Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pinus sylvestris
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pinus sylvestris

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pinus sylvestris
    Objavljeno: 01 Listopad 2014 u 17:51

taxus baccata, thuja occidentalis golden globe, pinus sylvestris watereri
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2014 u 06:08
Do ovdje osjetim njegov miris ! Milina ! Tongue
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2014 u 00:27
Originalno poslano od člana Thommo Thommo napisao:



Originalno poslano od člana Thommo Thommo napisao:

@muhlenbergia, ne sumnjam da su tvoji podaci točni. Uvijek su do sada bili. Ja sam se gore malo šalio sa domaćim imenima biljaka. Zbog crvene boje kore na slikama je  Pinus sylvestris. 

Ako koristimo latinska imena tada je svima sve jasno. Svi  znamo  o kojem boru govorimo. Crvenkasta kora je najjednostavniji način za ID Pinus sylvestris -a.

A kada počnemo upotrebljavati domaća imena netko vidi crvenkastu koru i reče Crveni bor a drugi Bijeli bor a misli se na isti bor : Pinus sylvestris

Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2014 u 00:11
Pinus sylvestris - dužina iglica 4-7 cm ,širina iglica 2 mm,malo usukane plavkastozelene ili sivozelene fino napiljenog ruba,češeri dužine 2.5-7 cm i širine 2-3.5 cm

Pinus halepensis - dužina iglica 6-10 cm tanke ,vitke,svjetlije zelene,na vrhu izboja smještene poput kista,češeri jajoliki sa stapkama koje su debele i do 2 cm duge,češeri dužine 6-10 cm, i debljine do 4 cm
From the earth we come to the earth we return in between we garden
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2014 u 23:00
Vidiš da su tanke grane bora na tvojim slikama crvenkaste a pošto je crveno onda je to Bijeli bor logično zar ne ?

Alepski bor ima tanke grane bijele boje i bilo bi nelogično da su ga po domače prozvali Bijeli bor. Ako ne može drugačije neka bude logično, zar ne ? Big smile

Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2014 u 22:49
Nisam te baš dobro skužio, misliš da je ovaj na mojim slikama sylvestris?

Ja sam kad sam slikao bio u uvjerenju da je to halepensis, onda sam u opisu vidio da sylv. ima crvenu koru po sredini, a sivu dolje - baš kao na fotkama... A opet, slike češera od halepensisa na netu su dosta sličnije ovom "mom" nego slike češera sylvestrisa...

Lagana zbunjoza... ;-)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2014 u 22:25
Originalno poslano od člana Thommo Thommo napisao:

Pitanje: Da li su ova dva na mojim slikama ipak alepski bor, ili je ipak obični? Confused
 Kod nas u Sloveniji Bijeli bor zovemo Crveni bor (Rdeči bor). Ime je dobio zbog crvenkaste boje njegove kore.  Pogledaj boju kore na slikama borova koje si postavio na temu. Crvenkasta kora. Znači to su slike Bijelog bora ili Pinus sylvestris ili Običnog bora.  Da umreš od smijeha. LOLLOLLOL


 


Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2014 u 22:03
Pitanje: Da li su ova dva na mojim slikama ipak alepski bor, ili je ipak obični? Confused
Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2014 u 21:37
Još jedan. Češeri u svim bojama i oblicima.










Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2014 u 21:31
U Selcu kraj Crikvenice ima jako lijepih primjeraka Običnog bora.







Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2010 u 23:10
7 (S E D A M ) ih je niklo!!!
Kad da ih prepikavam? Nalaze se u vrlo maloj teglici i uskoro ce postat guzzva
Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2010 u 22:35
Nabavio sam sjemenke.
Jel ima tko iskustva sa sijanjem/klijanjem itd
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 16:46
Pinus sylvestris
Pinus sylvestris - najrasprostranjeniji bor. Dolazi u sjevernom dijelu Euroazije, i to od Škotske i Skandinavije na sjeveru Europe do Pirinejskoga poluotoka. Raste u različitim klimatskim regijama.
Pinus sylvestris - stablo do 30 m visoko; deblo je ravno ili nešto zakrivljeno, a krošnja čunjasta do široko piramidalna ili kišobranasta; kora stabla u donjem dijelu izbrazdana i sivosmeđa, a u gornjem crvenkastosmeđa koja se ljušti u tankim ljuskama; izbojci u početku zelenkastožuti, kasnije zelenoplavi. Razmnožavanje je vegetativno i pomoču sijemena. Vegetativno je razmnožavanje pomoću reznica, što je vrlo teško.
Gornj podaci su sa neta ali je bor sa slike moj! To je moj zadnji posađeni bor. Posadio sam ga krajem jeseni prošle god.   Za manje vrtove kod nas se da nabaviti kultivar Pinus sylvestris Watereri. Raste u obliku grma. Ako ga u prlječe pincirate zbijete mu rast i tada izgleda ko iz priče.

Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2009 u 17:13
Dear all,

zelio bih postati vlasnikom ove biljke.

Pa bih Vas molio ako imate sjemenke ili bar iskustva.

Lijep pozdrav
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,211 sekundi.