Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rajčica - Lycopersicon esculentum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rajčica - Lycopersicon esculentum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7071727374 78>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2016 u 13:51
Zašto si ove posude postavila pored rajčica?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2016 u 15:26
Za zalijevanje. Tako da što manje vlažim zemlju pri zalijevanje. Vlažna zemlja pri visokim temperaturama potiče gljivična oboljenja. Tako pročitala na netu. Naliti nekoliko puta u posude i korijen uzme koliko mu treba.
E sad ...
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2016 u 07:48
Gajtana, lijepo si ih ušuškala i obezbjedila zalijevanje na pravi način. smile55U pravu si, ne treba po njima zalijevati jer postoji još veća mogućnost za zarazu gljivičnim oboljenjem. Smile Kakve greške, ja vidim profića koji se educira prije "zahvata" i odlično primjenjuje naučeno. Big smile
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2016 u 17:10
Hvalaaaa, učim prvenstveno od vas, a onda još malo škicnem na net. Volim biljke pa se trudim da im pružim najbolje. Bebe moje male.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2016 u 17:34
Nema na čemu. Smile
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2016 u 12:19
Moje rajčice su preživjele mraz prekjučer - hvala Bogu. Zamotala sam ih u agrofoliju, pa ih po danu malo otkrijem, a po noći zašuškam. Ma hladno je zapop... sirote moje ljepotice-



Onih 6 što je ostalo doma, kale se i pripremaju za vrt, ali porasle su za skoro duplo, i ako uskoro ne zatopli eto meni rajčica u sobi



Bem mu miša i vremenu. Kud sam početnik pa malo toga znam - tu me još i vrijeme zeka na kvadrat.

Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2016 u 12:25
Lijepo su ušuškane ove u vrtu. A ove kod kuće pucaju od zdravlja. I ja čekam bolje vrijeme da ih konačno posadim...još malo i prerast će mi plastenik.
Na vrh
Zagi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zagi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2016 u 21:12
danas kupio ovu rajčicu ,sorta Papeletto ,zanimljivo izgleda pa možda probam sljedeće godine par komada posaditi

Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2016 u 21:14
Hej, Zagi, jesi to ti? Baš sam se pitala gdje si i što radiš. Ovo je zanimljiva rajčica, negdje sam je vidjela u prodaji. Visoka ili niska? 

Stanje u plasteniku... dobro da ih nisam posadila, nekim prijateljima su si flanci smrzli, bio je prevelik minus
Na vrh
Zagi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zagi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2016 u 11:37
kuio u intersparu a neznam kakva je sorta

Na vrh
ildi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Lipanj 2016
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ildi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2016 u 09:55
Pozdrav ekipi sa foruma. Već par godina pokušavam uzgojiti rajčice na balkonu, pročitao sam ovdje sve 72 strane, hrpu članaka na netu.... Ili nešto krivo radim ili sam totalno netalentiran. Sve prekrasno krene, imam hrpu cvjetova, kidam zaperke, gnojim, prskam (gavez, kopriva, preslica...), pazim na vlagu, biljka super zdrava i onda mi se počnu sušit cvjetovi. Jednostavno se ne zametne plod, možda 5 %. Može neki pametan savjet?
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2016 u 19:49
Ildi, mogući problem je voda, odnosno zalijevanje - probaj zalijevati odstajalom vodom, nikako hladnom direktno iz vodovoda. 

Drugi mogući problem je gnojivo - ako ga ima previše (a vrlo je teško odrediti dovoljnu količinu obzirom da su u tegli, gdje se količina zemlje ne može usporediti s onom u vrtu), pogotovo onog bogatog dušikom, biljka super raste, no plodovi se ne zameću.

