Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rajčica - Lycopersicon esculentum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rajčica - Lycopersicon esculentum

 Odgovori Odgovori Stranica  123 78>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Rajčica - Lycopersicon esculentum
    Objavljeno: 29 Lipanj 2007 u 17:18
Paradajz ili rajčica je jedno od najraširenijeg povrća koje se gaji u svakoj bašti. Zreo plod ove biljke koristi se kao salata, dodatak jelima kao varivo ili u obliku prerađevina ( pire, sok), a zeleni plodovi se kisele. U plodu paradajza je dobar odnos jabučne i limunske kiseline i šećera (glukoze) što doprinosi prijatnom ukusu i mirisu. Plod ima nisku energetsku vrednost (82 kJ = 19 kcal). Značajan je izvor vitamina C i u novije vreme se ističe značaj rajčice kao antioksidansa. Snižava krvni pritisak (tlak), sok ublažava upalu kože i pomaže zarastanju rana. Poreklom je iz Amerike, iz oblasti Anda.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 14:12
Vidim da je tema živnula. Što se tiče sijanja i presađivanja zbog klimatskih uvjeta znalo se je kada se to radi. No, u zadnje vrijeme se često događaju značajna odstupanja od uobičajenih klimatskih uvjeta pa nas to navodi da odstupimo od pravila. Ako imamo sreću pa se vrijeme ne pogorša, onda ćemo imati koristi od recimo, ranijeg sijanja i sadnje u vrt. Međutim, ako krene na gore, onda smo si upropastili trud (i novce).
Zato je ipak najsigurnije držati se uobičajenog vremena za sadnju i presađivanje.

Objavila sam već tekst o rajčicama koji može biti informativan za one koji se tek upućuju u ovu temu, pa ću ga ovdje ponoviti. 

RAJČICE

- 15. ožujka posijati (na kontinentu)

- klija 10-14 dana na 22-25°C

- kada dosegne visinu od 20 cm, da ima 6-8 listova i prije otvaranja prvih cvijetova treba ju posaditi u vrt

- 5. svibnja staviti presadnice u plastenik u vrtu na prilagođavanje

- 15. svibnja posaditi presadnice na gredicu u vrtu

- u jamu staviti 2 šake komposta (može se dodati i usitnjenog lišća koprive ili gaveza)

- posaditi 5 cm dublje nego je bila posađena u tegli

- posaditi na razmak u redu 40-50 cm, razmak redova 75-100 cm

- kada naraste u vis 30 cm treba ju privezati uz stup

- za razvoj treba 20-25°C danju i noću najmanje 15°C

- (na 15°C prestaje cvatnja, na 10 prestaje rast, na 1 biljka ugiba)

- dozrijeva od 7. - 10. mjeseca zavisno od sorte (mogu biti rane, srednje rane ili kasne, visoke ili niske)

- od sijanja do nicanja prođe 10-14 dana

- od nicanja do cvatnje prođe 50-70 dana

- od cvatnje do zriobe prođe 40-50 dana

- od sijanja do berbe prođe 100 dana

- treba sunčan, topal položaj i umjereno hranjivo, rahlo i umjereno vlažno tlo

- redovito zalijevati i paziti da se lišće ne smoči zbog razvoja plijesni i pjegavosti

- malčirati tlo slamom ili prosušenom travom

- samooplodna biljka

Tipovi rasta rajčice: 

Determinantni – niski kultivari
Grmoliki, rastu do određene visine 75-100 cm, a kada počnu donositi cvjetove, vegetativni rast im prestaje. Svaka kratka bočna grana na vrhu nosi cvat. Plodovi dozrijevaju istovremeno i nakon glavne jednokratne berbe, koja traje oko mjesec dana, biljke se čupaju. Biljke nije potrebno vezati, a za potporanj su dovoljni stupovi (kolci) s vodoravno postavljenom žicom.

Indeterminantni – visoki kultivari
Stabljika im raste i donosi plodove neograničeno do mraza ili duže uz grijani zaštićeni prostor. Iz pazušca svakog lisnog pupa stabljike stvaraju bočne grane – zaperke. Za kvalitetnu proizvodnju potrebno je usmjeriti rast stabljike u visinu. To zahtijeva stalnu njegu – vezanje (omatanje) stabljike i rezidbu zaperaka i lišća. Osim toga, za visoke rajčice treba znatno više prostora.

Semideterminantni – poluvisoki kultivari
Imaju svojstva i visokih i niskih rajčica – proizvodnja može trajati cijele sezone, kao kod visokih rajčica, ali nisu tako neobuzdani već im debela stabljika nalikuje na nisku grmoliku rajčicu. Nakon svakog cvata na glavnoj stabljici formiraju više bočnih grana (najčešće 2 zaperka). Zahtijevaju potporanj od horizontalne žice pričvršćene na stupove ili se vode okomito uz konopac (špagu). 

