i_lavandina.htm

Imaju dvije malo drugačijih listova
Lavandula dentata (Francuska lavanda)
do -12 stepeni podnosi zimu
i Lavandula multifida (Egipatska lavanda) baš razgranatih listova, takođe do -12.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 11:16
Moje uspješno prezimljuju zime, uz adekvatnu zaštitu, naravno. Ali, zadnje nevrijeme mi je skoro sredilo najveću. 
Smrcko, hvala ti na informacijama, baš ću malo razgledati i informirati se. Smile
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 12:27
Smrcko hvala ti.pogledat cu da li je ddruga moja( egipatska) pa javim
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 12:56
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Moje uspješno prezimljuju zime, uz adekvatnu zaštitu, naravno. Ali, zadnje nevrijeme mi je skoro sredilo najveću. 
Smrcko, hvala ti na informacijama, baš ću malo razgledati i informirati se. Smile


Bugi možda je previše vlage škodilo lavndi, mislim da ne vole pretjerano vodu. Ubaci oko nje pjeska i maenčića da joj napraviš primorski ambijentWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 16:14
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:


Ja se borim sa tim lavandama, razne su mi propadale. Moram otići u G. kotar na jednu plantažu gorske lavande i tamo kupiti za to podneblje.

Pogledaj ovdje više o tome.

http://lavanda.mokricki.info/36-lavanda/o-lavandi

http://www.lavanda-lavandin.com/Karakteristike_lavande_i_lavandina.htm

Imaju dvije malo drugačijih listova
Lavandula dentata (Francuska lavanda)
do -12 stepeni podnosi zimu
i Lavandula multifida (Egipatska lavanda) baš razgranatih listova, takođe do -12.


Smrcko hvala,to su te dvije koje imam!!DENTATA i MULTIFIDA.rijesio si misterij...Clap
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 23:31
Gorskom podneblju odgovara sorta Lavandula angustifolia Hidcote Blue (-35°C). Nakon ovogodišnje ledene kore (na nekim mjestima 5cm) očekivala sam da ću ih morati zamijeniti nekom drugom biljkom, ali unazad 20 tak dana potjerala je nove izdanke i to čak na odrvenjenom dijelu! Sva sreća da nije bilo vremena za uređivanje tog dijela vrta jer .....

Sadnice sam kupila u Bauhausu (molim brisati ako nije po PF), a bile su pakirane u plastičnim košaricama od po 8 kom (60-tak kuna) i svaka košarica ima plastičnu ručku na kojoj su cvijetovi lavande. Orezujem je krajem osmog i ima savršenu boju i miris cvijeta koji opstaje kroz cijelu godinu.

LP


Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2014 u 08:46
Rekla bih  da je lavanda dentata jer ima nazubljeno lišće, prezimela kontinentalnu zimu i cveta još od 5.


robusnija i znatno mirisnija Angustifolia tek u naznakama Wink


Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2014 u 00:06
moja Dentata je jos mala sa svega par pupoljaka,mislim da ce tek iduce godine cvasti lijepo,a lavanda Angustifolija je sva rascvijetana
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
dea78 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dea78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2014 u 00:08
Pozdrav iz Zagreba!
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2014 u 12:44
Smile
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2014 u 17:53
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2014 u 17:57
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.