Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljupčac, Selen - Levisticum officinale
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljupčac, Selen - Levisticum officinale

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ljupčac, Selen - Levisticum officinale
    Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 16:43
Danas sam na placu kupila neki biljku ,začin pod nazivom vegeta.
Jedino šta znam o njoj da je jako aromatična ,da naraste do 1,60 m i da je trajnica!

 

Ima li tko tu biljku ,kako je upotrebljavate ...?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 19:01
Malo sam pregledavala,znam da negdje ima pravi naziv te biljke i ponešto o njoj no nisam našla gdje je tema.Uglavnom,i ja je znam pod tim nazivom"vegeta".Ja je koristim obavezno kao dodatak juhama a i kad pripremam "pac" za meso(roštilj ili sl) nasjeckam je zajedno sa češnjakom,vlascem peršinom i sl. Nisam je nikad sušila za zimu,koristim je svježu i u jesen je zamrznem,ko i peršin.
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 19:23
Sad ste me jako zainteresirale,imate koju slikicu da vidim kako to izgleda?
čovjek uči dok je živ
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 19:34
Biti će slikice za vikend ,može?
Do tada nemam fotić...
A biljčica je jako sitna ,ima tek 2 listića ,mada malo baca na celer...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 19:39
Slavonko,klikni na link koji je Iris stavila.Tu imaš u 3-4 poruci još jedan link i tu možeš sliku vidjeti.Da,list joj je sličan ,po izgleda,celeru.
Uglavnom,koristi se ko i peršin,celer i ostalo začinsko bilje.
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 22:16
Ljupčac - Levisticum officinale Apiaceae - selen
Mislim da je to to...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 22:47
... jes....ja načula da je ima za kupiti kao sjeme di i ostalo .... :)
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2009 u 00:57
Evo sličice...

Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2009 u 21:58
Moja nažalost stoji na mjestu...još je zasađena u teglicu da ojača ,ali baš ne napreduje.
Ima samo dva listića Cry
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 17:52
..možda pati za zemljom... probaj ju zasaditi u zemlju, ja bih osobno birala hlad...


p.s. pitaj kartužu za savjet vidiš kako je njena krasna..
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2009 u 19:46
bok Željka23, imala sam davno vegetu, to ti je super  biljka. Kad protrljas list i ako ima miris na ovu kupovnu vegetu onda je to to. Jer ova nasa  prava kupovna vegeta se radi od te biljke ali uz dodatak raznog susenog povrca. Zato ju i volimo stavljat u svakakva jela.
 Ako netko ima koju stabljicicu vgete nek mi se javi.Tongue
Na vrh
ognjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ognjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 07:49

Svake godine je kupim na placu u teglici i posadim u vrtu na moru. I dok sam dolje zbilja raste ko blesava, ali nikad ne preživi zimu.

Inače je dosta jaki začin, pa se u svježem stanju stavi oko pola grančice, a suhe i manje.

Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 09:24
Zašto ne preživi zimu na moru,kod mene na sjeveru preko zime nestane i na proljeće niće iznova kao prava trajnica.
Na vrh
ognjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ognjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 10:34
Teta na placu mi kaže da vjerojatno nema dovoljno vode.
A možda je ubije bura?
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 10:40
Originalno poslano od člana ognjenka ognjenka napisao:

Teta na placu mi kaže da vjerojatno nema dovoljno vode.
A možda je ubije bura?
 
Neznam gdje si doma,kod mene je na najjačem suncu,ne vodim posebno brigu o njoj,obično u usred ljeta jako velika,oko 2 m,pa ju porežem do zemlje i ona počne opet rasti.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 11:08
Tako i kod mene , u zimi se osuši a u proljeće opet raste. Ako orežem , opet raste ponovo.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
ognjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ognjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 13:59
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Originalno poslano od člana ognjenka ognjenka napisao:

Teta na placu mi kaže da vjerojatno nema dovoljno vode.
A možda je ubije bura?
 
Neznam gdje si doma,kod mene je na najjačem suncu,ne vodim posebno brigu o njoj,obično u usred ljeta jako velika,oko 2 m,pa ju porežem do zemlje i ona počne opet rasti.
 
Doma sam u Zagrebu, ali cijelo ljeto provedem na Pagu. Posadim je za 1. maj ili kad već odemo oko tog vremena i kroz ljeto naraste. Porežem je i posušim. Sljedeće godine joj nema traga.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 23:05
jeste ta biljka se zove Ljupcac i stavlja se u industrijsku Vegetu, i zato je neko zove 'Vegeta'.
 
samo sto na pakovanju vegete ne pise da u sastavu ima u sebi ovu biljku kao zacin.
 
 
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 10:07
Ja obično u trgovinama kupujem sjemenja meni nepoznatih biljaka, pa sam tak kupila i tog luštreka, vegetu ili ljepčeca, neznajući da to u biti imam na vrtu!
Na pakiranju piše da uz to kaj fino paše ko začin u variva i salate, štiti ukrasne biljke od insekata!!!!
No, to baš ne stoji!!!
Onaj moj "stoljetni" koji je upravo niknuo, puni je zelenih uši!!!!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 15:46
eh Lovro,
ni usi vise nisu ko sto su nekad bile.
i one su se adaptirale na pesticide iz zemlje, vazduha, vode... sve je zagadjeno globalno   smile43
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.