Negdje sam pročitala da i strujanja vjetra mogu ugroziti rajčicu, pa čak i sama mikroklima nije ista u vrtu i na balkonu. Rajčica bi trebala dobiti najmanje šest sati sunca dnevno, samo više, pa su jugozapadni ili južni balkoni najpovoljniji. 
Na vrh
ildi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Lipanj 2016
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ildi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2016 u 08:43
Imam odstajalu vodu, južna strana balkona, čak su se i bumbari pojavili :). Gnojivo bi moglo biti problem. A moglo bi biti i zalijevanje, dosta su oprečne informacije vezano za tu temu, negdje piše da u fazi cvjetanja ne treba previše zalijevati, na drugom mjestu da baš treba... Pokušavam ih što minimalnije topiti, taman kad listovi lagano klonu zalijem. Jel bolje svaki dan po malo ili rjeđe a puno vode? A možda je i problem sa sortama, umjesto da kupim hibride koji rastu kao ludi, ja palamudim sa južnoameričkim, ruskim, sibirskim....
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2016 u 18:29
Gledaj, za rajčicu u vrtu je poželjno zalijevati rijeđe ali obilno, s par litara vode po jednom flancu. Ove godine ih imam prvi put i na balkonu u teglama i moram zalijevati svaki dan, klonuti su baš svako popodne nakon sunca. 

Odlične si sorte izabrao. Pogotovo s ruskim ne bi trebalo biti problema, ne smeta im hladnije vrijeme. Ja imam sub arctic i mountain princess od ovih koje imaju kratku vegetaciju (smeta im ljetna vrućina) i zbilja obilno rode, puni su plodova, naravno još zelenih ali već lagano mijenjaju boju. Još sam sadila desetak raznih sorti. Svi su puni cvijeta, većini su se zametnuli i plodovi. Mislim da nećeš imati problema s odabranim sortama. 

Probaj kupiti neko organsko gnojivo ili ono koje je baš za rajčice. Ima ga u Kauflandu i Pevecu. Jedna odlična sorta koju bih svima preporučila je marglobe. Naravno, njih nema za kupiti na placu, ja sam kupila sjeme pa imala svoje flance. Odlični su, divan okus, mogu i malo stajati, dobri i za transport, izgledaju poput grapola. Najbolje od svega je što nisu podložni bolestima i ne treba ih prskati. 
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2016 u 20:07
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2016 u 20:07
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2016 u 12:42
Auuu Bugice bogmeć su prekrasni. Kao naslikani.

Usput pitanje znalcima.

6 rajčica (niski jabučar) ima grane skroz do zemlje i to tako da je donja grana doslovno dodiruje zemlju. Ta grana je uvijek blatnjava od kiše i lišće žuti. Da li bi bilo dobro tu donju granu odrezati ili barem optrgati lišće?

Druge rajčice nemaju taj problem samo niski jabučar. Eto doslovno je niski.
Na vrh
ildi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Lipanj 2016
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ildi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2016 u 13:50
Bugica, ovi su sa balkona ili iz vrta? Od 60tak sorti koje sam sadio, sistemom eliminacije ostavio sam si Black crim, purple callabash, rose quartz multiflora, ildi i sweet millon i još par novih koje prvi put sadim. Svaka je okusom fenomenalna na avij način, proguglaj....
Na vrh
ildi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Lipanj 2016
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ildi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2016 u 13:51
Na svoj način
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2016 u 18:01
Gajtana, hvala, jesu lijepi i zdravi, barem zasad. Vidjet ćemo kaj će napraviti ova stalna kiša, nikako mi se ne sviđa takvo vrijeme jer pogoduje razvoju gljivičnih oboljenja. Uvijek sam optrgavala donje grane i lišće kad bi požutilo. Ne može škoditi, naravno ne treba baš totalka oguliti stabiljku.

Ildi, ovi na fotkama su iz vrta, sa balkona su skromniji, tek maleni plodići. Ipak njima treba više zemlje, rekla bih. A black krim i purple calabash su mi odlični, imala ih prošle godine i nisam na vrijeme pobrala sjeme. Proguglat ću tvoje, volim isprobavati nove okuse. Oduševila sam se žutom rajčicom, a dobila sjeme od prijateljice pod nazivom portugalski žuti. Moguće je da se ipak tako ne zove.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7071727374 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.