Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mrkva - (Daucus carota)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mrkva - (Daucus carota)

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mrkva - (Daucus carota)
    Objavljeno: 02 Srpanj 2007 u 17:16
Mrkva je dvogodišnja biljka iz familije Apiaceae koja se gaji radi zadebljalog korena koji se u ishrani koristi u svežem stanju, kao varivo, začin, dehidrirana, marinirana, zamrznuta... Poreklom je iz oblasti Mediterana. Mrkva je bogata beta karotenom i ugljikohidratima. Mrkva se preporučuje za poboljšanje vida i za snižavanje šećera u krvi. Koren mrkve može biti narandžaste, bele, žute, crvene, ljubičaste, crne, ružičaste boje. Mrkva ima osobinu da nakuplja nitrate koji su štetni za ljude, a najviše nitrata se nakuplja u glavi korena i u srčiki (središnjem delu mrkve). Mrkva niče na temperaturi od 3-4 stepena Celzijusova, ali je optimalna temperatura za rast oko 20 stepeni. Ona zahteva mnogo svetlosti i ne voli zasenjivanje. Pri naglim promenama vlažnosti zemljišta dolazi do pucanja korena. Zahteva lakša, rastresita zemljišta dobre strukture. Zahteva primenu 80-120 kg N i P i 120-140 kg K po hektaru.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 21:49
I u ove vruće dane,mrkva je idealna za žeđ.I sok od mrkve,ja ga obožavam,i salata(samo naribana mrkva) smanjuje žeđ i osvježava.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 07:43
Obožavam ju! AKo popapate malo više mrkvice- pigmenti vam prorade pa pocrvenite.

Koristim ju za MM kao ljek protiv žgaravice!
Naribati ili napraviti svježi sok od mrkve- ne šečeriti!
Nakon 15-tak min žgaravice više nema!!!!

Bolja od soda bikarbone!

A lišće stavim i u juhicu!
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2008 u 13:21
Super za informacije...ovo za žgaravicu moram isprobati...
 
Moj sin je obožava, pa sam presretna da je hoće jesti!!!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2008 u 22:42
Na koji način skladištite mrkvu za zimu?
Ono što je jako bitno kod nakon vađenja mrkve iz zemlje je da joj se ostavi nakoliko cm zelene stabljike,  inače neće dugo trajati.
Što se tiče spremanja za zimu, najpoznatije je spremanje u pijesak, ali ja sam po maminom iskustvu počela mrkvu spremati u limenu (s premazom boje za metal) kantu s samo malo vlažnog pijeska na dnu - na taj način najdulje zadrži svoju aromu i ne postane bljutava, jedino treba tu i tamo provjeravati da ne truli, te maknuti eventualne trule mrkve.
Na vrh
trantinchica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trantinchica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 14:33
ova informacija za zgaravicu je super..nisam znala..
ja sam svoje mrkvice posijala negdje prije tjedan i pol i tek je malo niknula..a ima i dosta trave,cekam da poraste da mogu iscupati te travke jer mi je ovako tesko..stavila sam je izmedu mahuna i rotkvica jer sam prcitala da su joj to dobri susjedi..drugi dobri susjedi su:grasak,blitva,rotkva..kopar poboljsava okus mrkve a luk tjera stetnike koji napadaju mrkvu..tako da sam stavila i malo luka izmedu mrkve..a mrkva daje i bolji okus rotkvicama Smile
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 22:56
Ja isto kombiniram luk i mrkvu na gredici baš zato što mrkva tjera lukovu muhu i obrnuto, a na rubovima gredica sijem rotkvicu ili salatu. Na ovaj način i jako dobro iskoristim prostor.
Na vrh
trantinchica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trantinchica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2009 u 21:01
da,to ti je dobro..sto si rekla za iskoristavanje prostora..budem i ja tako druge godine..ovo mi je prvi vrt..Wink
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2011 u 23:34
Evo obnavljam ovu temu i to s pitanjem: da li je netko sijao mrkvu tj. sjeme koje je zalijepljeno na trakice od papira, razmaknuto oko 3 - 5 cm i koliko je trebalo da nikne? Mislim da je ovo praktično jer se onda poslije ne mora prorijeđivati.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2011 u 21:36
sijala moja susjeda i ništa joj nije niklo
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2011 u 22:14
Meni nikla svaka 10-ta. Pokušala sam iste takve trakice staviti u posudu koju više pazim, polijevam i sl. Sada niče, onu u vrtu mi je sigurno nešto pojelo. Sijala sam i običnu i ništa nije niklo ali na tom mjestu sam vidjela rupice u zemlji i mislim da je nešto pojelo tek isklijalo sjeme....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 13:17
Drugi nazivi: merlin, koren, žuta repa, mrkvač

