Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tekući hormoni rasta - giberelinska kiselina
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tekući hormoni rasta - giberelinska kiselina

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 21:27
Znam Dado da je skupo, zato mi i treba samo jedna tableta. Zapravo, nije ni važno, niče za 2 godine i bez GA, npr. Fritillaria, Veratrum, Frasera, zasad. Možda još što nikne.

Božikovine pitala prije 7 godina, ne baš Novaka... no hvala vam dečkovi na pomoći. 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 21:29
Njih na fakultetu kosta jos i vise buduci da kupuju ciste kemikalije. Gram ciste GA kosta oko 60 dolara, pa si razmislite koliko je njima u interesu tako djeliti kemikalije.
GA ima u svim zelenim djelovima biljke (odns kloroplastima) a najvise u maladim izbojima i u mladom liscu - a li radit od tih djelova neki ekstrakt bas i nije naj unosniji posao.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 21:42
Zanimljiva rasprava. Imam jedno pitanje ako netko može odgovoriti.
Dali mogu upotrebom nekog rastnog hormona ili giberelinske kiseline kod vegetativnog razmnožavanja izazvati rast korijena na reznicama onih biljaka koje se inače vegetativno ne mogu razmnožavati ?

Zanima me kako je situacija sa četinjačama.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 22:12
Rast biljke je primarno kontroliran auxinama i citokinama (odnosno njihovom kemijskom balansu unutar stanica) uz dodatno djelovanje, u nekim procesima giberelina (inace imaju antagonisno djelovanje). Adventivno stvaranje korijena na reznicama je pod regulacijom auxina (giberelini ako se dobro sjecam djeluju u suprotnom smjeru), dodatno pomaze i jako niska konc citokina (veca koncentracija citokina u odnosu na auxin potice stvaranje novih adventivnih pupova). Konkretno je kod crnogorice (i opcenito biljke koje se tesko razmnozavaju reznicama kao jorgovan) problem tvrdi vanjski cortex (ili kora) koji mladi korijencici koji se svaraju moraju probiti (korijen se stvara ispod kore u kambialnom djelu - tanki sloj stanica koje se stalno razmnozavaju = zasluzan za rast biljke). Zato se pri zakorjenjivanju takvih biljka koriste vece concentracije hormona i kora se zareze na par djelova kako bi se izlozio kambij. Dodatni problem je i starost biljke. Sto je biljka starija to je potencijal razmnozavanja slabiji (to je pogotovo izrazeno kod stabla i crnogorice). Takoder bitan je i polozaj s kojeg se reznica uzima. Reznice uzete pri vrhu stabla (sadrze veliku kolicinu auxina koja negativno djeluje na stvaranje korijena - velike konc auxina inhibiraju stvaranje korijena) slabije se zakorijenjuju od one uzete na sporednih granama koje se nalaze blize tlu. I  jos jedan vazan faktor je vrijeme uzimanja reznice. Svaka vrsta ima svoj optimum kada se najlakse zakorijenjuje. Dakle sve te cimbenike treba uzeti u obzir kad se neka biljka zeli razmnoziti, zvuci komplicirano ali zapravo nije, samo treba znati sto se radi
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 22:36
BB znaci i veratrum nice za dvije godine? hmm bas sam neki dan cistio ostatke sjetvi nadam se da nisam bacio ca i vazu sa veratrumom :/
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2012 u 07:14
Da Dado, upravo tako. Čitala sam u literaturi da je sjeme Oncocyclus irisa niknulo tek četvrtu godinu, a drugi specijalizirani proizvođači za isti rod navode čak 7 godina. Što se tiče poklanjanja nikad nisam to tražila ni očekivala, samo adresu gdje nabaviti. Nemam namjeru sjeckati biljke. Cvjetoljupce krase između ostalih osobina i strpljenje. Problem je u tome što se mnogo prilično skupog sjemena izgubi čekajući (otplavi ga kiša, odnesu mravi, gliste) zasuši se ili jednostavno iz tko zna kojeg razloga ne nikne, recimo neadekvatnog skladištenja.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2012 u 12:41
Trik sa gotovo svim irisima je sijanje jos nezrelog sjemena (od trenutka kad se kapsula sa sjemenkama otvori i kad se vanjaska ovojnica - koja sadrzava inhibitore - sjemenka jos nije stvrdnula i osusila). Znaci sjemenke treba odmah posajati i vec sljedeceg proljeca nicu bez problema. Sto sjemenke vise stoje to se mjihov san produzava pa cak i propadaju. Citao sam dosta o tim irisima, cak i dobivam newsletter od americke udruge, ali nikad nisam procitao taj ekstrem od 7 godina, zapravo svi se ti ljudi hvale kako jako lako nicu :) sad kome vjerovati - vjerojatno vlastitom iskustvu.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2012 u 15:38
 Gibberellic acid ili giberlinska kiselina je, kako je već dado objasnio, jedan od 5 biljnih hormona.Kod nas se relativno rijetko upotrebljava,većinom u cvjećarstvu i dendrološkoj proizvodnji.Može se upotrebljavati kod stimulacije sjemena /poboljšava klijanje kod biljaka koje inaće imaju nisku klijavost. Znaći može se upotrijebiti kod starog sjemena koje je zbog starosti djelomićno izgubilo klijavost. Najviše se upotrebljava kod cvijeća za rez da bi se u jednom dijelu produžila cvjetna stapka ili da bi se ubrzala cvatnja. Prvenstveno se odnosi na krizantemu koja se tretira od faze stvaranja pupa te se na taj naćin ubrzava ili dovodi na vrijeme cvatnja za berbu tokom svi svetih. Giberlinska kiselina je dobavljiva u kristalnom prašivu ili tableti , relativno je skupa i nema opravdanja za primjenom kod hobista - 3g - 700 kn
Giberlinska kiselina nije topiva u vodi već u čistom alkoholu koja se nakon otapanja razrjeđuje u destiliranoj vodi.Otopina se nakon toga dodatno razrijeđuje sa vodom prilikom tretiranja biljaka u koncetraciji koja je preporućena za određene vrste biljaka ili sjemenja. Giberlinska kiselina kao kristalna tvar ili već pripravljena otopina  mora se čuvati u hladnjaku  na 4C.
Dobavljiva je na Agronomskom fakultetu kod profesorice Kereša
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2012 u 22:11
Hvala na odgovorima. Zanima me još nešto :

