Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pločice za sadnju i sijanje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pločice za sadnju i sijanje

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 17:04
Vanja, ne ideš često tamo? ako ti je problem, mogu ja nabavit....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 17:17
Minimode, ne idem ćesto zato šta moram autobusom (nemamo auto) od kuće moram otići na kolodvor za trogirsku relaciju, onda kad me doveze tamo do stanice imam isto puno pićit a bome i nazad pod teretom. Tako sam noseći zemlju iz Brica do autobusaimala bome podosta muke.
Minimode bilo bi mi drago da mi pomogneš ostaje da se dogovorimo kada i na koji naćin. Hvala.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 18:10
....nešto mi nije jasno...dobro,   pločice ćemo pokišat u vodu i one će nabubrit i stavit ćemo granu ili sjemenku ......i kud onda sa pločicom dok se ožili....je li se drže u nekoj posudi ?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 20:58
ja sam danas išla u baumax izvidjeti situaciju s tresetnim pločicama i nisam ih našla, tj. našla sam samo neke od kokosa... e sad, je li to u stvari to, nemam pojma, jer trgovkinja nije ni znala što je tražim pa sam nekako sama nabasala na njih

a ni u peveca i još nekim trgovinama s opremom za vrt nisu imali pojma o čemu pričam
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 21:20
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 09:29
...odlična stranica, natalija...
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 09:02
Originalno poslano od člana Mamaa Mamaa napisao:

Dajte molim vas ako otkrijete gdje ima tih pločica za kupiti da navedete ime trgovine ili centra da mi na ostalim područjima pokušamo u našoj regiji vidjeti za iste - baš su zgodne i bilo bi ih dobro za imati, barem za sjemenkice koje su nam važne ili ih imamo na kapaljku, pa bi bilo šteta da nam propadnu
te pločice nikako ne proporučam za sjemenke koje su važne ili ih imate malo,one su dobre jedino za velike sjemenke tipa banana,canna.Ploča kad se napuhne mora stajati cijelo vrijeme na podlošku  imati vode.Napavljena je od treseta koji ima niski pH što nekim sjemenkama,a pogotovo klicama iz njih, ŠKODI
Na vrh
radoja956 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 17 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 198
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radoja956 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2013 u 17:49
Ova tema čini se potpuno pala, a mene baš zanima. Kupila sam ovaj kokosov supstrat. U B.Luci 64 jkomada u plastičnom nosaču koji je napravljen prema veličini pločice kad se natopi, košta 6.40 BAM. Uvijek naraste 1:3. Meni se učinilo da je zgodno, posebno za ožiljavanje. ne znam da li se treba stavljati najlon na posudu u kojoj je biljka. Ako se koristi logika, onda bih rekla da ne treba, ali , ko pita ne skita. Hajde, cure sa iskustvom, i momci naravno, pomozite da znam kako da radim.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2013 u 19:39
Radoja jel misliš na kokos supstrat ili na kokos pločice(jiffy)?Ja sam koristila te pločice i kako veli viridarivm,nisu baš nešto pohvaljene.To sam ja kupovala prije 4-5 godina i mislim da i sada imam toga negdje.Sijala sam adeniume u njih i nisam bila zadovoljna.One se brzo suše,stalno trebaju vlagu a i nemaju nikakvih hranjivih sastojaka u sebi.Jedina prednost je lako presađivanje biljaka.Dobro je za biljke koje ne vole presađivanje pa se skupa sa tim posade na trajno mjesto.Ja sam njih stavljala u pvc čaše i obavezno se moraju stavljati na nešto jer moraju se redovno  zalijevati..Drugi način na koji sam ih koristila je taj,da sam sjeme sijala u toj jiffy vrećici,pa sam onda tu vrećicu stavljala u male saksijice(kao one u kojima dođu rasadi pretunija)i okolo  sam punila saksiju humusom.Kada bi se biljka dovoljna razvila iz sjemena presađivala sam to na odredište,tako što bi samo jiffy  izvadila..Eto to je moje iskustvo.

Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 06:42
i ja se slažem s alisinim mišljenjem/iskustvom, za presadnu su odlične - jiffy pločice, ali moraš biti stand by i paziti na vlažnost

mislim da uz njih ima kupiti i neka kutija s poklopcem, na dnu su ležišta u koja se umetne ta pločica, a poklopac je sigurno radi lakšeg održavanja vlažnosti

mislim da bi se efekt postigao i s nečim sličnim, ubaciti u npr. zvono za tortu - proziran poklopac, samo bi na dno trebalo staviti neku posudu ili više njih u koju bi se moglo uliti vode

ili one plastične kutije za kruh, sa prozirnim poklopcem, nekad ih je bilo u prodaji

ovo vrijedni, ako se ne mogu naći te original kutije, mislim da je cijena oko 30 kn, kao i ovim "priručnim"
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 06:46
Na vrh
radoja956 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 17 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 198
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radoja956 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 08:42
E , drage moje djevojke, pa vi ste cvjećarke sa iskustvom, a ja tek počela. Mnogo toga ste vi prošle što mene tek čeka, ali spremna na izazove, mislim psihički. sve dok me jednog dana ne i Shvatila sam i sama da je ovaj supstrat jako propullstan i da se mora paziti. sve sam ja to nešto sebi improvizovala, a za probu posadila nešto malo kana,uglavnom stavila biljke na zakorjenjivanje, i to malo, ali ,"ima se,meže se,vala dragem bogu" što kaže Seke .
Alisa, to su pločice u onim svojim vrećicama i u plastičnoj rešetki. Ovo je super za biljke koje ne vole vlagu oko korjena, a oko toga dodati pravu zemlju i ko bog. Hehehe, kako sam pametna.Javnem kako se sve to ponašalo.
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 08:55
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

i ja se slažem s alisinim mišljenjem/iskustvom, za presadnu su odlične - jiffy pločice, ali moraš biti stand by i paziti na vlažnost

mislim da uz njih ima kupiti i neka kutija s poklopcem, na dnu su ležišta u koja se umetne ta pločica, a poklopac je sigurno radi lakšeg održavanja vlažnosti

mislim da bi se efekt postigao i s nečim sličnim, ubaciti u npr. zvono za tortu - proziran poklopac, samo bi na dno trebalo staviti neku posudu ili više njih u koju bi se moglo uliti vode

ili one plastične kutije za kruh, sa prozirnim poklopcem, nekad ih je bilo u prodaji

