Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Paprika - Capsicum annuum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Paprika - Capsicum annuum

 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Paprika - Capsicum annuum
    Objavljeno: 29 Lipanj 2007 u 17:39
Poreklo vodi iz centralne i južne Amerike (Meksiko, Brazil, Gvatamela). Plod paprike bogat je ugljenim hidratima i vitaminom C. Ukus paprici daje kapsicin koji se nalazi u semenu i žilicama ploda.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 22:15
Pa kad je već riječ o paprici da ne ostane na dva reda.Ipak znamo,ili ćemo saznati,više o njoj.
Gore navedena paprika je iz skupine grossum.
Jednogodišnja grmolika biljka visine do 75 cm.a širine od 45-60cm.
Plodovi su  večinom duguljasti od 3-7cm.Kako dozrijeva,boja paprike se mijenja od zelene do crvene,žute ili tamno ljubičaste.Kako se boja mijenja tako i okus paprike pa je crvena tako slatkasta.
Sadnju znamo pa o tome ne treba.
Kako je ova paprika skupina grossum,tako je
čili-skupina  longum
ova vrsta ima šiljate plodove do9 cm.Uzgaja se ko i paprika samo što malo bolje podnosi vrućine. Beru se u bilo kojem stupnju razvoja,od zelenih do crvenih,no bitno da se prije prvih mrazeva poveru.
Ljutina se pojačava sazrijevanjem,tako je zelena blaža dok je crvenasmiley_49.Ljutina dolazi iz sjemenki pa kako one sazrijevaju tako je čili ljući.Ako je preljut izvade se prije sjemenke.
I treći rod paprike su
ljute paprike ili feferoni(capsicum frutescens)
grmolika jednogodišnja biljka koja narste i do 1.5m sa malim uskimplodovima.Ovisno o kultivaru plod visi sa biljke ili raste uspravno.Boja je od zelenih,narančastih,žutih do crvenih.
Plodove treba ostaviti da sasvim dozre prije berbe.
moj mali doprinos rodu paprikasmiley_151
 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2007 u 12:30
moje ljute papricice probeharale
znaci bice sjemena
evo i slikice
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2007 u 12:33
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2007 u 19:33
evo ih jos malo sad su jos zelene i male

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2007 u 22:03
Šta ti sve nemaš na balkonu,DinaWinkClapClapJesu to one malene papričice?
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 22:27
Imam i ja male ljute papričice na balkonu Approve
Već i prolaze pomalo...napravila sam od njih ono ljuto ulje za politi po pizzi...u malu bočicu ulila mješavinu maslinovog i sojinog ulja, stavila desetak papričica, papar u zrnu i grančicu ruzmarina...pikantno!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 22:31
smile186Frida,ja bi možda još samo malo bosiljka dodala,tako mi se nekako čini da uz ovo sve i on ide.Moram to probati napraviti iako mislim da ću bez sojinog ulja,samo maslinovoTongue
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2007 u 00:32
 moram najprije uzgojiti bosiljak da imam svježe listiće...zašto ne, u to ulje može svašta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2007 u 16:21
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Šta ti sve nemaš na balkonu,Dina[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley2.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Wink" />[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley32.gif" height="17" width="18" align="absmiddle" alt="Clap" />[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley32.gif" height="17" width="18" align="absmiddle" alt="Clap" />Jesu to one malene papričice?



jesu shasha one male ljute papricice
sad se brinem gdje da ih sklonim pocele su da crvene
ali je ovdje ujutro i po noci hladno pa se bojim da
mi se ne uniste
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2007 u 16:22
ako ih uspijem sacuvati bice sjemena
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 18:32



evo papricica a ima i sjemena
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 22:54
Evo da i ja pridonesem ovoj temi.

Naime postoji tablica Scoville jačine paprika i feferona. Na stranicama wikipedije ćete ju sigurno pronaći, a evo ovdje vam stavljam njenu pojednostavljenu verziju. Linkovi su nažalost prema francuskim stranicama wikipedije ali zato imate linkove prema drugim jezicima.

