Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Čajota,Meksički krastavac (Sechium edule)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Čajota,Meksički krastavac (Sechium edule)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
dedabrada View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dedabrada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Čajota,Meksički krastavac (Sechium edule)
    Objavljeno: 22 Ožujak 2009 u 21:46
Evo i o čajoti ili Meksičkom krastavcu neka vaša iskustva. Ja ga već par godina sadim i jako smo zadovoljni. Jako je ukusan i ljekovit...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
žako View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje žako Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 19:51
Prošle jeseni dobio sam dva ploda zelene čajote no na žalost propali su mi tijekom zime a kako bih želio uzgojiti tu zanimljivu biljku trudim se za sda bez uspjeha doči do sadnice ili ploda. Molim vas ako netko zna gdje se može nabavit ili netko ima pa možemo razmjeniti za neko zanimljivo sjeme koje imam, recimo: rebrasti dugi krastavac, kivano, life.Smile
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2009 u 12:11
Šajot ili meksički krastavac je zeljasta, vrežasta biljka koja spada u povrće. U grmlje i drveće se nikako ne može svrstati.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 21:39
Bok
Čajote uzgajam več četiri godine,Najprije sam sadio bodljikave i s njima naučio kako se sade , kako se pospremaju za prezimljenje a jest i pripremat se mugu na neznan broj načina.
Sada držim još samo gladke Čajote bez bodljika. Za obradu pogotovo sa ženskim rukama su pravi luksus. Čajote tog tipa se dade kupiti u E,Leclerc u Mariboru kod povrča. A gdi  u Hrvatskoj nebih znao reči.
Eto par sličica mojih od ove godine.


ww4.slikomat.com/11/1211
/ddv-Avgust.jpg[/img][/url]

Ako imate pitanja izvolite odgovorit ču koliko je god moguče jednostavno.

Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 14:29
Ivane,
a kakvog su ukusa, da li se mogu jesti i sirove, da li su jednogodišnje ili višegodišnje biljke???
Ha, navikao si nas na jaaako puno informacija, pa eto, sada me sve zanimaSmile
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 20:03
Imala sam do prošle godine ovu vrstu sa bodljama ali nisu narasli veći od oraha i to u kasnu jesen i nisu mi preživjeli . Bili su jako fini za jelo  i pohani i na salatu i kao dodatak s ostalim povrćem. Baš odlični ali više nemam a ne znam gdje ima kod nas, još bi bilo bolje imati ove bez bodlji, lakše se s njima može raditi.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
žako View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje žako Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 20:17
Nabavio sam dvije jedna zelena i jedna bijela obe bodljikave na bučijadi u Ivaničgradu sada čekaju proljeće u podrumu pa bumo vidjeli kako bu to meni išlo. Koliko sam shvatio čajota je biljka kratkog dana tako da bi njoj trebalo skračivati dan prekrivanjem ukoliko želimo imati raniju berbu. Inače volio bih i ja znati gdje bi se kod nas mogle nabaviti naročito ove bez bodlji i na proljeće jer nemam pojma hoče li ove moje dvije uspješno prezimiti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 21:20
Nisam znala ništa o tom povrću pa vjerujem da ima još takvih kao ja. Zato evo par podataka o toj biljci koje sam skinula sa neta.

Oni koji ju imaju neka dodaju svoje spoznaje o toj biljci.

Sechium edule - meksički krastavac je višegodišnja vrsta iz porodice tikava. Ima mesnat plod izduženog kruškolikog oblika koji se koristi pripremljen kao varivo, punjen mesom ili sirom, pečen, mariniran, kao salata.

Meksički krastavac je toploljubiva biljka i zahtijeva dosta vlage, plodno tlo i gnojenje - kao lubenica.

Razmnožava se tako da se jednosjemeni plod sadi u veljači ukoso, širi dio ploda je dolje, a vrh nije prekriven zemljom. Biljke se zalijevaju svakih 3-5 dana, a plod proraste za 12-15 dana. Rasad se sadi polovicom svibnja na otvoreno.
To je penjačica koja treba potporu za penjanje.
U toplijim krajevima uzgaja se kao višegodišnja kultura. U kontinentalnim krajevima može također prezimiti na otvorenom ukoliko se  stabljika  odreže do korjenovog vrata i biljke se prekriju slamom ili kompostom.

Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 22:10
Čajota ima mlada ne previše zrela blag kremast ukus po kolerabi ili ako ste probali srž kupusa samo nije tako tvrda. Upotrjeba za supe, salate, prženje i direkt okinuta sa grane se može konzumirati samo sjemenku odstranite jer je jak ukus orasa. Sadite ju po mogučnosti tek krajem 5tog ili početak 6stog mjeseca i to  u duboku kutiju bez dna najbolje stare daske. Za dva ploda sastavite kutiju 50x100cm dubine 70 do 80 cm na dno stavite neku finu mrežu da vam crveni puževi ne ulaze, kutiju napunite sa dobrom zemljom iz bašte pomješanu sa 30% komposta.Sadite 2ploda. Kutiju stavite u sjenu ili pod veliko stablo, kad počne rast joj potpomažite do prvih grana posle se sama penje na stablo i imat čete mnogo mnogo plodova. Kad se pošteno razraste je potrebno zaljevanje svaki dan naveče kanta vode, gnojite sa bio gnojivom kao peleti i to šaku dve na mjesec  tek kad počne mnogo plodova.
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 09:42
Drugi nazivi: indijska tikvica, čajot ili šajot

U našim kontinentalnim krajevima ponaša se kao jednogodišnja biljka (zbog toga što ne podnosi hladne zime , a nadzemni dio biljke smrzne se i pri najmanjem mrazu), dok je u svojim krajevima višegodišnja biljka.

UZGOJ:
Plod namjenjen za sadnju bere se s biljke prije punog dozrijevanja te se pohranjuje na suho i hladno mjesto (5-10 C). Preko zime trebala bi se pojaviti mladica.
 Sadi se u rano proljeće, kad prođe opasnost od kasnih mrazova, dakle, na moru već u travnju, a na kontinentu od početka do kraja svibnja. Kod sadnje u treba paziti da se ne ošteti mladica te da se plod položi u zemlju pod blagim kutom, tako da mladica ide prema gore, u zrak, a vršak ploda da viri iz zemlje 2-3 centimetra.
Tlo treba biti plodno i redovito, ali ne preobilno zalijevati. Razmak između biljaka 2-5 m radi njegovog bujnog rasta, a visina mreže postavljena na 2 m visine. Nije zahtjevna za uzgoj, a značajnih oboljenja i štetočina osim lisnih uši, koje se uklone uobičajenim zaštitnim sredstvima, nema.
Cvjetovi na biljci su muški i ženski, a iz ženskih se razvijaju plodovi.

Postoje tri glavne vrste: bodljikava, bez bodlji i bijela.





Na vrh
pr1nc0 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pr1nc0 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2014 u 19:19
Ove godine u proljeće posadio sam čajot bez bodlji, ali još nije krenuo cvjetati. Stabljika mu je debela 4 cm i raste kao iz vode. A susjedi koja ima bodljikavu sortu već pola mjeseca daje plodove Unhappy
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2015 u 23:26


Ovo su  moje Čajote.....Od jednog posađenog ploda dobila sam 18kom. Smile




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.