Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Savjeti naših starih - gnojiva, supstrati
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Savjeti naših starih - gnojiva, supstrati

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
Poruka
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 16:46
- vodu u kojoj smo kuhali krumpir,ohladiti i njome zaliti biljke
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 18:00
Vrste korovskih biljaka koje se koriste za prihranu:

-kopriva – veoma bogata magnezijumom i željezom,

-gavez – sadrži fosfor i magnezijum,

-preslica – bogata silicijumom koji čini biljku snažnom.

----

Priprema biljnog fertilajzera


Napuniti kantu ili neku drugu veliku posudu počupanim korovom (lišćem, stabljikama i eventualno cvjetovima). Pritisnuti ih dobro i dodati vodu do vrha posude. Ostaviti da odstoji jedan dan na sunčanom mestu. Posle toga se ocjedi voda u kojoj su se infuzirale biljke, njome se napuni boca sa raspršivačem na vrhu i time se prskaju listovi ili se rastvor sipa direktno u zemlju.

Ovakav vid prihrane doprinosi zdravom izgledu biljaka, osnažuje stabljike i listovi dobijaju tamniju, zelenu boju.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 18:09
I jedna vrlo korisna tema koja se koristi tisućama godina.

Iako smo pisali drugdje o tome, spada i tu.

Ja ovo uveliko primjenjujem u vrtu. Cijelu zimu vrijedno skupljam ugalj i čistim svaki gril u prirodi na koji naletim. Stavljam čak i u posude za cvijeće.Wink

Efekt je prikazan na slikama.

http://www.poljoprivreda.ba/forum/viewtopic.php?f=3&t=121
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 21:24
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

-Ljuske od jaja dodavati direktno u zemlju

- Na 5 litara vode razmutiti kockicu svježeg kvasca, sve potrošiti ili pripremiti manji omjer

negdje sam vec cula za ovo i bas sam mislila probat,jesil ti probala smrcko,jeli to za sve biljke ili za određene
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 00:21
Pa od mene si i čulaLOL

Ljuske jaja su dobre kao kalcij. Korisne su kako za povrće tako i za cvijeće.

Takođe mačke oljupine ne vole.

Za kvasac mi je rekla teta koja je radila u rasadniku i da joj buja cvijeće od toga. I za vrtno i kućno cvijeće.

Takođe i ostatci piva se mogu dodavati u cvijećeWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 09:09
Može li mi netko molim vas reći koliko često se smije špricati bordoškom juhom, naime na paradajzu, krastavcima mi se pojavile nekakve narančaste mrlje, kao hrđa, već sam jednom pošpricala, ali evo opet kiša već danima pada, pa ne znam da li da ponovim, kada kiša prestane?
Lipik
Na vrh
mosorka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mosorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 15:52
Evo vec tri mjeseca su posadene i lijepo rastu, bez ikakvih problema u slavonskoj zemlji. Neznam s cime da ih dohranjujem, samo organsko, tko ce dati savjet?
Na vrh
Smiley View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smiley Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2012 u 09:44
Lijep pozdrav, odlični savjeti, odmah me nagnalo da idem si napraviti jaja i krumpir da mi ostanu ostaci za moje kaktuse,chili i ostale kucno bilje :) Zanima me ovo s koprivom, da li bi isti učinak imao čaj od koprive? ili baš mora biti friška kopriva iz prirode? ;) tenks
Na vrh
tačkaćica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 245
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tačkaćica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2013 u 10:15
Smrdljiva akvarijska voda puna je hranjivih tvari i elemenata u tragovima.Kad čistite akvarij, vodu uvijek iskoristite za zalijevanje biljaka.
VG
Na vrh
tačkaćica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 245
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tačkaćica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2013 u 10:16
Biljke koje vole kiselo cijenit će da ih svakog mjeseca pospete talogom kave.
VG
Na vrh
tačkaćica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 245
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tačkaćica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2013 u 10:19
Svakog mjeseca žlicu jabučnog octa pomiješajte s litrom vode i zalite biljke jer ćete tako suzbiti učinak fluoridnih soli.
VG
Na vrh
fragola View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Ožujak 2013
Lokacija: Italy
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fragola Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 13:57
ja moje sobno cvijece jednom mjesecno zalijem sa vodom u kojoj sam otopila kvasac.zaljevam tako cak i orhideje.jednom sam zalila fikus otopljenom sumecom tabletom kalcija i nakon toga je buknuo.mislim da ga je to spasilo.
Na vrh
KARMEN View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje KARMEN Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 09:22
Jako puno korisnih savjeta sam ovdje pronašla, neke i primjenila stoga svima smile78
Sada imam jedno pitanje ... primjetila sam da puno vas zna preko noći nakvasiti sjeme pa tek onda zasaditi te me zanima s kojim to sjemenjem radite, odnosno za koje biljke se to odnosi. Neki i drže u hladnjaku nekoliko dana sjemenje i lukovice pa tek onda sade. Jasno mi je da se time potiče efekt buđenja ( zima - proljeće ) ali neznam kada to smijem primjeniti i za koje biljke.
Na vrh
tačkaćica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 245
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tačkaćica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2013 u 19:34
Malo odgovor kasni, ali evo ja naprimjer natopim ili malo izrašpam svaku sjemenku koja je jako tvrda i veća npr. kana. Mislim da sjemenje nemoraš držati u frižideru, jedino ako želiš isforsirati npr. lukovicu zumbula da cvjeta u kući u vrijeme koje joj nije prirodno za cvatnju.
VG
Na vrh
tekel View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2013
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tekel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 14:09
Originalno poslano od člana ljiljus ljiljus napisao:

