Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slike ljekovitog bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slike ljekovitog bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 15>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 08:00
... nego mene još uvijek muči ono moje "smije"... jer onoliko koliko se vidi sa one slike meni to jaaaako liči na smilje.... dobro ne znam tu santolinu i može biti da je to neki kultivar smilja ili nešto vrlo slično... ali ono mi koliko se sjećam - bar sa slike- izgledalo kao smilje koje berem u Istri...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 08:50
Sad sam i ja mirnija, čubar iliti vrisak ima lancetaste listove, a ono kod Fermine stvarno može biti grčki origano....usnatica tako ima puno i mnoge su mirisne i ljekovite da ih je teško odrediti ako nema cvijeta......
Određujem po Maloj flori Hrvatske  -  autor prof Domac ( predavao mi je )...... i našla sam da se čubar između svojih vrsta razlikuje po okrugloj ili četverobridastoj stabljici, po količini dlačica i još nekom detalju na cvijetu....ostala mi knjiga na otoku.....
 
I mene zanima to smilje, a i pelin....ako imate slika....Tongue
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 09:20
...je ono je čubar...ja obrađujem po 15-tak knjiga usporedno jer za ne vjerovati koliko čak i slika ima krivih... a zalomi se greška , ljudski je... a ja sve volim 100 puta provjeriti.....   a čubar je iz porodice usnatica i one u pravilu imaju četverobridne stabljike ( osim vršnih koje mogu biit kružne)...

..a što se tiče smilja ono koje ja berem ( divlje) izgleda kao ono na slici ( no, ne isključujem mogućnost da je slika "x" bilja iz toga kuta, pod tim svjetlom ispala i izgleda kao smilje...a zapravo nije... daklem :O))) znam šta berem ali ne znam točno koja je biljka slikana  :O))...smilje nisam slikala...

...ali pelin imam negdje ali neku krupnu sliku... mislim absintum...nisam sigurna...potražim po kompu...

...zapravo tek nedavno počela slikati bilje ( mobitelom...nemam digitalac... pa ispadne svaka 20-ta slika prepoznatljiva :O)))

pozdravi :O))))smile107
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 23:43
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

... nego mene još uvijek muči ono moje "smije"... jer onoliko koliko se vidi sa one slike meni to jaaaako liči na smilje.... dobro ne znam tu santolinu i može biti da je to neki kultivar smilja ili nešto vrlo slično... ali ono mi koliko se sjećam - bar sa slike- izgledalo kao smilje koje berem u Istri...


I to je off-topic.Ali kad stignem uslikat ću ti santolinu i smilje.Slika do slike će možda više reći.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 22:33
... ma čubar je to... ima dosta neslaganja po autorima jel nešto trajnica ili ne... eo sad bacila pogled po knjigama.... negdje se to pitanje uopće ne spominje, većinom tvrde da je jednogodišnja ( al je ptanje odakle su to prepisivani... najčešče podaci ) ali negdje je navodi da je trajnica ( neke grupe autora i npr rade marušić isto) .... al ja znam da je to čubar, i da je trajan...kod nas u primorju  uvijek ima cca 15-čak 40 cm drvenastog dijela od višegodišnjeg rasta i dalje izbija svake god mladi dio...ali tu nisu toliko hladne zime i dosta je suše pa se možda biljka ne može potpuno uništiti.... i takvi dvenasto tanki grmići ( kao tanko šišražje) prekriva i čitave padine....

...a čak našla neslaganja davno oko trajnosti i netrajnosti kadulje... ma to sve pitanje i to veliko i prepisivanja podataka .... mislim...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 17:13
Slikala sam možebit- vrisak na čuki.....slike nisu jasne jer sam žurila tj. moj MM je žurio...
 
