Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Inaja treba neke savjete
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Inaja treba neke savjete

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Inaja treba neke savjete
    Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 15:57
neznam jesam li na pravom mjestu ali bi molila da mi date savjet imam dva balkona koja bi htjela ukrasiti cvijećem iz sjemena,jedan je osunčan gotovo cjeli dan a drugi je u hladu,molila bi da mi predložite koje sjeme da kupim sad ovih dana da bi na proljeće imala veće biljke i jeli uopšte rano sada to raditi.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 16:00
inaja pogledaj na dijelu foruma sa balkonskim cvijećem
ima tema balkon sa puno sunca i balkon u hladovini
 
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 18:11
Originalno poslano od člana inaja inaja napisao:

neznam jesam li na pravom mjestu ali bi molila da mi date savjet imam dva balkona koja bi htjela ukrasiti cvijećem iz sjemena,jedan je osunčan gotovo cjeli dan a drugi je u hladu,molila bi da mi predložite koje sjeme da kupim sad ovih dana da bi na proljeće imala veće biljke i jeli uopšte rano sada to raditi.
 
Inaja nikada nije ni rano ni kasno  Wink. Ako imaš sada prostor da negdje uguraš posudice na toplo ili da im barem na balkonu osiguraš jedan topliji dio , u krajnjoj liniji i kartonska kutija pomaže, ali imaš i bio platna koje nije preskupo a učini što treba.
 
Nisi napisla u kojem si kraju lijepe naše, i što želiš postići? (želiš li se zaštititi od pogleda, uljepšati balkon, stvoriti privatni raj za ispijanje kavica?
 
 
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 15:33
mama e te jeglace imam ali im požutiše listovi i uvenu cvjet šta da radim i moji su u posudicama sta da uradim daj mi savjet iznijela sam ih iz dnevnog u predsoblje i sad čekam da vidim šta će biti
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 16:15
mamaaa moram da ti odgovorim,prije svega živim u sarajevu,od mog bakona želim privatni raj za ispijanje kafice samo da napomenem nevolim biljke koje rast visoko.vise volim bujnost.ja sam tek pristupila ovim stranicama pa se teško snalazim rado bi da me posavjetujete i date imana biljki koja bi mogla sjemena da sad kupim i posijem da bi na proljeće moj balkon bio lijep. ako vam nesmeta da me posavjetujete.one biljke kopje kažete ja odma kupujem.i još nešto vidim slike tih sjemena i piše cala idu li one na balkon.
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 19:17

Inaja- drago mi je da si nam se obratila. Ja ću biti slobodna da ti dam nekoliko savjeta prema mom ukusu, molim te ti si provjeri slikie cvijeća i odaberi ono što se tebi sviđa.

Po men svaki balkon bi trebao biti ukrašen visećim pelargonijama (obično se sade u tegle koje su obješene na držače za balkonsku ogradu s vanjske strane balkona) - pelargonija imaš raznih boja (bijela, roza, crvena - nijanse).

Što se tiče cane i cale (također imaš raznih boja) koje slike si mogla vidjeti na mojim stranicama, možeš ih saditi u teglu (ne premalu) - ja ih sadim direktno van, i pred zimu vadim gomolj van, zamotam u papir i čuvam u podrumu, i na proljeće ispočetka. Kod tebe će biti u tegli -teglu obavezno moraš unijeti u kuću ili isti postupak kao i ja.
 
Moj prijedlog bi bio (ukoliko te financije ne ograničavaju) da uzmeš malo veće tegle u koje ćeš saditi cvijeće na nivoe.
 
Osobno sam se zaljubila u ruže stablašice - kao prvi prijedlog za biljku koja će ti oplemeniti gornji dio.
 
Srednja razina prijedlozi :
 - dalije,
- crvena kadulja,
- tratorak ili pijetlova krijesta (celosia)
 
Razno: kineski šaš (visok), čistac (Stachys - niža), mlječika (euphorbia myrsinites -niža), kadifice (tagetes)-niže, karanfilčeki, rušeljka (alyssum maritimum)
 
 
Obavezno viseće tegle s kombinacijama npr:
tamjan-ciklama,
scevola-kalibrahoa,
smilje-verbena-petunija,
iđirot (acorus)-ivančica- ukrasni duhan sitni (nicotiana)- kalibrahoa (calibrachoa)- nemezija (nemesia)- protivak (Lysimachia),
osteospermum-verbena-ivančica-sutera- dobričica (glechoma),
karanfil-dvozub (bidens)-gazanija-crnooka suzana (thunbergia alata)- nemezija,
dijascija, nemezija (nemesia), plamenac (Intensia), viseća begonija, kalibrahoa (npr. Callie rose star), viseća zijevalica (antirrhinum
 
Razno što po meni može na balkon: grm- božikovina (Ilex aquifolium), povijuša- japanska kozikrvina (Lonicera japonica), lantane, verbena, smilje ukrasna kopriva,
 