OPIS

Mrkva je dvogodinja biljka,koja spada u korjenasto povrće.Korjen joj narandjast,bijeli ili ljubicast a na vrhu raste zeleno lisce slicno peršinu.

UZGOJ:
Mrkva voli duboka i plodna tla obogaceno organskim tvarima.Teška glinovita tla nepovoljna su za proizvodnju mrkve, jer tvorenjem pokorice sprečavaju normalno nicanje, a korijen se često deformira i puca.Uspješno se može uzgajati na blago kiselim tlima pH vrijednosti od 5.5 - 6.8.

Uzgaja se iz sjemena ,te sjeme klija 20-30 dana.Sije se od veljače do lipnja (ovisi o sorti),u redove, na razmak od 20 cm(izmedju redova) te na dubinu 1 -1.5 cm.
Berba se odvija od lipnja do studenog.

VRSTE:
Mrkva amsterdamka
-Za označavanje sijemo je zajedno
                                    s rotkvicom i koprom. Vrlo
                                    rano stvara manje (13-16 cm)
                                    narančasto-crvene mrkvice
Mrkva nantes-
Srednje rana sorta. narančastocrvene
                         mrkvice, cilindričnog
                        oblika s tupim vrhom,lako  probavljive
Mrkva flaker -kasna sorta. U dobrim uvjetima rasta izrastu velike mrkvice koje mogu težiti i preko 200 g. Primjerene su za zimske potrebe:
skladištenje i industrijsku preradu.
Mrkva ljubljanska žuta -ima veliki (30 cm) svijetložuti
korijen. Vrlo kasna mrkvapogodna za svježe korištenje,
za skladištenje i prehranu domaćih životinja. Dodana juhama
 poboljšava okus

Dobri susjedi
- kopar, grašak, češnjak, poriluk, blitva, rotkvica, ružmarin, kadulja, vlasac, salate, rajčica, cikorija, luk

BOLESTI

Crna trulež (Alternaria radicina)

Zaraženi dijelovi tkiva izrazito su tamni (crni). Bolest je donijeta iz polja. Mrkva se zarazi preko zaraženih listova, tako da se patogen spusti do korijena ili izravno iz tla. Crna je trulež često prisutna na sjemenskoj mrkvi. Bolest se obično širi uz pomoć zaraženog sjemena.

Pepelnica
Pogoduju joj toplo vrijeme sa velikom vlažnošću zraka koja se javlja u uvijetima intenzivne proizvodnje zbog navodnjavanja. Jastučići pepelnice su u početku veoma mali i prilikom navodnjavanja bivaju sprani sa lista. Međutim ukoliko se pepelnica javi masovnije, zahvača cijelu lisnu masu i drške koji pobijele kao da su posute brašnom,List potom jako brzo propadne i simptomi se tada mogu zamjeniti  sa crnom pjegavošću.
Palež lista mrkve
Na listu prouzrokuje pojavu crnih pjega najprije na obodu lista, a zatim se pjege šire, zavaćaju cijeli list, šire se i na lisne drške pa se cijeli list suši i propada. Bolest se nakon pojave brzo širi. Kada zahvati celu lisnu masu, prinos se drastično smanjuje a dolazi do retrovegetacije pa korijen gubi na kvaliteti okusa. Značajna mjera zaštite je korištenje najmanje dvogodišnjeg plodoreda i sjetva tretitanog  sjemena.

