Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slike ljekovitog bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slike ljekovitog bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 15>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2009 u 09:50
...no kako se polako priroda budi i grije ju toplina Zemlje... preije 15-tak dana slikano na kontinentu....

...rosopas tjera mlado lišće..



mini listići male koprive žare ispod snijega...

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 15:01
Ovaj ružmarin je apsolutno najljepši koji sam ja ikad vidjela!!
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2009 u 14:10
Ružmarin je stvarno prekrasan izgleda veličanstveno.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2009 u 17:51
moram priznati da sam jako dugo čekala da admin napravi onu preinaku i da se mogu diprektno stavljati slike na forum.... a kako mu je pokvaren komp...hmm... u svakom slučaju prebacivanje preko photobookleta je meni prespor posao... i od cca tisuću fotografija samo od ove godine do sada ( mobitel, pa skužajte na kvaliteti) staviti ću neke... učestalije i po meni vrijedne biljke da se prepoznaju....

..inače tko misli brati ljekovito bilje sada mu je krajnji čas da krene, ja sam obavila 2 tjedna kontinentalnih berbi, par vikenda i G.Kotru, sad me čeka ponovo par navrata Velebita pa ponovo G.Kotar i ponovo otoci....

Admine, nadam se brzom oporavku kompa!!!

ranjenik,pravi


divlji matičnjak



bagrem, ali bere se samo cvijet!


jedna od divljih menti


livadna kadulja


broćika i končara


neven svi znate :))


petrovac,turica, vrlo zapostavljena a vrlo ljekovita biljka



izdanak ljekovite preslice


jedna od menti


steža


broćika


petoprsta


uvijek je jako važno dobro, na pravilan način osušiti biljku, ona mora sadržavati onu izvornu sviježu boju kao kad je bila sviježa...


divlja menta 6


crkvina


divlje maćuhice



izdanak preslice OTROVNE


ljekovita preslica i otrovna ( šumska) ali mlada i nedozrela


timijan


stolisnik... naravno sve slike osim pitomog nevena su iz divljine....prilikom branja, dok su ruke bile još dijelom slobodne...


vrkuta


gavez


menta3



stvarno me zeza taj photobooklet......    brala još i razne vrste trpuca, divlju kamilicu, sporiš, blaženik, naravno u 3 mj koprivu, čičkove, list jagode i kupine, izdanke jele,smreke i bora-za čaj, rutu, ružmarin i ovo naše primosrko bilje...... nadam se da će nekome biti od koristi i da će admin brzo popraviti komp :)))))))))))))

p.s kantarion u G. Kotru je ove godine predivan ( bojim se što nas čeka :)))
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2009 u 20:29
Hvala na sličicama ...
 
A što to znači kad je kantarion predivan?
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 13:07
..... nekih biljaka neke godine jednostavano ima malo, a neke godine nas obasipa količinom i kvalitetom sa svih strana..... jer zna da će nam biti potrebna.... koliko čujem diljem države kantariona ove godine ima u izoblju i snagom kakvom je nije bilo već godinama..... a nije niti čudo kada kriza lupa na vrata...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 18:18
ljevo majčina dušica, desno timijan..... po meni!!! :)))) a neki bi rekli obrnuto...pomutnja nastaje zbog naziva divlja i vrtna majčina dušica i/ili divlji i vrtni timijan ali ako se držimo latinskog ne možemo pogriješiti ( iako i tu ima svega u literaturi...) ljevo je thymus serpyllum a desno thymus vulgaris




Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 19:28
...kako mene brka to lijevo i desno....reči ću biljka sa manjim i duguljastim listićima je T. serpyllum, ona druga je T. vulgaris.....da li se slažemo?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 19:49
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...kako mene brka to lijevo i desno....reči ću biljka sa manjim i duguljastim listićima je T. serpyllum, ona druga je T. vulgaris.....da li se slažemo?



slažemo! :)))

šta mala flora kaže??? :)) svaki travar koji je napisao knjigu svoju politiku vodi.... :)
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2009 u 11:43
...tako kaže  isto!!!!!!...to je knjiga sveučilišnog prof sa PMF-a Zagreb, sad sam našla i službene stranice "herbarija" on-line faksa u Zg....juhuuuuu...gusta za mene....samo danas idem na more pa ne mogu "kopati" po internetu....
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2009 u 17:48
 a daaaa... na kupanje??? a šta hoćeš da te molim i preklinjem ili prijetim????smile58   stranice na sunce žarko!!!smile46 ili povuci sretnu objavu jer ću biti dosadna kao pit bull!! smile188
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2009 u 23:14
...ok... :) a sad malo teže.... :))) šta ako je majčina dušica rasla na dobroj zemjici imal je veća? :))) obratite pozornost na oblik završetka listića.... naljevo je opet majčina dušica ( list se sužava od sredine prema vrhu više na špic) desno je timijan ( list se prema vrhu još više zaobljuje)....









i raazlika  obliku formiranja cvjetne glavice...

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2009 u 23:52
...da, daaaa...vidim razliku iako je ovoj dušici bilo k'o u raju...oblik lista....
 
...čekaj da nađem naziv stranice...ne znam ti ja ono sa linkom...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2009 u 23:54
....Flora Croatica Database...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2009 u 09:41
.... a znam tu stranicu..... otkrila ju pred cca 5 god , zapravo čim je izašla.... ali do danas nisam kako se zapravo aktivno služiti njome....u smislu određivaja vrste.... pa ju zaboravila ....:( malo mi fali formalnog botaničkog obrazovanja... :((
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2009 u 09:58
...da zbaš da sam se sinoć iznerviralaAngry...ne mogu se logirati tj. prijaviti kao korisnik ( možda je samo za studente  )  i razočaralo me što svaka biljka nema i sliku....neke imaju npr.   dubačac    ...
 
....ukucala sam u tražilicu  -   dubčac FCD...ima slika.....a   -  Thymus vulgaris  FCD -  nema...pa da niko nije slikao T. vulgaris?????Censored 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2009 u 10:04
...e, takve stvari sam i ja vidjela.... evo sad naletila na kako koristiti bazu i bla bla.... http://hirc.botanic.hr/fcd/html/FCD-Manual-2-Jan%202007.pdf
izgleda da se treba biti njihov suradnik da bi se moglo "ući" u taj dio.... ali ne znam koji su kriteriji za to.... ja berem kako koje godine 50- 70-100- 150 vrsta ljekovitog... ali nemam formalno botaničko obrazovanje.... 


da ne začetavamo......pm ...



Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2009 u 19:06
evo procvao je i prvi dubačac kod mene... napravila đir.... nije još onaj pravi jaki... al isti izgledom više manje... :)
slikano mobitelompa se ne vidi baš naj-naj....







Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 00:00
..odlične slike...to je to...imam tvoga a i moga....ha, ha...koja rima....LOL
 
...to sam riješila....
 
...e sad me muči jedna biljčica koja se izgleda zove Calamintha nepeta -  ima miris , sad će početi cvjetati i starije žene znaju znaju reč  -  mačja metvica , ali možda je narodni naziv kriv...nemam pojma da li je ljekovita ali je toliko česta pa me ljuti da ne ztnam što je....moram slikat...
Na vrh
elfica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje elfica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 13:53
Kako je ovo zanimljiva tema, a toliko informacija... Dakle, ja definitivno imam posađenu majčinu dušicu, ali kaže "limunska", a i miriše na limun. neće u čaj, jer raste na balkonu, ali je lijepa za gledati i miriše... Isto kao i kadulja i bosiljak. Za ukras (makar moram priznati da bosiljak i koristim... nisam baš na cesti...)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.