Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7677787980 82>
Korisnik
Poruka
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2016 u 19:14
Riječi ti se pozlatile, ja bih bila  zadovoljna i sa jednom, a sve više od toga je kao dobitak na lotu Big smile. Evo danas sam vidjela još kod dva lista "male mišje uši". Pripazi ću na vodu, iako sam i do sad malo zalijevala ... na žlicu. Jedino ću  pripaziti na temperaturu vode ... znači poželjno je da nije hladna.

en divna je, ove sa "cik-cak" listovima su baš posebne. 

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2016 u 11:03
Evo mojih minijatura ... svih 6 listova se primilo Tongue

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2016 u 19:37
smile55
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2016 u 19:38
Bravo, draga, krasne su!   Broken Heart


Nemoj ništa da diraš do proljeća, još će njih neko vrijeme izlaziti, neka rastu i uživaju pa posle rasadjuj. Clap
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2016 u 00:45
Hej Kačuncice, kako da potaknem da mi ljubičica cvate? Ušla je u neko mirovanje.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2016 u 12:39
I one imaju pravo na malo odmora LOL, moje zaljevanje je samo u ukrasnu teglicu ulijem mlakaste vode toliko koliko je mali prst debeo i to tek kada su se malo obisili ili omekšale stabljikice onda ulijem vode ne nikako gore u zemlju. Bar tako meni odlično uspijevaju.
Bolje može onaj tko hoće nego onaj tko može
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2016 u 12:58
KOd moje ljubičice su se pojavile prvo nekakve bijele pruge, pročitala sam da je to od hladnije vode kod zaljevanja.

Sad tjera mladu biljke sa strane umjesto da cvjeta. Cvjetići su se osušili, a mlada biljka napreduje. Imat ću podmladak.
Ubola sam podavno zeleni štapić za lisnatu masu kućnog cvjeća, možda se to zato dešava. Trenutno je na crvenom kristalonu, pa ću vidjeti. Kod mene se loži, možda joj je i prevruće.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2016 u 14:20
Teško je u ovo zimsko vrijeme naći im odgovarajuće mjesto, moje su na istoćnom prozoru bez radijatora, ložimo u drugoj prostoriji vrata su non stop otvorena tako da im nije pretoplo i stalno cvjetaju, doduše ne prebogato ali cvijeta uvijek ima



<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2016 u 15:39
Bas cu lipe i zdrave tvoje ljubice. Moje su stalno na sjevernom prozoru u kuhinji.
Bolje može onaj tko hoće nego onaj tko može
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2016 u 00:19
Šmrcko Heart Heart Heart
Sad se dala da iznese podmladak, još će neko vrijeme pauzirati. I da procvjeta sad, cvat bi bio manje bujan dok pušta mladicu. Moje isto sad polako posustaju, prekratak je dan. Ali eto nove ture cvijeća čim krene godina i upolovi januar, tj. siječanj.

Pusti pelcer da solidno poraste, pa odvoji sa korijenom ili bez njega, kako uspiješ. Posadi, zalij i s posudom zaveži u veću kesicu za zamrzivač. Više ne zalivaj i ne odvezuj. Svijetlo mjesto i garantujem da će se uhvatiti. Kesu držiš dvadesetak dana i skini. I dalje ne zalivaš dok se ne osuši zemlja.  I nije im vruće, vole one toplo. Ja sam imala isto prošle godine na par njih te šare po lišću, otkako zalivam toplom vodom nikad više nisu se išarale tako. Zalivam uvijek odozgo, otprilike jednom u deset dana, samo maknem list da ne kvasim.
Srećan i ugodan uzgoj želim Tongue

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2016 u 23:32
Hvala Kaćunak, ti si pravi ekspert za ljubice Hug
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Iris1 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 50
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Iris1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2017 u 15:06
Imam problem. Počele su mi ugibati ljubičice. Listovi preživjelih su mlohavi i bojim se da će i one uginuti. Jel moguće da je problem zemlja?
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2017 u 18:00
Iris, da nisu puno mokre bile sad po ovoj hladnoći? To mi zvuči kao trulež korijena. Izvadi i provjeri, skrati korijen i korijenov vrat pa vidi je li tkivo zeleno ili smeđe. Siječeš do zelenog, skini svo mlohavo lišće i posadi makar s par listića ostale i pokrij kesom bar dvije nedelje.
Ovo ih uvijek vrati u život. Dok je god pod kesom i zemlja vlažna, ne zalivaj. Moje su više suve nego zalivene i to sam naučila davno gubeći desetak od previše vode.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2017 u 18:03
Jesi li ih skoro presadjivala? Ako jesi, možda su samo pod stresom od presadjivanja. Kad staviš providnu kesu, lišće se u dan dva podigne i ojača, naravno ako je korijen zdrav.
Na vrh
Iris1 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 50
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Iris1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2017 u 13:28
Kacunak, hvala na savjetu. Kod mnogih biljaka je bio trulež korijena. Presadila sam ih i očistila. Pod plastičnom vrećom su, ali izgledaju dosta loše.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2017 u 14:00
Dobro si uradila, sad čekaj i za oko mjesec dana trebala bi vidjeti novi rast iz rozete. Samo ne zalivaj dok god zemlja se ne osuši. Izgledaju loše zato što su dehidrirale, korijen truo i nije mogao vući vodu, ali sada strpljenja i u tom "plasteniku" razviće novi.