MRKVINA MUHA

Najvažniji štetniik mrkve kod nas. Odrasli oblik polaže jaja na vratu korijena mrkve ili u zemlju. Ličinke nakon što izađu iz jaja ubuše se u korijenje te na taj način rade hodnike izjedanjem. Tkav korijen gubi i na kvaliteti okusa. Lišče mrkve napadnute ličinkama ove muhe prepoznaje se po ljubičastoj boji koje kasnije požuti isuši se.Mrkvina muha ima 2 generacije godišnje. Prva se javlja početkom svibnja , a druga koja je ujedno i brojnija javlja se u srpnju. Prezimi u obliku kukuljice.

SAVIJETI:

  • Iz svog iskustva ,optrgavanjem lišćca mrkve ,korijen vise raste
  • mrkvu saditi sa lukom radi sprjecavanje mrkvine muhe
  • Da bi sijeme prije proklijalo,namociti ga u vodi 24h prije
-----------------------------------------------------------------------------------
Jos nesto iz mog iskustva,ja za mrkvu napravim male kanalice,ispod tih kanalica stavim pjesak iz sume (posusen na suncu),i onda posijem...posto je moja zemlja ilovaca pa je jako tesko uzgojit mrkvu,takodjer dok ne nikne zaljevam je sa špricom,kako se zemlja nebi zbetonirala .




Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 00:35
Hvala na opširnom opisu i savjetima za uzgoj. Ja se stalno mučim s uzgojem mrkve jer kaj god napravim, napadne je mrkvina muha. Probala sam je sijati zajedno s lukom i češnjakom, a jedne sam godine napravila ogradu od 80 cm oko gredice s mrkvom. Luk nije pomogao, a u ogradici je bilo manje oštećenih mrkvi, ali ih je ipak bilo. Više ne znam kak bi se borila protiv muhe, a špricati neću. Ima netko još neki savjet?
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 12:40
Anabistrica jesi pokusala sadit mrkvu na razlicita mjesta?
I pokusaj zasadit mrkvu sto ranije u zemlju ...
Na vrh
Sasa22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2012
Lokacija: otok
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sasa22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 07:41
Ja sam posijao mrkvu, kupovnu iz vrecice sve mi je niknulo, i nekakvu lajkas veliku mrkvu niknula svaka treca, cetvrta, listići su sada oko 10 cm iznad zemlje.

Kako ću znati kada je dobra da je uberem. Pocetnik, pa sve sto je ispod zemlje mi bas nije jasno (isto je i sa lukom) ???

thnx

Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2012 u 22:01
Molim vas za pomoć! Mrkva posijana u 3. mj., već ju vadim za konzumiranje, prekrasna je, međutim na lišću se pojavile nekakve uši, lišće se počelo frkati. Sada sam ju već drugi put ošišala,počela špricati koprivom.....ima li nade da te bubetine nestanu????
Lipik
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2012 u 12:17
Ljiljus mislim da je to mrkvina muha,izgleda da je i kod mene isti problem,no ja još nisam šišala mrkvu,ne znam koliko će mi to uopće koristiti. Navodno je i nju dobro posudi pepelom. Možda bi to pomoglo,jer pepeo nagriza i morat će te bube nestati iz mrkve. Ja da imam pepela baš bih probala,no nemam ga više...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2012 u 22:24
Originalno poslano od člana Sasa22 Sasa22 napisao:

Ja sam posijao mrkvu, kupovnu iz vrecice sve mi je niknulo, i nekakvu lajkas veliku mrkvu niknula svaka treca, cetvrta, listići su sada oko 10 cm iznad zemlje.Kako ću znati kada je dobra da je uberem. Pocetnik, pa sve sto je ispod zemlje mi bas nije jasno (isto je i sa lukom) ???thnx

uu sedet cm i ti bi da je jedes vec
treba zelena povrsina da izraste oko 30 cm ili vise tek tada ce se i korijen uocavati na povrsini zemlje.luk isto bit ce vidljive glavice poslije,mozes ga i sada jesti.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2012 u 09:21

Monstera draga , hvala ti, nabavit ću pepeo. smile78

Lipik
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2012 u 18:48
Ljiljus!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.