Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lewisia cotyledon
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lewisia cotyledon

 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
Korisnik
Poruka
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Lewisia cotyledon
    Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 22:01
dugo nisam vidjela ovako krasan cvijetić,  sukulent:
 
Lewisia cotyledona
 
 
 
ovako to izgleda u prirodi:
 
 
 
začin mora teći
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 23:46
stvarno je krasan...smile55
Na vrh
White View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje White Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 23:14
i ja bi to!
prekrasno cvijeta...
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 05:50
bubica78, cvijetak je prekrasan, Lewisia ima poprilično vrsta, mislim da su zaslužile posebnu temu. Na jednoj malenoj biljčici sam nabrojala 116 cvjetova. Zanimljivi su hibridi, ima ih u narančastoj, ružičastoj, bijeloj, crvenoj i žutoj boji. Dala si mi ideju kako ih smjestiti u kamenjar, hvala, juniperusi definitivno idu van iz kamenjara. poz...
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 14:00
Lewisie sam vidjela u prošeli četvrtak u MBM-u Lučko, posađene u kamenjar pored kafića i jezera u hali s vrtlarskim priborom.
Sadnice nisu imali ili ih ja nisam uočila, ali kako smo se divili tim cvijetićima, vjerojatno mi nebi promakli da su bili izloženi i ponuđeni na prodaju. Ni sjemenke nisu imali.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 14:26
Evo linka za Lewisie
 http://www.wildgingerfarm.com/Lewisia.htm
Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 14:49
Ja volim cvijeće koje izgleda onako "na divljaka" , prirodno i spontano.
 
Oduševile se me odmah kada sam ih ugledala.  U Rijeci ih ima u bivšem Briku po 25 kn/kom, većina izgleda dosta jadno, pa se nadam da će možda sniziti cijene.
začin mora teći
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 18:48
Originalno poslano od člana Perla Perla napisao:

Lewisie sam vidjela u prošeli četvrtak u MBM-u Lučko, posađene u kamenjar pored kafića i jezera u hali s vrtlarskim priborom.Sadnice nisu imali ili ih ja nisam uočila, ali kako smo se divili tim cvijetićima, vjerojatno mi nebi promakli da su bili izloženi i ponuđeni na prodaju. Ni sjemenke nisu imali.

Perla, pa što ih tražiš po .... trebala si tražiti znaš već gdje. One koje su prve procvjetale već su partile, a već postoji popis želja (narančasta s duplim cvijetovima, bijela, magenta..... poz...
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 18:50
bas je krasan,sviđa mi se. znači put pod noge do MBM-a 
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 21:37
Krasan cvijetak - slažem se al' kod mene nije uspio se održati u kamenjaru (imala sam dvije lewisie) i preko zime nestao!
Stoga, uživat ću tvojima, tj. vašima!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 21:57
Lewisia podnosi niske temperature na kontinentu, ali ne i alkalično tlo i suviše vode.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 22:22
Originalno poslano od člana bergenia bergenia napisao:

Krasan cvijetak - slažem se al' kod mene nije uspio se održati u kamenjaru (imala sam dvije lewisie) i preko zime nestao!
Stoga, uživat ću tvojima, tj. vašima!


Misliš da se smrzao? Lewisie izdrže hladnoću do -10. Hm, ali trebaju jako dobro drenirano tlo u kojem se ne zadržava voda, pa je mogućnost smrzavanja korijena manja.

Ja sam na Lewisie ''naletjela'' pri kupovini cvjećarskih spužvi, lonaca i ostale cvjećarske pozamenterije. Dobro je znati gdje ih ima, samo da se upišem u listu.Big%20smile
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 22:27
Baka Bea, kad zapravo cvjetaju Lewisie? Da li to ovisi o kultivaru, pa su tako jedni raniji, a neki kasniji, cvjeta li samo jednom u sezoni ili ponavlja cvjetanje tijekom sezone?

Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2009 u 07:17
Upravo kako si napisala. Cvatu uglavnom u 5/6 mj, no neke, počnu već u 4, ili kasnije u 7. Nekoliko godina se bavim tim lijepim biljkama, bilo je i razočaranja kad mi ih je jako puno propalo, važno je upotrijebiti odgovarajući supstrat. Ove godine čekam da procvatu hybridi koji cvjetaju u 6, mj. i ponovno u 9.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2009 u 07:22
Upravo kako si napisala. Cvatu uglavnom u 5/6 mj, no neke, počnu već u 4, ili kasnije u 7. Nekoliko godina se bavim tim lijepim biljkama, bilo je i razočaranja kad mi ih je jako puno propalo, važno je upotrijebiti odgovarajući supstrat. Ove godine čekam da procvatu hybridi koji cvjetaju u 6, mj. i ponovno u 9.

Silvek, Rose i ostali dragi moderatori ne znam zašto mi je dva puta poslana poruka, nešto sam zbrljala, obrišite molim vas, Hvala.
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2009 u 11:40
Doista lijepo i meni se sviđa
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2009 u 17:23
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Upravo kako si napisala. Cvatu uglavnom u 5/6 mj, no neke, počnu već u 4, ili kasnije u 7. Nekoliko godina se bavim tim lijepim biljkama, bilo je i razočaranja kad mi ih je jako puno propalo, važno je upotrijebiti odgovarajući supstrat. Ove godine čekam da procvatu hybridi koji cvjetaju u 6, mj. i ponovno u 9.


Pišete o posebnom supstratu. Da li se to odnosi na suprstrat za kaktuse?
Naime na stranici  http://www.wildgingerfarm.com/Lewisia.htm je prikazan način kako se gradi kamenjar i navodi se omjer: 40% rječnog pjeska + 40% tucanika + 20% supstrata, ali ne navodi kojeg.
Za uzgajanje u lončićima (teglicama) inzistira se na glinenim - terakotnim posudama, dobroj drenaži koja se opet sastoji od tucanika, rječnog pjeska i suprstrata, no u malo drugačijem omjeru.
Osim što upute inzistiraju na dobroj propusnosti tla (otuda toliko pjeska i šljunka) često se spominje dobra prozračenost. To me malo zbunjuje. Da li to znači da pozicija biljeka mora biti takva da je neki prirodni propuh u pitanju?


Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2009 u 21:20
Nema gotovog supstrata za Lewisie, treba ga napraviti, a sade se u pukotine između kamenja, trebaju svjetlost, ali ne žarko sunce.

Edit> Čini mi se da se prozračnost odnosi na supstrat, a ne na zrak (propuh).
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 07:47
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Lewisia podnosi niske temperature na kontinentu, ali ne i alkalično tlo i suviše vode.
 
Hvala Baka Bea, uvijek mi je problem u kakvu zemlju nešto posaditi. Da li to znači da bi joj odgovarala kisela zemlja s kvarcnim pijeskom i ako da, čime da je nadopunim? Imam već nekoliko godina par biljčica, koje preživljavaju gotovo bez imalo pažnje sa različitim uspjehom, neki sada cvatu. Sve su to djeca neke Eve, koja je presahnula. Mislim da bi im dobro došlo da ih malo sredim. pozz
 
PS Mislim da bi bilo dobro da netko od moderatora promijeni naslov teme
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 08:52
Nana vidim da nisi neiskusna i da se lijepo snalaziš s Lewisiama. Sredi one koje ne cvatu, mislim da su to zaslužile, tim više što ti preživljavaju nekoliko godina bez imalo pažnje kako sama kažeš, a mjesto im očito odgovara.   
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.