Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mrkva - (Daucus carota)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mrkva - (Daucus carota)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 23:10
Pustolov,ja bih ti preporučila da dok su ove vrućine ni za Boga ne zalijevaš biljkice. Radila sam to dosta davno,što sam time dobila?.... Biljkice su se skuhale,iako nisu bile zalijevane za vrućine nego kasno navečer ili rano ujutro,nije bitno koje doba dana je jer dok naglo prigrije u zemlji isto zakuha i onda se te biljkice samo kuhaju i na kraju uginu. Odonda nikad ništa više ne zalijevam i bude bolje nego dok sam redovito zalijevala.... A to sam i na više mjesta pročitala da se biljke trebaju priviknuti na sušu jer je tako bolje podnose,bolje se prilagode,nego dok ih se redovito zalijeva.... Nije da sad tu nešto pametujem ,znam ovo iz vlastitog iskustva....Još bih nešto napisala o tome ,no riječ je o ružama i cvijeću ,pa nije prikladno pisati ovdje..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 23:30
Monstrea, oprosti, ali ne bih se složila s tobom oko prilagodbe biljaka na sušu. Kao što se ni čovjek ne može naviknuti na žeđ. Meni je jedna bakica na pijaci rekla svoj recept i ja se njega držim ko pijan plota i biljkama zaista godi. Kaže, zalijevajte biljke samo 2 puta tjedno, ali kada zemlja zasuši i neka sve pliva. Dakle, ne zalijevati nego natopiti. Zašto? Zato što većina nas biljke zalijeva iz vodovoda ili bunara, svejedno, voda je obično hladna i onda šokira biljke. Ovako se one dobro natope i mogu izdržati više dana bez šokiranja hladnom vodom. Mi smo nabavili kap na kap i onda srijedom i subotom pustimo da sve pliva.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 23:42
Dobro,Zribal,ako ti tako radiš,svatko zna što mu je najbolje činiti u svome vrtu. Ja se držim toga da ne zalijevam ništa,a za primjer mogu navesti krastavce,par godina unazad,uopće ih ne zalijevam,a sočni su i puni vode kao da ih zalijevam svaki dan.. I ima još nešto. Bratić MM ima kap na kap sustav,dok smo jedne godine probali njihove krastavce,nismo ih mogli jesti,bili su šuplji i gorki,no da se ne bi mislilo kako je zalijevanje razlog,nije samo zalijevanje ,već i često špricanje kojekakvim kemikalijama. Znam da sam se prepucavala s njim,on je tvrdio da ja ne mogu dobiti krastavce,a da ne budu isto šuplji i gorki,tvrdio je da je to takva godina. No ostao je bez riječi kad sam im donijela svoje krastavce koji nisu bili ni zalijevani ,ni tretirani nikakvim otrovima..   
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 23:44
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Pustolov,ja bih ti preporučila da dok su ove vrućine ni za Boga ne zalijevaš biljkice. Radila sam to dosta davno,što sam time dobila?.... Biljkice su se skuhale,iako nisu bile zalijevane za vrućine nego kasno navečer ili rano ujutro,nije bitno koje doba dana je jer dok naglo prigrije u zemlji isto zakuha i onda se te biljkice samo kuhaju i na kraju uginu. Odonda nikad ništa više ne zalijevam i bude bolje nego dok sam redovito zalijevala.... A to sam i na više mjesta pročitala da se biljke trebaju priviknuti na sušu jer je tako bolje podnose,bolje se prilagode,nego dok ih se redovito zalijeva.... Nije da sad tu nešto pametujem ,znam ovo iz vlastitog iskustva....Još bih nešto napisala o tome ,no riječ je o ružama i cvijeću ,pa nije prikladno pisati ovdje..
[IMG]smileys/smiley1.gif" align="middle" /> [IMG]smileys/smiley1.gif" align="middle" />

ovo si milion % u pravu,jer ja sam prije par godina blizu kuce imala dvije loze tikve i u susi meni zao da se osuse ja zalij,kad...osusise se,a one na njivi recimo ostale fine pustile zelene loze i dalje davale plodove.znaci tacno!! ja zaljevam ovo sto je sjeme da niknea, auvjerila sma se isto nema neke fajde zalijevati nego kad Bog spusti kisu to je to.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 23:49
isto ovo zalijevanje jendom sedmicno a obilno je dobro bas zato sto svaki dan to cineci o malo sokiras biljku dole gori,odozgo gasi
za krastavce moj otac ima uspkesnu svaku sezonu,a zalijeva ih pred vece svaku noc i ne prsce nikad ni sa cim.ja skroz malo sijem krastavaca jer oni neznaju gdje cesa svojima pa dadnu meni.po meni jedino paradajz moze da podnese extremno jake suse,ali i njega je dobro u deset dana obilno zaliti radi vecih kasnije plodova.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 23:53
Pustolov,ovo ne tvrdim samo ja. Ako je netko pogledao video isječak naše poznate Bio vrtlarice Silvek i ona je u jednom video isječku rekla isto što i ja tvrdim. A ja sama također već 12g.-u pratim razvoj i rast svog povrća i znam već napamet što je dobro u mom vrtu,a što ne...

