Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dendrobium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dendrobium

 Odgovori Odgovori Stranica  123 17>
Korisnik
Poruka
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dendrobium
    Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 18:31
Kupila sam predivnu biljku ne znajući da spada u orhideje, saznala sam tek kad sam ukucala ime -dendrobium- na Googlu.
Što sada da radim - pomozite totalnoj neznalici

 

[IMG]http://www.imagesforme.com/out.php/i335817_P2020002.JPG" />

 

[IMG]http://www.imagesforme.com/out.php/i335818_P2020003.JPG" />
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2009 u 00:45
Evo(maznula sam Haninu sliku)još jedne
 
Sad znaš i tko zna sve o njoj.Hana,naravnoWink
Ako se ne javi ovdje,pitaj je.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2009 u 08:18

 

Pa kako rekoh na kavici:

Piše o vlaženju, ne izlaganju jarkom suncu...da je orhideja to vidim i sama, ali ono što me najviše zanima je: presađivanje: kako, kada i sl.

Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2009 u 09:16
bako pogledaj
 
krasni%20bijeli%20dendrobium  Dendrobium je rod orhideja kojih ima oko 1200 vrsta.
Ime joj dolazi od grčke riječi dendron (drvo) i bios (život).
Dendrobium čini kičmu trgovine orhidejama već godinama. Od svih rodova orhideja ova je najrasprostranjenija.

 Postoje biljke koje narastu od 5 cm ali i do 2,4 m visine. Neke vrste cvatu samo jedan dan a neke i po osam do deset mjeseci. Pojavljuju se u Aziji, na Filipinima, Berneu, Australiji, Novoj Gvineji i Novom Zelandu. Najviše se uzgaja na Hawajima i u jugoistočnoj Aziji. Orhideje ovog roda često razvijaju pseudogomolje koji završavaju u stabljikama dužine do 30 cm. Kratki ovalni listovi rastu po cijeloj dužini stabljike. Rastu brzo tokom ljeta no uzimaju si dugu pauzu tokom zime. Cvjetni izdanci rastu iz pseudogomolja razvijenog tokom prethodne godine.
dendrobium%20emmatype%20svijetli

Stanište:

 

Dovoljno svjetla je bitno za zdrav rast i cvjetanje ali ni Dendrobium ne voli direktnu sunčevu svjetlost. Idealna temperatura prostora u kojem uzgajate orhideje ne je 16°-30° C. Niže temperature bi mogle uzrokovati otpadanje listova.



dendrobium%20from%20topala

H2O:

Prilikom aktivnog rasta biljke održavati vlažnim no u svakom slučaju između zalijevanja dopustiti da se korijen biljke osuši. Nakon što u potpunosti izrastu cvjetne stapke, vašu biljku zalijevajte manje kako bi potakli cvjetanje. Vlaga zraka koju Dendrobium zahtijeva je između 50 i 60 posto. Redovito vlažiti listove posebice prilikom topla vremena.


dendrobium%20emmatype%20tamni

Održavanje:

Dohranjivanje mora biti redovito tokom perioda aktivnog rasta. Tokom rasta dohranjujte svaki tjedan jednu četvrtinu preporučene količine. Orhideje se presađuju svake dvije do tri godine osiguravajući mjesto za naredne dvije godine rasta. Ipak one najbolje napreduju u cvjetnim posudama koje su nešto manjeg obujma. Isto tako, Dendrobium se može razmnožavati reznicama starih izdanaka koji se moraju staviti na svježi kompost. Dendrobium je jedna od rijetkih orhideja koja cvate i iz starih pseudolukovica kao i iz novih. Grana može imati i preko dvadeset cvjetova što ovu orhideju čini omiljenim rezanim cvijećem.
mali%20bijeli%20s%20malo%20ljubicastog%20dendrobium

Supstrat

Ova orhideja zahtijeva vrlo prozračan supstrat te mora imati nešto zraka oko korijenja. Supstrat ne smije biti vlažan i nabit jer će to naškoditi korijenju

tamni%20dendrobium%20emmatype

Listopadni uvijek zeleni Dendrobiumi:

Dendrobium Nobile Grupa (Nobile, Chrysanthum, Devonianum, Topaziacum i njihovi hibridi) su biljke kojima otpada lišće u jesen. Minimalne noćne temperature koje zahtijevaju: 10 -13 C od kasne jeseni do cvjetanja. Krajem ljeta trebate prestati dohranjivati orhideju a kada se temperature spuste tokom noći treba gotovo u potpunosti smanjiti i zalijevanje. Kada pseudolukovice sazriju, napraviti će izdanak i tada počnite ponovo zalijevati i dohranjivati. Paztei da je mladi izdanak uvijek suh prije hladnih noćnih temperatura.

