Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4546474849 82>
Korisnik
Poruka
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2013 u 20:45
A milice, mislim da je jos sladje cekati kad ne znas koje su boje... Ima da ti budu ko bombone..  Valjda  nisi nestrpljiva ko ja
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2013 u 20:51
Sta vi preduzimate kad mali novi listovi rastu iz sredine toliko gusto da vam se cini da nema sanse da moze cvjetati? Znaci toliko su natrpani, a cvijeta nigdje? Bukvalno nema gdje od listova?
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2013 u 20:57
Prethodno je pitanje upuceno svima, sto vise misljenja, to bolje. Puuuna saksija zdravih listova, da cvijet jadan nema kud!
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2013 u 10:31
Dajte ljudi, niste valjda svi digli ruke od vasih ljubicica? Ili vam cvjetaju dobro, pa ne trebate konsultacije? U tom slucaju, drago mi je!
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2013 u 17:31
kacunak, ja bih ti rado pomogla ali nisam sigurna u ono što sam čula tako da ovo što ću napisati uzmi sa velikom rezervom. Od jedne žene sam čula da se listići u sredini prorijede i da se tako da mjesta  cvijetićima. E sada, ako se počupka previše, ne znam, onda ljubica prestaje sa rastom...Confused po nekoj logici... Još jednom napominjem da sam to samo čula, naravno nisam probala, pa molim znalce da mi odgovore da li se to smije raditi ili ne! Embarrassed
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2013 u 17:41
E da, skužila sam da se i kod mene listovi gužvaju pa sam zadnji red skoro cijeli okolo naokolo potrgala i presadila u malo veću vazu. Možda to nisam trebala raditi dok cvjeta ali čini se da joj ne smeta. Sada izgleda elegantnije, kao da se podigla a time kao da i svi listići, pa i oni listići u sredini imaju više mjesta.Smile
Na vrh
milica09 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica09 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2013 u 19:13
Slobodno mozes i srednje listice da proredis, mada je bojle da seckas stare listove znaci zadnji krug tako ce i centar dobiti vise prostore kad se listovi tokom rasta rasporede i krenu ka spolja.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2013 u 21:43
Hvala vam puno, malo cu joj dati zraka malim makazicama i oprezno. Samo nekoliko listica. Pusa, drugarice moje smile82
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2013 u 10:05
Sretno sa uzgojem! Ja sam svoju prvu "ekipu bebica" na radost mojih kolegica podijelila, sada je druga "ekipa" na ukorjenjivanju... Iako je proljeće najbolje vrijeme za to, nadam se da će mi i ove ljetne jednako uspjeti! Ljubičice su doista lagane za uzgoj, osobito ove sa tvrđim listovima. Takvo je barem moje iskustvo... Smile
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 10:53
Da li se nekome desilo da zapiknuti listic po drsci pocne da gnjili, odnosno tamo na spoju gdje ga je najlon doticao? Juce sam ga prebacila u zemlju, list je zelen ali malo objesen. Nema jos korjencice, ali je pri samom kraju drska ocvrsla ko kamen. Mozda je poceo neki proces za zakorjenjivanje? Stavila sam sasvim malo u zemlju, nadam se da mi zbog onog djelica sto je omeksao od najlona nece propasti, obzirom da je list relativno zdrav i pri kraju tako ocvrsnuo?
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 11:04
Vidjala sam ovde slike zakorijenjenih listica koji su bukvalno zasadjeni od pola lista i bez imalo drske, pa druga slika sa zdravom drskom a pola lista odsjeceno, pa malo natruo list... i okolo nikli mladi! Valjda ce i moja reznica prezivjeti??? Ima da bacam petarde oko zgrade kad ugledam listic smile195 Desert rose, pricaj sta mi je ciniti. Smije li se zakorijenjeni listic zaliti sa vodom u kojoj je prihrana?
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 11:09
Inace, na zakorjenjivanju je bio u vodi petnaest dana. Kad sam taj djelic omeksani primijetila, odmah sam prebacila u zemlju, to je ukupno osamnaest dana. Mozda ce se spasit u toj prirodnijoj sredini, tj. zemlji?
