Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - vadite li lukovice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


vadite li lukovice

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka
Gordana102 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 06 Studeni 2010
Lokacija: Slatina
Status: Offline
Bodovi: 244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gordana102 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 19:32
I ja sam neki dan odcvale Crokuse povadila i ponovo posadila po bojama na mjesto za sljedeću god.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 22:24
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

U jesen sam pravila plan za uređenje novog cvijetnog vrta. Sve sam lijepo isplanirala, nabavila lukovice raznih vrsta jer ih jako volim. Medjutim, bila sam spriečena sama uraditi posao, pa sam nacrte dala suprugu i djeci koji su to vrijedno uradili. Sad, kad je sve izniklo ja se razočarala. Iako je nacrt bio jasan, a lukovice podjeljene po vrsti cvijeta u zasebne vrećice, oni su to sve pomiješali. Tako recimo u jednoj grupi od 9 lukovica posađeni su zajedno tulipani, narcisi i veliki ukrasni luk. Dalje, šafrani i presličice koji su kao niske biljke trebale ići na prednju stranu grenice, posađeni su uz ogradu gdje bi trebale biti posađene gladiole. Živa zbrka. Nisam ljuta na njih, ali tražim rješenje. Šafrani su zauzeli više od pola gredice. Kad budem sadila ljetnice sve će se uništiti jer uskoro neću znati gdje se nalaze.

Moje pitanje glasi: Da li bi bilo dobro kad listovi požute lukovice izvaditi i odmah presaditi na odgovarajuće mjesto ili ih izvaditi i ostaviti do jeseni pa posaditi sve ispočetka kada se povade ljetnice.


Najbolje bi bilo pustiti lukovice da dozore - to znači dok lišće samo od sebe ne požuti i posuši se. Ako se u toku vegetacije lukovičastu biljku presađuje, postoji velika opasnost da će biljka uginuti ili lukovica neće uspjeti akumulirati sve potrebno da bi slijedeće sezone cvjetala.
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 23:23
Šafrane sam posadila posvuda po travnjaku. Sad bi već bilo vrijeme za pokositi travu, dosta je narasla, ali ne znam kaj bu s lukovicama, buduci da su se listovi šafrani jako izdužili i ne pokazuju baš namjeru sasušit se. Kaj mi preporučate?

Unaprijed hvala svima na savjetima!
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 23:39
Duži niz godina u travnjak ispod oraha (dakle vrlo loši uvjeti)sadim šafrane. Suprug je prošli vikend pokosio travu i šafrane. To čini svake godine i oni opet iznova niču. Istina, nešto su sitniji, ali su od jedne lukovice sada nastali cijeli mali buketići. Ovo što su sitniji ja bih više pridodala tome što su posijani ispod oraha za kojeg se zna da ispod njega teško raste i sama trava, ali eto naša buja pa smo ju već pokosili.

Dakle, bilo bi dobro još sačekati da se lukovica dobro nahrani, a ako ne možete, slobodno pokosite prošlo je već dosta vremena od njihova cvjetanja.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 08:00
Biti će onda najbolje da im dam još 7 - 10 dana, a tek onda pokosim travu.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 09:58
Svaki dan je bitan, što duže to bolje, ali kažem, nije frka i ako sad pokosiš jer su one dobile dobar dio hrane iz listova. Da su baš tako osjetljive ne bi se sadile u travnjake.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 21:53
Listovi mojih šafrana su još uvijek tu. Gledam ih i mislim da su dobri za lukovice, da im to koristi za proljeće...
Imala sam stvarno lijepi vrt sa šafranima.

Dati ću im još malo vremena, posebno kad su sad tako lijepi sunčani dani. Kaj ste vi napravili sa svojima do sad?
Na vrh
DiedraSavary View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje DiedraSavary Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2012 u 08:13
Tebe u stvari zanimaju ove proljetne,jel?Gle,ako ih nebi vadila,budući da ih ni ne treba jer se ne smrznu,onda ih samo dublje posadi.Sad ih svako malo iskopaš,kad sadiš ljetnice,i opet su plitko.Ako se ne diraju,lukovice svake godine sve dublje odu u zemlju tako da sve manje"smetaju" kod sadnje ljetnica.


Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 19:11
Na slici je vidljiva gredica na kojoj su spletom okolnosti posađeni tulipani i maćuhice, a kasnije je proširena za još toliko. Taj prošireni, desni dio gredice, koji se ne vidi zasađen je uglavnom trajnicama, što mi je cilj učiniti i s lijevom stranom. Tulipane svakako planiram vaditi kako bi ih u jesen mogla posaditi na bolji način. U dilemi sam oko vremena vađenja. Ako čekam još bojim se da će biti kasno za sadnju drugog cvijeća, a bilo bi mi žao uništiti lukovice jer su prekrasno cvale. Ima li tko da zna što je pametno pa da me savjetuje. Čekam mišljenje. Hvala.

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 19:52
Ako ne želiš uništiti lukovice,baš kao što si napomenulaEmbarrassed,rađe pričekaj.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 20:00
Ok. Hvala ti. Na drugoj gredici imala sam lukovice kojima su listovi već pali i njih sam izvadila. Valjda nisam pogriješila. Ove ću sigurno ostaviti do kraja. Malo je problem poslije pronaći lukovicu, ovako dok ima lista zajedno izađu van. Medjutim, ove sa slike su jednolinijski sađene pa neće biti probblem
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 20:07
Nisi pogrješila kod vađenja ukoliko su im listovi bili posušeni i ukoliko se ljepo daju povući iz lukovice.Koji puta ni to nije potrebno,zavisi koliko takvi listovi ostaju uz lukovicu ali svakako se lukovica može izvaditi ako se listovi lako izvlačeThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 20:14
Ima onda tu i grešaka, ali što ću sad. Većina je još u zemlji. Izvadila sam možda nekih 20 lukovica. Listovi su bili žuti, ali jo uvijek sočni i ne odvajaju se baš lako od lukovice. Lukovica jedra, krupna, prekrivena tamno smeđtom korom. I to uz svaku ima po dvije tri veće i manje. Žao mi jedino narcisa. Imala sam jednu izuzetno krupnu vrstu, prekrasan žuti. U jesen su ih sadili suprug i djeca. Kao da nisu znali razliku pomiješali su narcise i tulipane pa onda nisam mogla odvojiti što vaditi, a što ne jer su jedne uz drugu. I pomiješane i preguste. Ostavila sam te listove na njima da se osuše, pa kako bude.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 20:19
Nije ništa strašno ali što dulje ostaviš to lišće to bolje.Mislim da je pravo vrijeme kad ti listovi budu suhi i da nisu mesnati ali nema veze.Ako su lukovice jedre i zdrave ok je.Sljedeće godine ostaviti duže,ako je moguće i bit će super.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 20:38
Više ih sigurno neću vaditi, sad moram da napravim malo ljepši plan, ovako bi me vječito smetale, a i preguste su. Hvala za savjete.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2012 u 20:41
Nema na čemuWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2012 u 00:02
Sve lukovice koje su bile posađene na krivo mjesto, izvađene su, a na njihovo mjesto posađeno nešto ljetnica, a nešto trajnica. Za ovu sezonu sadnje, ja gotova. Lukovice idu na sušenje i ljetovanje u hladnom podrumu, a ja ću ovo vrijeme uživajući uz ljetne cvjetnice pomno planirati gdje koju lukovicu posaditi za stalno.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.