Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Himenocallis festalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Himenocallis festalis

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Himenocallis festalis
    Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 19:41
Kupila sam lukovicu himenokalisa i sada sam u dilemi, saditi u teglu Shocked ili čekati prolječe pa u vrt. Malo joj se već vidi pupoljak (cvijeta ili lista) pa se bojim da ne propadne. Zna li netko nešto o toj biljci?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2009 u 15:28
posadi ga u teglu,sigurnije je.Budem pogledala sutra u enciklopediju pa ti javim detaljnije.Šteta da ti ga nekaj pojede u vrtu
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2009 u 15:55
I ja sam kupila tu lukovicu, normalno da nema nikakvog poštenog opisa, a kamoli bilo kaj na hrvatskom na pakiranju. Sve mi se čini da je ovo dosta slično galtoniji po uzgoju, da nema šanse da prezimi vani. Ja bum ipak čekala i sadila van, osim ako ne propupa kao i tebi, onda ide u tegluSmile
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2009 u 22:11
Ja sam tu istu lukovicu kupila lanjske godine ali mi nije procvjetala. baš me zanima da li će me ugodno iznenaditi ove godine?!
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:16
Ja sam svoju posadila u teglu, ali kao što veli SilveK, s obzirom da nema poštenog opisa, opet sam u dilemi, ostaviti teglu u hladnoj prostoriji ili unijeti u toplo Unhappy.
Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 14:46
Ja sam je maloprije posadila u veliku teglu, ali sam na nekoliko američkih sajtova pročitala da u koliko god velikoj tegli bila, ne voli to.
 
Voli biti u zemlji i to na jakom suncu.
 
Zovu je peruanski narcis i jako miriši.
 
Još sam pročitala da iako ju posadiš na 10cm, lukovica se korijenjem svake godine povuče na dublje, pa bi je svake godine trebalo iskopati i ponovno posaditi.
 
 
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 15:08
na net-u sam pronašla da samo u vrtovima gdje zemlja ne zamrzava mogu ostati u vrtu
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2009 u 17:05
malo sam ovu biljku gledala na googlu i moram si zapisat ime i ako naletim na nju kupiti.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 15:16
imam ju,imamsmile199
čovjek uči dok je živ
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2009 u 11:04
Biljke iz roda Hymenocallis poreklom su iz tropskih i subtropskih predela Južne Amerike. U ovom rodu ima preko 50 vrsta lukovičastih biljaka. Cvetaju jednom godišnje, a vreme cvetanja zavisi od vrste. Naziv potiče od dve Grčke reči Hymenos – membrana i kallos – lepota, prelep.

H. Festalis je najrasprostranjenija vrsta iz ovoga roda. To je višegodišnja lukovičasta biljka, sa lukovicom do 10 cm u promeru. Lukovice su 2/3 u zemlji. Listovi su tamno zeleni, dužine do 40 cm i široki oko 7 cm. Cvetno stablo je oko 60 - 80 cm visoko, bez listova, a na njemu je najčešće 2-5 mirisnih cvetova koji u promeru imaju od 10 do 20 cm. Prašnici su narandžasti. Cveta u periodu od maja do septembra, često dva puta, a period mirovanja je u toku zime. Ovoj vrsti Himenokalisa listovi odumiru u vreme mirovanja lukovice.

USLOVI USPEVANJA
Većinom se gaji kao baštenska biljka. Traži svetlo ocedno mesto u bašti, zaštićeno od vetra i najjačih direktnih sunčevih zraka. Lukovice se sade u aprilu tako da im vrat lukovice bude iznad površine, a u jesen se lukovice vade i zimi se čuvaju na prohladnom i tamnom mestu. U predelima sa blažom klimom lukovice mogu prezimeti i u bašti uz deblji sloj malča i zaštitu od preterane vlage u toku zime. Lukovice se u martu mogu zasaditi u manje saksije i držati na temperaturi oko 20 stepeni. Optimalna temperatura u toku vegetacije 17-22 stepeni, a zimi u vreme mirovanja oko 10 stepeni. Lukovice prezimljuju u saksijama ili pokrivene tresetom. Zaliva se više od Hyppeastruma i zemlja treba da je u toku vegetacije uvek vlažna.

RAZMNOŽAVANJE
Mladim lukovicama koje se retko obrazuju. Mlade lukovice cvetaju nakon 3-4 godine. Semenom ili sečenjem lukovice na 4-6 delova.

SAVETI
Himenokalis ne cveta ako nema dovoljno svetlosti, usled nedostatka hraniva, ako je supstrat previše vlažan ili previše suv, ako je temperatura previše niska ili lukovica nije imala pravilan period mirovanja sa potrebnim temperaturama. Ako je zemljište previše vlažno listovi venu, a lukovica i donji deo listova trunu. Usled neredovnog zalivanja može doći do odbacivanja pupoljaka i cvetova.

