Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kompost u zdravom vrtu.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kompost u zdravom vrtu.

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 02:13
Rijetki su  takovi kao ti, ali ima ih još. Teško je mukotrpno animirati ljude  da rade vrt, kad  to treba RADITI.
 BILA SAM NA JEDNO SKUPU NEZAPOSLENIH, TRAŽILI SU POSAO. pONUDILA SAM IM DA SE DOĐU OBUČITI O KOMPOSTIRANJU. ne, NIJE IH ZANIMALO. Više su voljeli tečaj za kompjutere, kao da će posao sam pasti kad završe tečaj.
A što se tiče države, i tu si u pravu. Zbrinjavaju sve vrste otpada, osim organskog, a njega zapravo ima najviše. U zadnje se vrijeme doduše malo nešto više priča o tome..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 02:40
Znaš provela sam 4 godine u Švedskoj i od tog momenta shvatam da moramo biti kao narod iznutra slični.

Danci nemaju korupciju.
Šveđani mrze laž, ljude koji kradu, koji bacaju otpatke po javnim dobrima. Kod njih je seljak jako cijenjen.
Takođe na njemačkoj tv seljak je prikazan kao nešto dobro i isplativo.

Dok kod nas je sve obrnuto, kod nas si faca ako te vide da se rukuješ sa lopinama, a ne blatnjavim seljakom.

Dok se ne promjenimo kao narod neće biti bolje.
Jadni smo dok mislimo da su žuljevite ruke sramotne.
Sjećam se kad se jedan privatnik rukovao sa MM i ispipao mu ruku, odmah mu je ponudio posao. I to mi je objašnjeno zbog rukeLOL

Naravno ima i nešto što mi se ne sviđa na zapadu, to je ona moralna strana koja je stup društva i od kud dolaze druge zločestoće.

Mene ne fasciniraju fakulteti, novci....ako od čovjeka ne izlazi pametna rečenica iz usta i ako nanosi štetu svojoj okolini, što nam vrijede njihove škole i novci.

Hipokrat je rekao da hrana bude lijek i to smo zaboravili, ali polako vratiće se ljudi korjenima kad se porazboljevaju.

Mnogi me u čudu gledaju kad nešto objašnjavam, mene to ne zabrinjava. Pametan shvati što je korist ili loše. Svi nekud trče i žure, a izgube sebe i zdravlje.

Ali opet se nadamo bit će bolje.

I drago mi je da imamo ovakve teme. Prošlu godinu nisam imala vremena za kompost od posla, ali ovu ću ga sigurno napravitiWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 10:06


Potpisujem Šmrckicu od prvog do zadnjeg reda i na tu temu bi se moglo još puno toga reći. A treba govoriti jer će se tako ipak riječ razuma i pameti bar malo čuti, a možda netko od tih pametnih jednom bude imao i neku "jaču" društvenu ulogu a time i mogućnost da u društvu primjeni ta svoja znanja.

Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 12:55
Da i ja dodam koju riječ o vrtlarenju. Kad me susjedi vide s kojim žarom kopam pitaju me "kaj se opet mučite" i nikako ne mogu dokazati da mi je to zadovoljstvo, da me nitko i ništa ne prisiljava. Sa žaljenjem će konstatirati "to su geni" ili "korijeni" premda ne vjerujem u tu teoriiju. Mnogi koji bi se mogli podičiti tim "genima" kriju ih kao zmija noge, jer vrtlarenje je samo kod nas još uvijek nešto što valjda rade samo gubitnici, nešto čega se čovjek treba sramiti. Moram priznati da me ta filozofija strašno ljuti i razočarava i valjda smo i zaslužili kineski češnjak kad svoga nemamo. Ispravak netočnog navoda imamo, uz magistralu se moglo kupiti  ovog ljeta vijenac češnjaka za 100 kn. Ove godine ću posaditi vlastiti. I još napomena, osim prve dame Amerike g-đe Obame i engleska kraljica je prošle godine dala da se napravi povrtnjak na mjestu gdje je posljednji put uzgajano povrće za vrijeme 2. sjetskog rata kad su Englezi prekopavali svoje lijepe parkove i umjesto trave sadili povrće. Imamo puno primjera gdje se vinogradom, ameterskim voćnjakom, povrtnjakom, cvijetnjakom bave intelektualci, visokoobrazovani ljudi koji kao razbibrigu i rasterećenje nalaze u radu, a ne u teretani trčeći kao hrčak na beskonačnoj traci i ne pada im napamet smatrati to nečim nedostojnim. I zato Smrčko draga, Cimi i ostali mislim da treba pisati i o takvim temama.  Svaku rečenicu pratim sa zanimanjem, nadam se da je i ostalima poticaj za razmišljanje. 
Kompostirati fekalije je danas tehnički teško izvedivo, postoje septičke jame u koje se osim organskog otpada ulijevaju otpadne vode od perilica rublja i suđa, pa njihov sadržaj nije pogodan za poljoprivredu. No kad god putujemo u proljeće u Austriju nepregledna polja uz autoput smrde do neba. Ako vidite traktor koji vuče cisternu znajte da gnoji polje gnojnicom. Nadam se da nije i sadržajem septičkih jama. Ili sam možda u zabludi?   
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 15:59

