Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mrkva - (Daucus carota)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mrkva - (Daucus carota)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2012 u 19:41
Jeste probali skuhati mrkvino lišće kao blitvu, sa krumpirom.
Super je, a i moji su pojeli bez prigovora Wink.
                   smile186


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2012 u 20:39
Originalno poslano od člana Silvy Silvy napisao:

Jeste probali skuhati mrkvino lišće kao blitvu, sa krumpirom. Super je, a i moji su pojeli bez prigovora [IMG]smileys/smiley2.gif" align="absmiddle" alt="Wink" />.                    [IMG]smileys/emot66.gif" align="absmiddle" alt="smile186" />




mozel recept?
Na vrh
strugar View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strugar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 08:55
Pitanje,
Ako sada posadim mrkvu kada ju mogu brati?
hvala
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 12:41
Strugar,rane kultivare možeš drugu sjetvu obaviti potkraj ljeta,pod pokrove, kasni kultivari siju se od kraja proljeća do početka ljeta. Rani kultivari beru se 7-9 tjedana nakon sjetve,a kasni nakon 10-11 tjedana nakon sjetve. Isto tako kasne kultivare preko zime možeš ostaviti u zemlji,ako nije jako hladno i ako je blaga zima. Ne znam odkud si ,no kod nas i u kontinentalnoj klimi neka mrkva bez problema prezimi zimu.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
strugar View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strugar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 18:20
Monstera,
Da li to znači ako sada posijem mrkvu da ju za 3 mjeseca mogu vaditi, brati?
E sad bi me još zanimalo koju vrstu da kupim (mislim naziv što piše na onoj vrečici u trgovini )
iz okolice Zagreba sam.
Hvala na odgovoru
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 19:25
Ako bi bili povoljni uvjeti,možda bi ti došla i prije,makar i kao mlada mrkva. Ja ju nisam nikad sijala u drugom navratu,ali sve više razmišljam da bi je i ja tako sijala....vrijedilo bi probati. Ako se može cikla sijati u nekoliko navrata,zašto se ne bi mogla mrkva. A što je još jako dobro,poslije petog mjeseca,ni mrkvina ni lukova muha više nisu toliko aktivne ,pa je i tu možda jedna velika prednost.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 19:35
Koliko sam čula ,jedna od ranih sorti koje su se pokazale dobrima i u zaštićenom prostoru to je Amsterdamska rana mrkva. Nisam tu sortu nikad probala sijati,kod mene je svake sezone Nantes na popisu,ta mi se pokazala kao jedna od najboljih,a ponekad posijem i žutu slovensku mrkvu. Druge sorte nisam probala sijati,ali evo sad sam si dala volji na maštu i mislim da ću i ja krenuti za još nekim vrstama mrkve..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 19:46
Nantes- srednje rana sorta,srednje duga cilindrična mrkva,sije se od ožujka do kraja lipnja u redove razmaka 20cm na dubinu od 1cm. Prorjeđuje se na razmak od 6-8cm. Dozrijeva od 7-11 mjeseca. Vrlo je dobra,meni osobno jedna od najboljih sorti mrkve!

Amsterdamska-rana sorta,kratkog,valjkastog oblika,dužine 10-12cm,promjera 2-3cm. Korijen je narančasto crven,sočan i vrlo ukusan,ova sorta sadrži najviše karotena od svega povrća,ovo sam samo našal na jednim starnicama i evo prenosim ti ovdje. Osobno nemam iskustva s ovom ,niti bilo kojom drugom vrstom mrkve osim Nantesa,ali kao što rečem,mislim da ću ja sad potražiti ovu vrstu mrkve. I mislimda ću neku sijati i van ,a nešto probati posijati u plastenik,jer mi sad i tako zjapi prazan..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 19:51
Ja bi ti osobno preporučila da probaš posijati i Nantes mrkvu,jer sam sigurna da ako bi vrijeme bilo povoljno stigne se još dobro razviti bar tamo do sredine 11mj. naravno ako to vrijeme dopusti,ako ne možeš ju slobodno pobrati i prije..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 00:27
Baš dobri savjeti. Ovih dana planiram iz gredice izvaditi češnjak i ostat će prazna. Znači može mrkva.

Imam jedno pitanje. Imam lijepu mrkvu, već ju konzumiram čak ima i lijepih primjeraka za sokovnik. Medjutim, nisam znala da nije dobro zalijevati ju preko lista iz šlaufa i to sam napravila, a onda se svi listovi povaljali. Sad ne da ne izgleda lijepo nego mi se čini da ispod nema zraka. Nekad sam nešto čitala o šišanju lista mrkve kao mjere njegovanja. Koliko je to dobro i kako se to radi. Mogu li škarama za travu odrezaati recimo na nekih 10 cm vidine.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 13:55
Zribal,slobodno je pošišaj,ja sam svoju već otkad pošišala,možeš ju slobodno pošišati i ostaviti tek toliko da ostane ,onaj ko strnjak od stabljika ( malo iznad zemlje).

