Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slike ljekovitog bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slike ljekovitog bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314 15>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2010 u 16:37
To fulavanje može nekad biti kobno kad se radi o ljekovitom bilju.

Sorry, volila bi da slikaš to što zoveš da je majčina dušica, ima nas tu koji možemo procijeniti je li to ona ili ne.
Za početak evo ti link na temu "majčina dušica" iako te može zbuniti.
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=368&PN=1

A stavit ću i nekoliko sličica.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2010 u 16:53
Evo, najprije jedan timijan.šteta što nije u cvatu.Ali vidi se da raste u zrak.

 i majčina dušica:





Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2010 u 18:23
Vrboliku( Epilobium parviflorum ) sam identificirala prošle godine na što sam ponosna ali me mori ovo nešto što bi moglo biti vrbica(Lythrum salicaria) .
Daj, griva, baci oko.Puno mi se toga poklapa ali čini mi se da je kod tebe na slici svaka cvjetajuća grana zasebna biljka a to kod ove nije slučaj.Na jednoj glavnoj grani grana se više njih sa cvjetovima:



Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2010 u 22:48
Fermina .. kad gledam grm isti je i kod ove biljke koju berem i pijem caj od nje (ziva sam jos :-D ) dole ispod cvjetovi mi i lice i malo su rjedji tu na slici nego na livadi koje ja berem.samo ima raznih boja i sve se malo razlikuju u jacini mirisa.sta ja znam mozda je ovo CUBIC,narodno se tako zove.uglavnom nije otrovno.
to za slike nemam cime slikat na zalost,kad mognem uslikam na godinu ako Bog da.
tu drugu biljku Vrboliku isto imam,nema mirisa nekog i ne znam za sta je upotrebljiva.
hvala vam na izdvojenom trudu.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2010 u 13:36
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Vrboliku( Epilobium parviflorum ) sam identificirala prošle godine na što sam ponosna ali me mori ovo nešto što bi moglo biti vrbica(Lythrum salicaria) .
Daj, griva, baci oko.Puno mi se toga poklapa ali čini mi se da je kod tebe na slici svaka cvjetajuća grana zasebna biljka a to kod ove nije slučaj.Na jednoj glavnoj grani grana se više njih sa cvjetovima:






Hej, ajde baci sliku i od e.parviflorum :)... vrbovica ima više desetina podvrsta i cijeli je mix oko njih :) ja većinom nalazim e.roseum ( koja je isto ljekovita)a e.parviflorum sam našla samo na jednom mjestu na velebitu... blizu vode:) a kod tebe vode ima :)

Da, ima i par podvrsta lythruma, ....evo sad pogledala u Domca, on navodi l.salicaria, l. virgatum, l.hyssopifolia i l. thymifolia kao vrste koje su dio flore Hrvatske... a na drugim područjima ih ima još par vrsta... a vjerujem da i kod nas ( nije čovjek mogao baš sve popisati)... npr kod njega me čudi da je satureje stavio pod jednogodišnje biljke a ja ZNAM da kod mene sigurno nisu jednogodišnje ( a vjerujem i kod tebe :)

No, nisu sve vrbice koje sam našla bile sa jednim klasom,imam negdje i slike ..potražiti ću ih....ali mi se čini da su svi ti klasovi koje sam ja našla imali puno veći cvat nego ovi tvoji, i da ih je većinom bilo puno manje na stabljici....( kako mi se čini u onosu na lišće)... možeš li ih slikati u odnosu na ruku? Ja često slikam biljku u ruci čisto zato da znam odprilike odrediti proporcije...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2010 u 13:46
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Griva te to pita zato što je zaista nevjerojatno da majčina dušica cvjeta tek sada.Ja sam je brala u travnju!Ali na krajnjem juguEmbarrassed

A evo i mog skromnog odgovora na tvoje pitanje:
-Zečji trn (Ononis spinosa ) čisti krv,izbacuje pijesak i kamence iz bubrega i mjehura, dobar je za jetru i žuć...Najljekovitiji mu je korijen.
- Zlatnica (Solidago virgaurea ),liječi rane , ubode insekata, čireve a naročito je dobra kod teškog mokrenja jer čisti bubrege, jetru, mjehur, pomaže izbacivanju tekućine iz tijela...





Slažem se, zečji trn, kada treba izbaciti vodu iz tijela ( kada bubrezi i srce loše rade) kada  treba pročistiti kamennje iz bibrega i mjehura....ali ono što je tužno je d mu treba kopati korjen, sušiti i njega koistiti...
Zlatnica je vrlo dobra kod istih stvari ali posebno djeluje cijlano antibakterijski i protuupalno kod "kompliciranih" upala mjehura.... koje se kronično vuku i ponavljaju....suha herba brana u cvatu
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2010 u 14:36
Evo druge slike vrbice.... ostala mi među buketom... ima ih još nekih 5,6 al koje nisu dignute a to ću neki dr put................


