Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kikiriki - arachis hypogaea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kikiriki - arachis hypogaea

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kikiriki - arachis hypogaea
    Objavljeno: 17 Prosinac 2008 u 12:39
Kikiriki je jednogodišnja biljka, visine do 70 cm, mahunarka.
Cvjetne drške produžuju se prema zemlji i pod zemljom se razvijaju plodovi.
Domovina mu je Južna Amerika. Uzgaja se i u Španjolskoj, južnoj Francuskoj, Italiji
 
Pouzdano znam da su ga uzgajali i kod nas (na otoku Rabu) prije jako puno godina i da je uspijevao.
 
Da li je netko pokušao uzgojiti ovu biljku?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2008 u 13:40
Moj ga je barba jedne godine uzgojio u vrtu na Braču, ali kako nažalost neznam. Samo se sjećam da je bilo dosta ploda, tj.tih gomoljčića.
život je more
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2008 u 14:12
I u Vojvodini uspeva kikiriki, ja sam ga sejao u bašti. Potrebno ga je zagrtati u fazi cvetanja i kada stvara ginofore koje se geotropno orijentišu, odnosno ulaze u zemlju i na vrhu se proširiju, te tako nastaju plodovi. Najbolje ga je sejati u lakše zemljište, peskovito i redovno ga okopavati kako bi zemlja bila prozračna i rahla.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2008 u 14:38
A od kuda ti sjeme?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2008 u 21:47
Ja sam ove godine dobila nešto sjemenki od Shashe i stvarno je krasno narastao, ali kad je došlo vrijeme berbe, ustanovila sam da su ispod zemlje - voluharice sve popapale Cry
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2008 u 11:38
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

A od kuda ti sjeme?

Na poljoprivrednom fakultetu u botaničkoj bašti svake godine se posiju sve ratarske biljke zbog praktične nastave, a kikiriki se izučava u predmetu posebno ratarstvo pod uljanim biljkama. Seme sam dobio na predmetu. Može se sejati i neprženi kikiriki iz prodavnica, ali je pitanje koja je sorta, jer kod nas uspevaju samo sorte kikirikija sa kraćom vegetacijom.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2008 u 12:00
Kikiriki spada u industrijske uljane biljke, a ne u povrće
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
leonarda View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje leonarda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2008 u 20:20
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

A od kuda ti sjeme?


ja sam ga kao cura bila posadila i doista je rodilo...bilo je od jednog grma puno kikirikija........u Bujama Istra
sjeme sam nabavila u agrariji u trstu......
The best an most beautiful things in the world cannot be seen or even touched. They must be felt with the heart. by leon@rda
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2008 u 22:02
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Kikiriki spada u industrijske uljane biljke, a ne u povrće


prema Wikipediji, a i coolinarki, spada u povrće, u mahunarke

http://hr.wikipedia.org/wiki/Kikiriki
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2008 u 08:11
Silvek, ne mora uvek biti tačno ono što je na Wikipediji, tamo svako od nas može napisati tekst... Sve te podele su uslovne, tako da krompir spada i u industrijske biljke i u povrće, pa može i kikiriki u povrće, ali se on izučava u predmetu posebno ratarstvo ili Specijalno ratarstvo, a ne u povrtarstvu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2008 u 16:37
Kada ćemo sijati kikiriki?Ja sam nabavila par kućica,s obzirom da sam u Primorju a čitala sam da mu treba 5 mjeseci da sazori,da li da ga sijem u ožujku ili travnju? Isto sam čitala da se bere u rujnu pa bi onda to bilo to.Šta kažete vi ostali koji imate iskustva?
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2008 u 17:27
baka ga je sadila u Podravini i uspjeval je ,koja sorta nemam pojma,a nažalost nema više ni bake!Cry
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2008 u 22:52
Ma da Voki, imaš pravo, a i baš sam gledala neki dokumentarac da sad nakon analize biljnog DNA idu opet mijenjati porodice biljaka, a za kikiriki ni sama nisam bila sigurna kamo bi ga svrstalaSmile

Ja sam kikiriki ove godine sijala na proljeće, kad i krumpir.
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 19:19
Ima li netko malo za prodaju da posijem?
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 00:18
 sad cu vam ispricati anegdotu o kikirikiju...
 prije puno godina moj bivsi muz i ja smo se prepirali što je kikiriki - voće ili povrće...i niti jedno od nas nije htjelo popustiti u svojoj tvrdnji, a kako nismo nigdje nasli u literaturi poslali smo pitanje u "Slobodnu Dalmaciju" ( bila je neka rubrika Neobična pitanja ili sl.)...odgovorili su nam tako da opet nismo znali u sto spada...nesto kao: sa stajališta uzgajivača je to povrće, ali sa stajališta botaničara je to voće i bla bla bla...opet smo se prepirali jer je sad nastala dilema tko je mjerodavniji: botaničari ili uzgajivači...no, nikad nismo našli kompromis oko tog pitanja, ali kroz nekoliko tjedana na kućnu adresu stigao nam neki glazbeni CD - nagrada za najneobičnije pitanje....hahahaha- eto ipak smo se nekako okoristili...
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 11:50
KOd mene u Istri uspjeva jer su ga moji svekri sijali i saldili smo se njime nekoliko godina ali im je to nakon nekoliko godina dosadilo i sada ga više nema.
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2009 u 14:50
Jel tko probao saditi  kikiriki u ljusci  ,namjenjen za jesti?
 
Ove godine gdje god sam pitala za sjeme kikirikija ,svi su me čudno gledali...pa sam odlučila posaditi taj običan za jesti.
 
U zemlji je već cca.10 dana ,ali još nema nikakvih znakova života ,a nebi htjela ići kopati po jamicama...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2009 u 22:48
Ja sam probala pred par godina, sve je istrulilo LOL - kasnije sam gledala deklaraciju u kauflandu - i taj u ljuski je već prženi, pa zato ne niče.
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2009 u 08:25
Moja mama je prije par godina imala kikiriki u vrtu,od kud joj sjeme i zašto je odustala od njega pojma nemam.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2009 u 10:15
A vjerojatno će se to i meni dogoditi ,ali eto morala sam probati...
Možda netko zna gdje ima za kupiti sjeme ?
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.