Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
Jelena27 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelena27 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje
    Objavljeno: 26 Ožujak 2009 u 21:40
Pozdrav svima! Ne samo da sam nova na forumu, nego i u cvjećarstvu, vrtlarstvu, praktički svemu što se tiče biljaka.
Prošle godine sam počela s uređenjem (hm!?smile85) balkona: posadila nekoliko pelargonija koje se nisu baš pokazale u najboljem svjetlu, nisam, moram priznati ni vodila dovoljno brige. Evo uspjele su prezimiti, dobila sam u polj. ljekarni savjet da ih sad prihranjujem gnojivom za list (First Ornamentali mislim da se zove). Pretpostavljam da sam pretjerala jer su neki listovi požutjeli?! Zanima me je li moguće takvu biljku sad razmnožiti?
Kupila sam lijepu bakopu i želja mi je također nju razmnožiti (naravno, ako je moguće s obzirom da je biljka u cvatu trenutno) pa bih molila da me savjetujete... Nekako sam zamislila kombinirati pelargonije i bakopu, ne znam jesu li im isti uvjeti potrebni za rast?!
Imam i sjeme petunije i margarite, što i kako s tim?
Imam ja još tisuću pitanja, ali mislim da je i ovo već previše!
Puno hvala svima!

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2009 u 22:29
i ja imam sjeme sporiša šta i kad i gdje sa njim jeli vrijeme da se sije u kakve tegle na koje udaljenosti i sve savjete vezano za njih trebam ,takođe imam i kasicu sjemena na kojoj piše zvončići dajte znalci savjete
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2009 u 23:31
Jelena,dobro nam došla!
E sad,sama si već odgovorila zašto su ti pelargonije bile jadne.Malo više brige(njima stvarno puno ne treba.Zalijevati i povremeno prihraniti)i biti će puno ljepše.
Bacopa ide sa pelargonijama.Kada i kako se razmnožava bacopa,to ne znam.pelargonije bi se i sad mogle razmnožiti no zavisi u kakvom su stanju te tvoje.Premalo informacija imamo.
Recimo,koliko su velike,šta im se točno sad desilo(kad si ih prihranila),gdje su zimovale?? Možeš li ti uslikati tu pelargoniju pa da vidimo.
Inaja,sporiš možeš sijati u tegle .Ne mogu si sad predočiti kakvo je sjeme no vjerojatno je prilično sitno.Sitno sjeme pomješaj sa malo pijeska prije sjetve tako da se bolje raširi po posudi(da nebi večina bila na jednom mjestu jer će tako mladice biti slabije)Na sjeme stavi malo zemlje,tek toliko da prekrije sjemenke,lagano(ja uzmem neku daščicu)utisni i zalij.Nek bude na toplom i svijetlom mjestu.Mladice se rasađuju kad potjeraju drugi par listića.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2009 u 00:01
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Jelena27 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelena27 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2009 u 12:53
Prošle godine prije hladnoće unijela sam 6 tegli s pelargonijama u sobu koju ne koristimo, tako da su bile u zatvorenom. Neke sam potpuno (točnije 5) skratila, a jednu sam ostavila i tek prije neki dan otkinula svo to sasušeno cvijeće i listove. Pokazalo se da sam, nažalost, samo s ovom jednom napravila dobro, jer ona ima puno jače i veće listove, dok su u ostalim teglama neke također izbacile list, ali je puno slabiji, točnije ne obećava! CryNekako mi je žao baciti te biljke, željela bi ih spasiti, naročito zbog toga što im lani nisam poklanjala dovoljno pažnje. A bojim se da će nekako tako i biti... Večeras ću dobiti fotoaparat nazad pa ću vam fotografirati pa da svi zajedno promozgamo što i kako!
Puno hvala!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2009 u 14:05
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
ANUŠKA View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ANUŠKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 09:30

Kako razmnožiti borovnicu? Imam dva komada i rado bih ih razmnožila. Stavila sam nekoliko reznica u zemlju u lstudenom i još ništa. Nisu istrunule , ali nisu ni potjerali korijenčići.

Na vrh
Jelena27 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelena27 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 10:10
Evo kako izgledaju moje biljke:

ovo je pelcovana bakopa, samo sam je zabola u zemlju, ne znam hoće li se primiti?



Neke pelargonije izgledaju da bi mogle preživjeti:


Neke baš i neCry:


Ova je vjerojatno živa i mogla bi se izvući:


Što vam se čini, ima li šanse? Jedva sam postavila slike, ne znam predočavaju li vam dovoljno dobro stanje?!









Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 10:19
Pa lijepo izgledaju za ovo doba.(osim one suhe)
Ti njih preko zime nisi zaljevala redovito?
Ja ti ovak radim.Sad ih počem(ok,počela sam prije 2-3tjedna)redovito zalijevati,samo vodom,1x tjedno.Budući da ih nemaš puno nije ti problem iznjet ih van,na par sati.Nađi mjesto di nije sunce,ili barem da nije stalno i par sati dnevno nek budu vani,da se priviknu.(na suncu bi im listovi izgorjeli.nije to prestrašno ništa,no bolje paziti)Za koji tjedan će ti biti prekrasne,na očigled će rasti.Ne sekiraj se što su male i što su listovi takvi,kad se priviknu vani ojačat će.
Za prihranu ne znam,ja im dajem tek kad se priviknu vani biti,no ako im daješ sad,nemoj previše.Svaka 2 tjedna im daj.
Na vrh
Jelena27 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelena27 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 12:15
Ma nisam ih uopće zalijevala! Embarrassed Nekako sam mislila da hiberniraju! Muž ih je prije nekih mjesec dana prvi put zalio i tad nam je uginuo tamjan koji je cijelu zimu tako nezaliven bio lijep. Pa sad ti budi pametan!?Confused
Znači ima nade! Super!!!Clap
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2009 u 09:18
Zimus sam dobila par sjemenki lantane.Posijala ja to odmah i trebalo im je, da niknu,poprilično dugo.
Sad su one nekih desetak centimetara velike.
Mene sad zanima koliko njima treba da narastu,da bi cvale?
Naime,sad sakupljam sjeme lantana i sve si mislim kada da to posijem,kad toliko sporo rastu.Da ih odmah sad sijem? 
Na vrh
luna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 06:56
Ja lantane inače ne sijem nego pelcam reznicama ili kad mi peseki potrgaju samo popikam i uglavnom mi uspije ak se redovito zalijeva i oko 3 tjedna bude u hladu dok ne pusti korijenje. Inače mi se žute odmah prime, a žuto-crvene i žuto-roze nešto slabije.
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 07:11
ja sam svoje sjemenkice lantane koje sam dobila od shashe posijala u teglisu, ali još ništa....valjda budu uskoro.
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 07:19
kad sam već tu da vas nešto pitam: da li bidens mogu posijeti iz sjemena ili da na proljeće samo kupim gotove pelcere???
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 09:39
Martina,lantane koje si posijala stavi negdje gdje ti neće smetati i samo povremeno zalij malo.One će niknuti za par mjeseci,zato,strpljenjaWink
Na vrh
luna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 11:23
Originalno poslano od člana martina1985 martina1985 napisao:

kad sam već tu da vas nešto pitam: da li bidens mogu posijeti iz sjemena ili da na proljeće samo kupim gotove pelcere???
 
Probala sam sijati ubrano sjeme, ali mi nista nije izaslo, a ono koje je palo na zemlju i u tegle samo mi je niklo pa sam ih presadila po teglama. Samo što mi te biljke nisu bujne kao one kupovne, a i one kupovne mi ove godine nisu bas neke.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 11:51
Problem kod tih cvijetnih glavica ( recimo ostić, ganzanija..) je što sjeme (ako ga i ima uopće) isklizne u toku sazrijevanja. Tako da ono što poberemo nema uopžće sjeme u sebi. To sam prvenstveno primjetila kod jedne plišane ganzanije, sirova glavica ima sjeme, a suha ga nema niti jedna. Zato ti je u posudi niklo. Možda je najbolje staviti biljku kojoj loviš sjeme neku veću tepsiju ili posudu da se sjeme osipa u nju.Naravno ako je bilka veća od granice posude za cvijeće. Neki su spominjali da stavljaju čarapice po cvijeću( vjerojatno najlonke) i tako love sjemenke. Ja isto ne uspijem uloviti sjemena, na terenu mi je u ovo vrijeme stalno bura i tamo sam 1-2 puta tjednoConfused.
A od kupovnog ostića sam na velikom grmu pronašla samo jedno nezrelo sjeme, a sama glavica nije sa sjemenima.Bar je ovo moj zaključak.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 12:34
hvala cure, mislim da bum na proljeće kupila gotove pelcere bidensa pa ih samo posadim
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 12:38
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Zimus sam dobila par sjemenki lantane.Posijala ja to odmah i trebalo im je, da niknu,poprilično dugo.
Sad su one nekih desetak centimetara velike.
Mene sad zanima koliko njima treba da narastu,da bi cvale?
Naime,sad sakupljam sjeme lantana i sve si mislim kada da to posijem,kad toliko sporo rastu.Da ih odmah sad sijem? 


Pitaj Hoju ona je stručnjak za sijanje lantana. Ja sam dobila jednu njenu iz sjemena. Koliko se sjećam spominjala je mjesece da bi proklijale, treba je pitati u kojem je mjesecu sijalaSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 12:46
Sad već znam po svojim lantanama.Možda malo ranije no otprilike znam koliko im treba da niknu.Bitno je strpljenje jer niću poprilično dugo.Sad mi jedna od tih sijanih cvate.Možda bi i ranije no ja sam nju dosta rano pincirala pa je malo sporije rasla no zato se napravio lijep grmić.
Da sam je ostavila da samo raste,vjerujem da bi odavno procvala.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,207 sekundi.