Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bugenvilija -bugenvileja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bugenvilija -bugenvileja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2526272829 44>
Korisnik
Poruka
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 13:38
Za bijelu i crvenu znam da fora ide ovako.... na proljeće ih tretira jednom npk gnojivom i 3x kroz sezonu folifertilom preko lista. Pošto su velike, bazu ne orezuje, nego oreže samo dugačke grane jer ih inače ne bi mogla ugurati kroz vrata unutra. Kada krenu na proljeće grane, jedno vrijeme ih mota oko konstrukcije, a onda ih ostavi da slobodno padaju preko balkona i kaže da je primjetila kroz godine da joj upravo tada kada ih tako ostavi da slobodno padaju, najbolje cvatu. A vjeruj mi Bogme ni ja do sad nisam vidjela uživo lijepših i boljih od njenih... Dok moje ne narastu smile96
belica,zagreb
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 15:20
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

zribal...bila sam na predavanjima o bugicama koje je prošle godine na Sajmu cvijeća održao jedan uzgajivać bugica i još nekih drugih tropskih biljaka. Inače je iz ST.
Tvoja bugica se treba orezati na način da joj orežeš sve izboje koje tjera sa strane glavne grane vodilice (znači one najdeblje i najdulje. Ti sebi možeš odrediti jednu ili dvije glavne grane, kako želiš ili kako ti biljka diktira, a sve postranične grane i grančice orežeš skroz do glavne grane. Onda se potakne rast bugice i ona snažno baci nove postranične izboje na kojima se formira one listiće koje zovemo cvijet. Na starim granama, prošlogodišnjim neće cvjetati i samo ti naruše izgled biljke. Biljka se orezuje u proljeće kad više nema starha od mrazeva. Ukoliko ije preko zime smrzla, ona ima jak korijen iz kojega će baciti mladicu, a onda staru granu vodilicu orežeš do zdravog zelenog dijela. Tijekom ljeta prihranjj ju kao i druge cvjetnice.

Tvoja je biljka već fino odebljala i ako je i smrzla, nije mrtva i već ti baca odozdola nove izboje.

Natalija, a i svi koje zanima orezivanje bugenvilije neka pročitaju citirani post naše Moon koja je bila vrijedna za sve nas. Postupila sam po njezinim uputama, čak malo pokasno, odnosno u travnju orezala moju bugicu i ona me evo treći put ove godine nagrađuje cvjetanjem. Stavit ću slike, a vi slobodno orežite po ovim uputama, i mislim da ne treba sada nego u veljači prije početka kolanja sokova biljke.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 15:51
Ovo je moja velika bugica. Oduprla se mrazu za koji sam mislila da ju je uništio, kasnom orezivanju itd, ali za njegu me nagradila:

A ovo je moja mala bugica koju sam ove godine kupila u Kauflandu. Ni sama ne znam koliko puta je cvjetala ovog ljeta. Očito su iste vrste, ali ne smeta, ja svjedno uživam u njima.



Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 16:56
zribal,u pravu si što se tiče obrezivanja bugica,ali to se tiče samo ljubičaste sorte odnosno formose, koja je najraširenija,ona se obrezuje u veljači,odnosno kad prođe opasnost od mraza.Kod nas na kontinentu to je kasnije.Ti imaš tu na moru.Ova sa slike ti je Vera Deep,koja je niskoga rasta.Druge bugice bijela,žuta,crvena,itd obrezuju se odmah nakon cvatnje.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 20:49
evo malo slika dubrovačkih bogumila
 
 
 
 
 
 
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 23:44
MK mora da ti je bilo jako lijepo gledati uživo ovu ljepotu Smile
 
Da vam predstavim moju novu malecku bugicu (kupila sam ju na jesenjem sajmu cvijeća). Ne znam koje je boje, no ima prekrasan list. Nadam se da će preživjeti i da ćemo nagodiinu uspjeti vidjeti cvat, evo je:
 