Sela po Austriji kao i po RH nemaju kanalizacije. Zna se što rade s tim sadržajem. Ja sam, zajedno s Pekicom, shvatio da je danas vrtlarstvo jedna od rijetkih poštenih djelatnosti. Tu mogu biti pošten prema sebi, prema zemlji i prema drugima. Ne moram nikoga muljati, varati za novac. Ne moram nikoga podmićivati, moliti, odobravati njihove dubioze da bi od njih nešto dobio, a sve skupa na račun nekih trećih.

U nastavku diskusije o kompostiranju ljudskih fekalija, malo me zabrinjava nepovjerenje prema prirodi i njezinoj sposobnosti da reciklira i kompostira i naše smeđe-žute doprinose vječitom ciklusu života i smrti, gradnje i razgradnje. Kao da mi ljudi nismo dio prirode... s opreznim okom na razne patogene i rezidue deterdženata i antibiotika, znanjem o tome skupljenim na vlastitoj praksi. Prekriveni smo milijardama bakterija, Zemlja također (na, u i iznad nje), zrak isto tako. Većina poržava naša tijela u životu i bez njih ne bismo mogli ni postojati u ljudskim tijelima. Patogenih je mnogo mnogo manje, a pažnjom dobrog gospodara, naoružanog svim mogućim znanjem s interneta, može se unaprijediti i praksa današnjih seljaka po austriji i hrvatskoj, uključujući i proizvođače salate koja je povremeno zagađena salmonelom. Kako to da ista energična pažnja nije usmjerena na najobičnije deterdžente za pranje suđa? Na mikrorazini, ma kako dobro oprali tanjur, na njemu će ostati rezidue deterdženta, koje se onda malo po malo jedu s hranom, prolaze kroz naša tijela ili se talože i rade nam što već rade...? Mnogi odvajaju sivu vodu (sudoper, perilica) od crne vode (wc), jedino se ljubičasta voda (industrijska) ne odvaja nego nesmetano prepušta okolišu. Potpuno bih bio suglasan s vama kad bi i priroda proizvodila barem neku vrstu smeća. Ovako sam samo djelomično suglasan s vama, u smislu potrebne pažnje kad se to radi.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 16:05
Naši dragi prijatelji iz Danske, jedan stariji bračni par u penziji, uputili su nas u stanje korupcije u njihovom društvu, pogotovo otkako su tamo na vlasti desničari. A i onaj istarski Rockwool (danska firma) stvarno je našao para u onim tamo "upravljačima".
Interesiram se za svijet oko sebe, ali naš vrt je totalno apolitičan. To mi se sviđa.
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 11:28
Dragi prijatelji, da vas nema ,trebalo bi vas izmisliti...
Oduševljava me kad susretnem nekoga tko želi pričati o ovim temama..
Ja baš i nemam nekih mogućnosti za vrt, ali sam napravila malu visoku gredicu, dovoljnu za  desetak salata, dvije tri rajčice, krastavac, papriku, malo špinata, peršin, jedan grm šparoge..
Kažu mi : što će ti to kad u billi ima vezica peršina za kunu...
E, pa ovo je moj peršin, i imam ga svježeg kad mi zatreba
Ja radije poslije posla ( sjedećeg, u zatvorenom ) odem u moje dvorište, prčkam malo po kompostu - rekreiram se -besplatno.  Ne mogu zamisliti da se idem razgibavati u teretanu u zatvoreno poslije osam sati sjedenja u zatvorenom i još moram platiti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 11:52