Skidanje zaperaka

Zaperci su postrani izboji koji rastu iz pazušca listova glavne stabljike. Svaki neotkinuti zaperak raste, cvate i razvija plod. Zaperke donose sva 3 tipa rajčice.

- Na determinantnoj biljci se ne skidaju (mogu se skinuti samo oni ispod prvog cvata –radi prozračivanja biljke. Ostali ne utječu na proizvodnju ploda pa se ne skidaju.
- Na indeterminantnij rajčici se svaki zaperak skida kada postane vidljiv (2 cm). Skidaju se zato jer oduzimaju hranu glavnoj stabljici pa se onda kasnije stvara plod, plod bude sitniji i manje ih je.

- Na semideterminantnim rajčicama zaperci se isto skidaju.

Uzgoj rajčice na „2 stabljike“

Ovaj se način primjenjuje kod visokih i poluvisokih tipova. Drugu stabljiku predstavlja prvi zaperak ispod prvog cvata i njezin se rast usmjerava kao glavna stabljika. Kod poluvisokih rajčica može se stvoriti i treća stabljika. Tada se ostavlja prvi zaperak iznad prvog cvata.

Skidanje lišća kod visokih i poluvisokih rajčica

Za bolje prozračivanje biljke, skida se 1-3 lista pri tlu ispod prve cvjetne grane. Tada je indeterminantna rajčica visoka 1,2-1,5 m i ima 5 zametnutih cvjetnih grančica.

Početkom berbe plodova na najnižoj etaži počinje pravo skidanje lišća. Uklanjaju se listovi koji su hranili te plodove , (1 list ispod i 1-2 lista iznad zrelog grozda).

Lišće iznad nedozrelih plodova hrani i štiti ih od sunčeve paleži i njih se ne skida.

Kod svih tipova rajčice skidaju se listovi oštećeni od bolesti i štetnika i oni koji žute i odumiru.

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 22:31
Sramota me gledat postove bez komentara.
Plodovi  rajčice mogu biti crvene,žute, narančaste,ružičaste ili bijele boje a isto tako i oblika od okruglog,plosnatog,oblika šljive ili kruške.Sitne,nalik ribizlu promjera su 1cm,trešnjasti 2,5cm dok su rebrasti i do 10cm.Osim u vrtu možemo ih uzgajati u stakleniku ali i u uzgojnim vrečama.Time će se izbjeći mnogobrojne bolesti koje ju napadaju iz zemlje.
Ako kod prvih mrazeva ima još lijepih no nezrelih plodova, možete je sa stabljikom i korjenom lagano iščupati i i u zatvorenom prostoru objesiti naopako da plodovi dozrijusmiley_158
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2007 u 00:44
Ovaj vikend sam probala "crnu" rajčicu, kako je dobrog ukusa!!! Baš mi je žao što nisam je uslikala!!!
Mnogi je vole, tako sam čula od osobe s iskustvom sa placa!!!
Nije narandžasta niti crvena, onako neka boja zagasito crvena, i prema peteljki puno tamnija! Nekako, odoka ti tamniji dijelovi su izgledaju tamnocrveni! Ali, ukus je bitan, stvarno poseban!!!
Jeli bi netko znao nešto o njoj?

Nadam se da će netko odgovoriti prije nego se voki vrati sa GO!!!! Wink


Ažurirao andrea01 - 28 Srpanj 2007 u 00:45
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2007 u 09:30
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Sramota me gledat postove bez komentara.
Plodovi  rajčice mogu biti crvene,žute, narančaste,ružičaste ili bijele boje a isto tako i oblika od okruglog,plosnatog,oblika šljive ili kruške.Sitne,nalik ribizlu promjera su 1cm,trešnjasti 2,5cm dok su rebrasti i do 10cm.Osim u vrtu možemo ih uzgajati u stakleniku ali i u uzgojnim vrečama.Time će se izbjeći mnogobrojne bolesti koje ju napadaju iz zemlje.
Ako kod prvih mrazeva ima još lijepih no nezrelih plodova, možete je sa stabljikom i korjenom lagano iščupati i i u zatvorenom prostoru objesiti naopako da plodovi dozrijusmiley_158
nećes se ljutiti, ovaj dio teksta sam posudio od tebe za  post o rajčici ????
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2007 u 21:13
Aj nebum se ljutilasmiley_157
smiley_147smiley_147smiley_147
Ma samo uzmi ako ti išta koristi,zato je i napisanosmiley2
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2007 u 10:28
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2007 u 10:30

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2007 u 22:03
E, ove godine je ima ko u priči. Više ne znam što bih s njom.
 
