Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šćir, lisičji rep - Amaranthus caudatus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šćir, lisičji rep - Amaranthus caudatus

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Šćir, lisičji rep - Amaranthus caudatus
    Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 14:11
Amaranthus - vrtna biljka moje bake.





U vrijeme kad sam bila dijete (davno) gotovo svaki vrt u Podravini, pa i vrt moje bake krasila je ova impozantna biljka.
Danas me kod nje najviše vesele duge bordo rese koje zadržavaju svoju boju i posušene gotovo cijelu zimu. Jednu takvu granu s resama prošle mi je godine dala kolegica pa sam je uz ostalo suho cvijeće i plodove kao dekoraciju imala cijele zime. Prije dva tjedna resu sam razmrvila i posijala. Danas imam punu veliku teglu minijaturnih bordo biljčica. Što sad? Da li da ove malene, tanane dvolisne biljčice presađujem u teglice ili da pustim da narastu veće? Koliko velike: 3-4 lista ili veće?
Ima li neko iskustvo sa presađivanjem amaranthusa?


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 19:07
 joj, ovo sam ja kod bake zvala "mačkov rep"...
 nisam znala da je to amarantha...posijala sam i ja, nikle male sitne bioljčice i osusile se nekako....morat cu ponoviti postupak jer mi je ostalo sjemena...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 21:07
To je Amaranthus caudatus - šćir, lisičji rep.  Kod mene se sam zasijava po vrtu, mada sam ponekad znala i ja prije sijati u tegle. Bitno je da biljčice očvrsnu prije presađivanja, stavi ih nekamo van pod nadstrešnicu ili sl, možeš ih ili pikirati ili ostaviti zajedno u tegli pa kad očvrsnu rasaditi direktno van.Smile
Na vrh
Lilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 09 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1503
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 21:51
I ja se sječam toga iz vrta moje bake,a i sama sam bila posijala al mi propalo. Pa sam bacila sjemena u vrt pa možda izađe i naraste.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 22:33
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 joj, ovo sam ja kod bake zvala "mačkov rep"...
 nisam znala da je to amarantha...posijala sam i ja, nikle male sitne bioljčice i osusile se nekako....morat cu ponoviti postupak jer mi je ostalo sjemena...
 
Ih da znaš kako je to moja baka zvala - šmrklini (bljak)! A biljka tako krasna.
Imaš pravo SilveK, ova vrsta amaranthusa se sama zasijava. Moja kolegica kaže da obala potočića na koju je ona odvozila stabljike svojih amarantusa da se posuše prije nego ih spali, svake godine obiljuje samoniklim amaranthusima.
 
No, ja sam na ovoj temi htjela, uz savjet što da radim sa pedesetak minijaturnih biljčica, postaviti i fotografiju (doduše s neta) amaranthusa koje sam imala prije nekoliko godina. Dobila sam ih razmjenom pelcera među kolegicama, ali nisam iz sjemena slijedeće godine mogla uzgojiti ni jednu biljčicu. Sjemena je bilo malo, a možda je sjeme tih kultivara sterilno.
 
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 13:16
Imala sam i ja davno taj amaranthus ( lisičji rep), sam se je rasijavao kao korov, pa sam izgleda bila prerevna u čupanju, tako da sada nemam nijednoga, ali mi se odnekuda pojavio onaj uspravni (klasasti) i več se par godina sam rasijava.
Baš sam našla na netu članak o amaranthusu kao zaboravljenoj žitarici i m  ome čuđenju nije b ilo kraja....
Na vrh
zvrk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2008
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 1013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 22:27
Ja sam ih posadila ove godine ali su mi jos u posudama, cekam da malo ojacaju pa cu ih posaditi u zemlju.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2009 u 16:55
Ove godine zaista imam prekrasne amaranthuse, sami su se zasijali i na određenim mjestima su jednostavno ogromni. Međutim, kod amaranthusa uočavam da ponekad repovi narastu jednostavno predugi i preteški da bi ih cijela biljka držala, tako da mi je kod većine biljaka dio "repa" na tlu.
Ovi na slici su najveći, negdje oko 1 metar ako ne i viši, imaju jako mnogo cvjetova i oni (jedva) uspijevaju sve držati u zraku:






Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2009 u 15:15
prekrasni su!
Na vrh
kecjedan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Veljača 2011
Lokacija: Botswana
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kecjedan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 09:27
pozzz...
ima li tko od vas "viška" sjemena amarantusa? moja ga mama obožava (cvijet iz njene mladosti) i već joj ga duže pokušavam nabaviti al još ništa...
pa ako netko može poslat mi koju sjemenku... :-D
Na vrh
irenaidani View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 817
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje irenaidani Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 15:53
  evo ja upravo saznala ime ove biljke i naravno da cu poslat sjeme ko ce htjeti...samo da dode vrijeme za to...Tongue
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 17:13
Cure i moja nona je imala šćir.
Prekrasna biljčica sa ciklamastim visećim cvjetovima, koja je uvijek nanovo izrasla u vrtu. Baš je dekorativna.
Podsjeća me na mladost.

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2012 u 20:29
evo i mog
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 22:20
Originalno poslano od člana irenaidani irenaidani napisao:

[IMG">http://www.cvijet.info/images/galleries/640-480/08229146-307933_240139056034018_100001137767071_649475_1512319843_a.jpg" />  evo ja upravo saznala ime ove biljke i naravno da cu poslat sjeme ko ce htjeti...samo da dode vrijeme za to...[IMG]smileys/smiley17.gif" align="absmiddle" alt="Tongue" />
pliz meni malo
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2012 u 07:13
Lijepi su vam vaši lisičji repoviClap
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 12:31
Kad se sije ? i jel se sije direkt u zemlju ili u presadnice? Stiglo mi sjeme upravo ..
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 14:24
 
Cvjetomanijak, evo što je o tome napisala naša forumašica, par postova gore -
 
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

To je Amaranthus caudatus - šćir, lisičji rep.  Kod mene se sam zasijava po vrtu, mada sam ponekad znala i ja prije sijati u tegle. Bitno je da biljčice očvrsnu prije presađivanja, stavi ih nekamo van pod nadstrešnicu ili sl, možeš ih ili pikirati ili ostaviti zajedno u tegli pa kad očvrsnu rasaditi direktno van.Smile
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
irenaidani View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 817
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje irenaidani Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2012 u 21:34
Originalno poslano od člana Cvijetomanijak Cvijetomanijak napisao:

Kad se sije ? i jel se sije direkt u zemlju ili u presadnice? Stiglo mi sjeme upravo ..
SAD SE SIJE...Wink
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2012 u 07:41
Prodjem kroz temu i ne vidim odgovor ,hehehe bas sam zmotana ...Nista onda danas ide u zemlju ...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 18:02
cvijetomanijak kakvi su rezultati sa ovom lijepom biljkom???
 
jesu nikle da li rastu???
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.