Radeći cijeli radni vijek u gradu, u zatvorenom prostoru, jedva sam dočekala da odlaskom u mirovinu pobjegnem iz grada i boravim na mome komadiću zemlje, da živim u prirodnom okruženju, da prčkam po zemlji uzgajajući za gušt cvijeće i malo povrća. Moj vrt je mali, svega 6 gredica i normalno ne može zadovoljiti naše cjelogodišnje potrebe, ali kroz sezonu nas opskrbljuje sa osnovnim povrtnim kulturama. Financijski gledano to nije isplativo, ali je velik užitak jesti nešto što si sam uzgojio i znaš da nije zagađeno kojekakvom kemijom.

Uz to, baveći se biljkama čovjek se uz zadovoljstvo razgiba u prirodi, a ne (kako Baka Bea kaže) "u teretani trčeći kao hrčak na beskonačnoj traci".

Ja sam preko zime u stanu i jedva čekam ljepše dane da se preselim u prirodu k svojim biljčicama.

Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 12:59
Potpisujem Cimi,i ja kao i ona odlaskom u mirovinu odlazim živjeti  na selo,imam svoj vrt sa desetak gredica,za sezonsko povrće,imam dva komposta koje punim isključivo biljnim otpacima,i njime gnojim svoj povrtnjak,više sam nego zadovoljna.Ja sam se uključila u ovu raspravu isključivo jer ste pisali o ljudskom gnoju u kompostu i mislim da nije problem samo u glavi!Ljudske fekalije u prošlosti su bile uzročnik mnogim zaraznih bolesti,ne mislite da bi se to moglo ponoviti?Ni kod mene na selu nema kanalizacije,imamo septičke jame koje se prazne i odvoze na pročišćivać,a nisam nikoga vidjela da bi s time gnojio zemlju,osobno mislim da bi trebalo mnogo,mnogo godina da bi to bilo iskoristivo.Domaće životinje od kojim proizlazi stajski gnoj su uglavnom biljojedi,i velika je razlika između naše i njihove prehrane.Eto to je moje mišljenje,a meni je veliko zadovoljstvo u svom vrtu uzgojiti povrće za vlastitu prehranu,barem u sezonu kad se to može.
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 17:05
Septička jama je jedno, poljski vc drugo a kompostni vc nešto sasvim treće. TKako sam ja shvatila kompostni vc, tu ne ide voda. Malo mi je sve to teško zamisliti dok ne vidim. I jako me zanima kako izgleda krajnji produkt. Iz kompostiranja znam da izlazna masa ne liči na ulaznu, drugačije i miriši..
Ali sam apsolutno sigurna da bi ovo riješilo brojne probleme. Npr. onečišćenje vode. Navešću primjer :  vikend naselje, prije tridesetak godina bilo je raj na zemlji. Svaka parcela je imala svoj bunar , kopani ili bušeni. Klozet poljski. Kad se napuni, kućica se premjesti, rupa zatrpa i iskopa nova.Onda su se napravili priručni tuševi, potom prava kupatila i naravno septičke jame. Propusne, tko će još plaćati odvoz kreine. Danas tamo voda više nije ne samo za piće, nije ni za ruke oprati. Ljudi donose vodu za piće u bocama, a kupaju se kod kuće. Đaba im kupatila kad se više ne mogu ni otuširati. Voda se koristi jedino za ispiranje vc školjke , odlazi u septičku i  prlja podzemnu vodu sve više i više....
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 18:04
Originalno poslano od člana ramika ramika napisao:

