Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ligularia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ligularia

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
biksi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje biksi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ligularia
    Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 12:22

Jos jedna lepa biljka,velikih srcolikih listova ,potrebno joj je vlazno tlo i delimicno zasenjeno mesto.najpopulrnije su lig.dentata i przewalski.

 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 12:25
aaaaaaa divnoooo jesu to na slici tvoji?
Na vrh
biksi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje biksi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 12:37
nazalost nisu,moje su jos uvek u fazi zasticenog rasta,nadam se da cu do kraja leta moci da ih prebacim u bastu.
pozdrav,
biksi
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2010 u 12:35
Evo još jedne ligularie - ligularia tussilaginea aureao maculata (leopard plant)

veliki, sjajni, srcoliki listovi sa žutim mrljama, cvate žutim cvjetovima

ova na slici je iz vrta mojih susjeda i cvala je u 10. mjesecu





Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2010 u 12:43
sličnu takvu biljku i ja imam u vrtu...nije do sada cvijetala....moja ima zelene listove ali ao da ima dlačice po listovima.....ne znam da li je to ta iljka ili nekakva slična....
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2010 u 12:58
kakve biljke, prekrasne u svojoj grandioznosti, naročito ona prva!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2010 u 08:46
zahvaljujući otok i ja sam rješila nepoznanicu
ovo je moja ligularia - Ligularia tussilaginea , ´Aureo-Maculata', Leopard Plant



ovo joj je treće ljeto i sve se mislim da je prebacim u vrt...
ljeti se pati zbog žege, a u hladu ne bude mjesta za sve kojima smeta sunce i nedostatak vlage
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 13:10
Mislim da se i moj sprema na cvatnju jer iz sredine ide nešto nalik pupu...ako procvjeta slikam pa stavim...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2011 u 22:25
evo moja je procvjetala, ovo joj je prva cvatnja
 




frida super da je preživjela ljeto na balkonu, i već cvjeta??? naprednija je od mame Wink
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 09:52
evo i moje,primijetila sam da baš ne voli sunce,čim malo bude na suncu objese joj se listovi ..muku mučim gdje je stavit da je u hladu

pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 12:47
Originalno poslano od člana kamenjar kamenjar napisao:

evo i moje,primijetila sam da baš ne voli sunce,čim malo bude na suncu objese joj se listovi ..muku mučim gdje je stavit da je u hladu



Jos jedna biljka koja nije za sunce pogotovo ne u nasim krajevima. Negdje sjevernije bi mogla rasti na suncu ali kod nas je obavezna hladovina. Isto tako nevoli toplinu, vruce dane ni suhi zrak. To su biljke za vlaznu klimu, kakva vlada npr u mocvarama.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 13:04
šteta,ovi njeni listovi su mi prelijepi kao dekoracija u vrtu,al mislim da je vrt vidit nece nego moja mala terasa 
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 14:45
mogla bi je staviti u gredicu ovo ljeto, negdje u pozadinu, gdje neće biti na suncu dugo, možda izjutra ili kasnije popodne

osiguraj joj dovoljno vlage, pogotovo u vruće, ljetno doba i nema problema za nju
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 16:24
Moja jezičnjača (Ligularia dentata) se mučila kod mene par godina jer joj nisam mogla pronaći adekvatno mjesto: stalno vlažno (ne mokro) i u svijetloj sjeni. Vidjela sam kod prijateljice zgodno mjesto za nju pa sam ju tamo preselila. To je bio pun pogodak i biljka je doživjela totalni preobražaj. Izrasla je u jako velik grm, listovi su joj bili ogromni i vrlo dekorativni, a cvjetala je vrlo obilno. Prijateljica je oduševljena, a ja sam vrlo zadovoljna jer se biljka više ne muči.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 19:25
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

mogla bi je staviti u gredicu ovo ljeto, negdje u pozadinu, gdje neće biti na suncu dugo, možda izjutra ili kasnije popodne

 


ako mora biti sunca onda je bolje da je to jutarnje.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 19:29
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

jer joj nisam mogla pronaći adekvatno mjesto: stalno vlažno (ne mokro) i u svijetloj sjeni. V


Ligularijama ne smeta mokro i natopljeno tlo. To su klasicne biljke za mocvarne vrtove i obale jezerca. Imamo i mi jednu nasu domacu ligulariju - ligularija sibirica- raste na samo jednoj lokaciji u hr, u NP Plitvicka jezera. Strogo je zasticena biljka u hr.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2012 u 12:43
Čekam te na temi o ligulariama.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2012 u 13:03


Daklem, na fotografiji je u pozadini ligularia. Po meni to je kultivar ligularie przewalski kao na fotki s linka:

http://www.bbc.co.uk/gardening/plants/plant_finder/plant_pages/9018.shtml

Možda te zavelo, dragi dado84, to što su listovi ligularije iz mog vrta još mladi, pa nisu očito nazublljeni. Oni koji sada izbijaju sve su izrazitije nazubljenog ruba. Možda te to zavelo.
Mene više zbunjuju upute koje sam pročitala na net-u  da je ligularija biljka za sunce ili polusjenu. Moje iskustvo govori da je to biljka za polusjenu (pod krošnjom drveća) ili pravu sjenu. Direktno sunce, čak ako je to samo dva sata poslijepodne tjekom ljeta, smeta joj.



Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2012 u 14:58
Moguce da je i to sta govoris s listovima :) trebalo bi pogledat biljku kad se razraste i kad procvijeta da se proba pogoditi vrsta - iako je jako tesko jer je cijela klasifikacija ligularija zbrda zdola. Nesto se pocelo uredivati zadnjih godina pa se stalno nesto mijenja.

Kod nas nije biljka za sunce sigurno. Mozda sjevernije u nekoj Norveskoj bi mogla rasti na suncu. Ja sam moje davno imao posadene u mocvarici koja je ujutro primala sunce na par sati. Ne treba govoriti da su sve imale uvijene listove iako im vode nije falilo, dapace. Sad su sretne u sjeni klena i ne micem ih vise :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2012 u 15:27
Slažem se s tobom o klasifikaciji ligularia. Prošlo proljeće sam čak mislila da se radi o ligularii sibirica, ali oblik cvjetova i boja stapki nije odgovarala. Cvjetna stapka je malo tamnija nego listovi, ali zelena, dok cvjetovi na cvjetnoj stapci izgledom odgovaraju ligularii przewalski.
Kao što se vidi iz fotografija, svoj maleni vrt (11 kvadrata), izrazito sjenovit i vlažan zasadila sam biljkama koje takav ambijent vole, pa sam mjenjala bujnu i atraktivnu rascvjetanost ljetnica i trajnica za sunce, pomalo tajnovitom i zanimljivom igrom neobičnih listova hosti, heuchera, paprati i bršljana.
Rado bih imala i ligulariu przewalski uobičajeno rasperjanih listova, ali za nju u svom mini-vrtu nemam mjesta.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.