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2010 u 14:38
dakle ovo jest jedna biljka sa više cvijetnih grana....
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2010 u 14:42
E, lako je tebi slikati s rukom kad imaš lijepe rukeWink
Ta biljka s ljubičastim cvijetom me sad mori.Po listu sam skoro sigurna da je neka vrbica, ali cvijet...? Iz glavne grane se granaju manje i svaka od njih nosi klasasti cvijet.Raste obično blizu vode, uz jarke.
Gdje ima vrbolike ima i nje samo u većoj količini.

Vrbolika još nije procvjetala pa je nema koristi slikati.
Ali mislim da se kod nas radi o Epilobium parviflorum.
Možda imam slike od lani.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2010 u 12:20
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

E, lako je tebi slikati s rukom kad imaš lijepe rukeWink
Ta biljka s ljubičastim cvijetom me sad mori.Po listu sam skoro sigurna da je neka vrbica, ali cvijet...? Iz glavne grane se granaju manje i svaka od njih nosi klasasti cvijet.Raste obično blizu vode, uz jarke.
Gdje ima vrbolike ima i nje samo u većoj količini.

Vrbolika još nije procvjetala pa je nema koristi slikati.
Ali mislim da se kod nas radi o Epilobium parviflorum.
Možda imam slike od lani.



Eh... kakve veze ruke imaju, neš ti..... a onda nosi veliko drveno ravnalo pa satavi sastrane.... ja obično sve putem gubiim pa koristim ruke ili stopala da na slikama odredim veličinu ....

Vrbica, da, iz jednr stapke ih se grana više ali mi se čini da je cvjet u kompletu veći nego onaj na tvojoj slici... ali opet i sama znaš da zavisi i od vrste zemlje, same genetike biljke koja je tamo izrasla i sl..... možda bi najbolje bilo uslikati (ako možeš) vrlo izbliza sam cvijet i i sam list.....
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2010 u 23:12
Probat ću.Nije mi fotić baš prva liga.Embarrassed
Ali gledajući slike na net-u, rekla bih da je to zaista vrbica.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2010 u 23:50
Ima li slika od epilobium parviflorum? ja sam ju na Velebitu vidjela u sredini lipnja na srpanj... neobično mi da je kod tebe kasnije....

Jesi identificirala vrbicu? jel je?... baci sliku ako imaš detaljniju da pogledam........ono što sam ja nailazila na divlje imalo je neto krupniji cvat nego ove toje...
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 08:07

Evo malo iz mog vrta :

            - origano :





Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 12:02

to, gosina trava!!!smile79 aktivejšn!!! :))) treba stavljati što višeeeee fotki jer je svaka rađena iz nekog drugog kuta, prikazuje neku drugu jedinku biljke i sa što više fotki lakše se prepoznaju biljke!!! :)))))))))))...
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 10:58
.....treba  oziviti  temu...
 
 
 
....u studenom  je  poceo  ponovo  cvjetati  "maslacak"....nije  mi  onaj  pravi  proljetni...mozda  nije  maslacak  nego  mu  neki  rodjak....
 
...sto  vam  se  cini???
 
 
 
 
 
 
 
 
.....da  li  je  jestiv,  mislim  na  listove?!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 22:16
Nije maslačak! To nije njegov cvijet.
Listovi su slični maslačku i jestivi su.Ne znam kako se zove ta biljka ali ja je berem u mojoj mišanciji.
Maslačak ne cvijeta odjednom s toliko cvjetova.Inače, počeo je cvjetati na sunčanim pozicijama, što me veseli jer je obvezan u mojim čajevima.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 23:21
Ti "žuti nalik maslačku" česta su mi zagonetka jer nekoliko vrsta jako nalikuju jedni drugima... Nisam ni sad sigurna, ali ovaj bi mogao biti ločina (Gomoljasti lavlji zub: Leontodon tuberosus L.) Prema Lj. Grliću, jestivi mladi listovi i korijen...
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 08:33
...hvala na pomoci...tako sam nesto i ja nasla na jednoj internetsoj strani ali na zalost nisam je zabiljezila....
 
....upravo tako -  ima vise zutih glavocika koje su slicne....trebalo bi prouciti cvijet ......
....poceo je i kod mene pravi maslacak i sad vidim  razliku....
 
....moram  prosiriti  broj  biljaka u  mjesanciji.....
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 15:08
Ne znam kako se točno po "stručni" iliti latinsi zove za biljka.... moja baka ju zove regant, regnant, nekako tako...i radi ju na salatu sa kuhanim krumpirom :)))
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 15:22
...griva,     konacno  si  dosla!!!!!
 
 
...znaci  mogu  je  papati...
 
...malo  sam  tragala...cinimi  se  da  ja  lavlji  zub  kako  kaze  oceana....moram  jos  iscupati  korijen...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.