Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Batata -sweet potato
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Batata -sweet potato

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2013 u 08:48
Uvriježio se je jedan pogrešan način kod naklijavanja avokada da se čačkalice zabijaju u sjemenku,od čačkalica se složi tronožac u čaši na koji se onda položi sjemenka.Nepotrebno je sjemenku oštećivati ,što vjerujem da može uzrokovati i truljenje sjemenke oko ubodenih mjesta,tako bi se vjerojatno moglo i batat postaviti na tronožac,budući da se radi o malo većoj "sjemenci"mogu se upotrijebiti štapići za ražnjiće ili sl.

Hangry mob is a angry mob...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
luckyseven View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2013
Lokacija: varaždin
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luckyseven Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 13:37
Ja sam ga kupila u plodinama, narezala na nekoliko debljih komada i stavila u zemlju.Za nekih 3tjedna več je izvirio iz zemlje. Lani sam posadila 3 komada i dobila 4kg.,krumpira.
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2013 u 18:22
Jučer sam izvadio jednu cimu batata, tri veća i tri-četiri manja gomolja,oko 1.5kg,rodila godina!Kad ove potrošimo povaditi ću i ostale.Dvije cime su počele cvjetati,zanimljivo da su ti batati od izdanaka koje mi je dala natalija,otkinula ih sa gomolja koje je kupila,ima li šanse da dobijem sjeme do zime?Ovaj koji sam izvadio i još jedan koji je još u zemlji su iz sadnica koje sam kupio,na njima se ne vidi da imaju namjeru cvjetati.Čini mi se isplativo saditi batat,nije loš prinos,samo su popili dosta vode,a ne sviđa mi se ni to što ih je dosta teško izvaditi-neoštećene.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 10:18
Moja kuma razmnožava batat tako da ga ukopa u zemlju/pijesak, pola pola, u posudu i zalije, pa drži na toplome, min.24 stupnja, poželjno i više, uz radijator. 
Zemlju treba držati vlažnom non-stop, ne dozvoliti da se osuši. Klijaju za 2-3 tjedna.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2015 u 17:42
Prošle godine sam prvi put sadila batat.

Slućajno na internetu naišla na članak kako se rade flanci iz krumpira i baš zato što je izgledalo komplicirano zaintrigiralo me je da probam.

Flanci su uspjeli, zasadili smo 5 komada na samom kraju vrta i gotovo zaboravili na njega. Doslovno ga nismo dirali do vađenja osim što ga je mama zalijevala prvih par dana nakon sadnje da se lakše primi. Iskreno zaintrigiralo me je pravljenje flanaca i to sam uspjela, ali nekako sam si u glavi složila da to nama ne može uspjeti pa sam ga nakon sadnje ignorirala, a na kraju i zaborvila na njega.

Negdje polovicom 10. mj. veli mama da bi trebali vidjeti batat. Auuuč batat
Uzeli vile i laganini udri. Kad smo prevrnuli prvu zemlju vilama našli smo 2-3 batata širine malog prsta i dugačkog oko 15-tak cm. Jaooo veselja. Na paprike, paradajze i ostalo povrće smo naviknuli pa nam je ova novina bila vauuuu.

Kako smo prilazili sve bliže središtu cime plodovi su bili sve krupniji da bi na kraju primjerci bili i po 800 grama

Šok, sreća i ushićenje.


Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2015 u 17:51
Pošto je prošla godina uspjela pa smo od 5 flanaca dobili 12 kg batata, ove godine smo zasadili 40-tak flanaca batata.

Kupila krumpire, polegla ih u zemlju i za 2 mj. sam od 3 krumpira dobila 70-tak flanaca. U lijevom donjem kutu se vide vrijedni krumpiriči koji su kao ludi puštali pupove. Nakon ovih 70-tak puštali su i dalje hrpu pupova, ali je već bilo prekasno za sadnju pa sam pupove potrgala i od batata napravila pomfrit.




Dakle 40-tak sam posadila, a ostale podjelila prijateljima da si posade.


Jučer slikani





Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2015 u 17:55
E sad, da li dobro napreduju, da li je sve kako treba ... ajd ga znaj kad ga prošle godine nismo ni okrznuli pogledom

Izgledaju predivno i zdravo ... odozgora ... nadam se da će tako biti i odozdola.

Za razliku od prošle godine ga povremeno zalijevam, mada ruku na srce prošla je bila kišna pa mu vlage sigurno nije nedostajalo. Mazim ih i pazim. U 10. mj. ćemo vidjeti da li je bolje kad ih se ignorira ili kad ih se mazi i pazi.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2015 u 10:48

Evo malo bolje slike batatića koji su mi podarili toliko flanaca. Jedne otkineš i zasadiš, a odmah kreću drugi.

Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2015 u 14:00
Evo mog batata Big smile
Dobro je rodio ove godine.
 


Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2015 u 10:21
Bome lijep i čini mi se zdrav urod.
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2015 u 18:46
Je urod je i po kvaliteti i količini dobar i jako smo zadovoljni.

Ispod 3 cime nije bilo plodova i to ispod cime koja je bila prepuna cvijeta. Ja sam mislila da će tu biti hrpa krumpira, a ono upravo suprotno ništa. Ispod svih ostalih koji nisu cvali bilo je dosta plodova.

Dakle batat pun cvijetova = 0 plodova
Batat bez cvijetova = puno plodova

To još nisam prokužila, mada sam dobila mig da bi se moglo raditi o tme da ako ima puno cvjetova biljka nema dovoljno snage za proizvodnju ploda.
Lako moguće. Ako nagodinu vidim cvjetove ... ima da me strefi srčani!!!
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2015 u 13:09


opširno objašnjenje...hvala puno...zanima me samo kako se zaliva krompir kad se stavi u zemlju, za nove sadnice...sledeće sezone planiram da stavim jedan u saksiju...još jedno pitanje...kad kreneš sa polaganjem krompira za sadnice...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2015 u 10:37
Ja krumpir kupim krajem 2 ili početkom 3. mj. Položim ga pola u zemlju a pola ostane vani. Zalijevam svaki drugi dan tako da vodu polijem po samom krumpiru.
 
