Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amorphophallus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amorphophallus

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Amorphophallus
    Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 00:47
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Potječe iz tropskih predjela Afrike i Azije. U kasnu zimu (ili rano proljeće) posaditi gomolj 10 cm duboko u 60-90 cm široku teglu u ilovastiu jako hranjivu zemlju, Obilno zalijevati u vrijeme rasta, jednom tjedno prihraniti kompleksnim tekućim gnojivo. Kad listovi počnu venuti, smanjiti zalijevanje, zemlju jedva malo vlažiti i prezimjeti gomolj na toplom. Sterilni uvjeti preveniraju napad štetnika: korjenske uši, nematode lista i korijena na koje je osjetljiv. Vani saditi u vlažnu, humusom bogatu zemlju u polusjeni. Mislim da se ovaj podatak odnosi na tropska područja (min. tem. 13 - 16 st.C) Razmnožava se sjetvom u kasnu jesen ili rano proljeće na 19-24 st.C, ili odvajanjem postranih gomolja u fazi mirovanja. A. konjac (syn, rivieri dosegne vis. 1.3m i promjer 1m. A. titanum 5m vis. i promjer 4m (min. tem. 18 -20 st.C) Izvor: RHS Dumont's grosse Pflanzen-Enzyklopaedie. Pozdrav Bea


Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Jedna Fatka na ovom svijetu gdje je nadjes to sam ja.Moja Lidija, slaba sam sa zananjem.ja sam imala malu glavicu ali mi iz ne znanja propala..kupila sam bila sjeme i niklo mi par komada i preko zime mi propadne posto nisam nesto znala o tako malim biljkicama sta, kako. one moraju da miruju na hladnom i tamnom mjestu preko zime i uskoro treba da se pojavi mali pup iz sredine te glavice i tada se pocne pomalo zalivati ( ne previse da ne istrune kako kod mene) unese se u toplu i svijetlu prostoriju.ja sam veliki zaljubljenik ove velike cvjecke ali tesko mogu doci do gomoljcica a pokusavam iz sjemena.
Ima li tema pa otovri je ako nema pa cemo vidjeti sta ko zna.
Pa vi ste sretnici ako imate gomolje au koliko ce biti lakse ja ne mogu da nabavim gomolj. Javi mi sta se desava.


Ovo je sve što smo uspjeli doznati o uzgoju ove biljke. Zanimaju nas vaša iskustva i kojeg amorphophallusa uzgajate pošto amorphophallusa ima puno.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 01:00
Dva Amorphophallusa (slike su s interneta):

Amorphophallus titanum



Amorphophallus richardsii



Gomolj amorphophallus titanuma



Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 14:45
Ok... cvijet je ljep, abnormalno velik i zanimljiv....
malo sam proguglao i hmmm neznam dali bi volio imati cvijet te veličine koji miriše po raspadanju tijela....Confused
ali svakako interesantan za viditi...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 18:01
Istina, cvijet je prekrasan, velik (golem), čudan, zanimljiv i smrdi na daleko. Što ćemo, to je žrtva koju trebamo pretrpjeti za uživanje u ljepoti.
Još jedan od minusa je što trebamo čekati nekoliko godina do cvijeta.

Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 19:21
Dali netko ovako šta posjeduje u lijepoj našoj???
 
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 22:56
Admine, temu sam nazvao: "Amorphophalluss ???" pošto ih postoji osamdesetak vrsta, a netko je temu preimenovao u: "Amorphophallus titanum"!?
Koliko znam postoji nas nekoliko koji sadimo gomolje i tek nakon cvatnje znati ćemo o kojojem se Amorphophallusu točno radi.
Kod nekih vrsta, do prvog cvijeta treba čekati i do osam godina pa stoga pričekajmo s preimenovanjem teme.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2009 u 17:35
Ma ljudi neka smrdi necu stavljati nos u cvijet.
Da vam kazem, ne smrdi kod nas toliko kao  sto smrdi u svojoj postojbini.Samo kada stavimo nos blizu cvijeta malo se osjeca neugodan miris.Pa cujte moze nam rastejerati lose komsije ili lopvove ako dodju u krađu.smile162
Bez obzira na njegov miris ja bih ga rado imala.Nisam uspjela iz sjemena ali cu se truditi da dodjem do svog'' smrdljivca.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2009 u 17:50

promjenjeno božikovine :o))

 
 
nego sada sam se sjetio kada sam vidio sliku gomolja-lukovice da sam vidio lani na sajmu cvijeća u Porednoneo u Italiji.
 