Imam nešto sjemena adeniuma koje je nešto starije pa očekujem slabiju klijavost. Isto tako nešto sjemena različitih vrsta pahipodia (po 10 sjemenki iste vrste) koje samo po sebi ima nisku klijavost. Očekivana klijavost kod pahipodia je od 30 – 70 %.

Zanima me mogu li upotrebom hormona u prahu IAA i NAA povećati postotak klijavost toga sjemena ?
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2012 u 23:18
IAA , NAA , IBA su hormoni koji se primjenjuju isključivo kod vegetativnog razmnožavanja ,, tretiranje sjemena nebi dalo nikakve poboljšane rezultate
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 00:17
Originalno poslano od člana jelsa_ jelsa_ napisao:

IAA , NAA , IBA su hormoni koji se primjenjuju isključivo kod vegetativnog razmnožavanja ,, tretiranje sjemena nebi dalo nikakve poboljšane rezultate


Tocno. IAA je prirodni auxin dok je NAA sinteticni auxin.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 06:40
Hvala Jelsa za mnogo korisnih podataka. Pretpostavljala sam da je cijena visoka, no ovo je ConfusedDead 
Dado meni perunike niču nakon godinu dana, jedino je I. versicolor nicala 18 mj., a one neću ni sijati, ima i drugih, prekrasnih.
Pinus pa ta klijavost je dobra, imam ja lošijih iskustava LOL kad ne nikne ništa.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 11:50
Hvala na savjetima, dečki imate pivo, a tebi Baka samo kava kada se sretnemo.