 
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 02:45
Moon čitala sam tvoje upute o orezivanju što i mene zanima. Vidijeti ćemo se na nekoj kavi pa ćeš mi dati još neka pojašnjenja. Šarenolisnu sam i ja kupila od uzgajivača iz Vodnjana, vidijeti ćemo kakve će imati cvijetove..
Mali kaktus prekrasne su Dubrovačke bugice, užitak ih je gledati...
sutra je novi dan
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 06:49
Dubrovačke su predivne... to je ta klima koja njima odgovara...
Stefica je baš točno objasnila kako se i kada orezuju, i to je ispravan način.
Moon, baš ti je prekrasna, naravno da će preživjeti, još ćemo se mi njoj diviti nagodinu.
belica,zagreb
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 15:57
Moon,preslatka je ta šarenolisna,jako je dekorativna i kad ne cvijetaClap
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 17:50
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Moon čitala sam tvoje upute o orezivanju što i mene zanima. Vidijeti ćemo se na nekoj kavi pa ćeš mi dati još neka pojašnjenja. Šarenolisnu sam i ja kupila od uzgajivača iz Vodnjana, vidijeti ćemo kakve će imati cvijetove..
Mali kaktus prekrasne su Dubrovačke bugice, užitak ih je gledati...
 
To smo kod istog uzgajivača kupile......
Ajde da i ja tebi uspijem nešto korisno o biljkama reći LOL, vidimo se na edukativnoj kavici LOL
 
Stefica...to šareno lišće je ukrasno samo po sebi, kod nekoga sam vidjela šarenolisnu, možda kod tebe, sad se ne mogu sjetiti.
 
Hvala svima na pohvalama.
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2012 u 18:44
da moon,ja imam šarenolisnu crvenu,jadnica ove godine mi je dva puta bila potrgana nenemjerno,pazite na nju ona je najosjetljivija od svih na niske temperature
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2012 u 19:27
stefica.n...onda imam dvije vrlo osjetljive na niske temp. ovu moju malecku VDP i ovu još manju šarenolisnu. VDP je još uvijek krcata cvatom, obje su još uvijek vani
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2012 u 07:20
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

 Prekrasna mala,uživati ćemo na proljećeClap
 
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2012 u 07:38
Originalno poslano od člana stefica.n stefica.n napisao:

zribal,u pravu si što se tiče obrezivanja bugica,ali to se tiče samo ljubičaste sorte odnosno formose, koja je najraširenija,ona se obrezuje u veljači,odnosno kad prođe opasnost od mraza.Kod nas na kontinentu to je kasnije.Ti imaš tu na moru.Ova sa slike ti je Vera Deep,koja je niskoga rasta.Druge bugice bijela,žuta,crvena,itd obrezuju se odmah nakon cvatnje.


Štefice, molim pomoć...kako bi ti orezala ovu crvenu bugicu, s tim da je sada, oko mjeseca dana nakon nastajanja ove fotke još više narasla u visinu, naročito ova grana skroz desno?




...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2012 u 12:32
Mislim da smo i moon i ja učile od istog uzgajivača iz ST, Sara imam i ja tri tako crvene,prije unošenja u kuću sve ovogodišnje grane odrežem do pola a na proljeće odrežem sve ono što se još sasušilo ili izmrzlo ili koja mi se grana ne sviđa kako raste
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2012 u 15:01
I ja tako orezujem. 
belica,zagreb
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2012 u 19:00
Originalno poslano od člana stefica.n stefica.n napisao:

Mislim da smo i moon i ja učile od istog uzgajivača iz ST, Sara imam i ja tri tako crvene,prije unošenja u kuću sve ovogodišnje grane odrežem do pola a na proljeće odrežem sve ono što se još sasušilo ili izmrzlo ili koja mi se grana ne sviđa kako raste


hvala, draga mojaSmile!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2012 u 19:58
Originalno poslano od člana stefica.n stefica.n napisao:

