Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Živice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vrbova "pergola"
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vrbova "pergola"

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
kopriva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kopriva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vrbova "pergola"
    Objavljeno: 08 Ožujak 2009 u 12:52
Pozdrav svima,


zanima me ima li itko iskustava sa živicom od vrbe koja se plete, tj. načine se rombične strukture koje formiraju neku vrstu pergole. Takva struktura čini mi se zgodna za vlažno tlo na kojem bih formirala zasjenu za vrtni namještaj, ali bojim se da bi mi se vrlo brzo širila. Kako to izbjeći, a da nije redovito orezivanje? Naime, radi se o vikendici.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2009 u 22:26
Zanimljivo!!Ja sam do sad vidjela samo od vrbovih šiba pletenu ogradu.Naravno,one su suhe bile.Ovo sa"živim" nisam čula no zgodno zvuči.Ne znam kako bi usporila rast no eventualno širenje bi mogla da im ogradiš korjen.Tako da se okolo ne šire nego samo u tom"ograđenom"dijelu.Opčenito za sporiji rast ,to ne znam.Kad napraviš to,svakako nam uslikaj.Baš me zanima kako će to izgledati.
Na vrh
Marin&Lele View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 63
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marin&Lele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 18:16
kopriva jesi napravila nešto glede živice?
ja planiram vrbu saditi na jesen, pa me zanima kako će to izgledati. ogradila bi s njom vrt...
Na vrh
kopriva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kopriva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2009 u 09:38
Pozdrav,

za sada sam formirala prvi sloj ukrižanih grana, svih 10 se primilo i buja. Prije nekoliko dana sam orezala postrane izbojke koji kvare kompoziciju i ostavila sam one koji rastu prema gore. Za kakvih par tjedana moći ću ukrižati grane u novome sloju.
Kada to napravim, fotkat ću i šaljem vam. :)
Inače, izgleda vrlo efektno!

Inače, za sada su grane pikirane u posudi za prozorske daske, onoj duguljastoj. Zemlja u kojoj su pikirane kvalitetnija je, učestalo zalijevam sve i sve buja.

Osim u posudu, pikirala sam vrbe i direktno u zemlju, bez pripreme. Dosta sporije rastu, no i one su se bez problema primile. Prirast im je premalen, tako da grane još nije moguće ukrižati.

U proljeće svoju novu ogradicu selim u vrt blizu plastenika, bacat će sjenu na sjenoljubive biljčice i biti vrlo dekorativan element u vrtu!

Inače, orezivala sam u travnju šimšir, pa sam izbojke koje sam uklonila s matične biljke oslobodila od većine postranih listića (ostavila sam samo one pri vrhu, nekoliko njih) i zapikirala ih u posudu s vrbama - samo jedna se nije primila! Savjetujem da pokušate ako vas zanima i šimšir!


Na vrh
floraifauna View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 110
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje floraifauna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 17:40
Baš me zanima kako to izgleda, imaš li možda koju sliku?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 08:56

Stil pletenih grana vrbe, se upotrebljavao još u pretpovijesnim danima, a kada su se počele obavijati slojem blata ili gline, bile su glavni građevni materijal u raznim dijelovima svijeta.

Pogodne biljke

Vrsta ili kultivar vrbe mora se uklapati u veličinu i prirodu planiranoga živog elementa. Većina vrba dovoljno je savitljiva za isprepletanje. Iznimka je Krhka vrba, Salix Fragilis. Osobito su pogodni kultivari vrste S. Alba – Bijela vrba, jer njihove živo obojene grane zimi izgledaju uistinu veličanstveno. Znači, kada odabirete kultivar vrbe, morate paziti na njenu bujnost, snagu i estetske kvalitete.

zivice%20od%20vrbe1.jpg

Priprema

Sadnju i pletenje treba obavljati zimi, kada biljke miruju. Vrbu možete posaditi kao uobičajene drvenaste reznice ovogodišnjega rasta, duge oko 38 cm. Sadite ih na 30-35 cm dubine, što im omogućuje da rastu na tom mjestu, a i dugo se pruće može odmah ispreplesti. Pruće se vrlo dobro utvrđuje, pod uvjetom da je zemlja dobro pripremljena, da je svježe odrezano i da se dobro zalijeva. Možete upotrijebiti i biljke s više grana koje se lako razvijaju tako da materijal iz rasadnika temeljito odrežete da biste potaknuli rast 2 ili više grana.