Imam još jedno pitanje, u stvari dva. Malo izvan teme ali ne previše.

Htio bi reznicama razmnožiti svoju cedru (Cedrus deodara Aurea). Zato sam kupio ove praškaste hormone. Do sada mi to nije uspjelo. Kada sam sa jednim prijateljem razgovarao o tom problemu i rekao mu da koristim Planteline praškaste hormone koncentracije 0,2 % on je to komentirao da su to hormoni za „hobiste“ da za ozbiljan posao trebam barem 3 % - tnu koncentraciju hormona. Koliko je to točno ?

I još samo ovo. Sa kojeg položaja na cedri je bolje skidati reznice , sa vršnih grana ili sa bočnih ? Probao sam i sa jednim i sa drugim reznicama ali velim nije bilo uspjeha.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 13:00
Cedrovi se inace tesko razmnozavaju. Njih je najbolje razmnoziti sjemenom - jedino ako nije neki posebni kultivar. Reznice se uzimaju od 11. do 2. mj sa bocnih grana koje rastu pri tlu. Koriste se mladi izboji koji nisu skroz odrvenjeli. 0,2% konc za hormone nisu u negativnom kontekstu za "Hobiste", to je normalna concentracija hormona koja se koristi za razmnozavanje trajnica ili zelenih socnih izboja (conc od 1% bi ih unistila). Za drvenaste reznice koriste se (reznice stabla i grmova) concentracije od 1 - 3% i vise za neke vrste drveca. Bas plantella ima formulaciju i za drvenaste reznice s konc od 1% posto. Nadalje sve ovisi i o vrsti hormona koji se koristi jer ne postoji samo jedan auxin nego ih ima vise i svaki od njih djeluje malo drugacije - jedan funckionira bolje kod nekih vrsta, manje kod drugi. Kod crnogorica vazna je i toplina u zoni korijena jer ona pospjesuje rast ovoga. Za tvoj neuspjeh moze biti puno razloga - nisi naveo kako si stavio reznice na razmnozavanje. Ako si stavio samo jednu reznicu ili par na razmnozavanje to ne mozes racunati kao neuspjeh buduci da kod nekih vrsta stabala i grmova cak 50% reznica propadne tjekom procesa.Kod takvih vrsta uvijek se stavi par desetaka (ili stotina) reznica viska racunajuci taj postotak propadanja.