Dendrobium Anosmum Grupa (Anosmum, Aggregatum , Jenkinsii, Lituiflorum, Friedericksianum, Heterocarpum, Parishii, Pierardii, Primulinum i njihovi hibridi) su također biljke koje gube lišće u jesen. Preporuča se njega slična kao i kod Dendrobium Nobile Grupe no noćne temperature mogu biti više za dva do tri stupnja celzijusa. Nadalje, kod njih izdanci sazrijevaju prije perioda mirovanja što znači da sa smanjenjem zalijevanja i ukidanjem dodavanja umjetnih gnojiva možete. Neke vrste ne cvjetaju do kasnog proljeća a novi izdanci se pojavljuju kada je orhideja završila sa cvjetanjem.

Dendrobium Farmeri Grupa (Farmeri, Chrysotoxum, Densiflorum, Thyrsiflorum i njihovi hibridi) ne gube listove. Te uvijek zelene biljke nemaju period mirovanja no za najbolje rezultate osigurajte im niže temperature tokom jeseni (10 -13 C) Ukoliko nemožete osigurati niže temperature probajte biljke držati u nešto suhijim uvjetima no nemojte dozvoliti da biljka presuši kao u periodu mirovanja.

Dendrobium Formosum Grupa (Formosum, Infundibulum, Dearei. Jamesianum, pulchellum i njihovi hibridi) se jednostavno prepoznaju jer imaju tamne tanke nitaste izrasline na stabljikama. Ove biljke ne gube listove i trebaju uvjete slične kao i Cattleye no pokušajte da im je zimska noćna temperatura između 13 i 15 C. Pazite da ne pretjerujete sa zalijevanjem dok izdanci sazrijevaju.

Dendrobium Grupa u koju spadaju Antennatum, Canaliculatum, Ciliatum, Discolor, Dixanthum, Gouldii, Leonis i njihovi hibridi. Ove biljke također ne gube listove i trebaju uvjete slične kao i Cattleye no zimska noćna temperatura im nikako ne smije pasti ispod 15 C. Njihovi hibridi su jako rašireni i vrlo često ih imaju amaterski uzgajivači. Ove vrste vrlo često cvjetaju i po nekoliko puta godišnje što i objašnjava njihovu popularnost.

Dendrobium Phalaenopsis Grupa (Phalaenopsis, Bigibbum, Superbiens, Dicuphum i njihovi hibridi) su orhideje koje ne gube listove i možete ih držati u toplim uvjetima tokom cijele godine. Ove biljke također trebaju uvjete slične kao i Cattleye uz minimalnu noćnu temperaturu od 15 C. Nemojte se zabrinjavati ukoliko biljka izgubi nekoliko listova tokom godine. Nemojte zalijevati pretjerano i periodu između cvjetanja i pojave novih izdanaka.

naš%20novi%20dendrobium

 
Osijek prelijepi grad na Dravi
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2009 u 09:46
Hvala!Smile
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2009 u 20:25
[QUOTE=lana2]bako pogledaj ovdje
http://www.orhideje.net/v2_dendrobium.php#den_staniste[/QUOTE]
 
Lana super je tekst i isprintala sam si tako da mi je stalno na stolu dok se malo moja prva orhideja i ja ne upoznamo.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2009 u 22:21
Triša, i ja sam jučer dobila isku orhidejicu kakvu si si ti kupila, samo što ova moja nije u tako dobrom stanju.
Ima tri pupoljka, a jedan e počeo tamniti (već u cvjećarni), izgleda bez namjere da se otvori, već kao da će otpasti.
Na koje mjesto si ga ti u stanu stavila. Ja sam sva zdvojna, jer živim u centralnom grijanju. Koliko često ga prskaš vodom. Da li je voda za peglanje OK?  Moja kupaonica nema prozor, mogu li je držati u kuhinji?
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2009 u 09:30
i ja sam ju kupila, bijelu nadam se da ce mi kasnije opet procvijetat ;)
ja ju drzim na prozoru zajedno s ostalim orhidejama (dok ne dobijem police koje cekam vec...hm...bar 1,5 god :D )
Per aspera ad astra.



Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2009 u 20:46
Moja orhidejica je ostala na poslijednja dva cvijeta, prekrasna bijela. Dva od 6 pupoljaka su otpala - vjerojatno su povrijeđena u transportu. Jedan cvijet je pao čim sam ga donijela kući, a jedan upravo ocvjetan otpada.
Zanima me što napraviti kad otpadnu, ocvjetaju i ova preostala dva cvijeta. Da li cvjetnu stapku treba odrezati - gdje? Kako dalje tretirati biljku. Mogu li je sada staviti na terasu - da li će spuštanje temperature (sada je u kuhinji i tu joj odgovara) potaknuti rast nove cvjetne stabljike?
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2009 u 21:02

to initiate flower buds after its pseudo bulbs have fully matured in late autumn, dendrobium biggibum needs a dormant rest. it now should be placed at 10-16 °c/50-60 °f with reduced watering and no fertilizing. give only enough to prevent the orchid from shriveling (approx. every 2-3 weeks).

when the buds are 1 cm/0.39 inch long, watering can be resumed and it can given back to its old location.

izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2009 u 22:04
Hvala, pokušati ću osigurati ove uvjete, iako vani (na balkonu) noćne temperature još nisu oko 10.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2009 u 13:02
hehe evo tjera mi jos grancica par na vrhu i pord mi mladu tjera :) inac ei meni su otpali donji cvjetovi vjerovtno zbog prijevoza jer je dosta visoka a tanka stabljika 
Per aspera ad astra.



Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2009 u 14:37
Moja još uvijek cvjeta, a požuti joj tu i tamo neki lista, ali cvjetovi prirodno padnu nakon što odcvjetaju svoje - pa mislim da joj je mjesto u kući sasvim u redu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2009 u 14:57
Moja je odcvjetala i sad tjera tri mlada izdanka. Odjednom su samo izvirili iz zemlje.
Naravno ja to sva sretna naglas odkomentirala i odmah je bilo zezanje na moj račun jer kako mi se samo tako nešto moglo dogoditi kad barem tri puta dnevno idem u inventuru pa da tako nešto nisam ranije ugledala. Tongue
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2009 u 14:10
hehe ja sam ovu kupila u baumaxu :) na rasprodaji :)


Per aspera ad astra.



Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2009 u 18:38
Dendrobium tjera mlade izdanke
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2009 u 20:13
Super Lana2, a mojem svako malo požuti neki lista, ali još uvijek cvjeta.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2009 u 21:12
Ne bi smjelo da mu tako žuti lišće, moj i na vrhu sa strane tjera novi izdanak. Probaj ga malo nadohraniti gnojivom, a onda pusti da se malo isuši.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2009 u 12:18
Lana,pomagaj jer ako mi ova ljepotica umre i ja bum sa njom.
Dobila sam je neki dan(smile67)i sad se bojim da ju ne zeznem.Znam nešto o njima a i ona koja mi ju je donjela mi je rekla šta sa njom no,osim što ću se hvaliti,nije loše ni još pokoje mišljenje čuti.
 
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2009 u 17:38
shasha draga dobila si predivan dendrobium nobile. Nemoj se zabrinjavati kad mu počnu odlaziti cvjetovi jer kod njega ne traju tako dugo kao kod phalenopsisa. Nije previše zahtjevan. Pridržavaj se prema gornjem tekstu i neće biti problema. Važno je da ga sada u vrijeme cvatnje i rasta nadohranjuješ barem jednom u dva tjedna. Nakon zalijevanja svakako pusti da se supstrat osuši.
Uživaj u njegovoj ljepotismile78
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 17>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.