Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7778798081 82>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 19:30
E pa sad su letile u gostinjsku sobu. Temperatura je umjerena oko 20 stepeni, svjetlosti dosta, daleko od radijatora i nije na direkt suncu.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 19:30
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 19:31
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 22:02
Thumbs Up

Jedino se ne bih složila sa tako čestim zaljevanjem, to je siguran put u trulež korijena.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2017 u 08:38

Rajski vrtovi, kako napreduju tvoji pelceri?

Evo nas draga Hug, živi smo i zdravi, prošli tjedan presađeni. Malo sam se dvoumila oko zemlje, da li staviti čistu ili dodati malo perlita ?! Ipak sam dodala malo perlita, ali ne puno. Na istočnom su prozoru, u toplom, zalijevam prokuhanom mlakom vodom i to je to. 

Drago mi je što su se tvoje probudile pa bi nam mogla i koju fotkicu nabaciti kad procvjetaju Wink!

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2017 u 20:57
Krasno se drže! Smile
Koliko vidim, imaćeš oko 11 biljaka Thumbs Up E, Baš mi je drago!

Ja bih rado svako malo stavljala slike, ali ih ne znam prebaciti ni u komp., kamoli na forum Embarrassed Unhappy
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2017 u 23:37
Moramo poraditi na tome Kaćunak Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2017 u 09:28
Ouch Definitivno!
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2017 u 09:39
Evo jutros da obiđem moje ljubimice, i ugledam na cvijetu bijeli prah pepelnice Unhappy
Nema ništa na listovima, samo na cvjetovima. Uzela bih fungicid, ali se bojim da oni više preventivno djeluju a ne posle kad pepelnica uveliko krene.
Šta da kupim, čime da prskam? Ajme meni, stalno neka borba s njima, baš su osjetljive!
Imala sam i grinju, i tripsa, sada i pepelnicu Ermm Malo mi fali da odustanem od njih.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2017 u 09:53
Nađoh na nekom američkom sajtu recept protiv ove napasti, primijenim juče ujutru, pa šta bude.
Šolja mlijeka, šolja vode, kašičica sode bikarbone, to se promućka i prskalicom dobro okupa biljka.
Jutros gledam biljke blistaju, nema prašine, nikakvih oštećenja od vode nema. Dijelovi cvijeta koji su bili napadnuti dobili su tamnu boju, pretpostavljam da je mlijeko odradilo fermentaciju i da su se gljivice raspukle Thumbs Up
Ponoviću u ponedeljak, pa ću da vidim ima li im spasa trajno.
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 11:17
pozz svima...jel mi može netko reći kad da izvadim ljubicu iz vrečice..idu izdanci :) jeeee, mislim da već drugi listići teraju i sad kako sve skupa raste tako mi listići počeli dirati vrečicu pa sad ne znam kad da ih izvadim ..i drugo pitanje ona krpica koju sam provukla kroz teglicu jel nju izvadim ili ostavim kad biljčicu izvadim iz vrečice ??
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 11:37
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Nađoh na nekom američkom sajtu recept protiv ove napasti, primijenim juče ujutru, pa šta bude.
Šolja mlijeka, šolja vode, kašičica sode bikarbone, to se promućka i prskalicom dobro okupa biljka.
Jutros gledam biljke blistaju, nema prašine, nikakvih oštećenja od vode nema. Dijelovi cvijeta koji su bili napadnuti dobili su tamnu boju, pretpostavljam da je mlijeko odradilo fermentaciju i da su se gljivice raspukle Thumbs Up
Ponoviću u ponedeljak, pa ću da vidim ima li im spasa trajno.

