Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Astilba
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Astilba

 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
Korisnik
Poruka
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Astilba
    Objavljeno: 29 Srpanj 2007 u 23:03
Vidjevši sasušene cvijetove, koji jako lijepo mi i ovako izgledaju, htjela sam nešto naći o ovoj biljci!Znam da voli polusjenu, vode, rasađivanje dijeljenjem korijena... ali podatke kada se sadi sjeme, kako... i slično nisam uspjela pronaći!Dali je netko pokušao razmnožiti sijanjem sjemenki?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2007 u 09:28
Ja isto nisam čula da se sijanjem razmnožava no ako ima sjeme očito se može.Valjda se toliko raširi da je korjenom najbrže i najjednostavnije pa se sjetvom nitko ne muči.To  me asocira na irise,mogu se sijati ali čemu kad se tako lako korjenim djele.Vjerojatno i astibla isto.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2007 u 13:10
Obično ih imaš na tržnicama po 5kn teglica tak da ti se ne isplati sjemenom
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2007 u 19:22
Originalno poslano od člana hana hana napisao:

Obično ih imaš na tržnicama po 5kn teglica tak da ti se ne isplati sjemenom

Znam, ali zadnje vrijeme me nešto "lupilo", sve isprobavam nekako da sama uzgojim... LOL
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 20:55
Prošle godine kupila na Flori art rascvjetanu astiblu, već sam se skoro pomirila da ništa od nje iako su mi rekli da je trajnica, kad evo već je skoro u cvijetu!!!  I mislim da bi ipak trebala biti u dijelu lukovice i gomolji!!! smile159
Mislim da ću si priuštiti još jedne tamnije roze nijanse i zasaditi da vidim kako će to ići sa kasnom sadnjom!!! Wink
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 21:42
Ja sam ove godine kupila bijelu, roza i crvenu, posadila sam ih uz sjeverni zid gdje će više od pola dana biti u sjeni jer vole sjenu...Velike su tek nekih 5-10 cm, baš me zanima da li će cvasti ove godine...
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 10:37
   Svatko tko ima dio vrtne površine u sjeni ili polusjeni, a bio je u nedoumici kakvim biljkama oplemeniti takav prostor kako bi djelovao živahnije ili pak otmjenije, ili da se jednostavno popuni praznina s obzirom na slabiju ili nikakvu mogućnost cvatnje ostalih biljaka koje vole sunčanija područja, mogao bi odahnuti ako bi posadio nekoliko vrsta ove, uistinu gracilne biljke.
Astilbu se zbog njenog metličastog cvata i izgleda može lako zamijeniti s spireom ili suručicom koja također voli sjenovita podučja pored šuma, no to je ipak druga biljka.
 
Nježna Astilba pripada porodici kamenika (saxfragaceae) i preferira humusom bogata tla, no, propusna i rahla kako se voda ne bi zadržavala pri korijenovoj bali.
Listovi su joj sjajno zeleni s nazubljenim vrhovima, iako u proljeće dok potpuno ne izrastu imaju lagano bakreni odsjaj koji daje kolorit tek probuđenom vrtu. 
Cvjetovi nalikuju metlicama i ovisno od sorte, puniji su, manji ili veći, ali su filigranski ljupki i privlačni na koje god mjesto da se biljke postave.
Raspon nijansi je od bijele do tamno ružičaste, uključujući crvenu i grimiznu, tako da rascvjetane biljke veoma lijepo izgledaju pored jezeraca i vodenih površina.
Visina im varira, ovisno o kultivaru, ali dosežu rastom i do 120 cm, što je znatna stavka upravo kod hibrida nastalih križanjem.
No, ima i malenih kultivara koji su pogodni za rubove gredica, obrub oko stabla ili zasjenjenom mjestu kamenjara.
Većina astilbi ima visinu oko 50, 60 cm koja se može uklopiti gotovo svuda.
 
Za mene astilbe posjeduju veoma lijepu dekorativnu funkciju koju sam im namjenila uz, kamenjem obzidanog vodotoka i jezeraca, ali i na gredicama ispod drveta.
Vjerujem i da drugi cijene njenu, uistinu nježnu ljepotu.
 
 
 
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 13:40
I ja sam dobio astilbu,ali se cini da ove godine nece cvjetat.Koliko ja znam vec je trebala.
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 14:55
   Astilbino vrijeme cvata započinje otprilike sada, ovisno od podneblja i temperature.
Najposlije, vide se cvjetni zametnuti pupoljci na nerazvijenim metlicama.
Ako je korijen bio slabašan ili je kasno posađena, (ove godine), vjerojatno neće cvasti.
Ali zato druge godine, kad se primjerno ukorijeni, zasigurno hoće, a ti si mlađahan pa ćeš s veseljem dočekati tu svoju novu ljubimicu, što ona i zaslužuje.
 