Pletenje i vezanje

Kada ste posadili ravnomjeran red pruća, možete početi s pletenjem, stvarajući privlačan uzorak rombova. Najbolje je da pokušate i odjednom pletete do željene visine, tako da glavne linije održite ravnima. Nove izboje možete upotrijebiti za podizanje elementa, no one neće točno slijediti početni uzorak. Samo pletenje donekle će držati stabljike, no mjesta gdje se križaju treba čvrsto povezati impregniranim konopcem. Kod jednostavnih zaklona dovoljno je povezati svako treće ili četvrto mjesto križanja.

zivice%20od%20vrbe2.jpg

Konopac će strunuti približno za 2 godine, no grane i prije toga mogu srasti. Redovito pregledavajte spojeve, pa ako su se grane spojile, uklonite konopce.

Ondje gdje ste posadili dugo pruće uklonite postrane izboje čim se pojave, tako da rast ograničite samo na gornji dio. To će potaknuti rast prema gore i stvoriti pritisak na mjesta povezivanja. Kada šibe srastu, omogućite razvoj postranih izboja i prema potrebi upotrijebite ih za popunjavanje preko i ispod glavnih grana. Kada se oblik utvrdi, redovito orezujte ili pletite grane.

zivice%20od%20vrbe4.jpg

Složeniji elementi

Drugim načinom pletenja, koji se upotrebljava za oblikovanje lukova i prolaza, stabljike se međusobno svijaju i isprepliću. Isprepletene grane treba povezati da bi se držale zajedno. Stabilnost se povećava sadnjom velikoga pruća dublje od 30 cm; to ne utječe na sposobnost uspješnog ukorjenjivanja.

Ukoliko imate mogučnost svakako upotrijebite ovaj element prilikom uređenja vrta ili okučnice. Zidovi od vrbe su jako efeektni u satainskim vrtovima i ako želiti unjeti traćak seoskog ambijenta u vas vrt.

zivice%20od%20vrbe3.jpg

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 18:05
U mom vrtu je bar 10 metara zasađeno vrbom, možda 2-3 vrste. U biti radi se o eksperimentu, koji bi mogao u budućnosti biti besplatana ukrasna ogradaSmile
Evo neke slikice.

 
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 18:18
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 09:00
A kako će to izgledati za par godina, vrba brzo raste,pa sve će biti stabla?
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 16:31
Jedva bi dočekala da postanu stabla, kod mene je veliki problem hladni gorski vjetar koji mi sve obrija i uništi. Ako napravim blokadu vjetru veće su šanse za opstanak biljaka unutar vrta. Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 21:46
O tome i ja stalno razmišljam - kaj kad vrbe koje sam isplela u ogradu uz povrtnjak odebljaju? Ovo je lanjska slika, a sada su vrbe bez lišća i pustile su još puno mladih šiba koje ću opet ispreplesti, samo ne znam niti sama koliko ću dugo moći tako. Kad vrbe odebljaju, porezat ću ih pri zemlji pa neka ponovo puste šibe koje ću opet isplesti.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 23:47
Kako mi se svidjaju ove vrbove ograde.......bas je dobra ideja.....em pravi hlad,em zaklanja od pogleda,em je zeeeeeeeeleno,i jos stiti od jakog vetra...sta ces vise Thumbs%20Up
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2012 u 23:59
Evo kak moja ograda izgleda sada po zimi. Vrbe su potjerale nove šibe pa je sva raščupana dok ih ne upletem.
Ovaj sam puta slikala od vrta prema šumi.
 
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2012 u 00:02
Imam i jedno pitanje vezano na vrbe u ogradi. Reznice koje sam uzela bile su žute, a žute su i dalje rasle. Ove su zime grane pocrvenile. Zna netko zašto? Nije da se bunim, ali bi htjela znati kaj se događa. Jel možda od velike suše prošle godine, a ja ih nisam zalijevala.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 18:30
Vrba preko zime pocrveni, to je normalno za nju. Ova tvoja je prekrasna, koliko novih grana smile68 obavezno stavi nove slikice kad je isprepleteš.

Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2012 u 23:43
Budem u proljeće. U veljači bi trebala uzeti nove reznice da nastavim ograđivati vrt ali čisto sumnjam da ću moći. Ove godine će izgleda to biti nemoguće napraviti na vrijeme. MM ima rođendan 17. veljače. Puno smo puta sjedili vani na osunčanoj verandi, ali ove godine bumo se nutra grijali.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2012 u 23:24
 anabistrica ova tvoja vrba mi je fantazija ,koliko ti vremena treba da to sve ispletešThumbs%20Up
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 22:51
Uplela sam sve šibe koje su potjerale. Trebalo mi je dva dana da to sve dovedem u red i sada izgleda ovako. Kad još malo ozeleni, slikat ću s iste pozicije ko lani da se vidi razlika.
 
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2013 u 00:28
Ovak je ograda izgledala jučer, a danas se snijeg prilično otopil pa ga ima još samo po zemlji
 
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2013 u 17:07
Prekrasno !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.