Ovo za sjeme što kažeš ,to je svakako dobro,a da je kiša najbolji lijek za biljke i tu se potpuno slažem s tobom!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 23:59
ma i ja cu se okaniti zalijevanja samo mi se nabije veci racun,a biljka umire od stresa hehe
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 00:02
Ja nikoga ne navodim na krivi put,samo kažem ono što sam i sama isprobala,svatko će odlučiti ono što je najbolje za njegove biljke i za njegov vrt....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 11:24
da li neko zna iz iskustva kod mrkve kad otpocne korijenje u zemlji da li bolje se razvija ako se pokidaju gornji dijelovi tj.listici?
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 11:40
Pustolov već si trebala pošišati listove,ostavi samo stabljike nekoliko cm iznad zemlje! Mrkva se može šišati i nekoliko puta,ovisno o tome kako brzo raste novo lišće....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 11:43
joj mlada mi je nisam je rano sijala pa mi jos zao hehe.ali uskoro planiram jer prece mi je dobar korijen od lijepog lisca
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 11:49
Onda još malo pričekaj da se list dobro razvije pa je onda pošišaj..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 12:17
Monstrea, ja sam zaista pravi, ama baš pravi početnik. Jedan od razloga mog sudjelovanja na ovom forumu jeste da nešto naučim. Tvoje mišljenje i iskustvo su mi vrlo vrijedni pa te prije svega moram zamoliti da naša različita mišljenja u nečemu ne uzmeš kao nekakvu lošu namjeru mene prema tebi, nego razmjenu mišljenja. Vjerujem da si ti to već tako prihvatila, ali eto, napisala sam za svaki slučaj.
Što se tiče zalijevama meni zaista nikako mi nije jasno kako biljka može preživjeti velike vrućine i suše bez vode. Iz tvog posta se zaključuje da ti uopće ne zalijevaš.

Mi imamo vikendicu na Banskoj kosi u Baranji i pored nje vrlo lijepi komad zemljišta gdje smo jedne godine posadili baštu. Posadili smo sve i svašta i jako se radovali. Medjutim, kad su zavladale vrućine, a vodu imamo samo u bunaru, u roku od par dana biljke su polegle i sve uginule.

Ja strogo pazim kod zalijevanja da voda nikad ne ide na list i kako sam već rekla zalijevam po najvećim vrućinama dva puta tjedno (natapam), ako je vrijeme kao sada ne zalijevam nikako, nema ni potrebe.

Nije ovdje stvar samo o različitim mišljenjima, nego bih voljela da i drugi kažu svoje iskustvo kako bismo mogli donijeti neke zaključke za dobrobit svih nas vrtlara.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 12:29
Draga tko je rekao da ja nešto loše mislim o našim različitim mišljenjima,pa Pobogu ljudi smo i nisam ama baš niti u jednom trenutku nešto loše pomislila niti o tebi,niti o tvom postu gdje si napisala da se ne bih složila sa mnom. Svačije mišljenje uvažavam i zato sam i navela tamo da svatko zna što je najbolje za njegov vrt i biljke. Nisam ja neki napuhani stručnjak kojeg bi svi trebali slušati,ne draga samo sam mali obični amater i pišem svoja iskustva s biljkama,pa ako nekome mogu s time pomoći dobro,ako ne opet dobro,nema nikakve sumnje ni ljutnje. A ovo što kažeš da si zaključila iz mojih postova,točno si zaključila,uopće ama baš ništa ne zalijevam,ali ima i tu jedna stvar. Sve ovisi i o strukturi zemlje,dok se kod drugih naokolo sve redovito i brzo posuši,kod nas nije tako. Imam ilovastu zemlju s primjesima pijeska,dok se dobro pognoji i pofreza ,dugo,ali stvarno dugo drži vlagu,tako da si biljke nađu dovoljno vode unutar zemlje i za najvećih vrućina.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 12:48
Hvala monstrea,
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 13:02
Nema na čemu draga,nemoj se opterećivati nikakvim sumnjama ,jer većina nas su samo amateri i lijepo je da možemo učiti jedni od drugih,ja sam već negdje navela ,da volim davati savjete ako nešto znam, volim pomoći drugima,ali isto tako volim primiti i poslušati savjet iskusnijih znalaca,nema tu niti spomena o nekoj ljutnji..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 15:13
Ma znam, nećemo više o tome, i ja volim i dobiti i podijeliti savjet ako što znam, ali zadnjih misli nikad nemam. Neka naši vrtovi rastu, a mi se lijepo družimo i to je to.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 16:33
Potpisujem!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2012 u 22:47
juce sam nabavila sjeme vlasca po prvi x i posijala ga oko mrkve pise da se dobro slazu.zna li neko sta je vlasac jel to slicno luku mirisom ili je neki zacin?
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2012 u 23:29
Začin,mirisom sličan ni češnjaku, ni crvenom luku,meni osobno dobar sa sirom,vrhnjem i nekom tjesteninom...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,563 sekundi.