Septička jama je jedno, poljski vc drugo a kompostni vc nešto sasvim treće. TKako sam ja shvatila kompostni vc, tu ne ide voda. Malo mi je sve to teško zamisliti dok ne vidim. I jako me zanima kako izgleda krajnji produkt. Iz kompostiranja znam da izlazna masa ne liči na ulaznu, drugačije i miriši..
Ali sam apsolutno sigurna da bi ovo riješilo brojne probleme. Npr. onečišćenje vode. Navešću primjer :  vikend naselje, prije tridesetak godina bilo je raj na zemlji. Svaka parcela je imala svoj bunar , kopani ili bušeni. Klozet poljski. Kad se napuni, kućica se premjesti, rupa zatrpa i iskopa nova.Onda su se napravili priručni tuševi, potom prava kupatila i naravno septičke jame. Propusne, tko će još plaćati odvoz kreine. Danas tamo voda više nije ne samo za piće, nije ni za ruke oprati. Ljudi donose vodu za piće u bocama, a kupaju se kod kuće. Đaba im kupatila kad se više ne mogu ni otuširati. Voda se koristi jedino za ispiranje vc školjke , odlazi u septičku i  prlja podzemnu vodu sve više i više....
Krajnji produkt je kompost koji miriši na humus, kao i bilo koji drugi kompost. Stabla ga jako vole. Kad se zatrpa blizu stabla, nakon relativno kratkog vremena (za stablo to je vrlo brzo), kad se otkopa, mogu se vidjeti korjenčići. To vrijedi i za nezreli kompost od "humanih" otpadakaLOL
 
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 19:21
Čitam vaša razna mišljenja-ne znam što bih rekla.Nekako mi nije "apetitlih"gnojiti vrt ljudskim ostacima(a životinjskim je ha!?).Draži mi je klasični biljni kompost.Ima ona izreka-nikad ne reci nikad!
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 19:29
Cimicifuga,triput potpisujem što si gore rekla.Tako jedva čekam mirovinu(još 5godina po novom)da mogu biti u svom vrtu koliko želim.Za sada mi ostaju vikendi i godišnji za njegu mojih 5 gredica.Kao što si rekla,korist mala a zadovoljstvo ogromno kad uberem svoju rajčicu,peršin,blitvu.Svega malo,ali mojih ruku djelo.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 19:47

Heeej, pa nije ovo peticija  a svi potpisujusmile79

Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 21:51
Da nas je barem više, i da nisu sve umirovljenici. Ja sam trenutno nezaposlena ( već tjedan dana!) a uskoro bih mogla i u mirovinu ali nisam baš u godinama da se ozbiljno uhvatim  nekog poljodjeljstva.
Mlađi , na žalost, baš i nisu previše zainteresirani..
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 22:30
Originalno poslano od člana ramika ramika napisao:

Da nas je barem više, i da nisu sve umirovljenici. Ja sam trenutno nezaposlena ( već tjedan dana!) a uskoro bih mogla i u mirovinu ali nisam baš u godinama da se ozbiljno uhvatim  nekog poljodjeljstva.
Mlađi , na žalost, baš i nisu previše zainteresirani..
Meni su umirovljenici/umirovljenice sjajni. Koliko sam se družio s njima, vidio sam da je to populacija s najviše ljubavi, interesa, znatiželje i radoznalosti skuplja znanje, radi, voli to što radi. Neka je to i iz poznatih "socioloških" razloga, opet je super! smile113
Ramika, ima nas sve više koji još nismo penzići (osobno to nikad neću ni biti, izgubio sam radnu knjižicu LOL). Dođi 6.3. u 10:00 u Frankopansku 1 (dvorana Zelene akcije) na Dan permakulture i uvjeri se. Možda se prijevremeno uhvatiš i motikeWinkBig%20smile
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 22:43
Super, to je ono pravo! Uvijek me obraduju akcije Zelene akcije! Hvala na pozivu, ali sam trenutno po zanimanju baka, pa mi je to prioritet..
Što se tiče radne knjižice, ne sekiraj, sve imaju zapisano u mirovinskom, čak i kad si na bolovanju bio. Može se isčitati na korisničkim stranicama HZMO, jedino ti treba lozinka.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 00:12
Da uletim malo u temi i pozdravim vas.smiley226.gif

