Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6263646566 82>
Korisnik
Poruka
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:53
Originalno poslano od člana desert rose desert rose napisao:

Imam dvije koje su kao ova desna Tinina, već duže vrijeme se ne miču sa mjesta Unhappy... Imaju iste uvjete kao i one puno uspješnije od njih ali rezultata nema... Confused Pošto je zima, dati ću im još šansu da se poprave do ljeta, a ako odbiju poslušnost, onda idu u "oglasnik"! LOL

Malo sam proučavala savjete kako riješiti problem dugačkog vrata pa razmišljam da bi možda takvo pomlađivanje, rezanje korjena možda pokrenulo i ove moje tzv. stagnirajuće ljubičice...Ermm Što vi mislite o tome da ih na proljeće malo ogulim
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:47
E, ovde nastupam ja koja sam gomile "vratova" operisala! smile188Prvo, Desert rose, NI SLUCAJNO ne lisavaj dijela korijena zdravu ljubicicu ako joj vrat nije dugacak. Ona sad miruje, neke ludo idu, neke miruju. Onda krene obrnuto. Ja imam puno, pa znam. Pogotovo ako joj listovi stoje pravo i ako je stabljika cvrsta, to znaci da je sve u najboljem redu i da ce sad s proljeca krenuti kao luda. Ako listovi tuznjikavo vise i ne raste nikako, onda je mozda pocela da trune i tad rezi dokle god je tamno na korijenu, poskidaj podosta veceg lisca i posadi malu krunicu. U roku par dana vec ces primijetiti rast. Moram se sloziti i ja s tobom u vezi ljubicica Mirandine prijateljice. Prelijepe su i zdrave, ali prerasle, a ljubicica ne smije imati taj vrat koji strci iznad zemlje i krivi biljku tako da ova jadna zauzima lezeci stav. Neka ih izvadi iz saksije onako sa zemljom, ne rastresa da sto manje osteti korijen i ostrim vecim nozem odreze po oko 5-6 cm korijena, ili ako je potrebno i dobar dio stabla toliko da biljka moze uci fino u zemlju i da kad se posadi nista ne viri. Neka pokida prije sadjenja po 6-7 listova s kraja (jer ih odrezan korijen sad sve nece moci opskrbljivati i oni ce zbog toga visiti preko saksije). Gdje god je pokidan list, i tu ce se stvarati korijen. Tada ce se korijen brzo poceti obnavljati i imace opet primjerke kao iz cvjecare.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 16:44
Kaćunak baš takve i jesu te dvije; uopće mi ne izgledaju zdravo i ne miču se sa mjesta. Jednoj se par vanjskih listova objesilo a drugoj se listići nekako neobično savijaju.  Mislim da ću ih ipak morati izvaditi iz zemlje i to vrlo brzo jer nešto sa korjenjem nije u redu. Biti će da sam pretjerala sa vodom...Confused... a pazila sam... ili barem tako mislim... Question
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 17:44
Ako je tako, onda je operisi. Sigurno trune ako listovi djeluju bzv. i ne raste. Nekoliko sam ih tako "sredila", ne brini, nisi jedina. Ali vidjeces kad odrezes gnjili dio i posadis kako brzo "baca" listice. Ne zali da odstranis sve sto je bezivotno, ukljucujuci i te listove i imaces na ljeto ljepotice.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 18:18
Nešto ću morati poduzeti... van iz zemlje moraju, to je sigurno... nisam ih do sada dirala jer nekako životare ali to naravno nije ono što želim... čim bude vremena i volje bacam se na posao, ili ću spasiti situaciju ili bude Dead... uglavnom, izvještaj će biti! Tongue
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 18:36
Obavezno da javis!
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 09:57
Moje priručno rodilište na dnevnom provjetravanju! LOL  Nadam se da će biti uspjeha... Wink
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 18:03
Jesi li ti sve to ocerupala onu nesretnicu sto se nije micala?
Ako nisi, sta je s njom bilo i jesi li provjerila korijen?
Kad bolje pogledam, ovde na slici imas bar tri razlicite vrste listova? Sretno s porodilistem
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 18:26
Joj kaćunak moj, nemoj me smile225, nisam još niti takla one dvije kržljavice... još su u istome stanju, nema pomaka na bolje, niti na gore! Neka dođe pravo proljeće pa ću vidjeti što s njima - možda kojim čudom krenu... Ermm


A što se nadam se budućih beba tiće, imaš pravo, radi se o četiri različite ljubičice! Listići su kupljeni, to su vrste koje se kod nas ne mogu nabaviti u cvjećarama. Eh, kada bih imala s njima sreće kao kod moje plave... Big smile
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 18:45
Ma sigurna sam da ces uspjeti! Ide proljece, ma tu je vec, a one duplo brze krenu kad je vani sunce.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 19:19
Originalno poslano od člana desert rose desert rose napisao:

Moje priručno rodilište na dnevnom provjetravanju! LOL  Nadam se da će biti uspjeha... Wink

Svaka ti čast, baš ih je lijepo za vidjeti. Želim ti da se sve ukorijene smile64
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 19:48
Hvala ti bugice, ma ja bih i sa uspjehom od 50% bila zadovoljna, zbog toga i jesu u tako velikom broju... a ako bude koja viška za proslijediti dalje, skačem od sreće! smile188
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 09:14
Desert Rose, super! Jako si lijepo sredila bebice iz rodilišta.
 
