Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Suručica - Spirea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Suručica - Spirea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 22:17
...nekada davno, ljudi su salicilnu kiselinu otkrili u kori vrbe, pa su, kad bi bili bolesni grickali grančice vrbe kao lijek, a onda se pojavio mudri Bayer, prepisao recept i naplatio salicilnu kiselinu. smile198   
Vrta, lijepo si to sve potražila i objasnila, ja imam taj grm, predivan je u proljeće i nije problematičan za održavanje
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2011 u 02:29

Opet da oživim temu...

Ja tražim bijelu  duplu, imam obične. Nisam je nigdje vidjela do sada dok seni nije stavila slike a i ova roza je posebna
 
 
 
 
 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 22:13
Miro, ova bijela punog cvijeta koju tražiš je Spiraea prunifolia var. Plena. I ja ju tražim, ali još nisam nigdje naišla na nju.

Ova roza mucasta koja ti se isto sviđa je jedna od:  Spiraea douglasii, S. salicifolia ili  S. billardi.
To su ljetne suručice koje cvjetaju ljeti od lipnja do kolovoza. Cvijetovi su roza boje skupljeni u uspravne cvatove. To je grm za sunčan ili polusjenovit položaj. Dobro podnosi kontinentalnu zimu.
Tlo treba biti rahlo i dobro drenirano.
Gnoji se početkom proljeća, a za vrijeme suše treba ju zaliti.
Cvati na ovogodišnjim novoizraslim granama.
Orezuje se u ožujku tako da se svi izboji prikrate na svega nekoliko pupova iznad zemlje.
Razmnožavati se može mladim očvrsnulim reznicama u rano ljeto ili jednogodišnjim drvenim reznicama uzetim u zimu, a posađenim početkom ožujka.

Druga grupa ljetnih suručica Spiraea Japonica i S. Bumalda  (cvjetaju od lipnja do kolovoza), a cvjetići su skupljeni u oblik štita. To su manji grmovi koji narastu do 1 m u visinu.

Cvjeta na ovogodišnjim granama.
Ocvali cvatovi su neugledni pa se mogu odrezati pojedinačno ili sa škarama za živicu. Ponekad još jednom slabo procvati pred jesen.

Orezuje se u ožujku tako da se svi izboji prikrate. Može se jednostavno orezati i škarama za živicu, no od dužine izboja treba ostati bar jedna trećina.

Ovo je slika te vrste spiraea






Proljetne suručice su Spiraea Vanhouttei, S. Nipponica, S. arguta. One cvjetaju u proljeće - u travnju i svibnju. Cvijetovi su bijeli, sitni mnogobrojni.
Cvjeta na prošlogodišnjim granama.
Orezuje se nakon cvatnje. Svake 3 godine odrezati najstarije izdanke ili ih skratiti do mladog izdanka. Grane koje su cvale mogu se skratiti do grananja. Jednogodišnje duge izdanke ne dirati ili prikratiti za 1/3. Središte grma blago prorijediti.

Ovo je moja Spiraea Vanhouttei









Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 22:17
Draga Cimicifuga  hvala na prekrasnom i opširnom izvješću! jako, jako korisno!
smile141
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 22:22
Ovo je  moja, jedini dio koji smo prestali šišati, tek dvije godine.
Ostalo, ono što opasuje travnjak  ima tu i tamo neki cvijetak, jer ju šišamo redovito.
Starija je od mene i do prije nekoliko godina nismo imali nikakvih problema. Zadnjih nekoliko napada ju pepelnica. Dosta se uspješno borimo špricanjem... ali mi nije jasno od kud dolazi....
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 22:28
Bako, krasne su ti!
Negdje sam čitala da pepelnica napada posebno tamo gdje se pojavljuje suša.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 22:48
Ma mi mislimo da je negdje u susjedstvu i onda samo "doleti". Ove smo godine prvo špricanje izveli na vrijeme....Vidjet ćemo
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 00:29
Cimicifuga
Roza spiraea trebala bi biti Spiraea billardi
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 18:25
Originalno poslano od člana muhlenbergia muhlenbergia napisao:

Cimicifuga
Roza spiraea trebala bi biti Spiraea billardi


Može biti. Meni su S. douglasii, salicifolia i billardi slične tako da nisam sigurna o kojoj se baš točno radi na onoj slici.
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 09:29
Nemam baš "zelenu ruku" ali od 3 šibe spiree ,zabodene u zemlju u jesen, primile su se dvije.
 
 
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 10:05
Evo moje  biljčice:




Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 07:43
Milice, divna je!!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 07:52
Hvala, Anaida, moram joj posvetiti malo više pažnje, nism joj baš posvećivala previše pažnje ( gnojenje   itd.) a ona je tako dražesna.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 07:15
Originalno poslano od člana seni seni napisao:

[IMG]http://www.westongardens.com/images%20shrubs/bridal%20wreath%20spiraea%20closeup%201.jpg" height="386" width="290" alt="Bridal%20Wreath%20Spiraea" />




Jutro, svima. Molim da mi netko odgovori koja je ovo spirea? Posebno mi se sviđa, siječam je se iz djetinjstva, žene su ju imale po vrtovima.
Na vrh
majavranic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majavranic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 11:56

Lijepi pozdrav svim članovima foruma,zovem se Maja i imam 26godina. Izuzetno volim cvijeće a među grmljem Spirea mi je omiljena.   Voljela bih znati malo više o Spirea Vanhouttei, zapravo od kuda je potekla i kako se razvijala kroz povijest i kako je dobila ime. Radim članak o njoj i molila bih osobu koja zna malo više o povijesti te biljke da mi pomogne. Slike na forumu su prekrasne...  Unaprijed hvalaEmbarrassed

Na vrh
majavranic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majavranic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 15:39
Vrta hvala mnogo na opširnom objašnjenju, Mnogo si mi pomogla. Pozdrav svim ljubiteljima suručiceTongue
Na vrh
majavranic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majavranic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2011 u 10:33
koje su najčešće bolesti suručice?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2011 u 21:28

Koliko ja znam pepelnica ju ima rado, a mlade vrhove joj lisne uši obožavaju.
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 11:42
"Posudila" i zapelcala sam 3 grane.Primila se jedna,pustila pet listića i tako stoji već godinu dana.Ni živa ni mrtva.Gdje griješim?Što da radim?
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 13:26
Općenito, ako grančica potjera listiće, čak i procvjeta to još ne znači da se i zakorijenila. Ako je temperatura previsoka to se često događa, jer ima snage za listanje, ali ni traga korijenčićima. Oprezno odgrni zemlji i pogledaj ima li ikoji korijenčić. 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.