Moram se pohvaliti da već kompostiram na balkonu, stavljam oljupine u manje vrećice pa u kutiju. Čekam prvu slobodnu nedelju MM da nosim na teren, ako me susjedi u međuvremenu nenamlate zbog mirisaLOL

Neka životinja mi je dolazila i grizla te vrećice, iako sam poduplala ( prvo je bilo te vrećice u ubačene u vrećicu od dućana) sad su u kartonskoj kutiji. Mislim da je gladna mačkaConfused
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 08:01
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Da uletim malo u temi i pozdravim vas.[IMG]http://www.smilys.net/winkende_smilies/smiley226.gif" alt="smiley226.gif" />Moram se pohvaliti da već kompostiram na balkonu, stavljam oljupine u manje vrećice pa u kutiju. Čekam prvu slobodnu nedelju MM da nosim na teren, ako me susjedi u međuvremenu nenamlate zbog mirisa[IMG]smileys/smiley36.gif" align="absmiddle" alt="LOL" />Neka životinja mi je dolazila i grizla te vrećice, iako sam poduplala ( prvo je bilo te vrećice u ubačene u vrećicu od dućana) sad su u kartonskoj kutiji. Mislim da je gladna mačka[IMG]smileys/smiley5.gif" align="absmiddle" alt="Confused" />


I ja , i ja, ono kaj skupim po zimi stavljam direktno na gredice, dodam suhe trave i lišća, malo gnoja i to je to.

Grančice od živice sitno sjeckane, novine i otpatke iz kuhinje skupljene ljeti stavljam na kompostnu hrpu. Dragi mi je obečao proljetos napraviti komposter od paleta.

Razgovarala sam sa čovjekom koji ima vrlo neobičan komposter, a meni se jako sviđa. Napravljen od paleta, ali visoki, tj. paleta na paletu dupli.

Na doljnjoj strani je stavio vratašca i odozdola vadi zreli kompost dok odozgora stalo stavlja novi materijal. Veli da su gliste u gornjam dijelu, uvijek mu se razgradi, a nema prebacivanja kompostne hrpe.

Odlučila sam i ja tako nešto probati.




Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 10:57
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Da uletim malo u temi i pozdravim vas.[IMG]http://www.smilys.net/winkende_smilies/smiley226.gif" alt="smiley226.gif" />Moram se pohvaliti da već kompostiram na balkonu, stavljam oljupine u manje vrećice pa u kutiju. Čekam prvu slobodnu nedelju MM da nosim na teren, ako me susjedi u međuvremenu nenamlate zbog mirisa[IMG]smileys/smiley36.gif" align="absmiddle" alt="LOL" />Neka životinja mi je dolazila i grizla te vrećice, iako sam poduplala ( prvo je bilo te vrećice u ubačene u vrećicu od dućana) sad su u kartonskoj kutiji. Mislim da je gladna mačka[IMG]smileys/smiley5.gif" align="absmiddle" alt="Confused" />


I ja , i ja, ono kaj skupim po zimi stavljam direktno na gredice, dodam suhe trave i lišća, malo gnoja i to je to.

Grančice od živice sitno sjeckane, novine i otpatke iz kuhinje skupljene ljeti stavljam na kompostnu hrpu. Dragi mi je obečao proljetos napraviti komposter od paleta.

Razgovarala sam sa čovjekom koji ima vrlo neobičan komposter, a meni se jako sviđa. Napravljen od paleta, ali visoki, tj. paleta na paletu dupli.

Na doljnjoj strani je stavio vratašca i odozdola vadi zreli kompost dok odozgora stalo stavlja novi materijal. Veli da su gliste u gornjam dijelu, uvijek mu se razgradi, a nema prebacivanja kompostne hrpe.

Odlučila sam i ja tako nešto probati.




Iz mog iskustva vratašca na komposteru nisu baš zgodno rješenje. Ili mora biti jako čvrst i neraspadnut (donji dijelovi najprije istrule), ali za onako visoki komposter valjda i nema drugog rješenja.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,242 sekundi.