Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Savjeti naših starih - gnojiva, supstrati
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Savjeti naših starih - gnojiva, supstrati

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
Poruka
elfica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje elfica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2009 u 12:11
Ljuske od jajeta je dobro zakopati u zemlju najesen, to radi moja baka. Bolje usitnjene. Od kada ima komposter, baca ih u kompost. To je najbolje.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gorannn View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gorannn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2009 u 21:38
Ljudi bok!!
Zanima me nekaj kupio sam nedavno oraha u ljusci, pa me zanima dal ima ko bakin recept da sto dulje ostanu na životu?Dal da se skida ljuska ili ne?Hvala bakoSmile
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2009 u 18:02
Gorannne, ja ipak mislim da je nabolje orahe očistiti od ljuske pa ako je količina veća dobro zapakirati i u zamrzivač.Ako netko misli drugačije nek me ispravi,mene su stariji tako učili.
Na veću količinu to je dosadan poslić ali bar si siguran da se neće ucrvati.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2009 u 18:36
Slažem se sa Ivnom,pogotovo u svezi crva,a ujedno ,ako ih očistiš i samelješ,uvijek ih imaš pri ruci za kolač.
Naravno da mogu i u ljusci stajati,ja sam ovih dana čistila one od prošle jeseni,no trebaju biti na suhom.Ja ih stavim na tavan.Možeš ih u vreči držati(onima za krumpir)a možeš ih i samo istresti i raširiti,da se posuše do kraja.
Na vrh
floraifauna View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 110
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje floraifauna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2009 u 14:37
 hvala za savjet s kavom,sviđa mi se učinakTongue
Na vrh
oljuška View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oljuška Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 00:26
pozrav ...svima evo tek se uclani u vaše društvo jako mi je drago evo i od mene mala preporuka pošto u kuci imam do0sta cvjeca ja to rješim vako kad mi od muža ostane pive ja premažem gazom fikus i feladendron pa se sja ko Star i sve ostale biljke sa velikim listom.od kupovnih spreja odustala davno po meni to šteti biljkama(to je moje mišljenje)ma najljepše ka se one ljepo istuširaju Tongue.nezamjeri te na pravopisu ja sam iz rusijismile79
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 09:38
Dobro nam došla Oljuška smile99 ! Je, imaš pravo što se tiče piva Wink a ako ti muž popije svu pivu LOL a ti trebaš pobrisati svoje cvijetne ljubimce probaj i s korom banane, isprobano od puno forumaša i isto djelotvorno Wink !
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 10:06
Dobro nam došla,OljuškaHug
Slažem se sa tobom u vezi kupovnih sprejeva.Uostalom,prije svakog sprejanja ,tim kupovnim sjajilom,biljku treba dobro oprati.U kući,di se grije,kuha,puši..stvore se naslage na lišću i ponekad ni tuširanje nije dovoljno već treba"ručno"list po list obrisati,zato je piva najbolja,a tek onda sprejati.No čemu sprejati nakon pive.Wink
Ako ti nas razumiješ,pa razumjet ćemo i mi tebe,ne brini zbog togaWink
Na vrh
oljuška View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oljuška Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 08:40
hvala na dobrodošljicismile219
Na vrh
Marina Ćorluka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marina Ćorluka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2010 u 09:25
Moram komentirati ono gore sa ljuskom od jaja u vodi,smrdi toćno ali to se stavlja drugi dam od zaljevanja biljke i u maloj kolićini cca 1 dcl na 15cm promjera kalića tako da ne nacuri u tanjurić ispod,onda ne smrdi iz zemlje ali dok sipate malo jeste neugodno(malo-PUNO neugodna).Isplati se provjereno jer biljke stvarno zablistaju nakon toga.
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2010 u 10:37
neznam di sam pročitala i neznam dal je to točno pa molim ispravak ako nije  - biljek koje su napale uši pošpricati mješavinom vode i medicinskog alkohola ?  u kojem omjeru ako je to točno ?
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2010 u 15:07
nata, mislim da je to u jednoj poljoprivrednoj emisiji nedjeljom spominjala Kornelija, ali ja sam shvatila da se treba vaticom lišće prebrisati.Mislim barem, ali daj još pričekaj možda se još natko javi, da ja ne bum kaj kriva Wink LOL
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2010 u 18:25
Ja sam brisala alkoholom pa čak i domaćom šljivovicom.Uzela sam jednu čašu i pola čaše nasula alkohola,drugi put rakije,pola vode..Čaša je bila od 2 dcl.Brisala sam vatom yucu,dracenu,fikus elasticu.Spasila ih od crnih ušiju..