Pojednostavljena Scoville tablica

Stupanj

Okus

Jedinica  Scoville

Primjer

0

neutralan

0 – 100

Poivron

1

sladak

100 – 500

Paprika slatka

2

topao

500 – 1 000

Piment d'Anaheim

3

oštar

1 000 – 1 500

Piment Ancho

4

vruć

1 500 – 2 500

Piment d'Espelette

5

jak

2 500 – 5 000

Piment Chimayo

6

gorući

5 000 – 15 000

Piment de Cayenne

7

usijan

15 000 – 30 000

Piment Cascabel

8

strasno jak

30 000 – 50 000

Piment De Árbol

9

vulkanski

50 000 – 100 000

Piment tabasco

10

eksplozivan

100 000 i više

Piment habanero


Naravno opis jačine je subjektivan, ono što je nekome jako nekom drugom će biti eksplozivno.
Potpuna tablica ide i preko 100 000 jedinica Scoville sve do čistog capiscuma koji ima vrijednost od 15 000 000 - 16 000 000 jedinica Scoville (da 15-16 miliona). smile42
Ono što stavljaju u sprejeve za samoodbranu ima vrijednos 2 000 000 - 5 300 000 jedinica (PA SI VI SAD MISLITE). I dobar tek smile50


Ažurirao pomme dor - 05 Siječanj 2008 u 22:55
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 23:06
Ah zaboravila sam dodati

Tablicu Scoville je izmislio 1912 farmakolog Wilbur Scoville za potrebe svog rada u firmi Parke Davis u Ditroitu. Da bi ustanovio svoju tablicu Wilbur je pripremio "napitak" od pirea svježih paprika i feferona pomiješanih sa zašećerenom vodom. Pet različitih osoba je testiralo svaki napitak. Svaki bi napitak bio razrjeđivan onoliko puta koliko je trebalo da se izgubio ljuti okus. Vrijednos razrijeđivanja je korištena za određivanje jačine feferona.

Na primjer : vrijednost 300 000 znači da je napitak bio razrjeđivan 300 000 puta da bi se došlo do potpuno neutralnog rezultata bez ljutog okusa.

Nekima stvarno jedanput nije dosta.smile39

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 23:09
Hvala na ovome!!!
 
Stvarno zanimljivo i interesantno!!!
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 14:46
Evo kako sam i obečala mekoliko slika ljutih papričica koje sam imala prošle godine u vrtu.

CAMBUCCI
Ovaj feferon ili ljuta papričica je zanimljaiva jer cijeli plod nije ljut. Krilca su slatka, a što se više približavamo sredini ploda to je on ljuči.





BRESSE

Papričice odlično uspijevaju u lončanicama i daju dosta plodova.



HUNGARIAN HOT WAX
Wax je tip ljute papričice, a ima ih više sorti. Ova sorta koja je na slici još nije zrela. Zreli plodovi su crvene boje. Isto tako sam ju imala u lončanici.


Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 19:38
Sve ima moj tata... Ova prva mi je pogotovo lijepa zbog oblika...  Imaš nešto egzotičnije?

Ažurirao Zvjezdana - 09 Siječanj 2008 u 19:38
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 21:05
Prva je prekrasna. Sadila bi je samo da je gledam.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 21:31

Cambucci još nisam vidio, stvarno je vrlo neobicna!!! Može i u aranžmane umjesto cvijeca!!!

Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 22:49
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

Sve ima moj tata... Ova prva mi je pogotovo lijepa zbog oblika...  Imaš nešto egzotičnije?


Vidim da ima i znalaca. Evo moje liste onih mako originalnijih ljutih papričica :

STARFISH mala crvena ljuta papričica (3-5 cm). Nemam svoju sliku pa sam stavila onu sa sita gdje sam kupila sjemenke.


ROCOTO ŽUTI (nemam fotografiju ploda ali će biti ovog ljeta). To je sorta žutih ljutih papričica koje imaju crne sjemenke što ih čini posebnima. Cvijet im je ljubičast.


BLACK PEAR
Lišče ove sorte je jako tamno gtovo crne boje (u početku zelene i s vremenom potamne). Plodovi su na kraju zrijanja crvene boje. Može ih se jesti ali su strahovito ljuti. Ja sam ih naručila više u dekorativne svrhe.





CHERRY BOMB ili SATAN KISS
Plodovi su veliki kao lopta za golf. Može se sušiti, marinirati, okus im je slatkast i jako ljut.



Imam još i

TABASCO
HABANERO MINI WHITE
CHINCHI

a vjerojatno i još koji, morala bih provjeriti vrečice i kutije sa sjemenkama.


Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.