Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cijepljenje voćaka - slikovni prikaz
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cijepljenje voćaka - slikovni prikaz

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Cijepljenje voćaka - slikovni prikaz
    Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 18:42
Iz prekrasne knjige "Cijepljenje i rezidba voćaka", autora: Tomislava Jemrića, svakako preporučujem za prelistati i pročitati.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 20:31
Uvijek pručavam to cjepljenje i nikako da krenem s tim.
Hvala ti što si to podjelila s nama!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2009 u 21:35
Mona,smile186.Super si to napravila.
Čini mi se da bi sutra mogla cijepiti.
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 08:18
Samo vi radite i cijepite, bit će još slikica (vjerojatno o nečemu drugom)! smile160
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 16:36
Evo monna-1 što sam zahvaljujući tebi učinila 18.03.2009. od ruže (koja je bila bez veze) :
 
 
Na njoj su pupovi od tri vrste ruža.
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 16:40

Pada kiša ko luda, a ja ispod kišobrana slikam. Svi se pupovi dobro drže, a ovi zaokruženi su krenuli:

 
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 16:46
Nemojte gledati priručna sredstva. Ja kad nešto naumim nema se vremena tražiti pravi pribor. Tako su izolir traka i teflon dobro poslužili. Još kad bi uspjelo!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 18:16
Baš si to dobro napravila, prava prva pomoćLOL. Držimo ti fige da se primi. Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 18:36
Wink Hvala !
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 10:23
Bravo, hoyaClap.
Razbila si nam strah od navrtanja.Dobro da si to učinila na ružama jer sam čula da se najlakše prihvate.
 
Prati kako će se razvijati pupovi pa nam slikkaj.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 10:43
Pratit ću za vas i za sebe!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
marijan023 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marijan023 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 23:38
I ja se spramam za kalemljenje....tek toliko za provu...želja mi je imati 3 vrste mandarina na jednom drvetu a interesira me i onaj topic gdje je opisano kalemljenje lubenice na tikvu.....smile162
Na vrh
dedaželjko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dedaželjko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2009 u 22:51
Cijepljenje-opllemenjivanje-pomlađivanje voćaka vrlo je zahtjevna i osječajna radnja u kontaktu s biljkom. Možemo se "igrati" zbog zadovoljstva, ali moje osobno iskustvo govori da je to radnja, znanja-duševne pripreme i emotivnog pristupa biljci.Svaki propust u tom procesu vremenski odgađa isto za godinu dana, a možda i uništenje same biljke.Dobro je sebe pripremiti kvalitetnim znanjem, a pogotovo uz nekog iskusnog steći pouzdanje.Sve drugo može biti neuspjeh, a svakako i neugodno razočarenje, bez obzira na dobru volju.Sretnu ruku želim svima!!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2009 u 09:38
Cijepljenje voćaka je vještina koja se stječe vježbanjem.
U Neretvi ima puno žena koje mogu u jednom danu cijepiti i više od 100 sadnica.
Evo kako smo to Terezija i ja izvele u mom vrtu.S tim da sam ja naravno bila samo pomoćnik:
Ovo je moj mali rasadnik Poncirus trifoliate.Uzgojila sam ga iz sjemenki poncirusa posijanih prije 2-3 god.
Pup plemenite biljke (klementina ) ubačen je u T-rez na poncirusu, pazeći da lijepo "sjedne".To se radi kad biljka dosegne debljinu olovke a cijepi se na 30-ak cm od zemlje.Donje grane poncirusa su odrezane da bi se moglo cijepiti a ostale će se odrezati kad pup sigurno krene:
 
Pup je uredno zavezan posebnom trakom za cijepljenje (Kao što se vidi sve se radi uz ispijanje ljekovitih čajeva od trava iz mog vrta ):
 
Cijepljene sadnice obilježene su priručnim sredstvima, trakama različite boje što je sve zapisano u zadaću (crvena traka=klementina... ,itd.):
 
Tako smo navrnuli po nekoliko klementina, mandarinu zoricu ranu,crvenu naranaču, crveni grejp, kumquat, naranče valencije...Pupovi bi trebali krenuti za mjesec-dva.Vidjet ćemo.
 
