Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 16:40

Kad sam prvi puta dobila lantane sijala sam ih u veljači (jer sam bila nestrpljiva). I sada sam "nestrpljiva" jer sam moje nove sjemenke odmah ubacila u zemlju ispod nje. Ovog proljeća prve su mi nikle nakon više od 2 mjeseca.

A kada su prvi puta cvale pitajte Trišu i smrcka - jer sam njima dala klijance, a sebi sam ostavila klijanac smokve smile156. Stvarno!
Sebi sam kupila žutu i od nje sam rasadila reznice za dogodine.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2010 u 17:14
Nadam se da ćete mi moći pomoći?

I ja sam nova u svijetu biljki, a najviše sam poludila za ružama :) to se vidi, prvi post mi je o mini ružama, evo drugi o penjačicama.

Uglavnom dobila sam poštom reznice ruže penjačice. Nikad u životu nisam sadila biljke preko reznica (doduše pri put se uopće bavim cvijećem) :)

Možete li mi molim vas, reći jesam li to dobro sve napravila. Znam da je možda i kasno.. ali nisam mogla odljeti, a da bar ne probam.

Dvije reznice sam zasadila u velike lonce, a dvije u zemlju ispred kuće. Tu zemlju vani sam prvo dobro onim grabljicama obradila, pa dodala novu zemlju kupovnu.  Iskopala rupu od nekih 7-8 cm, staavila reznicu. Zalila obilno vodom u kojoj sam stavila čep onog tekućeg gnojiva za ruže. 

Evo i slika, jer me taj dio najviše muči.. Kako to vama sve izgleda?

Hvala unaprijed na svakom savjetu :)




Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2010 u 23:15
Zašto tekuće gnojivo?
Biljka se treba najprije ukorijeniti, da počne rasti a onda se tek prihranjuje.
Za ukorjenjivanje, ja bih možda dodala hormon.
Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 09:04
Uh, dakle pogriješila sam.. :(

Sada zapravo shvaćate da sam prava neznalica ;)
Mogu li sada naknadno dodati taj hormon?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 12:54
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Zašto tekuće gnojivo?Biljka se treba najprije ukorijeniti, da počne rasti a onda se tek prihranjuje.Za ukorjenjivanje, ja bih možda dodala hormon.


Naravno, čemu gnojivo, to je kao da nekome daješ hranu, a nema želudac. Nikad se ne uzimaju reznice koje imaju cvjetne pupove, pa prema tome ni koje cvatu.
Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 22:38
:(

Jesam li time napravila veliku štetu?

Može li neki savjet šta sad da radim?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 07:58
tayla nemoj se toliko sekirati i žalostiti Embarrassed ovo na slici mi dobro izugleda Thumbs%20Up
 ipak je to otišlo u zemlju pa se i izgubilo uokolo same reznice
(da je u nekoj malenoj posudi možda bi bilo drugačije),
mislim da nema štete,  svi smo počeli kao neznalice pa smo s vremenom naučili

ni ja nisam veliki ekspert, ali mislim da je sada najvažnije da ih zasjeniš s nečim - napraviš im hlad, i da ih redovno zalijevaš, da se zemlja ne osuši

mislim da bi mogla (i trebala) skinuti bar veći dio listova, jer oni vuku vodu,
kad iz reznice počnu izbijati novi listovi znaš da si na dobrom putu

pravilo je da se kod zakorjenjivanja reznica obavezno skinu cvjetovi i pupoljci (ako ih ima) jer biljka troši snagu na cvjetanje i stvaranje sjemena, a cilj je stvaranje korijena
i treba skinuti većinu lisne mase (ja ovo obavim odokativno - ovisi koliko listova uopće ima na reznici, ali kod ruža skinem sve grančice s listovima),

i obavezno pripaziti da je vlažna zemlja, pogotovo u ovo ljetno doba

ako ti slučajno ne uspiju reznice, ne sekiraj se jer se one inače najuspješnije sade nakon zimskog orezivanja


moje iskustvo s njima je da ih posadim krajem ljeta kad opet cvjetaju - uberem koju za u vazu pa kad prođe cvijet, otkinem cijelu cvjetnu glavicu, peteljke s lišćem i zabodem je u posudu sa zemljom (i pijeskom - biljke se lakše ožile kad se zemlja pomiješa sa pijeskom), poklopim sa staklenkom ili odrezanom plastičnom bocom i
pazim na zalijevanje (onda već malo popuštaju vrućine pa nije neophodno stalno paziti na vlagu)
i ako na proljeće krenu novi listovi imam ružicu

želim ti puno uspjeha u vrtlarstvu Smile


Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 10:22
Natalija Heart

hvala ti puno, napokon sam malo utješena. One su u hladu većinu dana, stalno ih zalijevam, pa je zemlja itekako vlažna. A i ja se tješim da sam čep te prihrane razmutila u puno vode, bar 5 l... I lonci su veliki, a dolje je u zemlji, nadam se da se rasporedilo kako si rekla. Nisam više stavljala :)

Ako ne uspiju.. pokušat ću i ja krajem ljeta- uglavnom ne odustajem :)

Danas sam još posadila puno cvijeća u moj novi vrtić i jako sam sretna.