Može li mi netko molim vas reći koliko često se smije špricati bordoškom juhom, naime na paradajzu, krastavcima mi se pojavile nekakve narančaste mrlje, kao hrđa, već sam jednom pošpricala, ali evo opet kiša već danima pada, pa ne znam da li da ponovim, kada kiša prestane?
malo kasnim sa odgovorom ali dobro je znati protiv gljivičnih bolesti na povrču a i na breskvama koristi se jedan postotna otopina sode bikarbone,funkcionira odlično samo treba prskati svakih 10 dana i nakon kiše jer se odmah ispire sa biljaka,za bordošku juhu tj. bakar samo jedna primjena u vegetaciji poštivajuči karencu 
Na vrh
nutela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nutela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2013 u 14:07
Moze mala pomoc :) ako neko ima iz zadra, da mi kaze gdje bi mogli kupitu zemlju za kaktuse i perlit? Hvala
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2014 u 09:47
Provjereno dobro za povrtnjak, a u tome uživa plodovito povrće:

- prirodno gnojivo: 

1 kg svježe koprive ubrane prije cvatnje + 1 kg gaveza isjeckati i staviti u plastičnu ili drvenu posudu, dodati 20 l vode i promiješati;

pokriti mrežicom ili čime slićnim, da ima zraka;

smjestiti na sunce, svaki dan promiješati;

za otprilike 14 dana, kada posmeđi i prestane se pjeniti, spremno je za upotrebu

za umanjenje mirisa - dodati šaku - dvije kamenog brašna


Ovo gnojivo obavezno razrijediti u omjeru 1:10, iliti 1 l koncentrata pomiješati sa 10 litara vode, te zalijevati jednom tjedno.
                               

Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2014 u 23:08
Originalno poslano od člana nutela nutela napisao:

Moze mala pomoc :) ako neko ima iz zadra, da mi kaze gdje bi mogli kupitu zemlju za kaktuse i perlit? Hvala
Ovo nisam vidjela ali zemlje ta kaktuse iam u Pevecu, Baumaksu, Buaukausu, a i perlita iama u Bauhausu Malo pakovanje od 3 litre a u jematvi na Putu Bokanjca danas saznala ima od 100 l. sitno kuna
 
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2014 u 16:01
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Provjereno dobro za povrtnjak, a u tome uživa plodovito povrće:

- prirodno gnojivo: 

1 kg svježe koprive ubrane prije cvatnje + 1 kg gaveza isjeckati i staviti u plastičnu ili drvenu posudu, dodati 20 l vode i promiješati;

pokriti mrežicom ili čime slićnim, da ima zraka;

smjestiti na sunce, svaki dan promiješati;

za otprilike 14 dana, kada posmeđi i prestane se pjeniti, spremno je za upotrebu

za umanjenje mirisa - dodati šaku - dvije kamenog brašna


Ovo gnojivo obavezno razrijediti u omjeru 1:10, iliti 1 l koncentrata pomiješati sa 10 litara vode, te zalijevati jednom tjedno.
                               


Dodatak: kad prestane fermentirati, procijediti, spremiti u prikladnu posudu i poklopiti, te čuvati u hladu. Smile
Na vrh
Rokolina View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2014
Lokacija: Grobnik
Status: Offline
Bodovi: 146
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rokolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2014 u 23:42
Isprobala sam ovo sa kvascem. 

Na 10 litara vode stavila sam 2 žlice suhog instant kvasca, i žlicu šećera. u biti najprije sam u zdjelicu stavila kvasac, šećer i mlaku vodu. kad je sve lijepo zapjenilo dodala to u zalivaču gdje je bilo 10 litara odstajale vode. 

zalila cvijeće, i neke flance, i super sam zadovoljna. Sutra ću ovim pripravkom nahranit i pomidore, tikvice, itd itd
Ja samo znam da ništa ne znam
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.