Što se tiče ljuski od jaja i ja ih nikada ne bacam u kantu za otpatke negu u baštu.Pošto to smeta mojim ukućanima sada sam nabavila jednu kanticu,onu uredsku sa rupicama i tu odlažem ljuske od jaja ,kore od banana i sav organski otpad..Moja baka ,uvijek je zalijevala sobne i baštenske biljke ,odstajalom vodom  u kojoj su ljuske od jaja.Sjećam se da je užasno smrdilo,ali bilo je djelotvorno.Samo sa tim treba biti oprezan jer je to gnojivo jako "jako"slično onom od golubova il kokoški,pa se mora razrijediti sa vodom  kada se biljke zalijevaju.Ako se ne razrijedi onda može da sprži biljku...Moja baka je imala jedan pvc bokal i tu je uvijek odlagala ljuske od jaja u vodi i to bi stajalo danima tako...
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2010 u 22:35

da bi dobila sjajne listove na filadendronu i fikusu mazala sam ih majonezom

probajte vidjet čete kako se sjajesmile57
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Angell View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 225
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Angell Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2010 u 12:28
evo par savjeta ,neke sam i isprobala i djeluje..probajte

Rezano cvijeće voli limunadu pa će u vazi ostati svježe i desetak dana duže ako u vodu istisnute sok od pola limuna ili umutite vitamin C u prahu. Isto ćete postići i ako vodi dodate aspirin, odnosno 2 žlice jabučnog octa i 2 žlice šećera. Ono će duže ostati svježije ako ga prije stavljanja u vazu malo podrežete ispod tekuće vode.

Ruže (i ostalo cvijeće) kojima su se objesili cvjetovi jer ih niste odmah stavili u vazu, ponovo će se uspraviti i oživjeti ako njihove stabljike nakratko držite u vrućoj vodi. No, kako rezano cvijeće baš ne voli voće, pokraj vaze nikad nemojte držati zdjelu s voćem jer će ono prije uvenuti. Nadalje, voda u kojoj držite cvijeće neće se usmrdjeti ako u nju stavite komadić drvenog ugljena za roštilj.

Lončanice pak, posebno one koje se ponose svojim listovima, vole pivo. Stoga će njihovi listovi postati sjajno zeleni ako ih, nakon što ih suhom krpom očistite od prašine, obrišete otopinom piva i mlake vode u omjeru 1:1. Ustajalo pivo, mineralna voda i crni čaj te iskorištene filtar vrećice od čaja idealno su gnojivo za sve vrste lončanica pa ih nemojte baciti, već ih dodajte vodi za zalijevanje. Sobne i balkonske biljke možete zalijevati i talogom od kave te vodom u kojoj se kuhao krumpir, ali i jaja. Jednako tako vodi za zalijevanje možete dodati i lupine od jaja i pustiti ih da odstoje preko noći, ali i svježi ili suhi kvasac.

Lončanice, ali i vrtno cvijeće, bolje će uspijevati obložite li zemlju oko njih korama od banana koje su također učinkovito gnojivo. Ako želite da vaša paprat bude posebno lijepa i bujna, vodi za zalijevanje jednom tjedno dodajte malo mlijeka. Za razliku od rezanog cvijeća, lončanice vole jabuke pa su komadići jabuke utisnuti u zemlju idealno gnojivo koje posebno potiče cvjetanje. Hranom se možete boriti i protiv biljnih nametnika, pa za preventivu u zemlju utisnite češanj češnjaka.