Dakle moj prijedlog su etažiranje i kombinacija cvijeća. Ovo sam ti navela biljke koje bi po mojem mogle postići cvjetnu idilu i zagarantirati ti privatnost. Tebi domaća zadaća da si pogledaš slike tih biljaka (većina bi trebala biti i na forumu obrađivana).
Osim toga ovdje ima puno znalaca koji će ti vjerojatno dati pametnije savjete ja tek učim...i zapamti ti odlučuješ koje biljke idu na tvoj balkon, mi ti možemo samo dati prijedloge...to je tvoja bajka i ti je moraš ispisati  Wink
 
Nadam se da će pomoćiSmile
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 19:44
Originalno poslano od člana inaja inaja napisao:

mama e te jeglace imam ali im požutiše listovi i uvenu cvjet šta da radim i moji su u posudicama sta da uradim daj mi savjet iznijela sam ih iz dnevnog u predsoblje i sad čekam da vidim šta će biti
 
Nisam sigurna što je razlog, nisam ti baš ekspert, ali po meni rekla bih da im je pretoplo bilo.
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 19:46
samo ih preseli na neko hladnije mjesto... sto dalje od izvora toplinske energije
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 21:12
Ja sam prošlo ljeto na jedan balkon stavila velike saksije i u njih sadila razne biljke. I ovo ću. Kombinacije možeš praviti i po bojama i, kao što je Mamaa rekla po nivoima. Verbena, lobelija, karanfil, neven, aster, alisum, lantana, brahikoma, phlox...za sunčani balkon (vidim da Mamaa i ja slično savjetujemo). Sve to možeš sad sijati.
A za sjenoviti balkon - fuksija i vodenika. Obje biljke se lako razmnožavaju pelcerima, pa vidi ima li ko u komšiluku :)

Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 18:17
hvala vam puno na savjetima poslušat ću vas rado samo neznam kako izgledaju te tegle i gdje ih kupiti rado bi ih kačila sa za vanjsku stranu ograde da mi ih djeca ne mogu dohvatiti.sad ću se baciti na razgledanje predloženih biljki,tek sam sad vidjela vaše poruke jer imam malu bebu i sina od dve godine tako da sam sa vremenom u škripcu .samo da znate svaki slobodan momenat sam sa vama i puno hvala .
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 18:37

Tada prvo trebaš nosaće za tegle (pitaj u bilo kojoj većoj trgovini ili poljoapoteci)

Obično su nosači rađeni za uske kvadratne teglice (sigurno si ih kod nekog vidjela da vise na balkonu samo nisi obratila pažnju...ako stignem budem ti slikice stavila.

Ma to je najbolje slikati ću ti primjere i stavim ti...oprosti ako neće biti danasSmile

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:14

Vidim da te muči i izbor tegla.

Prvo i osnovno pravilo je da sve što ti je lijepo je dozvoljeno, nemoraš sve kupovati, bankrotirala bi, a tu je dvoje dječice koje ima svoje velike potrebe, zato ti je moj savjet da iskoristiš što više to ga možeš od stvari koje već imaš.

Umjesto hrpe nosača i kupovnih tegla upotrijebi neke stvari koje si možda i mislila baciti.

Npr staru stolicu-pofarbaj ako imaš ostatak kakve stare boje, običan sanduk može poslužiti....u čošak i na njega veliku teglu (npr stari lavor) u njega mnoštvo biljaka, ubaciš koju puzavicu i za čas imaš milinu, improvizirane police -muž ti ih sklepa od starih dasaka za čas (od jedne stare palete npr).

Po meni najbolja varijanta, kupiš kanticu farbe (koja u sebi ima lak) i prefarbaš, a napraviš prema svom prostoru i imaš unikat...gore što veselije teglice...i kad dođe cvijeće, prava bajka.

Za teglice možeš upotrijebiti apsolutno sve...ja ću npr ove godine posaditi nešto u staru TUTULOL

a kopka me i da posadim u stare vrtne čizme čisto fore radi...prema tome sve što ti padne napamet upotrijebi...granica ti je mašta...
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:19

Ovo je jedan primjerak tegle na balkonskom nosaću (tegla je domaće izrade).

Oprosti to sam ti na brzinu poslikala iz časopisa pa slika nije baš naj.

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:20

Ovo ti je primjerak kupovne tegle koja ide na takve nosaće

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:22

Ovdje su tegle na nivoima. Velika tegla, nosač-stupić na koji je zapiknuta manja tegla, čisto kao ideja:

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:25
Ovo je jedan primjerak viseće tegle
 
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:25
joj neizmjerno sam zahvalna
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:34
primjer stalaže
 
 
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:35

Tegle koje se učvrščuju bočno na zid

 

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:36

U ovoj tegli su pijetlove krijeste..loše se vide, aliokvirno bar da dobiješ dojam

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.