Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orezivanje i prihrana thuje i ukrasnih borova
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orezivanje i prihrana thuje i ukrasnih borova

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
polupani lončić View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje polupani lončić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2009 u 19:32
Pozdrav svima!
Slučajno sam naišla na ovaj forum,i odmah se zaljubila u njega...
Kad ste već tako svi spremi pomoći ,imam jedno pitanje za nekoga tko mi može pomoći!
Imam već dugo godina ogradu od thuja,ali unazad dvije godine njih 5-6 gubi svoju boju i gustoću..Kao da u zemlji nešto jede korijen.I nemaju snage za nove i guste izdanke.Grane su im suhe ismeđe,i tu i tamo neki novi list zazeleni.
Kako ih je u nizu posađeno oko 15-tak,ostale se čine u redu.Normalno ih orezujem tokom ljeta i u proljeće,nisu zalivene nečim što bi im moglo naštetiti..ne znam .Čak mislim da ih ovo proljeće izvadim i umjesto njih posadim nove
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2009 u 22:10
Prolazi li ti možda kanalizacija na tome mjestu ili je možda ipak nekakva depresija u zemlji, pa im je vlažnije zemljište? Nama se je atlantski cedar par godina tako mučio - iglice mu žutile, slabo je rastao - ja pretpostavljam da je blizina kanalizacije bila presudna, ali se izborio i sada je OK.
Neznam otkuda si i dali su tuje prikladne podneblju u kojemu živiš ( pisala sam o tome na prethodnoj stranici).
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2010 u 11:11
dal se smiju sad orezivati tuje, dosta su visoke oko 3m a ja bi ih skratila na 2. neko kaže da treba pričekati dok vegetacija prestane pa onda... i ja sam napravila istu grešku, pustila sam ih da rastu pa ih sad orezujem i neće biti guste... al kad muž neće slušat Angry
Tena 28.3.2010
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2010 u 17:35
Od svih četinjača samo Tisa potjera novu rast iz starog debla i nju možeš rezati kako želiš.
Thuju sigurno ne. Svoju živicu od tuje orezujem početkom proljeća i ako je potrebno u Kolovozu. Orezujem samo ovogodišnju rast.
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2010 u 22:00
ja bi rado živicu od tise al 60kn po komadu hmm hmm... možda kad dobijem na lotu Clap
jer imam dosta metraže. to bi mi čak odgovaralo jer sporo raste al znači da je dovoljno jednom godišne pošišat, al cijena me ubila u pojam.
i kaj sad da radim sa tujama???
Tena 28.3.2010
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2015 u 21:05
U vrtu imam tise, pačemprese i tuje. Imam još štošta, moram naći imena.
Što se smije orezivati od četinjača i kako?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Rembrant View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Najljepši vrt - jesen 2013

Pridružen: 22 Svibanj 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 450
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rembrant Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2015 u 12:54
Sve- samo nemoj orezivati mnogo, jer obicno su neki cetinari suvi iznutra  i ako se orezu do suvih grana neverujem da ce se regenerisati.,a orezuju se u martu.Ja i borove orezujem i srebrne smrce i obicne smrce i smaragdne tuje, tise, ma bukvalno sve,i mogu da ti kazem da imaju guscu formu i lepsu .
Na vrh
katakrk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katakrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2015 u 07:50
lijepi pozdrav svima;
cesto lajkam po forumu  i ako se ne oglasavam,a sada imam problem sa dva cempresa koja su visine oko 1,70 cm neznam naziv ali su se lijepo oblikovali  za sada bez orezivanja,stara su oko 6g.u proljece prihranim i dalj samo zaljevam po potrebi,ovo ljeto u dva dana su kompletno pozutili grancice pri stablu kada ih prelomim nisu skruz suhe,neznam sto napraviti dalje.Mozda netko ima isti problem pa bih molila za pomoc.
Na vrh
wannabe farmer View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2017
Lokacija: doma
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wannabe farmer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2017 u 10:37
Pozdrav svima, želim se nadovezati na ovu raspravu oko tuja (thuja)

Iako svi znamo da tuja nije autohtona vrsta, isto tako svjesni smo da se kod nas masovno sadi, pogotovo kao živa ograda. Nije mi cilj ulaziti u raasprave oko toga saditi ili ne - već želim naći najbolje rješenje za one koji tuje već imaju zasađene.

Ja imam preko 200 tuja u živoj ogradi, zasađenih prije 2 godine. Sada su visine oko 180-190 cm, s tim da su tanke pri vrhu. U tom razdoblju od sadnje do danas, gnojene su 2 ili 3 puta umjetnim gnojem. Nisam pobornik ničeg što nije prirodno (pa tako ni mineralnih gnojiva) i zato pokušavam naći novo rješenje. Imam razloga vjerovati kako su se neke tuje u potpunosti osušile upravo zbog nekontroliranog dodavanja mineralnih gnojiva.

Ove godine odlučio sam eksperimentirati sa održavanjem tuja te izbaciti umjetno gnojivo. Došao sam do zaključka da bi bilo najbolje prihraniti malom količinom organskog gnojiva - razasuti oko korijena te onda područje oko korijena pokriti par cm debelim pokrivačem (malčem) od usitnjene crnogorične kore. To bi učinio sad u ožujku. Zatim nakon mjesec dana (u travnju) napravio bih blago orezivanje da potaknem zgusnuti rast.

Volio bih čuti mišljenja ljudi koji imaju više iskustva od mene u hortikulturi (a ja nemam puno), što mislite o mom predloženom načinu održavanja tuja? Koje bi ste organsko gnojivo preporučili? Što mislite kako bi tuje prihvatile npr. peletirano konjsko gnojivo?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,165 sekundi.