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 15:26
kacunak ne znam da li ti mogu pomoći. Ja svoje razmnožavam tako da listić odmah zapiknem u zemlju oko 1 cm. Kako je takvom listiću teško stajati, sa stražnje strane ga poduprem drvenim štapićem. Ako je potrebno malo privežem koncem. Nemam iskustva sa najlonom, pazim da je zemlja uvijek umjereno vlažna, kada se malo isuši, kapnem opet malo vode. Ništa ne diram tako da u biti ne znam kada počne faza ukorjenjivanja i kako ona izgleda na samoj stabljici. U vodu ne stavljam jer se u vodi korijen ne razvija isto kao i u zemlji. Prije par godina sam probala taj način i nisam dobila ništa, točnije, dobila sam potpuno truli listić. Naravno to nije nikakva greška ako se napravi i ako naravno upali (a meni njie) samo ja to ne radim i neću jer smatram da je nepotrebno, komplicira i otežava. Što se prihrane tiče, mislim da se ona ne koristi dok biljka malo ne poraste i ne razvije nekoliko listića. Znam da se nakon presađivanja ne prihranjuje 3-4 tjedna. Da li će se tvoja spasiti ili ne, teško mi je prognozirati kada nisam imala takvu situaciju. U svakom slučaju, sada kada je u zemlji, zalijevaj manje. Ako si ga posadila dublje, možda još ima šansi razviti dodatno korjenje na zdravom djelu. Ne znam da li sam ti pomogla, to su samo moja nagađanja. Nadam se da će ti se javiti netko stručniji od mene! U svakom slučaju, javljaj kako se mali borac ponaša...Wink
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 22:06
Puno hvala na dobroj volji i savjetima! Danas sam morala ukloniti taj istruli sredisnji dio-i zasadila list sa ostatkom zdravog dijela u novu zemlju a onaj dio bez lista ostavila kako jeste bio zasadjen, samo  malo pokrila zemljom da se ne susi. List se odlicno drzi, iako je jadan ostao potpuno bez stabljike. Bas me zanima sta ce biti od ovog eksperimenta.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 22:13
I svakako javljam! Ovaj bez lista bi trebao za mjesec dana da pokaze neke pomake, obzirom da se duze razvijao i da je ocvrsnuo. Jedva cekam da vidim hoce li mi ista od ovoga uspjeti. Daj boze, jer ipak list treba stabljiki za stvaranje korijena, a list treba stabljiku da bi pustio izdanke... Bice ovo pravo cudo.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 22:18
Bez obzira kakav ishod bude, lijepo je što se tako boriš za novi zeleni život, koliko god on malen bio... Držim ti palčeve da uspije mada moja dosadašnja iskustva nisu ohrabrujuća - kada trulež nastupi, nema velike pomoći...
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 22:21
smile79
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 22:28
A jesi li nekad imala situaciju da presadjena ljubicica pocne mirovati sa rastom, ni tamo ni ovamo? Bukvalno stoji, a prije presadjivanja preko noci listovi se uvecaju! I to mi se sa jednom sad desava. Postadoh pravi terminator za ove jadne ljubicice, a sve iz najbolje namjere.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2013 u 22:45
Mislim da se to događa zbog veće vaze. Kada se biljka presadi onda prvo širi korjenje jer je dobila mjesta. Kada završi taj ciklus onda krene sa listovima. E sada, koliko to traje, teško je reći. Zato kod presađivanja treba uzeti samo broj veću vazu. To je kod ljubičica osobito bitno jer one su poznate da ne vole biti u velikim posudama. Krenuti će ona, samo joj daj vremena. Bitno je da listići izgledaju zdravi!
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2013 u 22:31
Apsolutno si u pravu! Vjerovala ili ne, ali kupila sam lupu i samo zavirujem... Geek Mama kaze "daj ne diraj ih i ne premijestaj stalno, mlada biljcica, uznemiravas, pusti nek ojaca, grehota je."  MM kaze da bacim, kupice mi nove, a ja ni u ludilu baciti necu. Nista ljepse nego cekati da vidis sta si uspio napraviti i spasiti te male zivotice! Strpljenje mi nije jaca strana, ali dacu sve od sebe da ih pustim na miru i da vrijeme odradi svoje. Vrijeme ionako leti, na zalost ili na radost u ovom slucaju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4546474849 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,641 sekundi.