Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Karfiol - Brassica oleracea var. botrytis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Karfiol - Brassica oleracea var. botrytis

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Karfiol - Brassica oleracea var. botrytis
    Objavljeno: 02 Srpanj 2007 u 17:02
Karfiol spada u familiju Brassicaceae, u kupusnjače (B. oleracea) zajedno sa lisnatim i glavičastim kupusom, keljom, kelerabom, a tu spadaju i kelj pupčar i brokoli.
Karfiol je jednogodišnja kupusnjača kod koje se za ishranu koristi cvast dok nije razvijena. Koristi se kao varivo, u svežem stanju, marinirana, zamrznuta ili u turšiji. Karfiol ima visok sadržaj sirovih proteina, v itamina C, B2, fosfora i željeza.
Seme karfiola klija na 15 stepeni Celzijusovih, a optimalna temperatura za rast je 18 stepeni. Osetljiv je na visoke temperature i već na 25 stepeni zaustavlja rast i cveta. U fazi ruže osetljiv je na direktno dejstvo sunca. Najbolje uspeva na neutralnim do slabokiselim, plodnim i srednje teškim zemljištima.Kaliofilna je biljka, pa od hraniva najviše joj treba K, a manje N i P. Dobro reaguje na đubrenje (gnojidbu) stajnjakom, a pored stajnjaka treba dodati u zemljište 100-120 kg N, 80-100 kg P i 120-160 kg K po hektaru. Od mikroelemenata povoljno na razvoj karfiola deluju Mo i B (molibden i bor). Karfiol zahteva dosta vlage, kako u zemljištu, tako i u vazduhu (zraku), te se s toga obavezno mora navodnjavati.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 23:03
Da opet ne duljim samo jedna napomena.
Budući da karfiol,ili po domače cvjetača, voli vlagu a ne prejako sunce od kojeg glavice požute,zaštitite glavicu listovima.Listove prekrite po glavici i špagom lagano povežitesmiley2
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2008 u 13:29
Shasha, nisi valjda i to sadila???
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2009 u 19:54
ne znam hoće li više tko i gledati ovu temu..nije o karfiolu,već o brokoli,naime nije pravo ni napravila plod i već je počela cvijetati..zašto???
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2009 u 22:22
Vjerojatno radi vrućina. Potrgaj joj sve cvjetove, jer će inače otići u sjeme i neće više roditiWink
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2009 u 09:44
Ja sam ove godine posijala brokulu, ali ona jadna tako životari da je to prestrašno i gledati.
 
Nekako mislim da ju je trebalo posaditi ili puno ranije ili puno kasnije jer od ovih vrućina moja uopće ne mrda. Niti raste, niti daje ploda Unhappy
Na vrh
slonica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slonica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2009 u 11:11

Ja svake godine posadim brokulu i meni je to vrlo zahvalna biljka. Već su joj se počele stvarati glavice tako da smo ju več 3 puta kuhali. Glavice nisu velike ali ih ima puno na svakom grmu. I tako rodi do kasne jeseni.

Jedino brzo procvjeta kad su velike vručine tako da ih treba na vrijeme odrezati.
Kod mene su karfioli ti koji životareCry nikud s mjesta. Valjda im je suho i prevruće
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 15:44


Drugi nazivi : Karfiol, kavul

OPIS
Cvijetača spada u vrstu kupusnjača.Zbog kratke vegetacije moguce ju je saditit kao predkulturu,te je veliki potrošač tla. Mesnati cvat cvjetače je  bijele ili blijedožute boje i kuglastog oblika, a na površini bradavičast, okružen je jakim listovima.

UZGOJ
Uzgaja se u vrtovima i poljima, traži umjerenu klimu, dovoljno vlage u zemlji i zraku te duboku plodnu i humusnu zemlju.Da bi uzgojili cvijetaču,uzgajamo ju oz presadnica u zasticenom prostoru od ožujka do travnja,a od lipnja do srpnja na otvrenome.Sijeme klija 8-12 dana.Uzgojna temperatura mora bit 15C . Presadjuje se kada presadnica ima 4-5 listova na razmak od 50 x 60cm.Cvijetaču treba često okopavati kako bi uklonio korov te redovito zaljevati.
Dobri susjedi: niski grah, celer, rajčica, facelija
Loši susjedi: krumpir, kupusnjače, luk

VRSTE

Cvjetača Erfurtska - raste u humusnoj, dobro pognojenoj
zemlji, na sunčanom i zaštićenom položaju. Srednje
kasna sorta (100-105) s bijelim, okruglim cvjetovima.
Cvjetača Snježna gruda - raste u humusnoj, dobro pognojenoj
zemlji, na sunčanom i zaštićenom položaju. Srednje
kasna sorta (105-115) s bijelim,okruglim cvjetovima.Sije se za zimnicu.
Cvjetača Di sicilia violleto (okus mediterana)- raste u humusnoj, pognojenoj zemlji, na sunčanoj gredici. Srednje kasna sorta (110-120
dana ) s ljubičastim okruglim cvjetovima. Uz nju sijemo salatu, celer i rotkvicu.
Cvjetača romanesco(okus mediterana) -rana cvjetača neobičnog cvata sa brojnim malim špicastim vrhovima, svijetlozelene
boje i ugodnog slatkastog okusa. Zahtijeva dobro pognojeno
tlo i mnogo vlage. Uz dobru njegu dozrijeva za 85-90 dana

SAVIJETI
  • ako cvijetaču pregusto presadite ona stvara mnogo lišća a malo ili nimalo cvijetove
  • Da cvijet nebi požutio ,redovito savijati listove koji ga stite od prejakog sunca
  • zbog potrebe za vlagom ,cvijetaču malčirati


Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 08:49
prošle sezone sam kupila rasadu , zaljevala cijelo ljeto i ništa od njega, uzalud vam trud svirači, ove ga neću ni saditi 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 11:12
Meni je tek u 12mj dozrio ,mali mali bijeli cvijetic . tak da je od 10 flanci bilo 2 juhe .al sam shvatila di sam pogrijesila(pregusto zasadjeno).Tako da ove godine cu opet pokusati sa sadnjom ,i nadam se boljoj sezoni (manje suse vise kise )
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.