Kod mene se opet išarale onako po lišću iako zalivam toplom vodom, prošle zime me je to zaobišlo a ove, evo, opet kreće. Kod mene je centralno i ugodno je toplo, ali valjda im bude hladno jer jako često otvaram prozore širom ili na kip, pogotovo kad kuvam nešto... Bar znam da od toga ne ugibaju i u proljeće opet izbace divno zeleno lišće.

Ajme kako je hladno, dobro da uopšte prežive Ermm
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2017 u 20:22
Pozdrav svima, 

došla sam ovdje svečano objaviti da je jedna od dvije moje stare ljubice presađena....znam, znam, kasno, ali konačno sam se odvažila, a sve me više boljela činjenica da je cijeli korjen vani i da ona uopće ne cvjeta godinu dana...pa evo, za kaćunka, a i ostale da objasnim kako sam ja to uradila.

prvo i prvo mislim da imam prevelike posude za ljubice pa sam osigurala manje. koliko male, ne znam ni sama, mislim da su te posudice od nekih kupovnih biljaka. dakle prvo sam izvadila biljku, otkinula donje listove (koje sam također zasebno zasadila), onda sam prerezala korjen- za koji bih rekla da je malo smećkast; pa sam malo s obrnutom stranom noža ogulila njegovu vanjsku stranu..to sam radila lagano i pomalo, onda sam kupila zemlju za sobno cvijeće (zrinko od 'zrinjevca'), malo ga zalila, pomiješala. odrezala sam uski komad kuhinjske krpe i provukla kroz rupicu teglice tako da je veći dio krpice ostao u tanjuriću, potom sam stavila zemlju , samo sam stavila, bez guranja i ostalog (ko kad se djeca igraju s pijeskom) , onda sam u nju stavila ljubičicu bez naglog guranja i potom sam još jednom zalila zemlju. tako, skupa s krpicom i tanjurićem sam sve stavila u vrećicu za zamrzivač koju sam napuhala , tj. unijela zrak i zatvorila tako da zrak ne ide van. pri tome sam naredila kalić tako da listovi ne dodiruju vrečicu. sve skupa sam stavila na kuhinjski element koji je u ravnini s kuhinjskim prozorom, zapadna strana, visina cca 2m, udaljenost od prozora cca 1m . e sad molim kaćunka i vas ostale da mi kažete ima li nade za ljubičice s obzirom na to kako sam ovo izvela i gdje sam ih postavila. naravno savjeti dobrodošli. 
hvala na pažnji :) 

...ja se nadam da će to dati rezultate samo me brine položaj i mjesto gdje sam ih stavila, a i to se nadam da je ok, s obzirom na to da sunce rano zalazi i ne udara tako jako kroz prozor, prozori su jedan dvokrilni i jedan jednokrilni i imaju zavjese. :) 

veselim se vašim odgovorima :) 
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 12:46
Zizza, sjedi, pet! Tongue
Po opisu gdje ti stoji, mislim da ne bi sad s proljeća trebao biti problem zbog manjka svjetla.
One vole tik uz prozor, maksimum svjetla, ali na opisanom mjestu ne bi trebalo to da utiče da se primi i nastavi rasti. Ako ne bude cvjetala u roku dva mjeseca, možeš joj pojačati svjetlo.

Rajski vrtovi, kako napreduju tvoji pelceri?

Moje se bacaju na cvjetanje, pupoljaka koliko hoćeš, konačno se bude Smile


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 13:58
E ovako. mojo sam odstranila bebicu. Cvjetova nema već dugo.
I ja čvaka uzmem mamu i stvarim na južni prozor.

Zadnje vrijeme su listovi bili prošarani. Zaljevala sam vodom sobne temperature,  sa malo dodatka crvenog kristalona.
Na južnom prozoru se desila katastrofa, za koji dan su listovi bili užas šareni. Pola sam ih odsjekla i vratila na staro mjesto.
Čitam da biljka u opće ne smije biti na direktnoj svejtlosti, moguće i na starom mjestu da je jutarnje sunce dokačilo.
Negdje sam pročitala da bi cvjetala da 6 tjedana treba biti ne temperaturi oko 15 stunjeva ili mrvu vušljoj.

Može li netko opisati položaj i vlažnost, temperaturu gdje mu najbolje uspjeva. Jesu li to potparene kuhinje i sl.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 14:13
Šmrcko, moje su na istočnim prozorima sve, tako mi okrenut kompletan stan. Sunca zadnjih pola godine vidjele nisu, ma ni jutarnjeg, i opet su se "išarale". Sve više kontam da im je zimi noću prohladno kod prozora, jer ljeti i s proljeća rastu UVIJEK prekrasni zeleni listovi.
Takođe, primijetila sam da im Green Garden gnojivo ne odgovara, možda ima neka prejaka ili suvišna supstanca u njemu, uvijek kad njega imam dobiju te šare iako ga vrlo malo dodam. Dok sam koristila "Plantella cvijet", predivne su bile cijele godine.
I ajde sad, budi pametan?
One vole jako svjetlo, ali ne da prži sunce popodne, malo jutarnjeg do deset, ok. Inače ako ih odmakneš od prozora neće cvjetat, nema šanse.


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7677787980 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.