@BB 2 godine za I, versicolor? ufff Svjeze sjeme skupljeno u 6 - 7 mjesecu nice vec u 10. (dakle ako se ne dopusti da otide u dormanciju). Ako ne se koristi frizider na par tjedana :) pa nikne na proljece.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 13:58
Baka ukoliko ti treba otopina giberlinske mogu ti napraviti pripravak cca 1 dcl
Dado jedno pitanje ,, reznice čempres / Cupressus / kada i koji djelovi ,, napominjem da imam grijače stolove
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 18:12
Točno je Dado da svježe sjeme klije bez problema. No, ako sjeme nabavljaš pa i od renomiranih firmi, ne znaš koliko je staro. I onda ga tretiraš kao "Kaltkeimer", znači toplo-hladno-umjereno toplo. I to nije problem, obično nikne, no veći je s onim koje treba dvije godine, odnosno dva toplo-hladna ciklusa. Obično ga ljeti uništi suša. Tu mi se čini da bi pomogla GA.
Jelsa bila bih ti zahvalna, malo mi i treba, vrlo ljubazno od tebe, sudjelujem u troškovima. Molim i jednu informaciju; može li se otopina čuvati u hladnjaku, koliko dugo? Što se tiče zakorjenjivanja Cupressusa: 8-10 cm duž. od mladih izboja rezati, u kasnu zimu uz 20 st. C "podnog grijanja" i orošavanje. Drugi termin je koncem ljeta. Neke sorte se zakorijenjuju teško ili nikako, npr. C. macrocarpa "Goldcrest" pa se cijepe (navrću). 
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 19:20
BB trabalo bi vidjeti da li je dormanca u tom sjemenu uvjetovana hormonima, ako je onda se moze probat sa hormonima. Ako je dormanca uvjetovana mehanicki ili na bilo koji drugi fizicki nacin (tvrda kora i slicno) pa treba proci par godina dok se to ne raspadne onda hormoni ne pomazu. Problem su i sjemeke u kojima hembrij nije razvijen do kraja i one znaju klijati par godina. Sve dok se hembrij ne razvije nece niknuti a za to treba par ciklusa toplo hladno. Tu bi isto mozda mogli pomoci hormoni.Razmnozavanje sa sjemenkama je dosta skakljivo i treba dosta dobro poznavati sve te mehanizme koji reguliraju nicanje i pogotovo kako djeluju u raznim vrstama. Kod vecine livadnih trajnica uvijek je odredeni postotak sjemenki programirano da nikne samo nakon par godina. Te sjemenke tvore takozvanu banku sjemena zemljista (neznam kako drugacije prevesti taj termin) i osiguravaju opstanak vrste npr nakon prirodnih katastrofa (poplave, pozari itd). Kod takvih vrsta samo odredeni broj sjemenka klija prvu godinu  ili par mjeseci nakon sjetve.

Jedan primjer sjemenka sa nerazvijenim hembrijem je sjeme Nandine domestice. Njima je potrebna cijela jedna godina cikliranja toplo - hladno samo kako bi se hembrij razvio (ako prezivi naravno, i to treba uzeti u obzir) i jos jedna godina kako bi sjemenke niknule. Naravno neke godine zna biti i iznimaka pa sjemenke odmah proklijaju.

Jelsa ja sam nekad davno kad sam si razmnozavao cemprese uzimao poluzrele reznice u 11. mjesecu. Obavezno ranjavanje i hormon. Ja sam koristio rijecni pijesak kao supstrat i nisam koristio orosavanje nego sam tacnu s reznicama umotao u prozirnu foliju za pakiranje i stavio na toplo mjesto. Do proljeca su imale vec par lijepih korijencica.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 21:01
Baka Bea zahvaljujem,, mada temperatura tla iznosi 26C , vjerovatno neće smetati ,, spuštao je nebi jer ima na stolu ima biljaka kojima je to minimum.
Spusti mi adresu na pp , šaljem ti sljedeći tjedan /zaboravi troškove/.Obavezno čuvati u hladnjaku i na mračnom,,Možeš je čuvati 4 mj nada vjerujem i više,,
Dado zahvaljujem i tebi na odgovoru mada mi objasni "ranjavanje",, da li je to skidanje kore???
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 22:45
Ranjavanje je tanki rez na kori u duzini od 1 cm u smjeru rasta na donjem djelu reznice. Rez je najbolje napraviti steriliziranim skalpelom, ne smije biti dubok taman da se prijede sloj kore ( ne smije se zarezati "ono bjelo" ispod kore). Na svaku reznicu ovisno o debljini napravi se 1 - 4 reza sa svake strane- na tanke 1 -2 reza, na deblje (O.5 cm) 2- 4 reza. S tim se postize da hormon bolje ude u reznicu i stimulira kambij a mladom se korijenu olaksava put prema van.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 13:59
kad smo već kod hormona imam pitanje.Sadila sam reznice kaline i močila u hormon kupljen u polj.apoteci.kako se hormon nebi prosipao stavila sam ga u cvijetar s pelargonijama i upravo to se dogodilo.Moja unučica je u naletu gurnula postolje i sve srušila.Na zemlju pokraj pelargonije se istresla znatna količina hormona.Da li će joj se što dogoditi i da li da odmah mjenjam zemlju
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.