 Međutim,  bilo bi puno, puno bolje da imaš taj prokleti perlit, i da si zamiješala pola-pola.Ovo što vidim je ona teška, kupovna zemlja. Ako su ti i one stare u toj zemlji, onda nisi ništa kriva za njihovo loše stanje, jer ta zemlja drži vlagu ne danima, nego tjednima, i korijen lagano u njoj istrune.
Kad već nemaš perlit, onda ove nove zalijevaj doslovce na kapaljku, neka ti posudica bude uvijek lagašna, tako da se osjeti na težini da na dnu nema puno mokre zemlje, a vodu sipaj samo po površini, malo. Ta će se voda rasporediti po dijelu zemlje gdje je dno peteljke.
Ove moje vrste sam kupila od jedne Čehinje, i kad mi je ona slala slike svojih, vidjela sam da joj je zemlja puna mahovine, one šumske, koja se prodaje oko Božica. Ni to nije loša ideja, ako se nema perlit. Naravno da ta mahovina trune i vremenom i ona postaje zemlja, ali sigurno da barem nekoliko mjeseci čini zemlju laganom i prozračnom. Ja s njom nisam nikad radila, ali pretpostavljam da bi je trebalo malo raščepusati, i onda pomiješati sa zemljom, možda isto pola-pola kako ja radim s perlitom. Tada bi isto dobila jednu super-laganu mješavinu. Ako možeš doći do te mahovine, možda da probaš.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 09:18
Evo moje zakorijenjene u vodi, oko 4 tjedna stare. Bocnute su kroz najlon kesicu, da peteljke stoje u vodi, a listići ne. Stoje u toploj kuhinji.
 
 photo NessCrincleBlueuvodi_zps4a7f72cf.jpg
 
 photo NessCrincleBluekorijenuvodi_zps0304cb35.jpg
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 09:19
nbjelovu, hvala na ovim informacijama, još uvijek pokušavam dokučiti što je dokrajčilo moju kolekciju ljubičica. Prvo sam mislila, plin. Sada, kako stvari stoje, bit će neodgovarajuća zemlja plus zalijevanje. Cure su bile u pravu Smile
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 09:23
Miranda, jako su lijepe te prijateljičine.
 
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 09:30

Originalno poslano od člana desert rose desert rose napisao:

Hvala ti bugice, ma ja bih i sa uspjehom od 50% bila zadovoljna, zbog toga i jesu u tako velikom broju... a ako bude koja viška za proslijediti dalje, skačem od sreće! smile188


Nema na čemu, divim ti se, izgleda da sam prerano odustala od svojih. Jedna kolekcija se uništila (vidi moj gornji post), a dalje ih više nisam ni probala uzgojiti.

Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 21:21
Vjerujem da je pametniji izbor ta mjesavina sa perlitom, ali me u sjemenarnama i svuda gdje pitam za to gledaju ko budalu!

U stovaristima kazu da je taj gradjevinski materijal davno prevazidjen (a tu ustvari perlit i spada) i da se koriste neke nove i jednostavnije metode pa perlit vise niko ne trazi i ne nabavlja. Dakle, ja sam od perlita odustala jer nemam izbora, a rado bih ga nabavila da i to vidim ima li zaista kakve razlike. Para nemam da ga narucujem ko zna odakle i placam skupe postarine, a prodaju se vrece od minimum 25 kg. Tako da sam kupila zemlju Florabellu, njemackog porijekla koja je mjesavina dvije vrste laganog treseta, glinenih kuglica i ne znam tacno jos cega... Drzi vlagu, istina je, ali dok su mi bile u toj cvjecarskoj uvoznoj zemlji punoj perlita bila je non stop suva zemlja, napojiti ih ne mozes. Puno saksija, a vremena jaaaaako malo! Stvarno sam zadovoljna kako napreduju u ovoj zemlji, mada mi i ovo sa perlitom sto Nina prica ima smisla... Ne znam.
Na vrh
Iris1 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 50
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Iris1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2014 u 14:39
Moram priznati da i ja za ljubičice koristim ISKLJUČIVO zemlju Florabellu (žuta vreća sa naslikanom ljubičicom). Najbolja je. Lagana je i mojim ljubičicama najbolje odgovara. Prezadovoljna sam. Ponekad u nju dodam perlita.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2014 u 16:30
Nikako da se sjetim pogledati za perlit! smile42 To je zato jer se izbezumim kada dođem u vrtni centar! smile96
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6263646566 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.