ovo vrijedni, ako se ne mogu naći te original kutije, mislim da je cijena oko 30 kn, kao i ovim "priručnim"
Allisa i Natalija su potpuno u pravu. Dodao bih još da sam sve više protiv tih pločica, one su korisne samo kod profi uzgajicača i kod određenih biljaka kad mogu poslužiti određenoj svrsi, ali zalosno je kad ih kupi neki hobist i onda to malo sjemena ne urodi plodom, čovjek se razočara ili dobije komplekse da nema zeleni palac za biljke pa odustane,što je onda totalni kontra efekt. Mislim da sam negdje čitao da Baka Bea držala radionice sijanja. To je za svaku pohvalu.Evo moja pravila koja možda budu od koristi:
Iskustvo i iskusniji od mene su me naučili: koliko postoji vrtlara toliko postoji i načina sijanja,koliko postoji voćara toliko i načina rezanja itd.Iz toga se može zaključiti da iskusan vrtlar može improvizirati sa uspjehom,ali početnici moraju učiti na greškama,to je najbolja škola,a ako ima i strasti za bilje, uspjeh će se pomalo javiti.
Sjeme treba biti po mogućnosti svježe
Zemlja za sijanje je idealna ako sadrži perlit
Stara i jeftina zemlja iz shopping centra je katastrofa za sijanje
bitno je sjemenki osigurati potrebnu temperaturu i vlagu, neke kliju samo na svjetlu,itd., pojedine biljke za nicanje imaju svoje zahtjeve.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 09:32
Radoja znam na sta mislis,toga ima kod nas u Obi-ju..Ja sijem  u sve i svasta,vise ne kupujem nikakve te bio razgradive saksije ili te pločice.Zašto bi kada mogu i sama napraviti bio razgradive  kutije od  kartona..
Natalija ,super ideja napraviti mini plastenik od zvonom  za tortuLOL
Ja se koristim onim malim pvc kutijama za hranu sa poklopcem.U njih stavljam  male saksijice u koje posijem sjeme pa to sve na radijator.U zadnje vrijeme koristim i one kutije od sladoleda sa poklopcem..Može se bilo šta upotrijebiti za svrhu sijanja sjemena.Pvc flaše isto tako su super za zakorijenjivanje reznica,uvijek uspije..
viridarivm,slažem se sa tobom,svako ima neki svoj način sijanja,sadnje i uzgoja biljaka i ne ide svakome od ruke na isti način uzgoja..I da, u pravu si,najbitnije je imati svježu zemlju kvalitetnu  i sviježe sjeme..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 09:42
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Radoja znam na sta mislis,toga ima kod nas u Obi-ju..Ja sijem  u sve i svasta,vise ne kupujem nikakve te bio razgradive saksije ili te pločice.Zašto bi kada mogu i sama napraviti bio razgradive  kutije od  kartona..
Natalija ,super ideja napraviti mini plastenik od zvonom  za tortuLOL
Ja se koristim onim malim pvc kutijama za hranu sa poklopcem.U njih stavljam  male saksijice u koje posijem sjeme pa to sve na radijator.U zadnje vrijeme koristim i one kutije od sladoleda sa poklopcem..Može se bilo šta upotrijebiti za svrhu sijanja sjemena.Pvc flaše isto tako su super za zakorijenjivanje reznica,uvijek uspije..
viridarivm,slažem se sa tobom,svako ima neki svoj način sijanja,sadnje i uzgoja biljaka i ne ide svakome od ruke na isti način uzgoja..I da, u pravu si,najbitnije je imati svježu zemlju kvalitetnu  i sviježe sjeme..
evo sad sam se sjetio jedne metode,emislim da je bila na postu o papričicama:
posiju se u plastičnu posudu u koju se pakiraju kolači,sad to pakiraju na svakom čošku, i stavi se na bazu od ADSL-a.Zašto tamo ? ZATO JER JE TEMPERATURA IDEALNA.ali samo dok niknu, onda brzo na prozor.Radijator ne smije biti pretopli.
Moja provjerena metoda za sijanje kad sijem solo velike ssjemenke,npr Canna, stavi se u čašicu od jogurta, i čašicu u najlonsku vrećicu za zamrzavanje, gore zatvorim sa kvačicom za veš i akd nike,samo maknem kvačicu i raširim otvor vrečice,ali vrečicu još neko vrijeme ne mičem zbog šoka koji bi biljak mogla doživjeti od suhog zraka.ako na čašici probušim rupu,onda voda koja se cijedi niz vrečicu od isparavanja opet uđe u dno čašice.A da ne govorim da su prozori čisti i uredni pa ukućani ne prigovaraju.Ako se radi o osjetljivoj sjemenci ilis adnici, super su bočice od pago sokova, može se sa njima lijepo manipulirati i premještati.to je isto mini staklenik, bitno je da nije na prozoru gdje jako lupa sunce, nema šanse da prežive, osim ako je poklopac skinut.Teglice za pekmez ili med,one niske su isto odlične, na njih se stavi poklopac i čim biljke niknu makne se poklopac