Svakako  javi kako je prošlo, nikad ne bih pomislila da ih pepelnica može napasti. Al eto vidiš, napast nikad ne spava. 
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 12:31
Imam godinama ljubičice držim ih na sjevernoj strani na prozoru, zaljevam ih samo ako vidim da su se posebno donji listovi omlohavili onda u drugu posudu ulijem malo mlakastu vodu i vratim ljubice da same popiju tu vodu. Cvjetaju mi stalno bar do sada nisam imala na njima nikakve bolesti. Ovih dana cu ih presaditi u plitke zdjelice. Ja kao i kacunak ne znam stavljati slike da ih vidite. Pozdrav svima. 
Bolje može onaj tko hoće nego onaj tko može
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 16:35
Ovde ne uspijevam da postavim link, sliku sa interneta cvijeta ljubičice sa mjestimičnim bijelim prahom. Tako je i kod mene izgledalo. Ako ukucate u googleu powdery mildew on african violet flover, vidjećete kako to izgleda. To je ustvari vrlo često gljivično oboljenje kod njih.
Do sada ništa ne vidim više, sutra ću za svaki slučaj da ponovim prskanje pa ćemo vidjet da li se to samo spralo ili je gljiva uništena.
Zizza, možeš skinuti vrećicu ako si primijetila znakove rasta. To fitiljno zalivanje ostavi ako ti ne čini zemlju konstantno mokrom. Pazi na trulež.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 16:57
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2017 u 00:09
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Ovde ne uspijevam da postavim link, sliku sa interneta cvijeta ljubičice sa mjestimičnim bijelim prahom. Tako je i kod mene izgledalo. Ako ukucate u googleu powdery mildew on african violet flover, vidjećete kako to izgleda. To je ustvari vrlo često gljivično oboljenje kod njih.
Do sada ništa ne vidim više, sutra ću za svaki slučaj da ponovim prskanje pa ćemo vidjet da li se to samo spralo ili je gljiva uništena.
Zizza, možeš skinuti vrećicu ako si primijetila znakove rasta. To fitiljno zalivanje ostavi ako ti ne čini zemlju konstantno mokrom. Pazi na trulež.

kacunak hellou, dok je sad u vrečici biljka, zemlja je stalno vlažna, a ne znam jel to zbog toga jer je efekt staklenika ??! tako da možda je bolje izvuć pa zalijvati dalje kako se već zalijeva, ha? šta misliš? tnx 
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2017 u 21:46
evo mene opet, danas sam izvadila ljubičice iz vrečica i skužila da je zemlja dosta vlažna i htjela izvući one krpice koje su mi bile u teglicama i prilikom izvalčenja mi puknu što znači da su strunile (te krpe). biljke se dobro drže, vidim korjenje i nad zemljom, pa sad me zanima mislite li da bih ju sad trebala presaditi u drugu zemlju, jer osto mi je dio te krpice u zemlji pa se bojim da ce nastetiti biljki,a i zbog toga jer je korjenje vani a dost je tanašno :/
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2017 u 23:21
ZIZZA, ja bih to izvadila van bez da uznemiravam friško posadjenu biljku, probaj malo nekim štapićem pronaći gdje je dio krpice bez da vadiš biljku i samo izvuci pincetom. To provlačenje kanapa ima smisla samo ako mu je drugi kraj odozdo u vodi, staviš npr na poklopljenu kutiju od margarina, probušiš na poklopcu rupu za kanap a u nju naspeš vodu, pa vuče u teglu postepeno biljka koliko joj treba. U tom slučaju nikako pamuk niti išta što dobro upija jer vuče i upija puno vode i biljka je non stop preraskvašena i možeš se pozdravit s njom. Ja lično ne volim takav način zalivanja. Korijenje ne bi trebalo da bude nad zemljom, pokrij to sa još zemlje, vjerovatno je nisi dovoljno duboko posadila. Zemlja mora biti do donjeg reda lišća, da vrat ne viri.
Što se tiče pitanja oko vlažnosti zemlje kad je zatvorena u vrećici, to nikad ne moraš zalivati dokle god je zatvoreno jer vlaga neprestano kruži i zemlja je stalno vlažna. Kad skineš vrećicu sačekaj da se zemlja fino isuši i tek onda zalij.
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2017 u 20:17
kaćunak, hvala na odgovoru. totalno sam zeznula stvar s tom pamučnom krpicom, dva lista su mi se osušila...i sad sam u panici da če sve otići. zemlja je dost vlažna.  ima jedno tri veća lista, pa tri manja i vide se tri kako izlaze, ali već dva dana su iste veličine...ne znam što da radm i je li sada gotova cijela biljka...uopće nisam računala na moguću trulež... :( 

što se tiče metanja te krpice, to sam pokupila s onih linkova...zato sam i odugovlačila s presadjivanjem jer me bilo strah da nešt ne zeznem i gle sad...:( 
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2017 u 17:40
poooomoć ljudice Hug... ja mislimda mi biljka stoji na mjestu od kad je izvađena iz vrećice u kojoj je bila 3 tjedna i počela je tjerat mlade listiće, a krpica koja joj je davala vodu u vrečici je djelomično ostala u zemlji jer je krpica bila pamuk pa je strulila Cry i sad mi se čini da vegetacija ne da nije počela nego stoji :( šmrc..
šta da radim, jel ju mogu vratit u vrečicu???? 

ili ja nju prečesto gledam, svaki dan više puta :D , pa zbog toga ne primjećujem možda rast ??hm ??? Geek

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7778798081 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.