Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Dnevnik radova
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dnevnik mojih planova
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dnevnik mojih planova

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 222324
Korisnik
Poruka
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2009 u 19:49
Evo ako ti može pomoći, probaj: 
 
 
PUŽEVI - LJUBITELJI PIVA

Među najneobičnijim sredstvima za borbu protiv puževa je - pivo. Pivski trapovi, kako su nazvani u pokusu, sastoje se od posudica jogurta ili drugih limenki koje se ukopavaju u tlo s rubom oko jedan centimera iznad tla, kako bi se sprječilo da u pivo padnu neki drugi korisni kukci iz porodice Carabidae ili pak pauci. Pivo je potrebno mijenjati svaka dva-tri dana i ukloniti utopljene puževe koji ne mogu odoljeti mirisu piva. Tu su i drugi hranidbeni trapovi načinjeni od ostataka voća, primjerice lubenica, dinja, ananasa, grejpa, ili pak mlijeka, sirutke, kao i mješavine vode i kvasca, koje su također neodoljive najezdi puževa.
Među narodnim sredstvima protiv puževa u povrtnjaku su i obične fizičke barijere: pilovina, gruba kora od drveta, vapno, oštri šljunak ili izlomljene kore od jajeta. Sve to skida sluz s puževih stopala i onemogućava im kretanje pa puževi ugibaju od dehidracije. Dosta je efikasna i barijera (ograda) od tankoga bakarnog lima. Ona se ukopava na dubinu od osam centimetara u tlo, a visoka je oko 25 centimetara. Na puževe ograda djeluju odbojno jer prema vlažnom stopalu puževa bakar stvara električni naboj, koji tjera nametnike. Bakarne trake posebno su djelotvorne na mjestima gdje povrtnjak treba obraniti od vanjske najezde puževa s okolnih livada, živica ili zapuštenih travnjaka.
 
Narodni recepti - škodljivi
U pokusu prvi put je znanstveno istražena efikasnost starih pripravaka koje se, u nedostatku modernijih sredstava ili zbog njihove cijene, primjenjivali povrćari. To su u prvom redu biljke s repelentnim učinkom, odnosno one koje svojim oštrim mirisom odbijaju kukce i puževe. Tražeći po staroj literaturi i po starim časopisima specijaliziranima za povrćarstvo, to su bile biljke poput lavande, ružmarina, češnjaka, rajčice, kadulje te neke druge. Od njih su se koristili sastojci poput eteričnih ulja ili juhe, dobivene iskuhavanjem ili namakanjem izboja ovih biljaka u vodi.
Primjenjujući biljne ekstrakte ili juhe (prema opisanim starim recepturama), a u kombinaciji s aditivima, primjerice s voćnim octom, treba biti vrlo oprezan u primjeni, jer može doći do fitotoksičnog učinka. Posebno je opasna koncentracija jabučnog octa, vode lavandina ulja u omjeru 0,125 l octa, na jednu litru vode i pet grama lavandina ulja. Škodljivost ovog narodnog recepta (danog u jednom starom časopisu) dokazana je na grahu, zelenoj salati ( sorta kristalka), kao i na presadnicama korabice. Zato je savjet da se fototoksičnost ovih pripravaka testira prvo na jednoj ili dvije biljke.
 
Najefikasnija - parazitska metoda
Uzgoj povrća, koje je najzastupljenije u prehrani većine stanovništva Europske zajednice, već je odavno usvojio suvremeniji način u sprječavanju puževa. Tržište danas traži očišćeno, oprano i propisno pakirano povrće, pa ni u supermarketu ni na tržnici neće tolerirati onešišćenja i oštećenja koja su načinili puževi svojom sluzi i izmetom. Takvo povrće završava na otpadu ili u kompostu.
Domaći proizvođači i u plasteničkoj proizvodnji i u uzgoju na otvorenom gube pomalo bitku s puževima koji su na drugome mjestu po učinjenim štetama u povrćarstvu. No postoje barem odgovori na pitanja o mogućim efikasnim načinima borbe protiv ovih štetnika i to u domaćim uvjetima. Oni su dobiveni nakon opsežnih pokusa na otvorenim površinama i plastenicima, i to u tri varijante: primjena nove metode, zvane parazitska, kemijsko suzbijanje puževa zatrovanim mamcima uz potrebne agrotehničke mjere, kao i pokusi s mnogim zaboravljenim ?juhama? na bazi lavande, ružmarina i jabučnog octa. Prof. dr. Ljerka Oštrec iz Zavoda za poljoprivrednu zoologiju smatra da je biološka metoda uništavanja puževa golaća, o kojoj su rađeni višegodišnji pokusi, najbolja u našim uvjetima.
 


