Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Anagallis - anagalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Anagallis - anagalis

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Anagallis - anagalis
    Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 10:42
prilkom dopisivanja sa našom anagalis u vezi splitske kave shvatila sam da ona ima nadimak po cvijetu Embarrassed i ukucala u google anagalis
 
baš mi se svidio pa za one koji ga nisu prije vidjeli kao ni ja Big%20smile evo nešto njemu:
 
Vidovčica ili krika (vidac, vidić, vidova trava, crvena ovčarka, krivičica) lat. Anagallis je rod jednogodišnjih zeljastih biljaka iz porodice jagorčevina (jaglika) (Primulaceae), i naziv za najrašireniju na prostorima Balkana vrstu, Anagallis arvensis.
 
ostatak članka na linku: http://sh.wikipedia.org/wiki/Krika
  
 
 
anagalis molim da napiše svoja iskustva.....naravno i ostale koji znaju nešto o njemu Smile
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 11:09
A ja gledam kako je netko pobrkao teme
 
A cvjetić je prekrasan
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 11:20
dobila sam malo semena Anagallisa,na kesici je pisalo da je plav,pa pretpostavljam da je A.monelli...ovih dana cu da posejem,ako nikne bit cu presretna jer mi se bas dopada.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2009 u 23:29
Ove sam ga godine dobila, i cvjetao je ...a ja počupala smile42 ličio mi je na jedan korov koji mi je dosta invazivan, pa sam mislila da je korov izmutirao boju latica, nisam znala da anagalis ima tak sitne cvjetiće Embarrassed LOL
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 21:08
najbolje ga je sijati-sadititi nekoliko zajedno,nije zahtjevan ,raste lijepo u malim niskim grmićima, i cvate cijelo ljeto,ove godine sam ga posadila u teglu i nisam za sada baš zadovoljna nekak mi je  ljepši na vrtu ko da su bolji grmići,možda je to i zbog ove "lude godine" 
sutra je novi dan
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 22:28
SilveK dobro si mislila.To i je vrsta korova,izvorno,i ima ga u našim vrtovima,cvijet je narančast ili žuti.I ja bi ga vjerojatno počupala.Nisam ni znala da ima hibrida.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2009 u 22:19
Shasha, imaš pravo, bio je korov, sad mi je procvao, dobila sam sjeme plavog, ono sitno roza je ipak bio korov, bravo jasmile42

Siroče mi raste ispred ceste, sunce bije kao ludo i zemlja je tu kamen, nadam se da bu preživio da da sjemenke.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 22:26
   Moj anagalisSmile ...ja se bar nadam da je...Embarrassed




Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 09:09
Lovro prekrasna biljkaClap
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 10:51
Kupila sam jednom sjeme na aukcijama i niti jedna sjemenka nije nikla. Vjerujem da je bilo staro. To je baš zgodan cvijetić....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 13:12
lovro stvarno je prekrasan, obožavam plavo

ja sam nedavno sebi uzela sadnicu sa narančastim cvjetićima, tj. boja cigle... ma evo slika


nazvi mi je bio poznat i kad sam došla doma i uguglala ga skužila sam da je to rođak(inja) korova iste boje, samo manjih cvjetova


jedino mi je žao što je jednogodišnje, ne vjerujem da će mi uspjeti sakupiti sjeme

Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 17:03
oduševio me ovaj cvijet narančaste boje, skoro da je ljepši od plave verzijeWink...natalija, možda se pretobrazi u trajnicu u zadarskoj klimiWink
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2012 u 18:41
Anagallisa ili domaćim nazivom „Krika“ ili „Krivičica“ je cvijet iz porodice Primulaceace. A to je još jedan predivan vrtni cvijet, koji nam je stigao sa Sredozemlja i sjeverozapadnih dijelova Afrike. Samim time odmah bi se dalo zaključiti da ovaj cvijet obožava sunce i toplinu, što je i točno.

Pri uređenju vrta, balkona ili terase odaberite sunčano ili polusjenovito, ali toplo mjesto koje je zaštićeno od vremenskih neprilika. I tako će te stvori savršeni dom za kriku.

Možete ju posaditi i uzgajati kao balkonsko cvijeće koje će stvoriti 50 – 60 cm dugačke grane sa velikom količinom cvjetova na njima. Ili ju možete posaditi direktno u zemlju te ju uzgajati kao vrtno cvijeće i tako dobiti nisku biljku ( 10-25 cm) sa velikim promjerom 60 - 80 cm.

aneles1.jpg

Cvijetovi Angallisa su sitni ali mnogobrojni, a mogu biti ili plave ili narančasto-crvene boje. Cvijeta malo kasnije od uobičajenih ljetnica u našem vrtu. Tako da se prvi cvjetovi pokazuju tek u lipnju ali zato cvjetaju sve do kraja listopada.

Ukoliko imate sjeme i sami sijete biljku tada je najbolje vrijeme za sijanje od veljače pa sve do travnja u toplom klijalištu. Neka temperatura ne bude niža od 20 *C jer će tada biljke jako teško nicati i imat će te smanjenu klijavost. Nakon nekog vremena kada biljka naraste i malo ojača treba napraviti pinciranje i otkinuti vrh biljke kako bi se biljka što bolje razgranala.

Sadite biljke u vrt od sredine svibnja pa sve do sredine-kraja lipnja sa razmakom između biljaka oko 25-30 cm.

aneles2.jpg

Naš savjet je ukoliko želite kupiti ovu biljku na tržnicama ili svog lokalnog vrtlara potražite ovaj predivan cvijet malo kasnije, jer ga uglavnom nema u prodaju u špici sezone kad je prodaja sezonskog cvijeće. Ali zato ostavite mjesta za ovaj cvijet i posadite ga onda malo kasnije kada stignu na tržište.

Ps. Odlično izgleda u kombinaciji sa milijun zvončića (milion bells)

aneles3.jpg

Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2012 u 18:59
Vrlo zanimljiva biljcica,intenzivnih boja.....nisam se susrela do sad sa njom....vredi je potraziti Thumbs%20Up
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2012 u 06:54
Dakle na kontinentu nije trajnica. Ja se grebem za malo sjemena ako netko ima viška. Plaćam tržišnu cijenu. Najradije bi plavi, ali ako nema onda bilo koji.
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2012 u 07:00
Zgodna biljčica. Nisam ju još vidjela uživo
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2012 u 13:09
gt, nisam zamijetila sjeme!!!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2012 u 21:29
ja nisan zadovoljna ovom biljčicom ....kupila san ju u svibnju i cvala je nešto kratko,,,,sad iman samo listove... ne pojavi li se dogodine opet na istom mistu i ne bude li duže cvitala ja ću se stvarno naljutiti
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2012 u 22:56
moj narančasti je otišao u vječna lovišta... ima već jedno vrijeme da se osušio - nije mu pasalo jako dalmatinsko sunce i pripeka na mom balkonu
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2012 u 11:39
i moj je bija narančasti i stavila san ga ispod breskve u polusjenu
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,242 sekundi.