Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Astilba
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Astilba

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 8>
Korisnik
Poruka
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2012 u 20:02
Astilbe se mogu vec sijati, nemaju one strah od hladnoce. Neznam kako bis par sjemenki stavio u loncice buduci da su kao prah sitni. Bolje ti je da to posijes u malu vecu posudu pa da biljke presadis kada narastu dovoljno velike.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 17:11
Evo da malo oživim ovu temu i naravno užicam koji savjet i prikupim informacije iz iskustva..
lani sam posadila jednu astilbu istina na krivo mjesto jer sam se oglušila na činjenicu da voli sjenu... glupavo znam.
Uglavnom od nje ništa nije bilo...
Početkom 3 mj. sam kupila nove u obliku korjena i posadila ih u tegle ( 2 u tegle ) 1 u vrt u sjenu ovaj put a našla sam i onu od lani pa sam i nju smjestila u sjenu.
Lijepo su mi sve nikle evo slikice

By belicasmelica at 2012-03-28
ove u tegli su još i veće.
E sad mene zanima iz vašeg iskustva da li mogu očekivati i cvjetić koji ove godine ?smile160
belica,zagreb
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 17:29
Nadam se da će ti i ove godine astilba biti još ljepšaClap
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2012 u 18:59
hvala belina ali ovo nisu moje astilbe, moje tek niču, pa me zanimalo da li će i moje meni podariti svoje divne perjanice ove godine?
belica,zagreb
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2012 u 19:03
Belica,mislim da će i tebi astilbe cvasti ove godine,moje su tek prije nekoliko dana provirile iz zemlje.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2012 u 19:15
Super hvala mali kaktus, radujem im se.. pogotovo što sam pokušavala još i lani pa fijasko.
belica,zagreb
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2012 u 21:39
danas sam posadila crvenu astilbu na sunčano mjesto pored bijele i roza koje imam od ranije.ništa im do sada nije smetalo na suncu,mada kad malo razmislim brzo posijede.možda sutra premjestim crvenu
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 05:41
Postoje dvije mogućnosti:
1. uvažiti činjenicu da su neke biljke za sjenu, a neke za sunce, bilo da to pročitamo u knjigama, na forumu ili nam netko savjetuje.
2. ignorirati gore navedeno i saditi stihijski, pa ako biljka opstane dobro, ako ugine kupiti drugu
O nama ovisi koji put ćemo odabrati. Učenje na vlastitim pogreškama je također dobro LOL bolje se pamti...
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 06:09
dobro jutro baka bea. ja uvijek prvo pročitam o biljci, ali ta tvrdoglavost moja gadna je stvar, jer si ja zamislim gdje bi ja nju voljela vidjeti i znam da neide... a opet probam. he he. nema veze , uvijek ja popustim nakraju naravno. šta ćeš kad sunce nemogu mijenjati. LOL
belica,zagreb
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 16:27
Možeš. Izabrati na stotine trajnica koje obožavaju sunce. Astilbama dati njihovo sjenovito, odnosno polusjenovito mjesto. "Pametniji popušta" LOL ili "svaka biljka na pravo mjesto" jedan je od osnovnih postulata uspješnog vrtlarenja. Klimu ne možemo mijenjati i neposredno utjecati na nju, ali možemo poboljšati tlo, regulirati vlažnost i sl. Možemo i tvrdoglaviti, ali to je obično skuplja varijanta.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 21:33
belica...ja sam prošlo proljeće, negdje kao i ti posadila dvije astilbe, naravno, na sjenovito mjesto u vrtu, bijelu i crvenu. Lijepo su nikle, nisu bile velike i nisu cvjetale. Sad su ponovo nikle i puno su veće već sad no što su lani uopće bile. Moje iskustvo - ne cvjetaju prve godine.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 21:45
A  ako kupim astilbu koja već ima cvijet? 
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 22:58
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

"svaka biljka na pravo mjesto" 


to mora biti pravilo s biljkama. Nemozete saditi sumsku biljku na cisto sunce kad ona nije niti anatomski predvidena za tu poziciju. Tako se u startu aliminira 90% problema s biljkom. Astilbe koje se kupuju kao gomolji, djelovi su odraslih biljaka i ako se pravilno posade nema razloga da ne cvijeta te godine.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Vrtlar Ivan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrtlar Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 23:05
Ja imam onu ljubičastu, hibrid x arendsii. Kada sam je kupio, pročitao sam kako vole kiseli supstrat pa sam je posadio uz borovnicu. Međutim, borovnica je sada poveća, i trebao bih joj naći novo mjesto, međutim tako lijepo napreduje da se bojim dirati je. Dakle, idealna se pokazala kombinacija sjene, vlage i kisele reakcije tla. U kakvoj zemlji je vi uzgajate?
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 23:08
dado_84...kupila sam ih kao gomolje, posadila u sjenu, i to potpunu, nisu cvjetale. Posadila sam ih prema uputama s pakiranja, uvijek se nastojim držati uputa...možda zato što su u potpunoj sjeni? Što misliš?
Mali vrtlar...meni je posađena pored jele
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 23:24
Originalno poslano od člana Vrtlar Ivan Vrtlar Ivan napisao:

JDakle, idealna se pokazala kombinacija sjene, vlage i kisele reakcije tla. U kakvoj zemlji je vi uzgajate?

to je to. mada kiselost tla koju trebaju ovisi o vrsti. Arendsii hibridi npr mogu se uzgajati i u vise bazicnim uvjetima - u obicnoj vrtnoj zemlji ali bitno da ima puno organske tvari/ treseta/ humusa. Chinensis hibridi vole vise kiselije substrate mada se i oni prilagode na na manje idealne uvjete.

Potpuna sjena nije dobra, par zraka sunca (filtrirane svijetlosti) mora dobiti jer sunce stimulira cvatnju.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2012 u 00:21
Dado_84....onda ću ju morati malo pomaknuti...ako ti nije prblem -  dali da ju presadim sad ili na jesen?
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2012 u 05:56
dobro da ste se malo raspisali o ovoj divnoj biljci, jer onda možemo malo bolje i naučiti o uvjetima sadnje. Ja sam čitala u literaturi da voli vlažno i bogato tlo i polusjenu, pa sam posadila ove god na 3 lokacije u vrtu gomolje, i jednu ostavila u tegli. Primjetila sam ima razlike u rastu, i da mi najbolje napreduje ona koja je smještena na mjestu gdje ima jutanjeg sunca , a ona koja je gotovo skroz u hladu ipak zaostaje u rastu. Možda ti to pomogne moon. a za cvatnju ćemo vidjeti, dado 84 vidim kaže da nema razloga da ne cvate prve godine.
belica,zagreb
Na vrh
matilda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2010
Lokacija: Krapina
Status: Offline
Bodovi: 540
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje matilda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2012 u 07:16
moje su posađene na sjevernoj strani uz hortenzije. uhvate malo jutarnjeg sunca. na jesen ih prihranim kompostom koje prekrijem lišćem, a sada na proljeće im dodam malo konjskog briketa. imam dvije vrste, koje mi ne cvatu u isto vrijeme. tako da kad mi jedna ocvate , počinje druga.
evo kako mi trenuto izgledaju



Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2012 u 13:34
He maloprije ih gledam i bogme i moje imaju dva pupa, znači ipak će biti cvijeta. smile184 znači jedno mjesto sam im pogodila.
belica,zagreb
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.