Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Anis (Pimpinella anisum)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Anis (Pimpinella anisum)

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Anis (Pimpinella anisum)
    Objavljeno: 05 Srpanj 2007 u 08:10
Anis je lekovita i začinska biljka. Upotrebljava se u industriji slatkiša i peciva, u likerskoj industriji, farmaceutskoj industriji... Prijatnog je mirisa i ukusa, a njegovo etarsko ulje ima bakteriostatično dejstvo. Poreklom je iz istočnog Mediterana, Egipta i Male Azije, a divljih vrsta Anisa ima još samo na nekoliko otoka u Egejskom moru. Svi delovi Anisa sadrže etarsko ulje, ali ga najviše ima u plodu. Karakterističan miris daje anetol. U narodnoj medicini plodovi anisa se upotrebljavaju protiv nadimanja, za regulisanje varenja i poboljšanje probave. Upotrebljava se i kao ekspektorans (za iskašljavanje), karminativ (protiv naduvenosti), stomahik odnosno splazmolitik (bolji rad želudca i protiv grčeva), galaktagog (za pojačavanje lučenja mleka), korigens mirisa i ukusa raznih lekova, bombona, paste za zube... Upotrebljava se i u vidu čajeva sa drugim biljkama.
Anis je jednogodišnja zeljasta biljka, visine do 70 cm sa razgranatim stablom prekrivenim kratkim dlačicama. donji listovi su srcasti, a središnji trojno deljeni. Cvetovi su bele boje sakupljeni u štitaste cvasti. Plod je dvodelan, sivozelene boje, 3-6 mm dužine i oko 3 mm debljine. Vegetacioni period Anisa je 120-150 dana. U početku veoma sporo raste, a plodovi neravnomerno sazrevaju. Entomofilna je vrsta koja proizvodi dosta nektara pa je Anis i medonosna biljka.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2007 u 10:05
a kako s uzgaja i dali se moze uzgajati i kod nas?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2007 u 10:53
Koliko sam ja pročitala,može se uzgajati u vrtu i u lončanicama.Budući da je jednogodišnja biljka,iz sjemena tj.ploda.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2007 u 11:25
ali sta voli sunce hlad, puno vode malo vode i sl.?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2007 u 11:35
Mediteranska je biljka,očito voli sunce a ni vode joj previše ne treba.Ja je nemam,i govorim ono što sam negdje pročitala,no trudim se nabaviti je.
Na vrh
Ivona View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2007
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 12:22
super je kao zacin, samo i ja ju na žalost nemam nego kupujem gotovi zacin u trgovini.
Ali nadam se da ce i ona doci u moj vrt.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 15:24
Ivona,ja kod nas nisam vidjela da ima sjemena za kupiti,kod vas ima?
Ako neko zna di ima tog sjemena nek javi!!!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 17:35
Imam enciklopediju od 10kila(valjda zato ju ni ne gledam jer mi preteška) i sad sam našla nešto malo o anisu.
Uglavnom za sjetvu jer ostalo piše.
Sije se u proljeće na stalno mjesto  zato što se ne presađuje uspješno.
Sad samo da sjeme nabavimo.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:30

Anis se proizvodi setvom semena na stalno mesto, jer ne podnosi presađivanje. Seje se u martu, kada je temperatura zemljišta u setvenom sloju 7-8 stepeni (u našim uslovima u drugoj polovini 3. meseca). Seje se većinom širokoredno, na rastojanju 40 cm red od reda, sa oko 10 kg/ha semena. Seje se na 2 - 3 cm dubine. Optimalni broj klijanaca je 50 - 60 po dužnom metru.
     Vegetacioni period anisa je od 120 do 150 dana. Klijanje (nicanje) traje 17 - 25 dana. Na početku vegetacije sporo raste, pa treba voditi računa da se ne zakorovi. Cvetanje počinje 65 -75 dana nakon nicanja. Period cvetanja i formiranja plodova iznosi 20-25 dana. Od precvetavanja glavnih štitova do sazrevanja plodova u njima, protekne 25 - 30 dana. Sazrevanje plodova je neravnomerno - sukcesivno.
     Smatra se da je za dobar razvoj anisa potrebna priprema semena (stratifikacija). Seme se drži u vodi temperature 8 – 22 oC sve dok najveći broj semenki ne nabubri, a zatim se vadi, sakuplja na gomilu i ostavlja 2 - 3 dana na temperaturi 18 – 22 oC. Posle toga se razastre i prosuši.
     Anis je osetljiv na prisustvo korova pa usev treba održavati čistim plevljenjem. Radi boljeg nicanja nakon setve se može izvršiti valjanje parcele.   Anis se na siromašnijim zemljištima može prihranjivati azotnim đubrivima u fazi porasta od 5-7 cm sa 30-40 kg azota po hektaru.
     Najznačajnije bolesti koje napadaju Anis su bakterioze, pogotovo ako nije ispoštovan plodored i rok setve, plamenjača, rđa, pegavost lišća. U vreme cvetanja i sazrevanja plodova treba voditi računa da u usevu nema korovske biljke Conium maculatum - pegave kukute, koja ima otrovno seme vrlo slično semenu anisa.
     Od štetočina na anisu se mogu pojaviti gusenice i lisne vaši na listovima i štitastim cvastima.
     Anis sazreva 6-8 nedelja posle cvetanja, a najpre sazrevaju središnji štitovi. Žanje se obično kad grane postanu žućkaste a plodovi sivo mrki, u jutarnjim časovima, dok je usev vlažan od rose, da bi se sprečilo osipanje semena. Plod anisa je kruškolikog oblika s ostatkom od peteljke, sivomrke boje, hrapave površine, aromatičnog mirisa i sladunjavog ukusa.
     Prinos anisa se kreće od 500 – 1.000 kg/ha, a ostaje i do 1.500 kg suvih stabljika (slame, koja se koristi u ishrani stoke).
Kvalitet plodova zavisi od sorte, klime i zemljišta. Topla i suva klima Primorja i Povardarja i klima Vojvodine i istočne Srbije kao i laka i propustljiva zemljišta oko velikih reka, daju najbolji kvalitet anisa.
Vlaga je anisu naročito potrebna u doba cvetanja. Nedostatak vlage u cvetanju smanjuje prinos. Od cvetanja do sazrevanja su velike potrebe biljke za toplotom.
     Uspešno se gaji na krečnom i rastresitom zemljištu, bogatom hranivima, optimalne vrednosti pH 6,5 - 7,2. Nisu pogodna teška glinovita, zabarena i nepropusna zemljišta. Anis izdržava niske temperature do - 6 stepeni.
Obično se gaji u plodoredu posle okopavina koje su đubrene. Na istom mestu može se sejati svake 2-3 godine. Obrada zemljišta zavisi od vrste preduseva. Osetljiv je na herbicide. Ne sme se sejati posle korijandera.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:32
Ja sam posijao u baštu jedan red anisa. Na jesen ću imati dosta semena.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 18:20
Kojeg zvjezdastog ili običnog?
Per aspera ad astra.



Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 08:49
Obični anis. Obožavam taj miris koji me podseća na bronhi bombone.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 18:09
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 18:13

Lekovito delovanje: seme aniša djeluje protiv nadimanja, umiruje grceve, jaca želudac i pospešuje varenje i odvod štetnih sokova iz organizma te cisti krv i jaca živce. Cisti od sluzi pluca, želudac, mehur i bubrege, jaca probavne organe, popravlja neurednu menstruaciju te otklanja nesanicu. Mleveni anis brzo gubi ukus i miris, pa ga treba mleti neposredno pre upotrebe.
Takode se koristi u industriji kolaca i slatkiša, kozmetickih proizvoda i proizvodnju likera. Po citavom svetu postoje likeri i rakije s mirisom anisa, poput francuskog pernoa, turskog specijaliteta raki, grckog uza i makedonske mastike. Pravi anis se danas upotrebljava tek u neznatnim kolicinama jer ga je potisnuo zvezdoliki anis koji ima miris i ukus anisa, ali botanicki nije ni u kakvoj vezi s njim.
Anis deluje protiv nadimanja, smiruje grceve i ubrzava probavu. Ako jedete previše masne hrane, jake zacine, ili prepržena jela, probava se odvija sporije ili je vrlo otežana, a jetra trpi. Nemojte se cuditi mucnini nakon preobilnih masnih i zacinjenih obroka. Ostali simptomi (treba paziti kada se javljaju, jer i druge teže bolesti imaju iste simptome!) su povracanje, glavobolja, vrtoglavica. Pijte tri-cetiri puta dnevno anisov caj s pola kašicice meda i svežim listicem mente.

 
Drugi nazivi: anason, anis, slatki janež, slatki komorac, slatki kopar, slatki kumin.
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 18:20

Slike za interneta:

 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 18:23

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 09:49
Meni je sav anis,što mi je Voki poslao,niknuo.(ok,ne znam baš jel svako zrno no puno ga je pa mislim da je sav) Ja sam njega sadila u vrt,kako si reko,no kako tu nitko nema anisa,ja pelcere podjelila i lijepo rastu nakon presađivanja. Kad sam vidjela da drugdje lijepo rastu presadila sam ga i kod sebe i ok je.
Ovo napominjem zbog toga što je Voki reko da ne voli presađivanje.Možda će se kasnije odraziti to presađivanje no za sad mu nije smetalo.Isto je velik onaj presađeni ko i onaj koji je posijan i ne presađivan.
Hvala,Voki,još jednomsmile211
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2008 u 13:46
I kod mene je anis u punom cvetanju, malo malo čupnem koji cvetić i protrljam ga jer volim taj miris (podseća me na bronhi bombone )
Učili smo da anis ne voli presađivanje i da se seje na stalno mesto, ali eto šta znači forum, sada znamo da se može presađivati. Shasha hvala na rezultatima eksperimenta. Primetio sam da su krtice napustile taj deo bašte gde je anis, možda je dobar i u odbijanju ovih napasti...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2008 u 14:23
Svojedobno sam od nekakvih kineza dobio ovo na slici što oni zovu anis i kažu da je to njihov top začin za juhe i slično. Probao sam jednom, ali mi je juha imala metalni okus pa ga više nisam koristio. Ima li to na slici ikakve veze sa anisom o kojem se tu priča ili je to neki drugi anis. Ako je nekome poznato ovo na slici volio bih da mi napiše kako se to još (osim u juhama) može konzumirati. Inače ima i nakon par godinau toj vrećici vrlo lijep specifično slatkast miris. Možda može poslužiti kao mirisno sredstvo na neki način Confused
 
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2008 u 15:21

Evo anisa u mojoj bašti. U punom je cvetanju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,343 sekundi.