 
 
 
 
Za usporedit  -  ovo je sa interneta :
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 17:17
Prebrala sam knjigu Mala flora, sve usnatice koje rastu na području Hr i šire i nema druge   -   to je vrisak iliti čubar, samo je malo mršav i suh zbog uvjeta u kojima raste za razliku od onog istarskog od Grive1978.....
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 01:08
Uh, sad sam mirna, jer me mučilo da ne poznam biljku koja mi raste tu  u domaji....
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 15:02
...pozdarvi! :o))

.. je , čubar je to .... ja isto ponekad stanem pa mozgam jel nešto nešto što mislim da je ....a malo je drugačije... tj, zbog vrste zemlje i sjemena biljke.... ondak mi je najzgodnije preči 5-6 odradnica svake iljke koje mora imati i najvažniji mi je miris..to mi presuđuje ponekad...eeee ali neka je i miris za varijantu drugačiji zavisno od bilja koje raste uokolo...  :o)) ...al čubar je sigurno :O))... slike su vam mutne ali one sa neta nisu i preposznaje se na drugoj slici po bistrom dijelu u donjem južnom- jugozapadnom uglu :O))))
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 13:06
Znači ovo je čubar-planinski


a ovo smilje

 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 16:21
mikica, ja ne bim znala poo slikama prepoznati, malo su mi mutne...al mi više liči na hortensis nego montanu jer montana ima više špicastu formu listića....

... a smilje mi liči na smilje koje berem.... malo su me spetljali sa onom santolinom... moram priznati da nikad prije nisam čula za nju.... :o)
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 17:09
Griva, dobrodošla nazad.smile219Jesi li se odmorila?Ima li kakvih novih slikica ljekovitog bilja?

Slažem se da na Mikicinoj slici nije planinski čubar.Slika je nejasna ali bliža mi je onom grčkom (opla, kretskom origanu ), onom sitnijeg lista kakvog ja imam u vrtu.
Pa santolina se i ne može baš lako zamjeniti sa smiljem.Rekla sam odavno staviti sliku.Morat ću ovih dana.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 17:36
o fala, fala....  :o)))....  ma nisam ja ni znala za tu santolinu, berem smilje al ono divlje obično.... al kad je netko ( više se ne sjećem tko) stavio sliku santoline iz vrta slikano odozgo ( a i slike su relativna stvar...percepcije i namjere... pa nije đaba fotografija umjetnost) ondak sam se zabrinula jer na toj jednoj detektirala smilje a bilo valjda santolina....


..a ovih slikica.... ma imam ih sigurno sve zajedno bar tisuću... moj mobitel se stalno puni i prazni na kompu....al više za moj gušt svakojake travuzine..... al eto da se pohvalim, pred desetak dana u slavoniji kraj drave kopala korjen gaveza u cvatu i pupovima i slikala se kod koprive visoke preko 2 m..... a koji je mjesec,....  :O))))
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 20:00
E, pa napokon smilje.....tako sam i mislila da izgleda....trebam ga nać kod mene.......već mi se čini da znam kud ću....samo rastu 2-3 slične biljke......
žuti glavičasti cvijet ??
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 20:49
... je , žuti glavičasti :o))
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 14:36
Sad više nema cvijeta ali ostale su suhe glavice pa se i po njima može prepoznati.
A evo i moje santoline koju sam odavno obećala staviti radi razlikovonja od smilja:

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 14:45
Vide se osušeni, okrugli cvjetići koji su inače žute boje.
Santolina je predivna u mediteranskim vrtovima.
Koliko znam nije ljekovita iako mi je poklonio netko tko je mislio da je ljekovita.
Fotografija nije nešto,digitalac loš a i ona iza digitalca nije baš neki znalac.

Ako hoćete bolje slike utipkajte u google santolina  i kliknite na slike.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 15:16
Da, da...to je to....namjeravam posaditi u moju saharu.....
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2008 u 09:04
Tako je.Nije baš zahtjevna.Čovjeku koji mi je dao rasla je na betonu na koji se spustilo malo zemlje.
Da se lijepo oblikovati, napr. u kugle.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 10:26
I da se razumijemo :santolina nije ljekovita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.