Evo za sve koje interesira,ja planiram posijati mrkvu van na otvoreno,srednje ranu sortu,Nantes i srednje kasnu sortu Flaker,pošto piše za Flaker da dozrijeva 120 dana od sjetve ,znači do 11mj. će sigurno stići za berbu,ali dvoumim se bi li je sijala za berbu sada ili bih je ostavila negdje i preko zime..vidjet ću još dok razmislim.. Flaker sam izabrala jer mi se čini da je to dosta krupna i lijepa mrkva,nisam je imala do sad,pa ćemo vidjeti kakva će biti..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 14:08
Hvala monstrea, ja sam isto jutros pošišala sve na 10 cm. Lijepo okopala pa sad neka raste, a za novu je dobro imati ovakav savjet iskusnih.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 14:19
Ma nisam ti ja isto neka sveznalica,samo se povodim za onim što mislim da je dobro. U mojih evo sad će biti 12g. kako se bavim povrćem,najviše sam sama uvjek pratila biljke i povodila se za vlastitim nahođenjima i mogu reći i kad god sam probala neke nove eksperimente,bila sam ugodno iznenađena. Ovo s mrkvom mi je isto sad jedan novi eksperiment,sjetva drugi puta i mislim da ga svakako vrijedi isprobati...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 14:32
Predpostavljam ja da je to tako i da je većina ljudi na ovom forumu samoukih kako u uzgovju cvijeća tako i povrća, pa mi je s toga sve ovo draže. Više volim iskustvene neko načintane stručnjake. Ja imam vrlo mali vrt. Posijala sam svega 4 reda mrkve u dužini od oko 2,5 m i to će biti dostatno meni za cijeđenje soka sa ciklom. Kako imam zdravstvenih problema već godinama pijem taj sok i sa sigurnošću tvrdim da me održava na životu. S toga će biti dobro ako uspijem obaviti još jednu sjetvu pa da produžim uživanje u sigurnom soku. Inače ovo s pijace znamo što je. Malo se plašim za ciklu jer su joj se pojavile crne fleke na listovima. Već imam fino formirane plodove i konzumiram ju. Valjda neće sve propasti. Hvala ti draga moja, samo ti piši, a i ja ću iz svog iskustva.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 14:44
Zribal i ja sam sretna zbog toga što su na ovom forumu većinom ljudi amateri,mogu ti slobodno reći da mnogi od njih imaju toliko iskustva da bi se pred njima posramili i najbolji stručnjaci. Ako si malo pročitala moju temu u povrtnjaku, na početku,bit će ti sve jasnije što sam tamo napisala o učenju,svaki čovjek si može biti i nastavnik i učitelj,učimo i opet griješimo i zapravo cijeli život će nam proći u učenju,toga nikad dosta. A najbolje škole se završavaju upravo na tome,učiš i usavršavaš znanje odmah na licu mjesta,učiš na otvorenome u prirodnom okruženju i usavršavaš praksu u svome vrtu!    
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 14:54
E da još nešto,kako mrkvu,tako i ciklu možeš sijati isto u drugoj turi. Zadnja berba cikle isto dolazi u 11 mjesecu, ( stigne se pobrati ja mislim bar do polovice 11mj. ako bi bili dobri vremenski uvjeti) ja ju mislim sigurno još posijati! Imam 4 reda posijane iz prve ture,tu sad uskoro planiram povaditi,a drugu sijem, mi volimo mladu ciklu i svakako ću je još posijati. Zapravo cikla se može sijati uzastopno, u različitim vremenskim razmacima,tako da kad dođe ,možemo je imati i mlađe i starije.. eto da ne zatrpavam ovu temu, jer ovo nije mjesto za ciklu..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 21:50
Evo dragi moji i svi koje zanima ova tema o mrkvi,evo podnosim izvještaj. Danas sam posijala četiri reda mrkve,jedan red Nantes mrkve i tri reda Flakera. Također sam posijala i još dva reda cilindrične cikle i malčice kineskog zelja ...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 22:50
Bravo monstrea, ja moram čekati da nešto dozrije i oslobodim gredicu, a to će izgleda biti s češnjakom koji samo što nije.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 22:54
Hvala draga! I ja sad pod hitno moram povaditi češnjak,a danas sam pobrala grašak,pa sam si oslobodila i očistila prostor za mrkvicu,ciklu i kinesko zelje..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 22:58
ja sam isto skoro sijala mrkvu i nikla je.vise sam experimentisala i mogu reci da sve sto se sije sada po vrucinama ako se redovno zalijeva usojet ce nekako.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.