U slučaju da ste zakasnili, biljnih uši i paukova se riješite tako da lončanice 3 puta tjedno štrcate "pripravkom od luka" - u hladnu vodu stavite sitno nasjeckani luk i pustite da odstoji jedan dan, procijedite i prelijte u bočicu s raspršivačem ili pak to učinite vodom u kojoj su se kuhale lupine od luka.



Slab je onaj koji je izgubio vjeru u sebe.
Na vrh
sarita banana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2711
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sarita banana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2010 u 19:22

dragi forumasi-ce. imam jedno pitanje....vec 3 godine u zardinjeri imam samonikli sipak-nar. narastao je velik(oko 1 metar) hoce li mi on davati plodove? hvala na odgovoru.

um se obogacuje primanjem a srce davanjem
Na vrh
Mira021 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3188
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira021 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2010 u 07:25
Nedavno sam čula na tv-u da kad se stavi u posudu sa rezanim cvićem dvije kašikice šećera i jedna alkohola,cviće puno duže ostaje svježeSmile
Sarita banana,nar se razmnožava reznicom i sjemenom i bez problema daje plodove iste kao i kod matične biljke pa če onda i tvojSmile
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2010 u 14:48
Ako nije divlji sa bezvrijednim plodom,a ima i toga.
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 13:45
Malo moderniji savjet, ali koristanWink

Biljka dobiva zrak ne samo kroz lišće nego i kroz korijenje, no ne može ako je zemlja stalno vlažna, a i zbog previše vode korijenje trune. Zato prije nego što je zalijete, provjerite je li zemlja barem dva i pol cm ispod površine suha. Također, biljka ne smije stalno plivati, nego bi voda trebala izaći kroz rupe na posudi. Ipak, zbog grijanja zimi je neke biljke potrebno češće zalijevati, a druge rjeđe. Upravo je pretjerano zalijevanje najveći ubojica biljaka.

Primijetite li da se lišće počinje sušiti, vjerojatno su krivi klor i sol iz vode. Kako biste spriječili mrlje na lišću i sušenje, ostavite vodu da odstoji tijekom noći da aditivi ispare, a možete je i filtrirati. No jedan od znakova pretjeranog zalijevanja ili zadržavanja vode je i žuto lišće. Ali lišće može požutjeti i zbog previše svjetla ili vapna u zemlji. 

Zato izbušite rupe na dnu posude, manje zalijevajte i uklonite oštećene dijelove. No postane li lišće na rubovima smeđe, to može biti zbog nakupina plijesni ili soli, suhog tla ili zraka te gljivica. Povećajte vlažnost kamenčićima u posudi ispod biljke i omogućite dobro uklanjanje vode. Lišće može otpadati i zbog previše ili premalo vode te nagle promjene temperature ili svjetla. No sve to može se riješiti pravilnim zalijevanjem, boljom izloženošću svjetlu, ovisno o vrsti, te prikladnom temperaturom.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
flover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 397
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2011 u 13:26
pozdrav svima,ja sam isto nova na ovom forumu.Trebala bih neki savjet,zapravo sam prošvrljala po cijelom netu,ali još koja informacija ne škodi.Imala sam desetak god. starog cvijeta adama,koji mi se iako je bio unutra smrznuo,zapravo samo listovi,a drvo mi je ostalo,iz kojeg su potjerala okca,pa sam ga izrezala na komade i zasadila te kolutove u zemlju,tako sam našla savjet na netu,pa me zanima dali je neko imao slično iskustvo s tim cvijetom....jako sam tužna ,jer je bio prekrasan,i svjetao je lani,i imam ga več dugo pa mi je prirastao srcu...Bio je u prostoriji sa velikom palmom,pa sam mislila ako ona preživi i adam će,ali nažalost on se smrznuo a palma ima dve nove grane....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,171 sekundi.