Što je temperatura u sobi viša ... batat će prije početi puštati pupove. Preporuča se temperatura oko 25 stupnjeva. 2-3 stupnja gore - dolje ne igra ulogu.
 
Kad pupovi narastu oko 10-15 cm otrgni i stavi u teglicu sa zemljom. U teglici batatići tj flanci rastu puno sporije nego na krumpiru. To te ne treba brinuti, to je normalno jer se mlada biljkica ukorjenjuje za što mu treba 15-tak dana. Od jednog krumpira možeš dobiti podosta flanaca. Od malenog cca 10-tak flanaca, a od velikog bogami i po 30-40 komada. 3 isčupaš i posadiš, a drugi dan već vidi male pupiće i tako stalno i stalno i stalno. Tako da nemaš straha. 
Nemoj samo saditi flance prije 5 mjeseca jer će se smrznuti.
 
Ako treba još koji savjet ... tu sam.
 
 
 
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2015 u 11:47
hvala puno...probaću već na proleće...




"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2015 u 14:27
Nakon što smo sredili i očistili vrt, svaki dan po malo štiham. Danas sam bila na djelu vrta gdje je bio zasađen batat. Nakon preštihanog 2/3 djela gredice, došla sam doma sa 9,2 kg batata. 4 velika od cca 1 kg, 5-6 srednjih i 10 tak manjih. stvarno mi nije jasno kako sam pri vađenju batata fulala ove velike!?
 
Ovo je bilo neočekivano iznenađenje.  Ne mogu baš reči ugodno jer sam svjesna da sam zbog nepažljivog vađenja zamalo ostala bez 10 kg batata, ali sve je dobro što se dobro završi.

Ostaje za preštihati još 1/3 gredice, možda bude još koji
 
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2015 u 11:54
Ja malo eksperimentiram sa batatom. Znam kad sam čitala prve godine kad sam se upustila u izradu presadnica, da je pisalo da temperatura mora biti blizo 30 stupnjeva, vlaga tolika i tolika Confused skoro sam odustala.
Prošle godine znam sigurno da mi je temperatura bila puno niža od 30 stupnjeva.
E sad ... ove sam godine za probu stavila mali batatić u zemlju i to u sobu gdje se NIKAD ne grije. Dakle prilično je prohladno. Imam puloverić i vesticu i nije mi baš pretoplo. Dakle uvijeti prema kako piše na netu NEPOVOLJNI da nepovoljniji ne mogu biti. U roku 10 dana izdanci su niknuli.
 
Ovo je slikano prije nekih 10 dana, sada je tu šuma presadnica. Nekih 12-tak komada visine od 10-15 cm.
 
 
 
Zašto ovo pišem!? Zato da bih potaknula ljude da slobodno sami naprave sebi presadnice. Nije teško niti su potrebni neki posebni uvjeti kako se to voli naglastiti na netu. Treba samo jedan krumpir i malo zemlje.
 
 
 
 
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2015 u 23:01
Gajtana vidim da ti lijepo ide uzgoj batata. Ja sam lani zakorjenjivala batat u vodi i bilo je dosta presadnica. Urod nije bogzna što jer sam možda kasno sadila. Vidim da dobro ide zakorjenjivanje u zemlji pa ću iduće godine probati tako..Kada je najbolje krenuti sa zakorjenjivanjem odnosno sa sadnjom u zemlju?
sutra je novi dan
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2016 u 08:59
Draga Jagoda, oprosti nisam se dugo prijavljivala na forum pa nisam vidjela pitanje.

Batat - gomolj već sad stavi u zemlju ( pola van a pola u zemlju ), svaki drugi dan pomalo zalij i za nekih 20-tak dana bi se trebali nazirati prvi mali pupići. A od malih pupića do flanaca prođe par dana, rastu na očigled.
Kad narastu 15-tak cm presadi u teglicu sa zemljom i pusti da rastu do sadnje u vrtu koja ne smije biti prije 5 mjeseca.

Ja sam batate prošle godine sadila u vrt sredinom 5 mj. Vrlo je bitno kakva je zemlja. Ako je zemlja gusta, glinasta ... od velikog prinosa batata neće biti ništa jer Batat voli pomalo pjeskovitu zemlju.

Ako je tlo tvrdo i glinasto, onda ga dobro, ali jako dobro duboko prekopaj da zemlja bude što rastresitija da bi se biljka mogla razvijati.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2016 u 09:27
I još jedna stvar vezana uz batat.

Batat bijelog mesa daje puno veće plodove od batata žutog mesa, samim tim je i urod bijelomesog batata puno veći.
Problem je u tome što se batat bijelog besa teško pronalazi kod nas.

Pitala sam na poljoprivrednom forumu, gdje ima ljudi koje se profesionalno bave uzgojem ove biljke zašto je to tako. Zašto nema bijelog batata za kupiti Dva su razloga:
1. Kupci više vole batat žutog mesa jer je mrvicu slađi od onog bijelog mesa.
2. Upravo zbog veličine plodova koji su vrlo često debelo preko 1 kg težine, a kod nas u HR se batat ne kupuje u rimfuzi nego mora biti pakovan po 1 kg pa onda jednostavno ne mogu prodati plodove sa bijelim mesom.

Ako naiđete na batat bijelog mesa i zasadite ga imati će te sigurno puno veći urod.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2016 u 14:24
Moji batatići



Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.