Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lavanda
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lavanda

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
Korisnik
Poruka
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2007 u 19:12
Vjerujem ti shasha ni moje
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2007 u 12:58
Shasha, jel ti to ispod lavande, ukrasni timijan?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2007 u 17:45
Je katružoWink(šta sve pravo oko ne zamjetiBig%20smile)
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 17:15
I ja imam Lavandu, kupila sam je proletos na pijaci. Posadila sam je u kalj (kao i ruzmarin), zato sto se cesto selim, i drzim je vani. Lepo je napredovala, narasla je, rasirila se i imala je nekoliko klasova. Zanima me sta sa njom preko zime, kao i sta sa ruzmarinom. Da ih negde sklonim, na neki nacin zastitim? Da li Lavanda i Ruzmarin imaju neke posebne potrebe, kako sa njima?

Hvala.
Aglaja
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 19:42
Nešto smo raspravljali već o tome i zaključili da ga možeš staviti u kuću ili ostaviti vanismile183.
Ne znam za lončanicu,no ja i lavandu i ružmarin imam godinama vani u vrtu i ne zaštićujem ih ničime preko zime(u kontinentalnom sam djelu pa su jake zime) i dobro im je.
Drugi vele da se,ako nisi na  jadranu,moraju spremiti u kuću preko zime.
Možda bi ga trebala spremiti kad je ko lončanica,ili samo jutenom vrećom ili granama bora,zaštititi lončanicu  i ostaviti vani
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 20:50
Aglaja, ako si u kontinentalnom djelu Hr i zima bude jako hladna, gotovo sam sigurna da će ti biljke izmrznuti u tegli. Lavande ima više vrsta. Neke su tzv. kontinentalne koje podnose i -30, ali većina ih je osjetljivija i trebaju zaštičeno mjesto u vrtu. Neke vrste trebaju zimovanje u hladnim prostorijama jer su toliko osjetljive na hladnoću da ih je problem u vrtu zaštititi.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 12:10
Lavandu sam presadila u vecu saksiju i odlucila(za sad) da je ostavim vani preko zime. Ko i ruzmarin. Pitala sam i jutros na pijaci zenu od koje sam je nabavila. Ona kaze da je ostavim vani, na svetlom i suncanom mestu, i da je mozda kasnije samo uvezem, ako bude snega, da se grane ne poviju i slome pod teretom.

Hvala svima na odgovorima.

Ciao!
Aglaja
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2007 u 22:32
Samo da ti pokažem kolika je moja na zagorskim bregima gdje često ima mraza... malo je zaštićenija od ove ruže iza nje, ali već par godina bez ikakvih većih problema opstane... Ako je i tvoja takve vrste onda neće biti problema!!! Wink Cvjetove sam obrezala i svuda su po stanu, u jastučićima mirišljavim... jedino je to nešto što napravim obavezno, a zadnji put kad sam je vidjela je imala opet mlade pupoljke! Od ove sam i sebi u Samobor donjela ovog proljeća grmiće i nadam se da će i ovdje opstati!




Ažurirao andrea01 - 14 Listopad 2007 u 22:34
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2007 u 22:42
Kod tebe je kao u bajci!

Vidim samo ljubicasto, ne mogu da poredim!
Aglaja
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2007 u 22:49
Da, da, već je dosta stara... ćak joj je tegla bila na dnu pukla, pa je pustila korjenje u zemlju... mi nadodali još zemlje da prikrijemo teglu... A umjesto štapa, dobila je onaj blok ispod (malo se vidi) da joj pomogne držati grane...
Ovako je izgledala nakon jednog burnog vjetra... ja je zovem "rašćupana lavanda"!!!


Ažurirao andrea01 - 14 Listopad 2007 u 22:50
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2007 u 23:15
smile93smile93smile93 stvarno je rašćupana
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2007 u 23:32
smile227i ko onda veli da kod nas ne može lavanda rastismile208
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2007 u 23:38
Ako netko želi nek javi da ih probam još zakorijeniti!!! Pa, da vam baš tu "kontinentalku" razmnožim ili da probate same to učiniti!!!
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 13:09
Zanimljivo mi je kako biljke iz iste obitelji počnu različito reagirati kad promijene klimu, tj. prilagode se novim uvjetima.
Za vrijeme Špancir festa u Varaždinu o.g. kupila sam dvije teglice lavande iste veličine. Jednu sam ostavila sestri u Zagrebu, drugu donijela sa sobom u Split. Njena stoji na prozorskoj klupici (iznutra) na južnoj strani. Moja je na balkonu (južna strana), s tim da sam je prije nekoliko dana unijela unutra jer sam išla na duži put a u stanu mi je lakše osigurati biljkama dovoljnu vlagu.
Njena lavanda je u dva mjeseca narasla više od 10 cm, listovi su joj vodenastiji, dok moja više ide u širinu, u grm, listovi su mesnatiji i kraći, a u dva mjeseca narasla je tek 4,5 cm.
I jedna i druga dobivaju vodu kad se zemlja pri vrhu prosuši, jedino ja svoju katkad orošavam, što sestra nema običaj.
Obje lavande su divne, zdrave, ali eto, sada vjerojatno jedna drugu ne bi prepoznale iako su od iste majke Big%20smile




Ažurirao oceana - 11 Studeni 2007 u 13:09
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 17:27
evo moje lavande koja cvate cijelu godinu, ova slika je od nedjelje - 27. sijecnja i kao sto vidite sva je rascvjetana




ima drugacije listove od "obicne" lavande, cvijet je manji i svjetliji, ali stvarno cijelu godinu cvjeta

prije par godina kad je bio snijeg i led cak i kod nas u Dalmaciji, jos je bila u pitaru, na balkonu i cak je i u te snjezne i hladne dane cvjetala

ma ko je ne bi voliosmile84



Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 18:16
Natalija za tebe i tvoju lavandu, koja je zaista posebno.smile79
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 13:02
Ju! Da ju vidi moja žena....
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 18:26
    Na lavandu sam slaba i dobro da nemam slabo srce jer bi mi prepuklo od zavisti.
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 13:43
Lavanda je predivna biljka i kod nas nema dvorišta u kojem ne raste. Moja je bila lijepa, ali mi je kćerka uzela cjelu, pa sam sada posadila novu.
Evo što mi je prijateljica napravila od lavande još pred tri godine. Kad približite nos, još uvijek ima blagi miris.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 10:59
Sve pohvale za vaše prelijepe lavande!!!!
A sada slijedi slika moje lavande, koja je kupljena prošle godine (nije uopće procvjetala), a narasla je neznatno.Preko zime je ostala na terasi u tegli ali ispod krova, znači nije kisla!!!
Prije par dana sam je presadila u veću teglu ali mi svejedno izgleda jadno!Što mislite da li se može spasiti???
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.