Prošle godine u 9.mj cijepili smo limune na tzv. spavajući pup.
Evo kako oni sada izgledaju.Cijelu zimu pup je "spavao" a sada krenuo i to dva izdanka iz jednog pupa:
 
 
 
 
 
 
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2009 u 10:48
Originalno poslano od člana dedaželjko dedaželjko napisao:

Cijepljenje-opllemenjivanje-pomlađivanje voćaka vrlo je zahtjevna i osječajna radnja u kontaktu s biljkom. Možemo se "igrati" zbog zadovoljstva, ali moje osobno iskustvo govori da je to radnja, znanja-duševne pripreme i emotivnog pristupa biljci.Svaki propust u tom procesu vremenski odgađa isto za godinu dana, a možda i uništenje same biljke.Dobro je sebe pripremiti kvalitetnim znanjem, a pogotovo uz nekog iskusnog steći pouzdanje.Sve drugo može biti neuspjeh, a svakako i neugodno razočarenje, bez obzira na dobru volju.Sretnu ruku želim svima!!!
 
Slažem se, ja očito nisam bila dobro pripremljena - mislim da moram odgoditi radnju za dogodine  CryCryCry!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
dedaželjko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dedaželjko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2009 u 21:50
Fermina-Daza  Slažem se da u komercijalnom obavljanju poslova cijepljenja voćaka ljudi su educirani za taj posao kojeg rade rutinski. U koliko se na 1000 cijepova 10 posto ne primi nine tragično, ali ako se jednom zaljubljeniku ne ostvari želja koju očekuje to je ogromno razočarenje.Mislim da se s time slažeš. Pozdrav!
               Pozdrav ljubiteljima prirode!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 09:30
... je, zato se radi na većem broju biljaka i pazi ih se i mazi.... a ja idem staviti odmah sjeme na hlađenje za sijanje!! :)))))
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 20:26
Nije ti potrebno sad stavljati poncirus na hlađenje.Dovoljno se hladio cijelu hladnu zimu.A osim toga poncirus niče ko lud.
Posij ga odmah u pjeskovitu zemlju.Malo gnoja, malo zemlje a najviše pijeska.Može u vrt ili u neku posudu.Neka uvijek bude malo vlažno.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 00:12
Originalno poslano od člana dedaželjko dedaželjko napisao:

Fermina-Daza  Slažem se da u komercijalnom obavljanju poslova cijepljenja voćaka ljudi su educirani za taj posao kojeg rade rutinski. U koliko se na 1000 cijepova 10 posto ne primi nine tragično, ali ako se jednom zaljubljeniku ne ostvari želja koju očekuje to je ogromno razočarenje.Mislim da se s time slažeš. Pozdrav!
               Pozdrav ljubiteljima prirode


Nemoj tako, to ti ne bi trebalo biti razočarenje nego izazov. Ne moraš odmah cijepiti biljku koju želiš. Otkini od bilo koje biljke grančicu, skini joj nožem lišće i vježbaj. Potrebno je imati dobro naoštren kalemarski nož koji se kupi u poljo ljekarni. Ako želiš kalemiti umetanjem pupa plemke pod koru podloge, potrebno je da se kora jedne i druge lako odvaja od drva.
Sretno!!!Tongue
 

Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 10:21
Sjećate se kad sam ove zime vježbala cjepljenje ruža. I bila sam tužna jer se nije niti jedna uhvatila. A danas iznenađenje: Ipak je bijela uspjela!
 
Monna-1 ovo je sličica i njome se zahvaljujem tebi. Meni su tvoje sličice bile izazov:
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.