Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7879808182>
Korisnik
Poruka
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2017 u 16:59
Evo ja da javim da je mlijeko protiv pepelnice djelovalo nekoliko nedelja, biljke počele ubrzano napredovat i danas nađem pepelnicu opet.
Ne budi lijena, trknem u lokalnu sjemenarnu i ispričam sve. Prodavac se kune u Topas, fungicid, pa ga uzeh za 7,5 eura. Još to da probam, prije nego bude radila kanta za smeće.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2017 u 23:01
e, a šta je ono pepelnica?? btw meni se moja ipak oporavila :) ali ima neke bijele flekice po lišću...šta bi to moglo biti? i daj kaćunak molim te reci jel može špaga kroz kalić umjesto one glupe krpe ...proći će proljeće a ja moram još jednu presadit a ne znam sta da stavim u biljku 

Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2017 u 21:40
Jeste pepelnica. Evo baš danas sam prskala Topasom, nadam se da ću riješit problem.
Ja ne bi ni stavljala taj fitiljni zaliv, a ako te već spopalo malo eksperimentisat hahaha, stavi nešto od sintetičkog materijala, tipa pertla od obuće. Ako staviš nešto pamučno što puno upija vodu, vući će puno i biće stalno raskvašena zemlja.
Ajde pa da javiš kako napreduju.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2017 u 21:45
Te fleke se nekad tako pojave, od zalivanja hladnom vodom ili zimi kad piri ledeno uz dasku.To im ne šteti, osim što ne izgleda lijepo.
Kod mene budu svijetlo krem boje onako išarano. Sad će s proljeća brzo izrast novi lijepi zeleni listovi, tako da ne brigaj :-)
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2017 u 20:43
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Jeste pepelnica. Evo baš danas sam prskala Topasom, nadam se da ću riješit problem.
Ja ne bi ni stavljala taj fitiljni zaliv, a ako te već spopalo malo eksperimentisat hahaha, stavi nešto od sintetičkog materijala, tipa pertla od obuće. Ako staviš nešto pamučno što puno upija vodu, vući će puno i biće stalno raskvašena zemlja.
Ajde pa da javiš kako napreduju.

ok..a sta onda - znači  presadim, zalijem u tanjurić i zamotam u vrečicu i to je to ..jel bi ti tako?  
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2017 u 20:44
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Te fleke se nekad tako pojave, od zalivanja hladnom vodom ili zimi kad piri ledeno uz dasku.To im ne šteti, osim što ne izgleda lijepo.
Kod mene budu svijetlo krem boje onako išarano. Sad će s proljeća brzo izrast novi lijepi zeleni listovi, tako da ne brigaj :-)

onda može biti i od hladne vode i od vjetra , oboma je bila izložena 
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2017 u 09:38
http://www.ljubicice.rs/sr/content/25-9-savet

Evo vidi ovaj link, pa izaberi način zalivanja. Biće ti jasnije i za šta služi ta krpica, koja joj je svrha.
Ja moje ljubičice zalivam odozgo bez problema, samo malo maknem lišće da ne kvasim.
Tu ljubičicu koju presadiš ako ne budeš skraćivala korijen ne moraš stavljat vrećicu, samo onako sa zemljom prebaci u malo dublju saksiju i dodaj nove zemlje, nemoj "raskopavat" staru zemlju, tako neće patit. Ako ti je i ona prerasla i visoka, onda moraš nožem skratiti dva tri cm korijenove bale, sa zemljom onako prereži i posadi dublje. Sačekaj dan dva i ako bude palo lišće i obješeno, onda je na nedelju dana stavi u vrećicu da se lakše oporavi.

Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2017 u 17:33
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

http://www.ljubicice.rs/sr/content/25-9-savet

Evo vidi ovaj link, pa izaberi način zalivanja. Biće ti jasnije i za šta služi ta krpica, koja joj je svrha.
Ja moje ljubičice zalivam odozgo bez problema, samo malo maknem lišće da ne kvasim.
Tu ljubičicu koju presadiš ako ne budeš skraćivala korijen ne moraš stavljat vrećicu, samo onako sa zemljom prebaci u malo dublju saksiju i dodaj nove zemlje, nemoj "raskopavat" staru zemlju, tako neće patit. Ako ti je i ona prerasla i visoka, onda moraš nožem skratiti dva tri cm korijenove bale, sa zemljom onako prereži i posadi dublje. Sačekaj dan dva i ako bude palo lišće i obješeno, onda je na nedelju dana stavi u vrećicu da se lakše oporavi.


oooo, ovo je super link, hvala Ti!!! ma moram joj rezat korjen jer je bila u prevelikoj posudi pa ima hrpu liša i iz jednog korjena su nastala dva korjena :) :( ne znam jel za smijanje ili plakanje, ali nisam imala pojma o ljubičicama dok sam ju presađivala u veeeelike posude :/  

znači, kako onda ako ima dva korjena i ako je lišćem jako gusta ? pliz pomozi :)  
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2017 u 17:52
Pa super, imaćeš dvije Tongue
Izvadi sve napolje i razdvoj rukama korijene, odvoji jednu od druge i posadi ih posebno. Zemlje koliko ostane, ostane. Slobodno potegni na kontra strane i one će se razdvojit.
Skini im po donji jedan red starog lišća i ako nisu baš previsoke prerasle ne moraš sjeći korijen, samo posadi. Ako ti bude visoko iznad posude, onda malo skrati korijen da im vrat ne viri iznad zemlje.
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2017 u 21:14
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Pa super, imaćeš dvije Tongue
Izvadi sve napolje i razdvoj rukama korijene, odvoji jednu od druge i posadi ih posebno. Zemlje koliko ostane, ostane. Slobodno potegni na kontra strane i one će se razdvojit.
Skini im po donji jedan red starog lišća i ako nisu baš previsoke prerasle ne moraš sjeći korijen, samo posadi. Ako ti bude visoko iznad posude, onda malo skrati korijen da im vrat ne viri iznad zemlje.