BOLESTI I ŠTETOČINE
antraknoza – tamne pege na listovima razvijaju se u uslovima povišene vlažnosti i povišene temperature. Obolele listove ukloniti i tretirati biljku sistemičnim fungicidom. stagnospora – crvena trulež, odstraniti obolele delove lukovice i potopiti u rastvor fungicida.
Štitaste vaši, grinje.

H. caribaea (Pancratium caribaeum, Ismene caribaeum)
Poreklom je sa Antilskih ostrva. Ima okruglu, podzemnu lukovicu do 10 cm u promeru. Listovi su tamnozeleni, dugi do 90 cm, široki oko 7 cm, lancetasti, zaoštreni na vrhu i malo suženi u osnovi. Cvetovi su bele boje, mirisni, sakupljeni po 3-12 cvetova u cvasti (najčešće 3-5). Latice su uske, duge oko 7 cm, a prašnici su tamno narandžasti. Cvetno stablo je bez listova i kraće od listova, visine 50-60 cm. Prašničke niti su srasle do polovine sa membranom koja liči na latice narcisa. Cveta zimi, period mirovanja je leti bez odbacivanja listova. Gaji se od 1872. godine uglavnom kao sobna biljka, a leti se iznosi u baštu.

Ostale vrste iz roda Hymenocallis koje se najčešće uzgajaju.
H. latifolia
Višegodišnja zeljasta biljka, visine 60-90 cm, sa podzemnim lukovicama. Listovi su tamno zeleni, linearni. Cvetovi su mnogobrojni, mirisni, bele boje, trubasti, dužine oko 15 cm, sa laticama savijenim unazad. Plod je krupna, jajolika čaura.

H. littoralis
Višegodišnja, lukovičasta biljka sa podzemnom lukovicom promera do 10 cm. Visina biljke 75-90 cm, listovi dugi oko 90 cm i široki oko 6 cm. Cvetovi su slični cvetovima narcisa, beli, mirisni, sa 6 uskih i dugih, unazad savijenih latica.

H. variegatum
Lukovičasta, višegodišnja biljka visine 30-50 cm. Listovi remenovidni na kraju sa sivkastim ili beličastim delovima. Cvetovi beli, mirisni.

H. speciosa
Zimzelena lukovica koja cveta zimi, visina biljke do 45 cm. 5-10 belih ili zeleno belih, mirisnih cvetova promera i do 30 cm.

H. x macrostephana
Zimzelena lukovičasta biljka, cveta u proleće ili leti. Cvetovi mirisni, u promeru 15-20 cm, bele, krem ili žuto-zelene boje.

H. narcissiflora, syn. H. Calathina
Cveta u proleće ili leti. Cvetovi beli, sakupljeni u cvasti 2-5. Visina biljke do 60 cm. Listovi venu u toku zime. Zimi za perioda mirovanja temperatura oko 10 cm. Nakon cvetanja lukovicu izneti na otvoreno mesto do jeseni.

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2009 u 12:02
Hvala Voki na svemu napisanome,posadila ju jesam ali nisam još ništa tražila o njoj al zato si ti tu da pomogneš.Mislim da neću imat problema s njom,njega je slična amarilisu a ako cvijeta 2 puta godišnje meni još draže što ju imam makar čekala i koju godinu ako mi je lukovica još premlada.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2009 u 22:18
Hvala Voki! Znači, za razliku od amarilisa, zalijevati odmah, a ne tek kada potjera cvijet.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 18:50
Ja sam danas svoje lukovice posadila privremeno u teglu, kasnije će ići van...baš mi je fora, kupila sam 2 pakiranja, jedno s nazivom Hymenocallis festalis, drugo s nazivom Ismene festalis - i sad sam skužila da je to zapravo jedna ta ista biljka (a bile su mi biljke na slikama pakiranja nekako sličneLOL)
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 15:55
Ja danas sadim lukovicu ove cvećke.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 10:09
je li kome procvao?Moj super napreduje,2 mladice su izrasle uz mamu ali od cvijeta nema ništa.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 23:13
smile42 moja sporo napreduje, sad sam pročitala i zašto - jer je još u tegli. Sutra ju selim na vrt.
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2009 u 09:24
Silvek je li tvoj cvao? Moj nije,samo je tjerao mlade!
čovjek uči dok je živ
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2009 u 10:26
Od 3 komada jedna je cvala, a posadila sam ih ispred kuće, na južnu stranu.
 
Evo slike cvijeta u cvatu - obratite pažnju kako dugi tučak ima, to je zato da se spriječi oplodnja s vlastitih prašnika Wink




Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2009 u 12:01
....do nedavno nisam znala kako se zove.....evo moj od ovog ljeta
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2009 u 23:11
ako želite više podataka o toj biljci tražite pod ISMENE FESTALIS.......Wink

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,219 sekundi.