Moram još nešto pripomenuti, a što me zaintrigiralo pogledavši u tvoj profil.
 
Upoznala sam još jednog dječaka koji je tako nadobudno i žarko "cupkao" oko svih mojih novonastalih cvjetnih otočića, oko svake biljke i intervencija kojima sam neprestano dodavala nove ideje izmjenjujuću svaku jednostavniju estetsku formu.
Naravno, taj dječak je uistinu volio biljke i za svoje mlade godine je zaista puno znao o mnogočemu vezanom za exterier, kreativan izraz, nazive i svojstva biljaka, što ni kod starijih osoba nije bio slučaj.
Na zemljišu je pored djedove vikendice pokušavao stvoriti svoj mali vrtić, kupujući malene conifere, trajnice i donoseći mlade biljčice dobivene od svakog pomalo, sadio na zemljane otočiće koje je sam pripremio..., i s, moram priznati, velikom voljom i trudom svaki put kad bi došao, kopao, zalijevao, smišljao uvijek nešto novo... 
I maštao kako bi bilo lijepo jednog dana imati velik komad zemlje...
Ja sam mu, također kad bih došla kod svoje vikendice, bila društvo s kojim je mogao razmjenjivati mišljenja, saznanja i savjete... i od koga je mogao skupljati ideje (iako je i on sam kreativan).
Uz to, bio je veoma marljiv i uvijek spreman pomoći.
Imao je devet, deset godina i zvao se Matej.
Naravno, on se još uvijek zove Matej i ima jedanaest, dvanaest godina
Rođen je u istom mjesecu kao i ja, i iako postoji razlika u godinama, eto, ono što izvire iz samog bića, određena ljubav prema određenim stvarima, ono s čim se poistovjetiš kad spoznaš da te zaokuplja kad postaneš svjestan sebe, kreativan žar koji dobiješ rođenjem i štošta drugog duhovnog između inih stvari, ne ovisi niti o dobi, niti o spolu..., već o samom biću koje je u čovjeku, bio on izrazito mlad ili nešto stariji.
 
Tako i ti, Plantlover...
I drago mi je što sretoh još jednu mladu dječačku dušu, koja voli ono što nema veze ni s čim materijalnim, (ako uistinu voli), osim što je materija o kojoj govorimo opipljiva i neporeciva uistinu svim ćulima.
 
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 15:18
prelijepi osvrt on the cloud! cini mi se da nam se prikljucila prava poetska dusica
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 15:46
   Da, duša koja voli sve što je pozitivno i sve što je lijepo... 
 
I ne mora se opetovati da je sama pozitivnost ljepota u najsavršenijoj formi..., a ako se i nađe koji zabludjeli "otrovni cvjetić" ne treba ga dirati ni izvoljevati nemoguće, već mu pružiti malo "vodice" i puno, puno ljubavi, pa će i on zataškati pomirbom svoju nezahvalnu misiju...
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 13:19
....a ja strpljivo cekam slikuThumbs%20Up
Čips - umjetnost prodavanja jednog krumpira po cijeni cijelog kilograma
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2008 u 10:12
Krasno mi je uvijek vas čitati....i ja ću svoje astilbe slikati....na žalost, tek nagodinu.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2008 u 21:10
Evo ja sam našla svoju rozičkastu


Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2008 u 17:24
Hvala Andrea!!!!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Jasenka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 24 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 505
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jasenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 08:16
Baš je lijepa gusta... smile71
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2011 u 16:08
Evo mojih astilbica (uz hoste) u hladovini ispod šljive..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2011 u 08:48
Ista slika ali danas..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
damir 64 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje damir 64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2011 u 11:41
Podravljam temu astilbi.
jako mi je drag ovac cvijet koji u sebi ima nešto posebno nježno krhko a tako elegantno. Ono što me mući u vezi sa ovim cvijetom je njegova njega . Imam ih par komada u svom vrtu međutim nikako da budu kao na ovim Vašim slikama. zasadio sam ih u hladovinu ali slabo cvijetaju i slabo rastu. Ljeti ih zaljevam i prihranjujem i obično se u to doba godine počinju sušiti iako nisu dostigli svu svoju ljepotu i sjaj. Ima li kakve pomoći oko ovoga ili je stvar izgubljena.
Na vrh
Olimpia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olimpia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2012 u 17:44
Pozdrav svima, neki dan kupila san sjeme od asildbe. Kad da je posadim sada il da cekam jos i sjemena triban staviti skupa ili u svaki pitar posebno?? Hvala!!!Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,279 sekundi.