e hvala , znači samo tako i ti vjeruješ da će to biti ok. danas sam tako umorna pa sam zaspala pa ću sutra u proces :) ...javim kako je uspjelo 
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2017 u 09:57
Zizza, kako prođe operacija, jel ljuba ok? :-)
Moje izbacuju cvjetove, sad ću da vidim je li bilo vajde od Topasa. Lišće se ovih mjesec dana bilo baš stvrdlo da pupoljci nisu mogli probit, mislim da je taj fungicid putovao tkivom pa otud ta reakcija, ma samo da je i pepelnicu potrao. Evo polako popušta lišće i vraća se u normalu :-)

Ostali članovi, kako su vaše ljube? Šmrcka, Rajski vrtovi, kakvo je stanje kod vas?
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2017 u 17:39
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Zizza, kako prođe operacija, jel ljuba ok? :-)
Moje izbacuju cvjetove, sad ću da vidim je li bilo vajde od Topasa. Lišće se ovih mjesec dana bilo baš stvrdlo da pupoljci nisu mogli probit, mislim da je taj fungicid putovao tkivom pa otud ta reakcija, ma samo da je i pepelnicu potrao. Evo polako popušta lišće i vraća se u normalu :-)

Ostali članovi, kako su vaše ljube? Šmrcka, Rajski vrtovi, kakvo je stanje kod vas?

pozdrav!

evo ja svoje ljube presadila u subotu ujutro i morala sam sjeći korjen jer su veliki bili i hrpu lišća sam maknula. to lišće mi je sad u čaši s vodom , svi zajedno, njih sigurno desetak..
a biljkama sam dakle skratila korjen, presadila ih u manje posude, malko zalila u tanjurić i stavila u vrečicu..pa ćemo sad vidjet...ako ima još kakav savjet (sad kad sam ti rekla što sam uradila :) ) slobodno..

inače, ona prva koju sam presadila tjera samo lišće, nema cvjetova .

ostale biljke su mi super, ove vanjske mislim, balkonske.... :)
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2017 u 11:24
Odlično si uradila, Zizza :-)
Drži ih u vrećici još oko 7 dana i skini. Dobro je što si uklonila višak lišća, ljepše će rasti i biće podmlađena, lakše je posaditi tako a na mjestu gdje je otkinuto lišće ići će novi korijen.
Drago mi je za prvog pacijenta da raste lišće :-) znači da je sve dobro odrađeno! Uskoro će i cvjetovi!
Bravo, Zizza.
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2017 u 15:39
Mali prilog ovoj temi
Jučer udomljena ova slatkica u zapuštenom stanju iz trgovačkog centra, malo je sređena i nadam se da će joj dobro biti u novom domu

 
     
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2017 u 16:56
Baš je prava slatkica!
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2017 u 13:35
Hej kacunak pozdrav draga. Moje ljubičice su dobro, rastu i kad svečano procvjetaju stavit ću fotkicu Big smile. Zasad nikakvih naznaka pupovima, al vjerujem da su ipak premlade za to. 

Vratit ću se malo unatrag kada smo postali o pepelnici. Nedavno je na sajmu cvijeća u mom gradu naša poznata TV vrtlarica  spominjala kao jedan od pripravaka protiv pepelnice isto mix mlijeka i vode u omjeru 1:10. Smućkati i prskati biljke. Djelotvorno je, ali samo isključivo domaće nekuhano mlijeko.

Jel su tvoje ljubičice skroz ozdravile ? 
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2017 u 14:19
Aurelia, jako je lijepa. Da li znate gdje se mogu kupiti ljubice a da nisu klasične česte boje već slične ko od Aurelie ili kao "špricane s točkicama"?
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2017 u 21:01
Pozdrav, 
e hvala Kacunak na bodrenju i pomoći. Htjela bih reći ovo za mlijeko i vodu..da ja već godinama, nakon što popijemo mlijeko, u tetrapak  ili bocu uvijek nalijem vodu i sutradan s tim zalijevam vanjsko cvijeće... navodno da je to dobro protiv nametnika :) 
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2017 u 22:19
E, curke.
Ljubice su potpuno ozdravile i bujaju, ali zahvaljujući Topas fungicidu koji je isključivo protiv pepelnice. Problem riješen od jednog jedinog prskanja. Vrijedilo je dati 7 eura za bočicu tog čuda :-)
Mlijeko-voda mi je djelovalo ali na kratko, dva puta sam ih okupala tim i izgubila strpljenje :-)
Da, imala sam domaće mlijeko, ali je bilo kuvano...
Srećno svima s uzgojem :-*
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2017 u 01:09
Marsha, hvala...danas sam vidjela u Bauhausu (Jankomir) ljubicu kao ova moja samo bijelo sa ljubičastim (11,90 kn)
     
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7879808182>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,291 sekundi.