Pusa i hvala Smile
Na vrh
rosa2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 29 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 2168
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rosa2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2010 u 23:34
Tayla evo kako sam ja posadila vise od polovice svojih ruza u 8,9 mjesecu narezem si ocvale grane tako da imaju 5 listova najbolje bi bilo da imaju grane kosi rez iskopam rupu toliko da mi tri lista budu u zemlji, a dva vani nagrnem zemlju tako da pokrije tri lista i na grancicu stavim staklenku,ili plasticnu bocu (po mogucnosti ostavim onu stranu gdje je cep tako da u proljece kad je lijepo vrijeme otvorim cep i polako ju navikavam na zrak )i tako ostavim do 15.5 kad prođe opasnost od mrazeva , i do sad mi je svaka cvala odmah prvu godinu.
cvijet za cvijet=buket
Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2010 u 19:33
Da, javim. Naravno da se ruže nisu primile, ali nema veze. Drugi puta ću pametnije :)

Zato mi je gotovo sve ostalo cvijeće uspjelo: mini ruže, pelargonije, prkos, clematis raste divno... A ruže će iduće godine biti moj ponos :)
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 10:17
evo malo da osvježim ovu temu i upitam iskusne vezano za sijanje ehinacea.koliko im treba da niknu iz sjemena i kad ih počinjete sijati.možda ima još neki bitan savjet prilikom sijanja-hvala unaprijed i pozdrav
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 15:47
magnolia pozz..Ehinacea je malo delikatna.Ako si sjeme sakupila sama moralo bi proći stratifikaciju /3-4 tjedna u frižideru na 4C/.Sije se plitko,samo se utisne ravnim predmetom u tlo tako da dio sjemena viri na površini.Držati na svjetlom mjestu djelomično izloženom suncu,relativna vlaga visoka ,temperatura oko 20C za dobro klijanje.Klije za nekih 20-30 dana ovisno o temperaturi i vlazi.Ako je nekekav F1 hibrid stratifikacija ti ne treba.Neka te sve ovo ne obeshrabri,,sretnoThumbs%20Up
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 16:19
hvala jelsa odavno sam ih posijala.sad imam nadu da će niknuti.imam i sjemena digitalisa ali ih se ne usuđujem još posijati možda je malo rano, a već dugo želim digitalise pa se bojim da nešto ne učinim kako ne valja.
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 17:16
Evo ovako Magi,rana sjetva ima  prednosti i mane.Kada rano siješ,rana je sadnja i rano ili na vrijeme ti cvjeta.Ako siješ kasno sadnja obično dolazi u vručem perijodu pa je to problem oko održavanja jer je biljka osjetljiva. Problem rane sjetve  je; temperatura naklijavanja,kad niknu i ako niknu biljke u stanovima nemaju dovoljno svjetla  pa dolazi do prorasta /biljčice se enormno izdužuju/ dalje sljedi presađivanje,,odjednom se stvori veliki br.biljaka koje moramo presaditi pa nema mjesta u kući a vani je hladno.Zato moj savjet je ..Prvo sijati biljke kojima treba dugo da niću /begonia i sl./zadnje sijati brzonicajuće /tagetes,petunia i sl./Sijati prema klimatu tako da se tempira pikiranje ili sadnja kad je vani već prošla opasnost od mrazeva.

U koliko nekome treba savjet oko sjetve određene vrste bilja neka se javi ..
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 17:53
dakle možda i nisam puno fulala sa sijanjem ehinacee jer joj treba dugo da izbije.digitalis ću posijati tek u drugoj polovici trećeg mjeseca.tagetese sam planirala direkt u vrt, jesam li u pravu.izvini ako sam ti dosadna, ali pošto uvažavam tvoje mišljenje moram biti dosadna
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 18:10
Magi,skoro si potpuno u pravu,samo nemoj tagetese direktno u vrt,,budu večinom pojedeni.Bolje je da siješ u sandučić,počupaš kad ojačaju  pa ih popikiraš u vrt.
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 18:23
hvala još jednom sve sam shvatila i dobila tvoju potporu
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 12:20
dobila sam  sjeme ehinacee i bas mislim je posijati kad vidim ovo... moji ce sad potvrditi svoje sumnje da sam skroz luda kad vide sjeme u hladnjaku Big%20smile
stratifikacija se obavlja tako da se stavi i zemlje u vrećicu i zalije ili?
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 12:57
Može bez ičega ali u suhom mediu
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 13:37
super... tako ću bar uspjeti zamaskirati da sam stavila cvijeće u hladnjak Big%20smile

hvala Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.