izvor: Slobodna Dalmacija
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2009 u 21:27
hvala ti smile79- budem bome ovaj tjedan probala od svega SmileSmileSmile
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2009 u 21:32
jedino neznam kak do bakrenih limova- bakar skup ko zlatoCryCryCry
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2009 u 22:04
probaj kod limara ili u većim trgovinama građevnog materijala, možda ostaci u obrtima za izradu žljebova, vjerojatno će ti prodati jeftinije.
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2009 u 22:11
stol je super Thumbs%20Up
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2009 u 22:16
kontesa- hvalaWink
 mona - morati će pričekati plaću- sad si pjevam I tiengo no dinero
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2009 u 22:29
Ukratko bilješke:
- ludnica na poslu, pola tjedna jurcala u zagreb poslije posla, vračala se u noći
- vrt sramota niš nisam ni pipnula-a i kad bi?
- oduševljava me moj vučić rozi- još u životu nisam vidjela dajedna biljka ima toliko cvjetova, moram ga sutra poslikati
- iznenadila sam se kad sam usred svih plavih perunika ugledala jednu mutiranu :))- trebam uslikati
- cvjetnjak obrasao u travuCry
- radi šefovog programa sj.... mi se lap...mučim se da ga povratim
- nabrala malo divljine, posadila , uslikati- u pon poslati paket za grivu
- danas bila kod svojih- jedan od ona dva extra grunta za urediti- presadila neke biljke koje su bile na skroz neprimjerenim mjestima, hrpu toga posadila, navezla pijeska, i s obzirom na moju borbu s puževima, gore posadila 50 paprika i 50 paradajza, salatu presadila
- kupila 5 paketa pužomora, i otrov da pošpricam kanale da im uništim staništa----iako sam protivnik otrova ---sve na udaljenosti od 2m od vrta uz veliku plastićnu ploču ću pošpricati da im ubijem gnijezda...neznam šta drugo da napravim...očigledno je da gubim bitku
-za sutra planiram kuću malo pospremiti opet je ko atomska bomba
 
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2009 u 19:48
više neznam kaj je bilo kad- ukratko gužva i totalna ludnica
bili kod pake na jezerima- bilo super, odmorila se
- bili kod tropija i tropicane- dobili hrčkeClapSmileSmile, i
- frka s klincima u vrtiču- ja opet moram biti diktatorCry
- danas opet frka ali malo drugačija- žalio mi se stariji da ga je teta ogrebala, bila sam skeptična ali tad mi je pokazao vrat- ima ružnu crvenu višestruku brazdu- o tome mi nitko nije rekao ni riječ- i to neće proči samo tak. Ja nisam nerazumna da bi mi se trebala teta bojati reči ak se nešto dogodi, ali da mi se nešto proba zatajiti- e to tak nebude išlo- osim toga dobro ćemo utvrditi gradivo kako je ta ogrebotina nastala- svaka čast ali nebude moje dijete maltretirano- sutra se teta bude malo opravdavala i ubuduće dobro debelo pripazila- jer svaki put kad se nešto dogodilo, ja sam bila uredno obaviještena i nikad nisam radila problem, jer bože mili, djeca su dogodi se svašta i padanje i igra i ko zna šta, ali da mi se nešto namjerno prešućuje upućuje na to da to i nije baš tako nevino i to ćemo dobro debelo isprovjeravati- ako je bilo u svrhu kažnjavanja, nemojte se iznenaditi ako me nebude malo duže- ja sam za onu oko za oko zub za zub- ali ako je riječ o mojoj djeci tadax2
 
 
ja zbilja nemam vremena za niš- i stalno neke nove svinjarije- daj bože molim te nek mi bude malo dosadno
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2009 u 22:16
Hej, pa ti si se sa svačime ponovila kod tropija!
I moram pitati zašto mi se nije štucalo? LOL
Gužva i ludnica i kod tebe, a ja mislila samo da mene to prati, ali sad sam se utješila! Wink

Čuvaj ta dva zlatna oka svoja. I ja bi tako postupila. smile78

P.S. Za dosadu bi ipak trebala na nekoliko dana sve ostaviti i otići nekud... Naravno, isključiti i mob! Ali, sigurna sam da bi ti brzo dosadilo bez zvukova popratnih sa strane! Wink
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2009 u 18:35
uh odkad nisam stavila bilješku -otad ludnica, na poslu strava i užas- krivnjom određenih posl. partnera- neću spominjati države-ali stalno jedni te isti (njih 4)
Privatno- ne stižem ništa
-Riješila frku s vrtićem, odradila još donacija, sos dječje selo me čeka ovaj -tjedan- valjda bum imala sreće ovaj put, prošli su izbori
-posadila tropijeve darove, hrčki su se super adaptirali
-svaku večer zalijevam vrt, i kad završim s teglicama već je noćCry
- primila pošiljku od niho via Triša- baš sam happy, dobila nove ljubimce- i uopće nisu picmoljci- sad jedva čekam sutra da ih posadimWink
 
za ovo mislim da je ruža, ali kakva???? Niho očituj se
 
ova biljkica strulila u transportu, ali korijen je još živ, posaditi ću pa šta bude bude- Niho sjeti se šta si mi zapakirala
I gomolj?Confused Kam da to sadim?
 
NihOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 21:35
uh uh najvažnije: dala sam otkaz u banani u banci- tražim novi izvor prihoda no osječam se konačno nakon xy vremena slobodno nema grča, mučnine i nervoze
 
evo nešto šta me neki dan razveselilo
nažalost to je sam kraj duge ali dok sam odletila u kuću po fotić to je jedino ostalo
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2009 u 14:54
očito su te jako naljutili na poslu,a možda se sad malo odmoriš od te divljine tamo 
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
more View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 1118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje more Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 01:22
ima par miseci da sam na forumu i uvik bi gledala decoupage, razni hobiji, al nikad o cvijeću. sve do danas.
pročitala sam cili tvoj dnevnik. ne znam koliko sati sam čitala (uz povremene pauze). ja koja sam pravi amater što se cvijeća tiče, s guštom čitala i gledala tvoje fotografije. ono što mi se posebno svidilo to je da ti sinovi pomažu. mene nikad nitko nije učio o cvijeću, nikad me nije nešto zanimalo, nikad nisam posadila nešto.
a za svog dečka moram reć da je prava suprotnost. stalno gleda cvijeće, drveće. uvik kad idemo prošetat, obavezno zastane kraj nekog drveća il cvijeća da pogleda što je. obožava voćke, ima svoj mali voćnjak, svake godine kupi nešto, pa posadi. ako uspije, on cili sritan. ako ne uspije, onda il pokuša ponovo il odustane. ovisi.
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2009 u 16:44
uh....baš ti se divim...ja više ni neznam šta sve imatj nema u dnevnikuEmbarrassed, čitati ću preko zimeWink...
šta se dečka tiće..to je prekrasno, prava je rijetkost pronači muško koje ima tu žicu, vidjeti ćeš kako će te uskoro zarazitiSmileSmileako sam ja muža, tada će on tebe još lakše...a ti kreni s nečim nezahtjevnim za početak....i vidjeti ćeš zaljubiš se samo takoSmileSmileSmile
hvala šta si toliko vremena posvetila meniEmbarrassedSmileSmile
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 11:02
Mamice, jesi li nam prizdravila. Imaš pusu od nas i tvo mužić, a dečki su genijalni, dobri, pristojni, kao da ih nije bilo, obitelj ti je krasna, mazi je i pazi, super ste mi svi.
Odmori se i ozdravi i hvala još jednom na svemu. U Barbarino ime, stalno te spominjala, a na put je noćas išla sva u "zlatnom".
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2009 u 21:23

oprosti triša, kako smo se bile čule tel. nisam ovdje ni vidjela poruku....

hvala bogu ja sam ozdravila, nakon mene pokosilo mm, djecu sam na vrijeme iščupala preventivom...i hvala ti na lijepim riječima o dečkima....grije srce kad tako nešto čujemSmileSmileSmile

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2009 u 21:27
info:
 - napravljen rubnjak na desnoj strani dvorišta tako da se uz auto-ulaz konačno može normalno kositi
- određena trasa za stepenice i stazu za dvorišni ulaz na terasu-stepenice
- pripremljen ugrubo dio gdje će se krenuti u izgradnju kamenjara (označeno i očišćeno od trave i korijenja)
-označena trasa gdje se treba napraviti iskop 60cm dubine za zlunetrebalo odvod ispred podruma
- određena trasa za stazu na travnjak
- određeno mjesto za buduću izradu jezerca
- određeno mjesto za izradu začinsko ljekovitog vrta na 3 kata
 
- uglavnom zbližila se s krampom i štihačomDead
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2009 u 15:44
radis ti ko luda...stalno nesto novo kod tebe...
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2009 u 19:01
-prekjučer započela s tumbanjem i konačnim sređivanjem cvjetnjaka
- jučer bezicirala 2 manje baćve
- ona velika bačva s kojom nisam znala šta ću je u fazi izrade:

jedna polovica će postati dom za jagode penjačice, a druga presadnik i prostor za klijanjeWink
no još farbanje i finiš
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 222324
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,232 sekundi.