 
 
 
 
 
Jos sam se cudio kakva je to velika lukovica i bila je poprilicno skupa (mislim da nekih 30€) a kad ono ova ljepotica.
 
 
a mislim da sto se vremena iscekivanja cvijeta tice da to daje jos jednu posebnu lijepotu cvijeta.... Znam kada ssam morao cekati vise od godinu dana da mi passiflora procvijeta koliko sma je sa odusevljenjem gledao a ne kada se treba godinama brinuti da se doćeka njegova lijepota
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 11:21
Božikovine, odmah gomolje stavljajte u zemlju i polagano zaljevati.kazem polagano tek toliko da zemlja nije suha dok ne krene stablo.Vidim po svojim koje sam dobila da je onaj pupoljak krenuo.Stavit na toplo i svijetlo mjesto do proljeca pa cemo da iznesemo vani saksije.
Ja sam svoje dobro udomila i nema niko sretniji od mene.Sta da kazem nego smile57 smile88
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 18:06
Fatka, susjed od kojeg sam dobio gomolje ima sasvim drugu taktiku. On sadi gomolje u vrt kad se sadi krumpir i vadi ih iz zemlje kad se vadi krumpir. Zaljeva ih svaki dan sa dvije i po litre vode. Evo vidi kako mu izgleda nasad:

Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 18:31
E dargi moj, kod nas je klima drugacija,ja nebi rizikovala posto hladnoca zna da iznenadi a snijeg moze  pasti u maju.
Daj ti jos od tvog susjeda  pokupi koju informaciju.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 18:52
Susjed kaže da bi najstarija biljka mogla procvjetati ove godine. Kad se to dogodi znati ćemo više.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 18:54
Koliko mu je stara najstarija? Da li je iz sjemena ili je i on dobio gomolj od nekoga.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 18:58
Najstarijoj biljci će ovo biti četvrta sezona.
Uzgojena je iz gomolja kojeg je susjed dobio sasvim slučajno, samo uz napomenu o zaljevanju i da cvijet izgleda jako atraktivno.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 05:08
Upravo su izvađeni gomolji iz zemlje. Cvijeta nije bilo ove godine ali su zato golomji poveliki i jendoga smo degustiarli ... mmmmmmmm.
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 08:46
moja prijateljica ima ovaj cvijet i ne cvijeta u zemlji kad ima ovaj nadzemni dio nego preko zime kad ga stavi na toplo i svijetlo mjesto....recimo na vazu bez vode tad tek pruži cvijet ali mora biti dovoljno velik gomolj.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 09:25
Naši gomolji su oko 5 cm u promjeru (mladi su oko 1 cm). Za sada ne želimo forsirati cvatnju dok ne uzgojimo dovoljan broj gomolja. Dakle gomolji idu na zimsko mirovanje.    

Bromelija ajde nažicaj prijateljicu fotku cvijeta
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 09:48
imam u planu Wink
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2010 u 10:26
Evo kao što sam i obečala slika procvijetalog Amorphophallussa







gomolj ovog cvijeta je promjera 10 cm, nije posađen u zemlju nego je samo stavljen u teglu na toplom i svijetlom mjestu gdje je procvijetao okolo je folia samo da ustabili cvijet da se ne prevrče
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 20:17
Bromi, cvijet je baš u našem stilu, jako interesantan.
Nego jesi li ga pomirisala?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.