 
 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2007 u 22:06
Katruža,ja radim pelate od ovih duguljastih na zadnjoj slici.Od ostalih sok(za mamu,ona bi bačvu tog popila) ili sos.E da,i u grah salatu ga stavim(onu kiselu,za zimnicu kaj se radi)
Predivno izgledasmiley_158
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2007 u 22:19
Shasha, sve sam već radila, čak sam ga i sušila. Evo i sad mi se kuha. 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2007 u 22:44
A niš onda,gađaj susjede koje su ti se zamjerile,a sljedeće godine manje posadiš i nemaš brigesmiley_147smiley_147smiley_147
Stvarno je lijep i štata ga je ne iskoristiti,a podjeli ga lijenim susjedima koji ga nemajusmiley2
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 23:04
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Ovaj vikend sam probala "crnu" rajčicu, kako je dobrog ukusa!!! Baš mi je žao što nisam je uslikala!!!
Mnogi je vole, tako sam čula od osobe s iskustvom sa placa!!!
Nije narandžasta niti crvena, onako neka boja zagasito crvena, i prema peteljki puno tamnija! Nekako, odoka ti tamniji dijelovi su izgledaju tamnocrveni! Ali, ukus je bitan, stvarno poseban!!!
Jeli bi netko znao nešto o njoj?

Nadam se da će netko odgovoriti prije nego se voki vrati sa GO!!!! Wink


Uh koliko muke za ubaciti 3 pisljive slike na forum !!!

Mislis na neku od ovih rajcica !

BLACK FROM TULA



BLACK PLUM


NOIRE DE CRIMEE (crna Krimska rajcica)



Crnih paradajza im jako puno ! Osobno sam probala ove tri sorte i nema boljih rajcica od crnih. SLATKE SU CAK IH I DJECA VOLE !!! Ma u biti ima i nekih sarenih i zutih koje su stvarno za poluditi.

Ako koga zanima znam gdje mozete nabaviti sjeme (preko interneta) imam nekoliko adresa koje su provjerene, a sjeme je ekolosko.

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 23:09
Da, da, baš na ovu 2 sliku, ta kaj je na dlanu!!!

Ako nam opstaneš budući se nadam... da ćeš s nama podijeliti za početak "Gdje nabaviti sjemenke" tog mog paradajza!!! smile101
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 23:15
Evo nekoliko adresa :

http://solanaseeds.netfirms.com/
http://www.seedsavers.org/
http://www.amishlandseeds.com/

Osobno sam kupila na prvoj adresi i nije bilo nikakvih problema. Medutim trenutno sam u francuskoj pa bi se trebalo provjeriti da li oni salju i u hrvatsku. Mislim da Seeds savers salju po cijelom svijetu.

Naravno mozete pokusati na eBay medutim tu su garancije dosta nesigurne.
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 23:35
Sumljam da se mogu slati u hrvatsku, glavni problem je  sto nismo u EU, pa nam nista od sjemena u velikoj vecini slucajeva!!
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 23:37
 I ja bih ovo posadila....da malo sokiram one moje susjede na otoku...Confused
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2007 u 08:38
Mozda bi se nesto moglo smisliti ! Provjeriti cu ovaj week-end da li ima kakvih mogucnosti. Stvarno bi bilo steta da se ne proba.
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2007 u 09:04
Pomme,a da ti kupiš paketić sjemenki i pošalješ poštom? To se može,ako je original pakiranje,tako nam je Aurora slala sjeme.(naravno naplatiš nama cijenu)
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2007 u 14:56
Cure, ovaj black plum je smile50

Zato frida pazi... da ti susjedi i ne pojedu dok tebe ni na otoku!!! smile96
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2007 u 23:08
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Pomme,a da ti kupiš paketić sjemenki i pošalješ poštom? To se može,ako je original pakiranje,tako nam je Aurora slala sjeme.(naravno naplatiš nama cijenu)


Jeste li vi posjetili koju od ovih web stranica koje sam vam dala? Posebno sam se trudila da budu na engleskom jer znam da francuski kod nas bas nije na nekom glasu.

Dvije od ove tri sorte koje su  na slikama mogu nabaviti i tu u francuskoj bez problema i to u originalnom pakiranju. Razmislite malo pa mi se javite, a postoje i druge sotre koje su odlicne.

Sto se tice sjemenki i kupnje imam jedno pitanje : kako vam je to Aurora slala i naplacivala?


Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.