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 13:24
Prije dvije godine, kad sam počinjala sa sijajanjem, kupila sam te pločce u malom pakiranju i posijala sjeme grčkog oleandra, par sjemenki u jednu pločicu, jer sam htijela da kad stasaju samo kompletnu pločicu stavim u cijetnjak. Sve sam napravila prema uputi kod sijanja i ka sam s tim završila, pločice sa sjemenkama sam stavila u jednu plastičnu kutiju (PVC ambalaža od nekog kupljenog proizvoda )posložila pločice sa sjemenom unutra, još malo pošpricala vodom, prekrila pvc posudu prozirnom folijom za kućanstvo i čekala. Pločice su se samoovlaživale kondenzacijskim kapljicama, sjeme je niklo. Tad sam povremeno prozračivala i dodavala vode prema potrebi. Kad je dovoljno narasla biljka, uzela sam po jednu pločicu, s tih par klijanaca u njoj i posadila u manji cvijetnjak popunjen sa zemljom za cvijeće. Tako je biljka i prezimila, nagodinu sam presadila u normalan cvijetnak i u vrt.
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 13:36
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Prije dvije godine, kad sam počinjala sa sijajanjem, kupila sam te pločce u malom pakiranju i posijala sjeme grčkog oleandra, par sjemenki u jednu pločicu, jer sam htijela da kad stasaju samo kompletnu pločicu stavim u cijetnjak. Sve sam napravila prema uputi kod sijanja i ka sam s tim završila, pločice sa sjemenkama sam stavila u jednu plastičnu kutiju (PVC ambalaža od nekog kupljenog proizvoda )posložila pločice sa sjemenom unutra, još malo pošpricala vodom, prekrila pvc posudu prozirnom folijom za kućanstvo i čekala. Pločice su se samoovlaživale kondenzacijskim kapljicama, sjeme je niklo. Tad sam povremeno prozračivala i dodavala vode prema potrebi. Kad je dovoljno narasla biljka, uzela sam po jednu pločicu, s tih par klijanaca u njoj i posadila u manji cvijetnjak popunjen sa zemljom za cvijeće. Tako je biljka i prezimila, nagodinu sam presadila u normalan cvijetnak i u vrt.
Pa da, kad napraviš kako spada onda se i isplati koristiti te pločice, ali ako očekuješ da bude se njegovalo samo od sebe,ništa od toga. Samo jedna mala digresija na ime grčki oleander. Radi se u biljci cigansko perje ( hrvatski ) ili Asclepias curassavica ( ako nije to onda uglavnom Asclepias sp. ) Biljka je simpa,a grčki oleander je marketinški izmišljeno ime da bi ljudi više kupovali sadnice, obično uz to ime ide zoom slika cvijeta jer biljka po sebi sama nema sličnosti sa oleanderom, osim dok je mlada pa su listovi slični. Apeliram da biljke što više nastojimo zvati pravim imenom,ako ništa drugo onda zbog nas samih da ne dolazi do nedoumica i zabuna.Svaka biljka je vrijedna poštovanja a ne kićenja tuđim imenom:)
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 16:17
viridarivm....upravo kad sam pisala, sjetila sam se tih postova vezanih uz ime tzv. grčkog oleandra, no nikako se nisam mogla sjetiti kako se ispravno zove, no nisam više niti bila sigurna gdje sam o tom na forumu čitala. Baš lijepo od tebe što si me podsjetio i ispravio, jer stvarno bismo trebali koristiti točan naziv, hrvatski, kad ga već imamo ili latinski pa da ne bude zabune.
Na vrh
radoja956 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 17 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 198
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radoja956 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 19:41
hvala svima na osvrtu na moj upit. Probala sam ja i u kutije, i pod zvono od torte, u kartone od toalet papira, ali ovo mi se učinilo zgodno, pa rekoh da probam, a nije skupo. da je bilo skuplje ne bih sigurno. Meni je super onaj kolut od toalet papira ili onih papirnatih ubrusa. taj izrežem na 4 komada, a od papira polovim. kad se biljke presađuju sve zajedno stavim u zemlju, onaj karton se raspadne, a biljka nema stres zbog promene.
Vi ste za mene profi, zato sam vas i pitala. Hvala još jednom.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 21:43
radoja956 ... to s kolutima je odlično
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.