Mislim da smo i moon i ja učile od istog uzgajivača iz ST, Sara imam i ja tri tako crvene,prije unošenja u kuću sve ovogodišnje grane odrežem do pola a na proljeće odrežem sve ono što se još sasušilo ili izmrzlo ili koja mi se grana ne sviđa kako raste
 
stefca.n...sigurno smo učile od istog uzgajivača, samo je jedan tako poznat iz ST.
Opis koji je ponovno postavila zribal odnosi se na orezivanje bugenvilije fomosa (to sam kroz prethodne postove već naglašavala) a sve ove druge bugenvilije (kao što su crvena, narančasta, bijela i ostale tog tipa) najprije treba smisliti željeni izgled i kad dođemo do njega onda ga treba održavati. U pravilu tad se vrši piniciranje da bi nam se bugica razgranala kako želimo. Samo na tim novim piniciranim granama ona cvjeta" - više piniciranja daje više novih grana i više cvata. Osim piniciranja da bi se grana razgranala možemo i savinuti dulju granu npr. u obliku naopakog slova U i to će također potaknuti grananje grane. Znači prije svega trebamo osmisliti osnovni oblik i onda ga polako graditi piniciranjem ili savijanjem.
Tako i ti Retriver Sara možeš osmisliti izgled i orezati ju prema svojoj zamisli (grmoliko ili kao stablašicu) iz sadašnjeg stanja moguće je dobiti oboje, a s obzirom da se radi o tebi uopće ne sunjam da ćeš ju lijepo dotjeratiBig%20smile
Na vrh
radoja956 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 17 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 198
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radoja956 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2012 u 01:08
Originalno poslano od člana bebolina bebolina napisao:

Cure, eksperimentirala sam s zakorjenjivanjem reznica na zdravo-seljački način, pa tako i s bugicom..sve su reznice pustile korijen!smile186
U dublju sam čašu ulila destiliranu vodu u koju sam dodala nekoliko komadića drvenog uglja i samo mali prstohvat hormona zakorijenjavanja, sve fino pomješala i stavila brdo reznica unutra. Nema reznice koja nije pustila korijenčić!

Belice, drveni ugalj, to je onaj za roštilj, što se kupi u kesama, da li?
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2012 u 20:34
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Zribal.....stavi ju na cjelodnevno sunce, a to istočno mjesto ostavi za neku biljki kojoj treba samo dopodnevno sunce.
 
free....krasna je tvoja bugica i dobro je da si ju orezala drastično s obzirom da nemaš neku određenu formu. Ostavlja se samo glavna grana vodilica, a cvjetat će ti samo na novim izbojima. Druga stvar je ako ju formiraš kao drvce, onda ćeš imatati par glavnih grana vodilicasamoj krošnjici i opet ju treba orezati i pinicirati da bi se lijepo formirala i bujno cvjetala
 
mali kaktus....krasno cvjeta tako malecka ( bit će joj kod free sigurno krasno zimovanje)

Zbilja odavno nisam bila na ovoj temi!!Sada me ponukala mali kaktus sa svojim slikama dubrovačkih ljepotica, da svratim !!  A vidim da tu ima sve više ljepotica uzduž i poprijeko !!

Moon, sada je moja neformirala, ali pred mnogo godina kad sam je kupila bio je to stup visine 1,70 sa morem cvjetova !! Kako onda nije bilo ovog cif-a u neznanju izgubila se forma ali i nekih metar visine  ! Ali s uputama cura s mora koje ju imaju i ja sam svojoj vidjela više cvijetića ove godine nego prijašnjih nekoliko zajedno ! Priznajem, orezivanje u 2. mjesecu na moru i kod mene nije isto !!  Na to nisam obračala pažnju ! Ali sada hoću i na to paziti !

Danas sam s malim kaktusom obišla svoju i vidim pupove, mala želi još cvjetati, pa i jedan cvijetić na njoj jako će me razveseliti, kao i prošle zime u zimskom vrtu, vani snijeg a meni bugica cvate, kad me je svako malo obradovala cvjetićima, par - ali samo za mene !!  A kako sam od Stefice dobila reznice njezinih prekrasnih svih boja, potrudit ću se još više !
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2526272829 44>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.