Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Podranea ricasoliana
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Podranea ricasoliana

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Podranea ricasoliana
    Objavljeno: 10 Siječanj 2009 u 19:51
Podranea ricasoliana spada u porodicu Bignoniaceae kao i tekoma.
Slične su, samo je podranea nježnija i osjetljivija na zimu.
To je tropska penjačica vrlo bujnog i brzog rasta (za 2 godine napravi odrinu).Baca izdanke duge i do 6-7 m u našim uvjetima (na moru ).Potrebna joj je armatura za odrinu.
 
Porijeklom je iz J. Amerike odakle je prenešena u J. Afriku gdje se udomaćila.Ova na slici je donešena iz Hong-Konga.
 
Iako na net-u piše da može izdržati temp. do -7°C nisam se u to uvjerila.
Kod mene izmrzne na -4-5°C , ali se u proljeće ponovo obnovi iz korijena.
Dakle, može se saditi vani samo uz obalu, s južne strane, gdje tem. zimi ne pada ispod -5.Kad je blizu mora manja je mogućnost izmrzavanja.
Ako se zaštiti korijen i dio debla, sigurno će se u proljeće obnoviti ako je bio i veći led.
 
Na kontinentu se može saditi samo u lonac i zimi unositi u kuću.
Što je toplije ljeto bujnija je cvatnja koja počinje u 8. mjesecu a zna potrajati do 12. (ako je jesen topla ).
Razmnožava se reznicom a najbolje polijeganjem grana (grana padnuta na tlo sama se zakorijeni ).
 
Nemam iskustvo sa sijanjem a na netu piše da je takav način 50% uspješan.Ove godine ću skrenuti pozornost na sjemenke pa se i to može probati.
 
 
 
 
Ova podranea raste s južne strane više od 6 stoljeća starog zida u Malom Stonu a prebacila se preko zida gdje s pogledom na more obilno cvjeta od konca kolovoza do studenog.


A ovako izgleda s južne strane zida gdje je usađena:




Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
seni View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 626
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje seni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 10:48
Ovo je nešto prekrasno!!!!! smile227 Je li to nešto slično tekomi?
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 11:02
Preeeeekraaaaasnooooo!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 14:11
Ovo je zaista predivno. Moram priznati da nisam dosad vidjela ovu biljku.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2009 u 20:08
Ima li neko iskustva sa sijanjem?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 12:10
Ako bude sjemena, ne brinite.
 
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2009 u 10:59
Da li je neko sijao ovu ljepoticu?
Na vrh
mena View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2009 u 22:46
Ovo je super...Mislim da nebi bio problem sa sijanjem..
Na vrh
seni View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 626
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje seni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2009 u 11:47
Fermina-Daza, pokušaj uhvatiti sjemenke. Ako uspiješ, javi. Ja sam zainteresirana za ovu biljku pa bih bila sretna da dobijem nekoliko sjemenki.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2009 u 18:14
Zašto ne bi probala sa reznicom?I ova je iz Hong-Konga došla kao reznica.

Koliko vidim iz tvog vrta se vidi more.I imaš "zelene ruke".Sigurno bi ti uspjela.
Na vrh
seni View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 626
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje seni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2009 u 19:25
Fermina-Daza, mislim da je sjemenke lakše poslati. Ako misliš da se može poslati reznica, još bolje. Da, ja sam na moru. Kada se mogu reznice saditi? Vjerojatno u proljeće ili ljeto.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2009 u 14:55
Neka prođe zima, barem do kraja veljače, pa mi napomeni.Bit će nešto.Wink
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2011 u 07:00

Fermina, hvala na ovim slikama iz Stona. Meni susjeda stalno ide u Ston, i stalno prica o toj podranei, a sada sam je i vidjela.

 
Jesi ti negdje sa Peljesca?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2011 u 23:13
Da.

Ston je pun podranea.Jedna draga gospođa je u torbici donijela reznicu iz - Hong Konga i tako sebi, za života, podigla spomenik.Big%20smile
Stavit ću još koju sliku stonskih podranea iako je cvijet u prolaženju.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2011 u 23:33
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 06:24

Super!

Onda se najavljujem na kavicu, da vidim uzivo sve tvoje biljke, cim budem isla na Peljesac (svekar i sverkva zive na Dracu (Janjina)), a to je barem jednom godisnje.
 
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 15:19
VažiEmbarrassed
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2011 u 18:58
I moja potjece od te stonske. Zaista bi bilo dobro rasiriti je po Dalmaciji, kad tako dobro uspjeva.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2011 u 01:33
Ja sam ih raširila već dobar broj.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2011 u 03:25
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

I moja potjece od te stonske. Zaista bi bilo dobro rasiriti je po Dalmaciji, kad tako dobro uspjeva.
I IstriThumbs%20Up
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.